Seznam Native ve spolupráci s

Objevte svět známých i neznámých hub

Houbaření má většina Čechů v genech a může za to bohatá historie této kratochvíle. Už staří Slované, kteří se museli schovávat v lesích před divokými nájezdníky, ocenili množství jedlých hub. Zjistěte, jak bezpečně rozeznat jedlou houbu od jedovaté, a také to, jak prospěšné některé houby jsou.

Češi jsou právem považováni za národ houbařů. Alespoň jednou ročně vyrazí na houby přes sedmdesát procent obyvatel a například v roce 2006 připadalo na jednu domácnost 8,2 kg nasbíraných hub.

Zdroj: Česká zemědělská univerzita v Praze

Nejsme ale jediní houbaři, sbírání hub je velkým koníčkem i v jiných evropských zemích, ovšem v některých zemích by se hub z lesa nedotkli a každou považují za prašivku. Houby se ve velkém sbírají na Slovensku a v Rusku, naopak v západní Evropě sběr hub není zvykem. Rakousko, Švýcarsko nebo Itálie svoje lesní bohatství chrání přísnými zákony. A Britové a Francouzi považují za jediné chutné houby žampiony a lanýže.

Tělo hub se nazývá stélka

Základní stavební jednotkou těla hub je hyfa neboli houbové vlákno, které tvoří podhoubí. U mnoha druhů hub vyrůstá z podhoubí plodnice, tedy ta část, kterou u jedlých hub sbíráme a konzumujeme.

plodnicepodhoubí
klobouktřenpochva

Podhoubí

může u některých druhů hub dosáhnout obrovských rozměrů. Největší houbou a možná vůbec největším žijícím organismem na světě je dřevokazná václavka smrková, která se vyskytuje v oregonských Blue Mountains а zabírá téměř 965 hektarů půdy. Její stáří je odhadnuto na 2 400 let.

Zdroj: zivagaia.cz

Plodnice

je nadzemní část houby a jejím hlavním úkolem je rozmnožování. Obsahuje totiž výtrusy. U hub rozlišujeme pohlavní i nepohlavní rozmnožování.

V roce 2017 bylo známo kolem 120 000 druhů hub, ale předpokládá se existence až 3,8 milionu druhů. V Česku je zjištěno asi 10 000 druhů.

Zdroj: Fungal Diversity Revisited: 2.2 to 3.8 Million Species, David L. Hawksworth, Robert Lücking

Houby v jídelníčku: Málo kalorií, vitaminy a posílení imunity

V českých lesích najdeme mnoho druhů hub jedlých, ale také nejedlé, jedovaté, a dokonce smrtelně jedovaté druhy. Jedlé druhy se vyznačují nízkou kalorickou hodnotou, ale i vysokým obsahem vitaminů a minerálů. Mimo jiné obsahují například tolik známé betaglukany.

Jedovaté druhy hub

v českých lesích nejsou početné. Mezi ty nejjedovatější houby v českých lesích patří muchomůrka zelená a její příbuzné: muchomůrka bílá a muchomůrka jarní. Ročně je podle statistik v Česku hospitalizováno po otravě houbami v průměru 400 lidí. V roce 2019 se houbami přiotrávilo 373 lidí, z toho 212 muselo zůstat v nemocnici. Čtyři lidé na následky otravy zemřeli.

Zdroj: Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

V případě podezření na otravu houbou se dostavte do nemocnice co nejdříve, nejpozději do 36 hodin. U většiny otrav se první příznaky v podobě nevolnosti, zvracení, žízně, pálení žáhy či pocení projeví již za 30 minut po požití hub.

Tipy na bezpečný sběr hub

Blahodárná síla hub:

Houby jsou pro podporu zdraví využívány již odpradávna

Často se jedná o nejedlé dřevokazné druhy hub, které parazitují na stromech a skrze ně do sebe nasávají účinné látky. V minulosti se tyto houby sbíraly jako divoce rostoucí a jejich cena se vyvažovala zlatem. Lidé je zpracovávali nejprve sušením a poté drcením na jemný prášek, který pojídali nebo vařili mnoho hodin, až vznikl blahodárný výluh, který popíjeli. Časem se lidstvo tyto houby naučilo pěstovat a zpracovávat pomocí moderních technologií tak, aby se výrazně zlepšila výtěžnost blahodárných aktivních substancí.

Extrakt versus prášek

Buňky hub obsahují chitin, tedy látku, ze které se skládá také vnější část těla hmyzu, humrů či krabů. Chitin je nejtvrdší čistě přírodní materiál, který lidstvo zná. Složky hub, které jsou pro lidské tělo blahodárné, jsou „uzamčené“ za chitinovými buněčnými stěnami. Lidé chitin nemohou náležitě strávit, a tak většina účinných látek z hub tělem prochází bez požadovaného účinku. Proto je třeba užívat houbové extrakty, které obsahují účinné látky, které tělo dokáže využít.

Chitin

Jak vybrat mezi houbovými extrakty?

Dá se říct, že houby obsahují dvě skupiny látek cenných pro lidský organismus – polysacharidy a triterpeny. První skupina je rozpustná ve vodě, druhá v tucích.

Plnospektrální účinek tak zajistí tzv. dvojité extrakty – tělo houby se extrahuje vodou a poté alkoholem. Takový extrakt pak obsahuje 40 % polysacharidů a 4 % triterpenů.

Dvojitá extrakce
Více než 40 % polysacharidů a nad 4 % triterpenoidů
Přirozené pěstování 12 měsíců Duanwood Red Reishi
100% čistota bez plnidel
Užívejte houby, které jsou pěstované přirozeně

Nejkvalitnější houby se tedy pěstují v horských oblastech tak, aby jejich pěstování co nejlépe napodobovalo jejich růst v přírodě. Například houba reishi se pěstuje 12 měsíců na dubových kmenech zakopaných v zemi v horských částech jihovýchodní Asie. Extrakt z této houby můžete na trhu získat pod jménem Duanwood Red Reishi. Extrakt se vždy získává z plodnice, která získala svoji sílu díky tomu, že prožila množství dešťů, odolala zimě, větru i slunečním paprskům.

Vyzkoušejte i vy blahodárné účinky přípravků z hub. Ideálně ve formě čistých extraktů s vysokým obsahem účinných látek, které splňují přísné standardy.

Jak se pěstuje reishi

Chci doplňky stravy