Friedrich Wilhelm Raiffeisen
(1818–1888)
Zakladatel jedné z největších tuzemských bank Friedrich Wilhelm Raiffeisen pocházel z farmářské rodiny. Odjakživa měl blízko k zemědělcům, a tak jej trápily jejich životní podmínky v období velké průmyslové revoluce, kdy byl starostou třech německých měst.
Rozhodl se jim pomoci. Nejprve jim rozdával chleba, který na vlastní náklady pekl. Brzy ale přišel na to, že se nejedná o udržitelnou pomoc. Všímal si, že mnoho z farmářů řešilo svízelné životní situace nevýhodnými půjčkami u lichvářů. To ho přivedlo na myšlenku založit družstevní záložny, kde by si lidé vzájemně půjčovali peníze.
Němečtí a rakousko-uherští venkované začali družstevní síť přezdívat “raiffeisenky”. Několik jich fungovalo i na jižní Moravě. Systém záložen byl jednoduchý, sdružil malé skupiny obyvatel jedné obce, kteří se navzájem dobře znali, uměli spolupracovat a každý člen skupiny ručil svým majetkem za dluhy ostatních členů. Všichni se tak rozhodovali, zda danému člověku v tísni půjčit či nikoliv.
Členové družstev často přispívali na elektrifikaci obcí nebo na zřízení obecních vah, kde bylo možné kontrolovat váhu nákladů. Organizovali také přednášky a divadelní hry, sázeli stromy, budovali rybníky a stavěli budovy pro vesnické kulturní akce.
Raiffeisenův model se osvědčil, koncem 19. století na jeho principech fungovalo několik set družstev v celé Evropě a pronikl i za oceán. Aby se zamezilo nejednotnosti pravidel, vznikla v roce 1872 první banka pod značkou Raiffeisen. Ta položila základy dnešní bankovní skupině.
Raiffku symbolizují dvě zkřížené koňské hlavy
Žluto-černé logo Raiffeisenbank vychází z tradičního emblému, kterým majitelé domů po celé Evropě zdobily štíty domů. Je symbolem ochrany rodin shromážděných pod společnou střechou.