Seznam Native ve spolupráci s
mrak
ptáci
racek

Od Porta
až k plážím
v Algarve

Portugalsko překvapí svou rozmanitostí milovníky památek, cyklisty i vyznavače vodních radovánek

moře

Písečná pláž Praia de Forte Cão utichá a nad oceánem se odrážejí poslední paprsky slunce. Portugalsko je bezesporu zemí perfektních západů slunce, ale nabízí toho mnohem víc. Zaujme bohatou historií, je rodištěm slavných mořeplavců a sportovců, potěší živou hudbou v ulicích, krásou starobylých měst nebo výšlapy do hor. I místní kuchyně, která těží nejen z blízkosti oceánu, stojí za ochutnání.

Lidé, kteří žijí v této části Pyrenejského poloostrova, jsou pohodoví a usměvaví. Ochotně vám poradí, když se ztratíte nebo se jich zeptáte, kde se dá dobře najíst. Nejde však o velkou zemi.

V Portugalsku žije přibližně deset milionů lidí, tedy podobně jako v Česku.

Vzhledem k tomu, že země zabírá na západní části poloostrova poměrně úzký pás od severu k jihu, jde o velmi rozmanitou zemi.

quote

„Jednotlivé regiony nabízejí odlišnou krajinu, počasí, jídlo a samozřejmě i hodně různých zážitků. Na jihu jsou pláže a teplo i v prosinci. Sever zase láká přírodou, kde vydatněji prší,“

říká Portugalec Domingos Silva. Žije ve městě Braga, kde pracuje na rozvojových projektech pro region Sever. Na starost má například ty, které se týkají udržitelného cestovního ruchu.

Portugalsko
Portugalsko
quote
Dědictví koloniální minulosti a fotbal

Dědictví koloniální minulosti a fotbal

Země byla nejdéle existujícím koloniálním impériem v historii. A to od roku 1415 až do roku 1999. Do svého rozpadu vlastnila Portugalská říše rozsáhlá území v Africe, Americe, Indii a v jihovýchodní Asii. Tato území fungovala jako opěrné body při obchodních cestách. Říše se tak rychle stala světovou námořní velmocí těžící z obchodu. Portugalská kultura je i díky tomu velmi různorodá. Místní dodržují mnoho církevních svátků, zvyků i tradic. Národním sportem je zde bezpochyby fotbal. Jeden z nejslavnějších fotbalistů světa Cristiano Ronaldo se narodil v portugalském městě Funchal na ostrově Madeira.

Město Braga uchvátí svými památkami

Pokud zemí cestujete od severu k jihu, určitě byste neměli minout třetí největší portugalské město Braga, které se pyšní řadou historických památek. Za návštěvu stojí architektonický skvost – místní katedrála. Za několik století prošla mnoha úpravami. Snoubí tak v sobě několik architektonických stylů.

bod
b
Braga
braga

Ve více než dva tisíce let staré Braze, která je zároveň jedním z nejstarších katolických měst na světě, můžete strávit celé dny právě objevováním církevních památek. Ty nejkrásnější se ale nacházejí až za jejími branami.

Zá návštěvu stojí benediktinský klášter Mosteiro de São Martinho de Tibães, který byl postaven ještě před samotným vznikem Portugalska. Dalším je velkolepý poutní kostel Bom Jesus do Monte. Stavba je tak trochu schovaná za působivé kaskádovité schodiště, lemované fontánami, alegorickými chodbami a kapličkami. Odpočívat můžete v zahradě Jardim de Santa Barbara, která sousedí s palácem Paço Episcopal Bracarense.

Cestou do národního parku potkáte krávy i koně

Cestou do národního parku potkáte krávy i koně

I když se do Portugalska jezdí spíše za oceánem, plážemi a nádhernými městy, i dobrodruhům má tato země co nabídnout. „Národní park Peneda-Gerês rozhodně stojí za návštěvu. Je to jedna z nejzelenějších oblastí u nás,“ myslí si Domingos.

Pokud chcete tuto horskou oblast ze žulových štítů, která se nachází na sever od Bragy, opravdu poznat, vyplatí se půjčit si auto. Jednak se do parku snáze dostanete a nebudete při výletu tolik limitováni časem. Severnější část, Serra da Peneda a Serra do Soajo, je turisticky méně navštěvovaná. Na cestách tak klidně potkáte krávy i koně. Pokud budete v této oblasti hledat ubytování, navštivte vesničku Campo do Gerês. Kromě noclehu odtud můžete také podnikat výlety do okolní přírody.

Hory v oblasti Peneda-Gerês si ale nepředstavujte jako velikány. Nejvyšší z nich měří pouhých 1 559 metrů, tedy zhruba jako naše Krkonoše. Svahy jsou ale poseté kamením a příroda je zde stále ještě poměrně nedotčená. Vydejte se třeba na vyhlídkovou trasu v kopcích nad lázeňským městem Gerês nebo se autem přesuňte k vodopádu Arado.

Řeka spjatá s vínem

Řeka spjatá s vínem

Když pojedete na severovýchod Portugalska, narazíte na další zajímavou destinaci, a to Mezinárodní přírodní park Douro. Rezervace, která je jednou z největších chráněných oblastí země, se rozprostírá podél stejnojmenné řeky.

„Najdete tu také nejstarší vinice na světě z 18. století,“ říká Domingos. O místních obyvatelích se traduje, že jim v žilách koluje místo krve víno. Vinice v údolí řeky Douro se rozprostírají na téměř kolmých svazích. I v tak těžko přístupném terénu ale dokáže uzrát výtečné víno.

Na kole podél oceánu

Na kole podél oceánu

Za pozornost podle Dominga stojí i portugalské cyklotrasy. „Některé z nich dosahují svou délkou až 200 kilometrů a zvládnou je v pohodě i méně zdatní cyklisté,“ říká. Dlouhé stezky se vinou podél oceánu, kromě úchvatných výhledů tak vybízí cyklisty i ke koupání.

Na kole můžete projet celou zemi ze severu na jih kolem nejkrásnějších pláží až do Lisabonu. Domingos ale nedoporučuje podnikat cyklovýlety v červnu až srpnu, kdy je v zemi hodně horko. Kolem pobřeží bývá 30 stupňů Celsia. Oceán je sice chladný, ve městech ale bývají běžně i vyšší teploty.

Porto projdete pěšky za pár dní

Na severu by vás určitě nemělo minout slunné Porto, druhé největší město Portugalska. Rozděluje ho hluboké údolí, v němž teče již zmíněná řeka Douro. Na jedné jeho straně se nachází malebná starobylá čtvrť Riberia, kde původně bydleli místní rybáři. Na té druhé se rozkládá čtvrť Vila Nova de Gaia. Tady v sudech zraje místní specialita, portské víno. Za pravé může být označeno pouze to, které bylo vyrobené z hroznů sklizených v oblasti údolí Doura.

bod
p
Porto
porto

Atmosféru barevného městečka plného křivolakých a úzkých uliček nasajete nejlépe tak, že se v nich na chvilku ztratíte. Centrum je dobře dostupné pěšky, pohodlně ho tak zvládnete bez většího spěchu projít za dva až tři dny.

Západ slunce, gondoly, zkrátka romantika

Západ slunce, gondoly, zkrátka romantika

Na dvoupodlažním železném mostě Ludvíka I. z konce 19. století, který je jednou z nejobdivovanějších památek Porta, si počkejte na západ slunce. Svézt se můžete gondolou na promenádu Avenida de Diogo Leite. Zdejší kulturu a zvyky nejlépe poznáte přímo od místních. Dejte se s nimi do řeči na slavném trhu Mercado do Bolhão, kde jich potkáte více než v historickém centru.

Nejoblíbenějším jídlem na severu Portugalska a zejména v okolí Porta je sendvič zvaný Francesinha neboli Francouzečka.

„Najdete v něm hovězí maso, klobásu, šunku, vajíčko a zalévá se pikantní omáčkou. Nahoře se posype sýrem, a ještě se zapeče v troubě. Nejde o žádné lehké letní jídlo,“

popisuje Domingos. Ten „pravý“ recept na pikantní omáčku je však tajemstvím, které si každá restaurace, zejména ty rodinné, dobře střeží.

V Portugalsku se nachází ty nejlepší evropské destinace na „chytání vln“. Země tak oprávněně patří mezi ráj surfařů.

V Portugalsku se nachází ty nejlepší evropské destinace na „chytání vln“. Země tak oprávněně patří mezi ráj surfařů.

Region Peniche, který leží osmdesát kilometrů severně od Lisabonu, je oblíbenou destinací milovníků vln. Surfovat lze v této oblasti po celý rok. Místo je vhodné i pro začátečníky, kteří si zde mohou potřebné vybavení půjčit nebo zavítají do některé ze surfařských škol, jichž je nejen v této oblasti velmi mnoho.

Dalším oblíbeným místem surfařů je ve středním Portugalsku rybářské městečko a letovisko Nazaré. Gigantické mnohametrové vlny sem lákají dobrodruhy z celého světa. Před dvěma lety německý surfař Sebastian Steudtner přepsal historii tohoto sportu. Na prkně sjel vlnu o výšce 25,21 metru, a zapsal se tak do Guinnessovy knihy rekordů. „Někdy jsou to třicetimetrové vlny. Surfovat tady můžou jenom profesionálové, a to s doprovodem. Nejvyšší vlny tady najdete v zimě, v létě jsou více ploché,“ vysvětluje Domingos.

I na dovolené se ale může přihodit něco neočekávaného. Mějte proto v zádech spolehlivého parťáka.

Chci být v bezpečí

Lisabon: Žluté tramvaje, kiosky a azulejos

Z ne příliš známého hlavního města Portugalska, které je třikrát menší než Praha, se v posledních letech stal jeden z nejvyhledávanějších cestovatelských cílů. Lisabonské zdi z mramoru a fasády domů z barevných dlaždic, kterým se říká azulejos, spolu s kopcovitým terénem s nádhernými výhledy na řeku Tejo, lákají velké množství turistů z celého světa.

bod
l
Lisabon
lisabon

Pro Lisabon jako město jsou také typické kiosky, které najdete většinou na náměstích. Můžete si v nich dát kávu nebo něco dobrého.

Ale nebylo tomu tak vždycky. Od třicátých let 20. století panovala v zemi diktatura. Setkávání lidí byla potlačována a s nimi i fungování kiosků. Situace trvala až do karafiátové revoluce v polovině 70. let. V současnosti jsou tyto podniky opět oblíbené, a to nejen místními, ale také turisty.

Lisabon zvládnete projít i během prodlouženého víkendu bez pocitu, že byste přišli o něco zásadního. Po městě se můžete pohybovat starobylými žlutými tramvajovými vozy. Ty předválečné se nazývají Remodelado. V ulicích se nechte okouzlit živou hudbou, kterou lze slyšet téměř z každého druhého podniku. Melancholickým rytmem a emocemi trochu připomíná blues. Jde o hudební styl fado, který k Portugalsku neodmyslitelně patří. Většinou jde o smutné písně o nevyhnutelnosti osudu.

Ve znamení ryb a rýže

Ve znamení ryb a rýže

Portugalská kuchyně je jednoduchá a prostá. Tradiční pokrmy pocházejí z dob, kdy se tehdy chudí rolníci a rybáři chtěli především levně najíst. Základem jsou ryby, ale i další druhy masa, z příloh jsou to brambory a rýže. Příliš tedy nepřekvapí, že nejvíce ryb a mořských plodů zkonzumují v rámci Evropské unie právě Portugalci. Mají také největší spotřebu rýže.

Vliv bývalých zámořských kolonií prostoupil i do zdejší gastronomie. Ochutnat tak můžete pálivé chilli papričky piri piri z bývalých portugalských jihoafrických území. Místní kuchaři se neobejdou bez olivového oleje, česneku, oliv, kapar a bylinek, jako je koriandr nebo petrželka. I když většinu jídel tvoří hlavně masité pokrmy, restaurace nabízejí i řadu vegetariánských. Oblíbené jsou například palačinky se zeleninou nebo jednoduše ugrilovaná zelenina.

Tradiční sušená treska jako věrný přítel

Tradiční sušená treska jako věrný přítel

Tradičním portugalským jídlem je bezpochyby treska. Jde ale výhradně o sušenou a nasolenou rybu, nikoliv čerstvou. Jídlo je známé už od 16. století, kdy portugalští rybáři lovili tresky u kanadského ostrova Newfoundland.

Sušená treska se jen tak snadno nezkazí. Proto se stala hlavní potravinou pro námořníky na jejich dlouhých cestách přes oceán. Časem se jí dokonce začalo přezdívat fiel amigo – věrný přítel. Kuchaři si s treskou umí vyhrát. Údajně existuje přes 365 receptů, jak tuto rybu připravit. Ochutnat tak můžete koláčky z tresky nebo tresku pečenou v troubě s brambory, vejci a petrželkou.

Portugalci mají přísloví, které říká, že co je sladké, nikdy nezhořkne. A jejich zákusky jsou opravdu hodně sladké.

Cukr byl důležitou komoditou v době zámořských objevů. Spolu s exotickým kořením často končil jako dar klášterům. Zde pak začaly vznikat originální receptury nejrůznějších sladkých pokrmů, které si můžete v Portugalsku objednat dodnes.

Teplé koupání v oblasti Algarve s nádhernými plážemi

Na jihu by vás neměl minout region Algarve s hlavním městem Faro. Původně byl osídlen již před třemi tisíci lety Féničany. Romantické zálivy, pláže se zlatavým pískem a pobřeží, které je považováno za jedno z nejkrásnějších v Evropě, lákají davy turistů.

bod
a
Algarve
algarve

„Je to skvělá destinace. Atlantský oceán je díky teplým mořským proudům ze severní Afriky přívětivější na koupání. V hlavní sezoně je tam ale příliš mnoho lidí,“ říká Domingos.

V červenci a srpnu by tak spíše doporučil pláže v jižním regionu Alentejo na břehu Atlantiku nebo na poloostrově Troia v obci Grândola, vedle ústí řeky Sado.

Nejvyhlášenější evropská pláž Galapinhos

Nejvyhlášenější evropská pláž Galapinhos

Jihovýchodně od Lisabonu, v blízkosti přírodního parku Arrábida, se nachází jedna z nejvyhlášenějších evropských pláží Galapinhos. Tu doporučuje navštívit i Domingos. „Není úplně snadné se k ní dostat, trocha úsilí se ale může vyplatit. V oceánu se totiž můžete volně setkat s delfíny,“ popisuje. V okolí je řada zajímavých míst k prozkoumání. Vydat se můžete na kopec, který vede ke klášteru Convento de Nossa Senhora da Arrábida, nebo na gotický opevněný klášter Mosteiro de Jesus. Poblíž je také přírodní rezervace Reserva Natural do Estuário do Sado.

V létě je cesta na pláž Galaphinos pro auta uzavřená, dopravte se proto autobusem, na kole nebo pěšky. Můžete putovat i přes skály ze sousední pláže Praia dos Galapos, která je lépe přístupná. Z dalších pláží, kterých je v Portugalsku opravdu mnoho, doporučuje Domingos například Praia do Cabedelo. „Hlavně pokud vás lákají vodní sporty jako windsurfing nebo kitesurfing,“ říká Domingos.

Stoprocentní bezpečí vám v životě nemůže zaručit nikdo.

I na dovolené se ale může přihodit něco neočekávaného. Mějte proto v zádech spolehlivého parťáka.

Sjednejte si cestovní pojištění AXA

  • Pomůžou vám kdekoliv na světě díky vlastní profesionální asistenční službě
  • Jsou vám k dispozici nonstop
  • Pojišťovna s více než 200 lety zkušeností a miliony klientů po celém světě
  • Varianta pojištění Excelent vás ochrání i v případě, že onemocníte covidem
cestování

Cestovní pojištění AXA

Vysoké limity krytí a nonstop asistence

Chci slevu 50 %