Neztrácejte nervy v kolonách na silnicích a vyrazte raději vlakem. V tom nočním si navíc perfektně odpočinete.
Cestujte ekologicky, pohodlněji a levněji!
Podívejte se, jak si výlet do Tater užili.
Poprad, město ležící nedaleko Vysokých Tater, je ideálním výchozím bodem pro horské túry.
Ti méně zdatní se mohou svézt lanovkami na Lomnický štít, jednu z nejvyšších slovenských hor, nebo k jezeru Skalnaté pleso. Milovníci zimních sportů si tu mohou vybrat z mnoha ski areálů.
Cestování nočním vlakem jsme vyzkoušeli poprvé. V noci jsme si dobře odpočinuli, a tak jsme mohli rovnou pokračovat na cestu do hor.
Z Popradu jsme se za chvilku dostali do Starého Smokovce, odkud jsme vyrazili na vysoko položenou Téryho chatu. Náš cíl máme před sebou.
Vysoké Tatry jsou nádherné. Kromě toho, že jsme zvládli vystoupat ke druhé nejvýše položené chatě v tomto pohoří, jsme se podívali i k několika vodopádům.
Dlouhý vodopád je jedním ze čtyř, které tvoří kaskádu Studeného potoka.
V září v rukavicích? Vystoupali jsme tak vysoko, že jsme se ocitli ve sněhu. Těšíme se na horkou polévku.
V horách jsme první den nachodili 25 kilometrů. Po celém dni jsme byli rádi za halušky ve Starém Smokovci.
Kolem Štrbského plesa vede cesta a navíc se tu dá půjčit lodička.
Nádherný výhled z Predného Soliska na okolní vrcholy.
Nezbytné selfíčko a můžeme pokračovat. Těšíme se zpátky do Popradu.
Ve Vysokých Tatrách bylo parádně. Kam vyrazíme příště?
Nádherná historická města máte na dosah.
Objevte jedno z nejvýznamnějších evropských měst, kde se psaly dějiny. Centrum Krakova figuruje na seznamu světového dědictví UNESCO.
Vydejte se na veliké náměstí v historickém centru, kterému kraluje Mariánský kostel. Jedná se o jedno z největších náměstí v Evropě, které přežilo i tatarské nájezdy. Náměstí dnes obklopují kavárny, restaurace a historické domy.
Místní kuchyně je jako stvořená pro zahřátí po podzimní procházce. Polské pokrmy jsou plné brambor, masa, smetany, zeleniny a vajec. Ochutnejte vydatné pirohy plněné houbami, masem nebo tvarohem. Známý je také bigos, směs zelí a několika druhů mas. Smacznego!
Dominantou krakovského rynku je renesanční tržnice, která vznikla na konci 13. století. V přízemí najdeme spoustu drobných krámků.
Oblíbený cíl turistů se nachází na kopci Wavel a byl po staletí rezidencí polských králů. Od dubna do října tu můžete navštívit i jeskyni Dračí doupě.
Tato krakovská čtvrť byla už ve středověku domovem největší židovské komunity v Evropě. Před sto lety jich tu žily desetitisíce.
Jedno z největších lázeňských měst světa neláká jen na termální prameny, ale i na pozůstatky po Keltech, Římanech a dalších národech, kteří oblast před tisíci let obývali. Užijte si místní pikantní pokrmy, cikánskou hudbu, čardáš a vyhlášené tokajské víno!
Na pešťském břehu se nachází obrovská budova parlamentu. Má téměř 700 místností a je považovaná za jednu z největších vládních budov v Evropě.
Zdánlivě starodávná památka je ve skutečnosti stavba vybudovaná na přelomu 19. a 20. století. Vyvýšenina, na které bašta stojí, byla ve středověku rybáři bráněna a bašta právě symbolizuje jejich úsilí.
Budapešť je vystavěná na povrchu 123 termálních pramenů. Jejich účinky objevili už Římané a některé části lázní se dochovaly ve své původní podobě dodnes.
Prožijte advent v Budapešti, místní trhy patří k těm nejkouzelnějším v Evropě. Každý rok je navštíví přes 600 tisíc lidí. Ochutnejte vyhlášený guláš, čabajku nebo Dobošův dort.
Vydejte se do největšího švýcarského města, které leží v předhůří Alp u curyšského jezera a je obklopené nádhernými kopci pokrytými lesy.
Město založili už Římané a dodnes zde můžete obdivovat pozůstatky jejich opevnění.
Stará židovská čtvrť je plná křivolakých uliček a nádherných domů. Nachází se tu spousta restaurací, hudebních klubů a kin.
Cechovní domy a uličky lemované kavárnami a obchůdky přímo vybízejí k procházce.
Vychutnejte si procházku podél křišťálově čisté řeky Limmat, která městem protéká. Údajně se z ní, stejně jako z curyšského jezera, dá pít. Na podstavcích zaražených do dna řeky je postavená i curyšská radnice.
Cestujte v pohodě. Noční vlak šetří nervy, peníze i přírodu. V lůžkovém voze si odpočinete stejně jako v hotelu a v cílové destinaci tak můžete rovnou vyrazit do přírody nebo za památkami.
ZDROJ: http://www.ecopassenger.org/bin/query.exe/en?ld=uic-eco&L=vs_uic&OK#focus
Cena vlakové jízdenky začíná na 500 korunách. Pokud zaplníme celé auto, cesta sice vyjde levněji, ale díky vlaku můžeme ušetřit za ubytování. Za noc v Popradu zaplatíme nejméně 500 korun za osobu.