Seznam Native | ve spolupráci s
Jak dostávají boty svůj tvar i duši?

Od podešve až ke tkaničkám. Jak dostávají boty svůj tvar i duši?

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak náročný proces výroby bot je a co všechno se musí stát, než si je můžete pohodlně obout? Ševci a šičky dávají novým párům již po staletí nejen tvar, ale i duši. Proces samotné výroby ručně vyráběných bot je komplikovaný.


Nakoukněte přes rameno do výrobních procesů a poznejte cestu, kterou boty ušly ještě před prvním nazutím.

Nakoukněte přes rameno do výrobních procesů

Podešev a pár provázků, takové vlastnoručně vyrobené boty lidé nosili ještě před pár staletími.

Kožené boty byly tehdy znakem luxusu a ševci je šili výhradně pro ty nejurozenější a nejzámožnější obyvatele měst. Jak rostl počet šlechticů a šlechtičen, tak se rozšiřovalo i obuvnické řemeslo. Už ve 14. století existovaly ševcovské cechy v každém městě a ševci měli plné ruce práce.

Podle zápisu z roku 1740 musel olomoucký mistr během 14 dnů ušít 11 párů kožených bot.* * Zdroj: Kůže: zpracování a výrobky, Olga Floriánová, archivní spisy ševcovského cechu v Olomouci

Pro ševcovské řemeslo byl zlomovým rok 1850, kdy s americkým vynálezem šicího stroje začala průmyslová revoluce ve výrobě obuvi. Malé ševcovské dílny začaly pomalu mizet a tovární výroba bot rostla.

Boty ze Zlína dobývaly svět

Boty ze Zlína dobývaly svět

Založení Baťových závodů v roce 1894 bylo v historii obuvnictví obrovským milníkem. Ševcovinu měli sourozenci Baťovi v krvi, už jejich předek se v roce 1622 živil ve Zlíně jako švec. Navíc v nich ale dřímal i obchodní talent. První boty, které v Baťově dílně vznikly, byly takzvané séglovky. Byly to plátěné boty a šlo o zcela nový typ obuvi. Jejich výroba byla podstatně levnější a díky nízké ceně si je tak mohl pořídit takřka každý Čech. A se zájmem o tyto boty rostla i prosperita podniku. Postupem času se z malé rodinné firmy stal mezinárodní gigant, který obouval celý svět.

Základem kvalitní boty je kůže
a poctivá ševcovina.

Zatímco dříve se boty šily převážně z kůže, dnes se pro jejich výrobu používají i textilie, plasty nebo třeba poromery, což je umělý materiál připomínající kůži. Kůže ale stále patří k těm nejkvalitnějším obuvnickým materiálům. Pro výrobu bot má totiž ideální vlastnosti. Je pevná a odolná, ale přesto jemná a příjemná na dotek.


Výroba kožených bot je poctivé řemeslo. Hlavní roli tady hrají zkušenosti, cit i zručnost šiček a ševců. Různé druhy kůže jsou rozdílně tažné a tlusté, a tak vyžadují odlišné zpracování. Jakmile švec či šička kůži jednou propíchnou, nemohou to vzít zpět. Proto je tolik potřebná zručnost obuvníků.

Z jakých částí se bota skládá?

  1. Svršek je vrchní část boty, která má na její vzhled a tvar největší vliv.
  2. Podšívka zlepšuje pevnost svršku a zároveň zjemňuje vnitřek, aby byla bota pohodlná.
  3. Podešev je spodní část boty, která je pružná a chrání chodidlo před chladem, horkem i vlhkem.
Z jakých částí se bota skládá?

Jak se vyrábí pár kožených bot?

Za jedním párem kožených bot stojí v ševcovské dílně několik hodin
jemné ruční práce i fyzické síly.

Od střevíců až po tenisky

Módní trendy mění tvary bot:

Ševcovina v Česku ožívá:
Jak mladý podnikatel vzkřísil řemeslo

Podle různých zahraničních průzkumů vlastní ženy v průměru okolo 20 párů bot.
Jejich výroba se v současnosti odehrává nejvíce v Asii. Levnější pracovní síla a materiál i nižší nároky na dodržování pracovních podmínek v továrnách mohou za to, že lidé nakupují a nosí levné a nekvalitní boty, které vydrží jen pár měsíců.

Kvalitní ručně šité boty vám navíc se správnou péčí vydrží několik sezon a vy tak ve finále uděláte něco pro udržitelnější budoucnost i vaši peněženku.

Více než 87 % bot se v roce 2019 vyrobilo v Asii.

Zdroj: The World Footwear 2020 Yearbook

Masová výroba neničí jen chodidla, ale i životní prostředí. Ať už toxickým odpadem z koželužen, nebo emisemi, které zamořují vzduch při distribuci bot na druhý konec světa. Pokud nechcete namáhat životní prostředí, můžete podpořit lokální ševcovinu, která v posledních letech v Česku zažívá renesanci.

Jak prodloužit život botám

Jak prodloužit život
botám?

Absolutní udržitelnost v obuvnictví je jen těžko dosažitelná. Vše se v první řadě odvíjí od kvality materiálu a péče, která prodlouží životnost obuvi. Každý z nás ale může jít udržitelnosti naproti. Krokem vpřed je nakupování s rozmyslem, upřednostnění kvality před kvantitou a správná péče o boty.

6 tipů pro lepší péči o boty

Čím lépe se o svoji obuv budete starat, tím déle vám boty budou dělat radost.

Navzdory asijské produkci zažívá ševcovské řemeslo renesanci.

V roce 2018 se v Česku ušilo 615 000 párů usňových bot.
*Zdroj: ČSÚ (Česko v číslech)

Ševcovské řemeslo zažívá renesanci

Oživit řemeslo, navázat na obuvnickou tradici
v rodném Zlíně a naučit lidi obouvat kvalitní boty
od lokálních ševců. O to se snaží mladý podnikatel Václav Staněk, který už ve svých 18 letech založil obuvnický podnik Vasky.

„Chceme světu ukázat, že poctivá ševcovina má na trhu své místo. Právě lidský dotek je základem našeho snažení vyrábět boty, u kterých člověk ví, kdo a z čeho je vyrobil,“ říká Václav Staněk, zakladatel značky Vasky.

Jak vznikají české Vasky?

  1. Na jednom páru bot pracuje až 12 šiček a ševců.
  2. Boty se šijí ručně ve zlínské dílně.
  3. Vasky navazují na českou obuvnickou tradici.
  4. Vyrobit jeden pár bot zabere 13 hodin a díky zručným ševcům boty svého majitele provázejí na cestách i několik let.
Jak vznikají české Vasky?
Spodková dílna
„Na mé práci se mi líbí to, že na výrobku, který vzniká, mám určitý podíl své práce. A to je to, co člověka těší a baví. Bez poctivého řemesla by to jinak nešlo,“ říká pan Jaromír ze spodkové dílny.
Chci obout boty ze Zlína