Seznam Native ve spolupráci s

Od smetáků až k chytrým robotům

Jak se během staletí proměnil život v domácnosti?

Přemýšleli jste někdy nad tím, kolik času denně trávíte úklidem či vařením? Zatímco ještě před 150 lety trávily ženy péčí o domácnost vlastně celý den, dnes to jsou zhruba čtyři hodiny. Muži v tomto ohledu za ženami stále zaostávají.

__ALTERNATIVE__TEXT__

Elektřina zásadně proměnila lidské životy. Petrolejky a svíčky vystřídala elektrická svítidla a velká kamna postupně nahradil elektrický sporák, který byl menší a dalo se na něm vařit i péct. Z kuchyní tak zmizely zásoby uhlí a dřeva, místo nich stály kredence, příborníky či kuchyňské linky. Masivní nástup elektřiny probíhal v tehdejším Československu hlavně v meziválečných letech.

Celková změna ve způsobu života, která s tím souvisela, se promítla i do vybavení a přístupu k domácím pracím. V domácnostech se začaly objevovat spotřebiče, které šetřily čas, měnily organizaci práce a design celé kuchyně. Inovace pokračovaly i po zbytek 20. století až po prudký rozvoj internetu a umělé inteligence v posledních letech. Ty umožnily radikální změnu v ovládání spotřebičů i zcela nové funkce.

Lednice:

Cesta od ledových sklepů k chytrým chladničkám

Lidé po staletí konzervovali potraviny fermentací, nakládáním do oleje či octa, solením nebo uzením. Potíž byla v tom, že všechny tyto metody měnily chuť i strukturu jídla. Jedinou cestou, jak šlo tehdy prodloužit čerstvost surovin, bylo chlazení ve studené vodě. V místech s chladnějším podnebím proto lidé měli u domu jámu, kterou vyložili dřevem, vysypali ledem a přikryli slámou. Tyto stavby byly časem nahrazeny sklepy. Ještě před 70 lety ale existovalo povolání ledaře, který do hostinců a bohatých domácností denně donášel čerstvý led. Ten se vyráběl buď uměle, nebo se vysekával ze zamrzlé řeky. Například ledárny na pražské Štvanici nebo v Braníku fungovaly až do roku 1954, kdy Vltava kvůli vybudování Slapské přehrady přestala v zimě zamrzat.

1911

Americká společnost General Electric vynalezla první elektrickou chladničku. Nešlo však o lednice, které známe dnes. Chladicí box byl umístěný v kuchyni, zatímco hlučný motor s kompresorem musel stát ve sklepě. Lednička se prodávala zhruba za tisíc dolarů. Za stejnou částku si tehdy Američané mohli pořídit dvě auta.

1913

Američan Fred W. Wolf sestrojil první domácí lednici, která už v sobě měla integrovanou chladicí jednotku.

1929

Ledničky se začaly vyrábět také v Československu. První tři modely nesly názvy Ledotvor, Eskymáček a Zimotvor.

1930

Výrobci ledniček začali používat k chlazení freon. Až doposud lednice obsahovaly zkapalněné toxické plyny jako amoniak nebo oxid siřičitý.

1960-1970

Ve Spojených státech se objevily první lednice, které měly automatické odmrazování či výrobníky ledu.

1985

Začaly se vyrábět první lednice bez freonů.

2000

Byla představena první chladnička s umělou inteligencí.

Současnost

Díky moderním technologiím si dnes chladnička dovede sama regulovat teplotu a vlhkost, čistit vzduch nebo svému majiteli poslat seznam potravin, které je potřeba dokoupit. Navíc je možné ovládat ji na dálku. Pokročily také v oblasti designu – dnes si můžete vybírat z několika barev i velikostí a poskládat si chladničku doslova na míru sobě a svému interiéru.

__ALTERNATIVE__TEXT__

Inteligentní chladničky Samsung Bespoke umožňují nastavit různou teplotu a vlhkost v úložných boxech podle typu potravin. Ovoce, zelenina, ale i maso díky tomu zůstanou déle čerstvé.

__ALTERNATIVE__TEXT__

Tipněte si, jakou má roční spotřebu lednice vyrobená před deseti lety:

Špatně. Před deseti lety měla běžná lednice spotřebu 278 kWh za rok, její provoz by tak dnes vyšel na 2 502 korun. Chladnička v energetické třídě A má dnes roční spotřebu jen 108 kWh, její provoz tak stojí 945 korun.

Správně, její provoz by dnes stál 2 502 korun ročně. Chladnička v energetické třídě A má dnes roční spotřebu jen 108 kWh, její provoz tak stojí 945 korun.

Sporáky:

Cesta od kamen k chytrým varným deskám

Zatímco sporák prošel celou řadou postupných inovací, u mikrovlnné trouby přispěla k jejímu vzniku náhoda. Ve 40. letech minulého století si americký inženýr Percy LeBaron při vývoji radarů pro americké námořnictvo všiml, že se mu během experimentu s mikrovlnami v kapse roztekla čokoládová tyčinka. To ho vedlo k revolučnímu objevu, že mikrovlny dokážou jídlo ohřívat daleko rychleji než teplo. Během několika let pak sestrojil první mikrovlnnou troubu. Vážila 400 kilogramů, tyčila se do výšky dvou metrů a stála tři tisíce dolarů. První mikrovlnky se proto používaly jen na oceánských parnících a v restauracích.

1892

První elektrický sporák si nechal patentovat Kanaďan Thomas Ahearn. Rozšíření nového vynálezu však bránila nedostatečná elektrifikace domácností, nedůvěra hospodyň a vysoká cena. Elektrické sporáky se tak začaly výrazněji prosazovat až po 2. světové válce.

1919

Charles Strite si nechal patentovat první topinkovač, který vysouvá opečený chleba sám. Používal k tomu hodinový mechanismus, který načasoval proces opékání, vypnul topné těleso v požadovaný čas a uvolnil krajíc pomocí vysouvací pružiny. Vynález se dostal na trh v roce 1926 pod názvem Toastmaster.

1922

Američan Stephen Poplawski zkusil umístit na dno plastové nádoby motorek s rotujícími noži a na světě byl první mixér. Zatímco v amerických domácnostech se zabydlel ihned, v Československu jeho obliba vzrostla až na sklonku 60. let.

1936

V Československu se začaly vyrábět první celokovové sporáky. Výraz sporák pochází z německého slova sparen, tedy spořit. Nový spotřebič totiž v kuchyni ušetřil spousta místa.

1947

Na americkém trhu se objevily první mikrovlnné trouby, které však pro běžnou kuchyni byly příliš velké. Menší mikrovlnky vhodné do domácnosti se objevily až o mnoho let později.

1957

V Československu začala sériová výroba legendárního elektrického pečicího hrnce zvaného remoska. Do roku 1991 se ho vyrobilo téměř tři miliony kusů. Za jeho vynálezem stál Oldřich Homut.

2000

Na přelomu tisíciletí se výrobci předháněli v inovacích. Na trhu se začaly objevovat snadno ovladatelné a funkční spotřebiče, jako jsou domácí pekárny, výkonné mixéry i šlehače.

Současnost

Sporáky a trouby dnes zastanou hned několik činností. Práce v kuchyni je díky nim mnohem rychlejší, pohodlnější i bezpečnější. Varné desky jsou vybavené bezpečnostními senzory, které snižují riziko nehod. Některé modely už dokonce umí asistovat i při vaření. Na displeji jen zvolíte typ jídla a varná deska vás provede jeho přípravou krok za krokem. Výrobci kladou i větší důraz na design.

__ALTERNATIVE__TEXT__

V inteligentních troubách Samsung můžete péct hlavní jídlo i dezert současně. Funkce Dual Cook Steam umožňuje v troubě nastavit dvě zóny ohřevu. V horní části je tak možné péct třeba na 160 stupňů, zatímco v té spodní lze péct ve 100% páře.

__ALTERNATIVE__TEXT__

Ženy versus muži. Jak se v českých rodinách dělí domácí práce?

V posledních dekádách je rozložení domácích prací v rodině férovější. Ženy však péčí o domácnost a děti tráví denně stále o hodinu více času než muži.

Tipněte si, jak se v českých rodinách dělí domácí práce:

__ALTERNATIVE__TEXT__

Praní prádla

Špatně. O praní prádla se v 73 procentech domácností starají hlavně ženy.

Správně. O praní prádla se v 73 procentech případů starají hlavně ženy.

__ALTERNATIVE__TEXT__

Mytí nádobí

Špatně. Mytí nádobí se podle průzkumů věnují oba partneři stejně.

Správně. Mytí nádobí se podle průzkumů věnují oba partneři stejně.

__ALTERNATIVE__TEXT__

Žehlení

Špatně. O žehlení se v 73 procentech případů starají hlavně ženy.

Správně. O žehlení se v 73 procentech případů starají hlavně ženy.

Pračky:

Cesta od valchy až k pračkám ovládaným na dálku

Praní patřilo po staletí k těm nejvíce náročným domácím pracím. Ve starém Římě bylo dokonce ryze pánskou úlohou. Muži prádlo šlapali v kádích naplněných louhem, močí a vodou, následně ho ždímali a máchali ve studené vodě. Šlo však o výjimku, praní prádla po většinu lidské historie měly v domácnosti na starosti ženy. Velká úleva přišla s vynálezem valchy, která se stala předchůdcem prvních mechanických praček. Používala se až do poloviny 20. století. Prací prášek byl vyvinut během druhé světové války, kdy byl v Německu zoufalý nedostatek živočišného tuku pro výrobu mýdla.

1906

Americký inženýr Alva Fischer sestrojil první elektrickou pračku, kterou pojmenoval Thor. Ve stejném roce přišli inženýři s nápadem ohřívat vodu uvnitř pračky, do té doby se totiž pod bubnem topilo stejně jako v kamnech.

1937

Byla vynalezena první plně automatická pračka, která měla zabudované tlakové snímače, tepelné termostaty i časovače. Vodu si zvládla ohřát na teplotu v rozmezí od 55 do 70 stupňů. Na jedno praní však měla spotřebu 150 litrů.

1938

Americký vynálezce J. Ross More představil světu vůbec první automatickou sušičku prádla.

1947

Na americký trh je uvedena první automatická pračka s horním plněním.

1953

Americká společnost vyrábějící pračky přišla na trh s první automatickou pračkou a sušičkou v jednom.

1990

Objevují se první ekologické pračky a sušičky, které šetří vodu i energii.

Současnost

Dnešní pračky jde jednoduše ovládat přes telefon, aniž byste byli doma. Parní technologie snižuje spotřebu vody i elektrické energie zhruba o polovinu, zároveň je s ní praní mnohem rychlejší, důkladnější a šetrnější. Pračky jsou také často vybaveny umělou inteligencí, díky které si umí dávkovat přesné množství pracího prášku, vody i nastavit délku pracího cyklu.

__ALTERNATIVE__TEXT__

Inteligentní pračky Samsung Bespoke mají funkci AI EcoBubble, která přemění prací prášek na bubliny. Ty rychleji pronikají do látky a zajišťují až o čtvrtinu účinnější likvidaci všech nečistot i při nízké teplotě. I díky tomu zvládnou už za 39 minut vyprat úsporně a kvalitně.

Tipněte si, kolik korun by dnes stál jeden cyklus praní v pračce ze 70. let:

Špatně. Jeden cyklus by vyšel na 27 korun. V úsporné pračce dnes vyjde jedno praní na 4,70 korun.

Správně. Spotřeba se od té doby výrazně snížila. V úsporné pračce dnes vyjde jedno praní na 4,70 korun.

Vysavače:

Cesta od koňského povozu k domácím robotům

Po staletí se k úklidu podlah používaly smetáky, leštidla nebo rýžáky. Až v roce 1901 anglický konstruktér Hubert Cecil Booth objevil princip vysávání nečistot pomocí proudu vzduchu. Rok poté si nechal patentovat první vysavač, kterému říkal „funící Bill“. S velkou slávou ho pak použil při čištění Westminsterského opatství před korunovací krále Edvarda VII. Britský panovník byl z vynálezu tak nadšený, že přístroj hned koupil do Buckinghamského paláce i na hrad Windsor. Úplně první vysavače na počátku 20. století vážily až 200 kilogramů. Těžký stroj byl umístěn na koňském povozu, poháněl ho benzínový motor a byl tak hlučný, že o jeho provozu věděla celá ulice.

1901

Anglický konstruktér Hubert Cecil Booth objevil princip vysávání nečistot pomocí proudu vzduchu.

1908

Noční hlídač a silný astmatik James Spangler sestrojil v Ohiu první vysavač, který nečistoty z podlahy vysával a nevířil je do vzduchu. Díky snadné obsluze a nízké hmotnosti stroje šlo o přelomový vynález. Patent prodal příbuznému Williamovi Hooverovi, po němž se v britské angličtině dodnes vysavače jmenují.

1950–1960

Vysavač byl v 50. letech jedním z nejrozšířenějších domácích pomocníků a jen v Československu si našel cestu do 1,5 milionu domácností. České vysavače dostávaly jména podle planet. Například Pluto byl model s vejčitým tvarem, zatímco Jupiter měl doutníkový tvar.

1955

Na scénu přišly papírové sáčky do vysavačů, které nahradily ty textilní. Už žádné opatrné vyklepávání nečistot, víření prachu a následný úklid, teď stačilo jednou za čas vyjmout plný sáček a hodit ho do koše.

1982

Zrodil se revoluční cyklónový neboli bezsáčkový vysavač.

1997

Ve Švédsku byl představen první prototyp robotického vysavače. Jmenoval se Trilobite a byl označován jako první domácí robot. Po místnosti se pohyboval díky tomu, že vysílal a přijímal vysokofrekvenční ultrazvuk, podobně jako to dělají netopýři.

Současnost

Vysavače prošly za poslední roky vývojem a staly se z nich samostatní inteligentní pomocníci. Zvládají vysávání i vytírání, navíc je můžete snadno ovládat přes chytrý telefon. Každý je také vybaven senzory, které zamezují jejich pádu ze schodů a nárazu. Řadou inovací prošly i ruční vysavače. Jsou bezdrátové a díky propracovaným filtračním systémům dokážou zachytit téměř všechny bakterie.

__ALTERNATIVE__TEXT__

Vysavač Bespoke Jet váží jen 1,44 kilogramu. Navíc je vybaven takzvanou vysýpací stanicí All-in-one, která po každém vysávání hygienicky vyprázdní prachový koš a zároveň vysavači dobije baterii.

__ALTERNATIVE__TEXT__

Tipněte si, jakou spotřebu vody měla běžná pračka v roce 1976:

Špatně. Běžná pračka měla spotřebu 90 litrů. Dnes mají moderní úsporné pračky spotřebu jen 50 litrů.

Správně. Dnes mají moderní úsporné pračky spotřebu jen 50 litrů.

__ALTERNATIVE__TEXT__

Budoucnost je tady

Na začátku 20. století byla tahounem změn v péči o domácnost elektřina, o sto let později do našich životů výrazně zasáhly internet a umělá inteligence. Šálek ranní kávy si tak díky propojení mobilních aplikací a spotřebičů můžeme uvařit klidně i z postele.

Chladnička si sama zvládne objednat chybějící suroviny a skladovat je tak, aby prodloužila jejich čerstvost i trvanlivost. Dokáže také regulovat teplotu a vlhkost uvnitř, případně si je můžete upravit sami pomocí aplikace. Některé chladničky jsou navíc vybaveny technologiemi, díky nimž je uvnitř neustále čistý vzduch.

__ALTERNATIVE__TEXT__

Stejně tak pračky během posledního desetiletí prošly obrovským vývojem. Prostřednictvím senzorů, které vyhodnotí množství prádla v bubnu, si umí upravit množství pracího prostředku i vody a podle toho nastavit nejvhodnější program.

Všechny moderní spotřebiče jsou nyní chytřejší, mají mnohonásobně nižší spotřebu a jejich provoz je šetrný k životnímu prostředí. Pomocí internetu je navíc můžeme ovládat na dálku, ať už jsme v práci, na cestě domů nebo v posteli.

Proměňte svou domácnost s konceptem Samsung Bespoke Home

Trendem chytré domácnosti se v posledních letech stala personalizace, tedy přizpůsobení produktů na míru vašemu interiéru, potřebám či vkusu. Koncept Bespoke Home od Samsungu nabízí řadu produktů chytré domácnosti, které nejen že dobře vypadají, ale ušetří vám i tisíce korun ročně. Nyní je navíc díky speciálnímu bonusu pořídíte za výhodnou cenu.

  • __ALTERNATIVE__TEXT__Více než dvojnásobná energetická úspora
  • __ALTERNATIVE__TEXT__Přizpůsobitelný
    design
  • __ALTERNATIVE__TEXT__Propojený ekosystém ovladatelný na dálku
__ALTERNATIVE__TEXT__
__ALTERNATIVE__TEXT__
__ALTERNATIVE__TEXT__
__ALTERNATIVE__TEXT__
__ALTERNATIVE__TEXT__
__ALTERNATIVE__TEXT__
__ALTERNATIVE__TEXT__
__ALTERNATIVE__TEXT__
__ALTERNATIVE__TEXT__

Chladnička, která se vám přizpůsobí

Koncept Samsung Bespoke představuje chladničku, kterou si můžete poskládat podle sebe. Vybírejte barvy dvířek, skládejte či spojujte jednotlivé moduly a upravte si její vnitřek na míru. Díky pokročilým technologiím se v ní navíc netvoří námraza a umí uchovat potraviny dlouho čerstvé. S chladničkami Bespoke v energetické třídě A ušetříte ročně až 57 procent nákladů za elektrickou energii oproti základním chladničkám třídy E. Díky nadstandardní 20leté záruce na kompresor jsou zároveň velmi udržitelné.

__ALTERNATIVE__TEXT__

Pračka, která ovládá multitasking

Inteligentní pračka řady Bespoke AI s technologií QuickDrive vypere už za 39 minut. Dávkování pracího prostředku i výběr programu si umí nastavit sama, stačí ji jen zapnout na dálku. A jakmile dopere, pošle vám upozornění. Při kombinaci používání pračky a sušičky Bespoke, tedy při praní a následném sušení, ušetříte až 64 procent nákladů na energie oproti kombinované pračce se sušičkou.

__ALTERNATIVE__TEXT__

Úklid bez námahy

Vysavač Bespoke Jet s All-in-One Clean Station si po každém vysávání sám vyprázdní zásobník a dobije baterii. Díky technologii Air Pulse a filtraci navíc zachytí až 99,999 procenta jemného prachu. Má lehkou konstrukci a silný motor, které vám usnadní každodenní úklid. Do speciální akce patří také tyčový vysavač Bespoke Jet Pet či robotický Jet Bot AI+.

__ALTERNATIVE__TEXT__

Pro zdravější a úspornější vaření

Akce platí také na vestavné a kompaktní trouby v energetické třídě A+ a s úsporným režimem Eco convection, který při pečení spotřebovává méně energie. Funkce Dual Cook Steam umožňuje nastavit dvě zóny ohřevu, takže v jedné troubě můžeme připravovat i dvě různá jídla současně. Rovnoměrné propečení jídel zase zajistí pára Air Sous Vide. Troubu můžete navíc ovládat a kontrolovat na dálku prostřednictvím aplikace SmartThings.

Využijte podzimní akce a ušetřete dvakrát

S inteligentními a úspornými spotřebiči Samsung Bespoke můžete ušetřit nejen při jejich provozu, ale také při jejich nákupu. Díky speciálnímu bonusu můžete získat až 5 000 korun zpět za každý produkt, který koupíte v rámci akce Bespoke Home. Bonus také platí při nákupu tří různých spotřebičů. Za jeden nákup tak můžete ušetřit až 20 000 korun.