Vzpamatujte se z hektického a stresujícího konce roku a načerpejte energii do toho nového.
Nemusíte daleko, i v Česku je krásně. Vydejte se do některých z trojice západočeských lázní. Do lázeňského trojúhelníku nemíří jen nemocní, ale i všichni ti, kteří si chtějí odpočinout.
O léčivých účincích minerálních pramenů věděli už starověcí Římané, kteří zbudovali spoustu lázní nejen na území Itálie, ale i v Maďarsku nebo v Německu.
Ve 20. a 30. letech minulého století patřilo k dobrému zvyku smetánky alespoň jednou za rok navštívit lázně. V lázních se scházeli umělci, filozofové a politici. I tuzemské lázně byly mnohokrát dějištěm zásadních politických jednání.
Léčivé účinky místních přírodních zdrojů jsou známé už více než 500 let.
Kombinace malebného historického centra a široké nabídky léčebných programů je zárukou skvělého odpočinku. Jen ve Františkových Lázních se můžete nechat hýčkat procedurami jak z minerálních pramenů, tak ze slatiny i z přírodního vývěru oxidu uhličitého. Užijte si lázeňské koupele, bahenní zábaly nebo masáže. Nebo se rozhýbejte účinnými cvičeními, fyzioterapií a plaváním v bazénech. Odjedete jako vyměnění.
Do Františkových Lázní míří návštěvníci, kteří chtějí léčit problémy s klouby, srdcem a cévami, trávicím ústrojím, cukrovkou nebo kožními nemocemi, nebo jim předejít. Do lázní se vyplatí jet i po léčbě onkologických onemocnění. Na své si tu přijdou opravdu všichni.
Místní lázně jsou vyhlášeným místem pro léčbu neplodnosti a dalších gynekologických obtíží. Mnoho párů jim vděčí za snadnější početí svých potomků. A s neplodností údajně pomáhá i lázeňský symbol, socha chlapce Františka, kterého se ženy dotýkají na palci pravé nohy. Podle legendy pak do roka otěhotní.
Podívejte se, jak si lze pobyt v lázeňském městě užít.
0
léčivých minerálních pramenů
0 - 0°C
je průměrná teplota pramenů
0
lůžek v lázeňských domech, hotelích a penzionech
0
vznikají Františkovy Lázně
V lázních se především odpočívá. Kúry zlepšují náladu i imunitu. Volný čas můžete vyplnit dlouhými procházkami v rozsáhlých lázeňských parcích nebo v okolní přírodě. Abyste se neztratili, můžete se vydat po „Srdíčkových trasách”, které ty nejlepší trasy vytyčují. Výhodou Františkových Lázní je i místní velmi čisté ovzduší a klidná atmosféra. Tady vás nic nevyvede z míry.
Udělejte si krátký výlet a objevte rozlehlý rybník Amerika, vzdálený jen necelé 4 kilometry od centra města.
Nachází se na ploše téměř 60 hektarů a je domovem vzácných vodních ptáků a spousty ryb, protože je chovný. V okolí se nachází udržovaná síť lesních cest a odpočívadel. U rybníka je také pláž a půjčovna loděk, na břehu byla v roce 1898 postavená romantická restaurace. Děti určitě ocení i místní malou zoologickou zahradu.
Do Františkových Lázní, pojmenovaných po císaři Františku I. Rakouském, zavítala řada významných osobností včetně Boženy Němcové, Vítězslava Nezvala nebo Franze Kafky.
je velmi oblíbená akce, která se koná vždy třetí víkend v květnu. Součástí programu jsou trhy na Národní třídě, spousta koncertů a tradiční svěcení pramenů.
si můžete vychutnat od května do září, od čtvrtka do neděle vždy v půl čtvrté odpoledne. Koncerty se odehrávají v historickém hudebním pavilonu v parku u Sadové kavárny.
se koná každoročně v červenci. Jedná se o mezinárodní festival kreslených vtipů, které jsou vystavené v ulicích města. Lázeňští hosté z nich vybírají ty nejpovedenější.
Město s podhorským klimatem založené Karlem IV. je nejznámější lázeňské město v Česku.
Místní lázně využívají minerální vodu s léčivými účinky. Pitné kúry, koupele v termální vodě a masáže prospívají každému, lázně se zaměřují především na nemoci trávicího ústrojí, metabolismu a pohybového ústrojí.
Legenda o objevení zdejších léčivých pramenů vypráví, že se jednoho dne císař Karel IV. vypravil na hon do místních lesů. Poté, co císařův lovecký pes pronásledoval jelena, družina uslyšela psí nářek.
Přispěchali k teplému močálu, kam pes padl. Nebyl však opařený, jeho rány se mu zacelily. Později se sám císař v tůni smočil a i jeho tělo Vřídlo zázračně uzdravilo.
Císař proto nařídil okolí pramenů obydlet a tím začala éra místních lázní. U pramene, který nese císařovo jméno, si podle pověsti panovník často koupal svoji nemocnou nohu.
0
léčivých pramenů, jejichž teplota se pohybuje od 42 °C do 72 °C
0
velkolepých kolonád
Město nabízí spoustu rozmanitých aktivit, galerií a muzeí. Karlovy Vary leží v údolí řeky Teplá, které obklopují svahovité lázeňské lesy, můžete se proto vydat na řadu vyhlídek, jako je rozhledna Diana, vyhlídka Jelení skok, vyhlídka Petrova výšina a spousty dalších. Při procházce okolní krajinou, která je protkána velkým množstvím značených vycházkových tras, načerpáte pozitivní energii a na vrcholcích se vám naskytne krásný rozhled na malebný kraj. Pokud se chcete dozvědět více o karlovarském termálním podzemí nebo tradičním sklářství, máte možnost navštívit některou z exkurzí.
Podívejte se, jak si lze pobyt v lázeňském městě užít.
0
udělení městských práv Karlem IV.
0
ustanovení zvláštního postavení lázeňského centra
0
zbudované místní golfové hřiště, jako první v zemi
Vydejte se po stopách Johanna Wolfganga Goetheho a dalších významných lázeňských hostů na Andělskou Horu.
Toto městečko bylo založeno ve 2. polovině 15. století pod stejnojmenným gotickým hradem, který se do současnosti dochoval coby zřícenina. Z hory se můžete nerušeně rozhlédnout do okolních Doupovských hor a Slavkovského lesa a pak se ještě vydat na Šemnickou skálu naučnou stezkou. Můžete se vypravit autem, autobusem, na kole nebo i pěšky. Andělská Hora leží 12 kilometrů od Karlových Varů.
Karlovy Vary byly vždy centrem mezinárodního setkávání či zdrojem inspirace významných uměleckých děl. V Karlových Varech pobýval car Petr Veliký, Marie Terezie, Johann Wolfgang von Goethe, Ludwig van Beethoven, Karel Čapek i Frank Sinatra.
Díky karlovarskému filmovému festivalu tu svoje stopy zanechali také hollywoodští herci jako je Gérard Depardieu, Robert Redford nebo John Travolta.
je bezpochyby nejznámější karlovarskou akcí a také největším českým filmovým festivalem. Sjíždějí se na něj osobnosti a návštěvníci z mnoha zemí. Každý rok představí okolo 200 snímků z celého světa.
se každoročně koná první květnový víkend a trvá tři dny. Událost zahajuje průvod Karla IV. a připraven je i doprovodný program nebo řemeslný jarmark.
je akcí s dlouhou tradicí, které se každoročně účastní okolo stovky pěvců a která vrcholí koncertem s Karlovarským symfonickým orchestrem.
Neobvyklé stavby lázeňských budov zasazených do překrásné přírody. To jsou Mariánské Lázně.
Toto mladé lázeňské město je tím pravým místem pro léčení vašeho těla, ale zároveň tím ideálním místem pro léčení vaší duše.
Na poměrně malém území města vyvěrají desítky minerálních pramenů s různým chemickým složením. Jejich teplota se pohybuje od 7 do 10 °C, patří mezi takzvané studené kyselky. Zatímco prameny se využívají při pitných kúrách a koupelích, peloidy – tedy rašeliny, slatiny a bahna, zase k obkladům a zábalům. Pramenitá voda pomáhá léčit řadu pohybových, trávicích, metabolických, kožních a nervových potíží.
Podívejte se, jak si lze pobyt v lázeňském městě užít.
Město fascinovalo mnoho významných osobností z řad spisovatelů, vědců a politiků z celého světa. České lázně si velmi oblíbil básník Johann Wolfgang von Goethe.
V Mariánských Lázních pobýval třikrát a potkal tu i svou poslední velkou lásku. Goethovy pobyty navíc lázně proslavily téměř po celé Evropě. Básník si zdejší vodu nechal posílat 200 kilometrů až do německého Výmaru.
Dalším nadšeným návštěvníkem byl britský král Eduard VII., který do Mariánských Lázní zavítal devětkrát. Lázně si později oblíbila také Ema Destinnová, Thomas Alva Edison, Louis Renault nebo Mark Twain.
0
Na příkaz krále Ferdinanda I. se začíná zkoumat obsah solí v místních léčivých pramenech.
0
Dokončena stavba prvního zděného lázeňského domu „Zlatá koule“.
0
Do města přijíždějí významné osobnosti včetně objevitelů a panovníků z celého světa.
Vydejte se za přírodními vývěry pramenů do lesů knížete Metternicha.
Ten byl v první polovině 19. století rakouským státním kancléřem, ale také majitelem místního zámku Kynžvart. Lehká procházka vám zabere méně než 2 hodiny a je vhodná i pro rodiny s dětmi. Začněte v Tyršově ulici pod plaveckým bazénem a směřujte do lesů k Medvědímu prameni. Procházka vás zavede k vyhlídce Karola a zakončíte ji u Lesního pramene.
V rozsáhlých okolních lesích naleznete množství udržovaných pěších tras, které vás zavedou nejen k nádherným výhledům na město, ale i do divokých míst nebo na kamenité stezky. Město leží v chráněné krajinné oblasti Slavkovský les, proto zde najdete mimořádný počet naučných tras s ojedinělými biotopy, přírodní rezervace a památky.
Na své si přijdou též milovníci cykloturistiky a v zimě běžkaři i vyznavači sjezdového lyžování. V Mariánských Lázních funguje nejstarší golfové hřiště na území ČR, první a po dlouhou dobu jediná visutá pulsační gondolová lanová dráha v Československu, park miniatur Boheminium či geologický park s volně přístupnou expozicí hornin.
je každoroční folklorní festival, který se odehrává vždy o Velikonoční neděli. Folklorní soubor Marjánek muzicíruje, zpívá a tančí. Návštěvníci se mohou těšit také na ukázky zvyků, tradiční pokrmy, pletení pomlázek a tvůrčí dílnu pro malé diváky.
je oblíbená akce s bohatým programem. Odehrává se vždy během druhého květnového víkendu. Součástí akce je spousta koncertů, průvod v historických kostýmech, řemeslný jarmark a prastarý zvyk svěcení pramenů.
je název hudebního festivalu, který se každé léto odehrává na mariánskolázeňské kolonádě. Vychutnejte si odpoledne plné jazzu.
Západočeský trojúhelník patří mezi 11 věhlasných evropských lázeňských měst.
Společně jsou nominovány na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Mezinárodní sériová nominace „Great Spas of Europe” prokazuje celou filozofii lázeňství, zahrnující jedinečný urbanismus, architekturu, parkové úpravy či inovativní využívání lázeňských zdrojů, spojených s celostním přístupem ke zdraví. O zápisu „Great Spas of Europe” na Seznam UNESCO bude rozhodnuto v červenci roku 2020.
Místní termální prameny objevili už Římané. Toto romantické místo, zasazené do meandru řeky Lahn, lákalo po staletí umělce, pravidelně hostilo krále a cary a bylo kulisou slavné Emžské depeše, která zažehla prusko-francouzskou válku v roce 1870.
První zmínka o místních minerálních pramenech pochází už z roku 823. První lázeňští hosté ale přijeli oficiálně až v roce 1520. Nachází se v oblasti se zvýšenou mírou soli v půdě. Sůl se tady dlouho těžila.
Jedno z nejdůležitějších lázeňských středisek v Evropě, které objevili už starověcí Římané. I dnes zde najdete ruiny jejich lázní i první německý grand hotel.
I tady si Římané zbudovali své lázně. Mnoho let zde strávil Ludwig van Beethoven, který tu složil mnoho děl.
Slávu belgickému městečku přinesl především císař Petr Veliký, který zde pobýval v roce 1717. Díky němu se Spa stalo módním místem pro evropskou aristokracii.
V Bathu se lidé léčí už víc než 2 tisíce let. Kromě římských lázní tu vznikly i klášterní lazarety a středověké nemocnice. Procházky a projížďky po překrásné okolní přírodě vás dokonale zrelaxují.
Toto město je nazývané „Královna lázní” nebo „Malá Paříž”. Jedná se o nejprestižnější a nejznámější francouzské lázně. Místní voda se používá i v populární kosmetice.
Místní prameny bohaté na síru zapříčinily veliký rozvoj tohoto toskánského městečka. V první polovině 20. století se mu dokonce přezdívalo „Italské Karlovy Vary”.
Odpočiňte si v nádherných českých lázních světového významu. Užijte si tradiční lázeňskou pitnou kúru a nechte se hýčkat zábaly, masážemi a speciálními koupelemi. Utužte svoji imunitu, ulevte svému tělu od bolesti a vyhněte se nemocem. Prvotřídní péče je blíž, než si myslíte.