Seznam Native ve spolupráci s

Tátové jsou důležití

Předávají svým dětem důležité zkušenosti, dodávají jim odvahu a doprovází je do „mužského“ světa. Je vám táta oporou? Chcete mu poděkovat za to, jaký je? Využijte příležitost a na Den otců ho překvapte výjimečným dárkem.

Role otců se za posledních 70 let razantně změnila. V minulosti byla péče o děti přisuzována jen ženám, v polovině minulého století se tátovská role začala měnit. Podle psychologů to pro muže tehdy nebylo jednoduché. Sami vyrůstali pod skálopevnou autoritou vlastních rodičů a hledali způsob, jak se pro své děti stát přístupnějšími. Proto se začali inspirovat svými protějšky a z přísné hlavy rodiny se stal táta a partner.

Naučili se projevovat svoje emoce a zajímat se o svět svých potomků.

„Moje nejhezčí vzpomínka s tátou je ta,
když mě poprvé vzal na hory a učil mě lyžovat.

Teď bych si přál se s ním zase někdy potkat v kuchyni. Vaření a dobré jídlo, to byla vždycky naše společná vášeň,“ vzpomíná na svého tatínka barman Lukáš Hanzl. Táta mu dal tu nejlepší radu, aby svůj čas věnoval především rodině, protože ta je nejdůležitější. „Zároveň mě inspiroval i v práci, díky němu jsem se nadchl pro barmanství,“ usmívá se znalec rumů z celého světa. Stejně jako jeho táta i on se naučil odpočívat na chatě. „Dříve jsem nechápal, proč táta trávil spoustu času na chatě, kde si četl a relaxoval. Štvalo mě to, ale teď dělám to samé,“ dodává.

Lukáš Hanzl

ambasador značky Diplomático

Lukáš se za barem pohybuje už 23 let a v posledních 4 letech je hrdým ambasadorem značky rumů Diplomático. Jako barman začínal v hotelu Horizont v Peci pod Sněžkou, jeho kroky pak ale vedly do Prahy. Útočiště našel v jednom z nejznámějších pražských barů Tretter’s, kde se vypracoval na šéfbarmana.

Pouto mezi otcem a synem

Synové by podle psychologů měli mít šanci odezírat otcův respekt k ženám, zodpovědnost nebo to, jak se pustí do domácích prací. Společné zájmy a zážitky tvoří vztah, který podle odborníků mezi dětmi a otcem není tak samozřejmý jako mateřská láska. Děti se učí, jak spolu ženy a muži mohou komunikovat, jak spolu souzní, ale i jak řeší spory. To ovlivní jejich vztahy na celý život.

Psychologové rozdělují vztah mezi otcem a synem na tři fáze

Chci číst dál

Fáze splývání

Už velmi malé děti dokážou rozeznat tátův hlas, někdy ještě před svým příchodem na svět. Od narození syna po celé jeho dětství má táta skvělou šanci položit základy vztahu tak, aby si byl se synem co nejbližší.

Fáze boj za oddělení

S přicházejícím dospíváním se syn snaží z blízkého pouta vymanit a vzdoruje otci. V takovém období je třeba, aby se otec nad chování hormony zmítaného syna povznesl a jako milující táta mu zprostředkovával své názory, ale netrestal. Když dospívající bouři dvojice ustojí, nastává další fáze.

Fáze přátelská

Otec a syn jsou rovnocenní přátelé. Alespoň tak by to v dospělém věku dítěte mělo ideálně být. Otec se synem se navzájem respektují a pomáhají si.

Dobří otcové vedou své dcery k větší odvaze

Láskyplný a angažovaný otec, který se svou dcerou tráví hodně času, má vliv na její odvahu a průbojnost i v dospělém životě.

To byl výsledek výzkumu, který na konci 70. let minulého století provedly dvě vědkyně.* Podle některých psychologů mají dcery s aktivními otci méně strachu z neznáma a více sebejistoty. Ve velké míře chování otce ovlivňuje to, jak se dcera chová ke svým partnerům a nakolik si uvědomuje vlastní hodnotu. Terapeuti se často setkávají s tím, že ženy u svých otců nenacházejí pochopení, přijetí a blízkost. Děti přitom mají dar pomáhat svým tátům poznávat, přijímat a dávat najevo své vlastní emoce.

*Zdroj: The Managerial Women, 1978, Margaret Hennig, Anne Jardim, Harvard Business School

Objevte společně s tátou chuť jednoho z nejlepších rumů na světě.

Otcem všech rumů značky Diplomático je Tito Cordero, mistr chutí. Jeho prací je degustování, kombinování a vytváření unikátních rumových směsí. Výsledkem je celá řada vynikajících a prémiových rumů, které si vychutnávají miliony lidí po celém světě.

Proklikem se dostanete na stránku určenou uživatelům od 18 let.

Chci dát tátovi něco výjimečného

Barmana Milana Zaleše tatínek vedl k disciplíně

a cílevědomosti, ale i ke sportu.

„Určitě jsem po něm zdědil smysl pro humor a přesvědčení, že když se něco dělá, má se to dělat pořádně, nebo vůbec,“ vypráví Milan s tím, že jakmile s bráchou odflákli nějakou práci, tátu to štvalo. „Jednou jsme něco dělali na zahradě, a když přišel táta, děsně se rozčílil a chtěl vědět, proč jsme to neudělali pořádně. Stál pod ořešákem a v tom nejlepším mu na hlavu spadl ořech. V tu chvíli se neudržel a začal se smát,“ popisuje barman a svému tátovi vzkazuje:

Za všechno ti děkuju.

Milan Zaleš

ambasador značky Campari

Milan je jedním z nejlepších barmanů v Česku. Začínal v Českých Budějovicích, kde pracoval ve vyhlášeném baru Žlutá Ponorka. Když pak zamířil do Prahy, našel své místo za barem v prestižním pražském baru Bugsy’s. Má za sebou několik vítězství v barmanských soutěžích a reprezentoval dokonce Českou republiku na barmanském mistrovství světa v Tokiu. Nyní pracuje pro značku Campari.

„Otcové a synové často hledají balanc ve vzájemném respektu a setkávám se s tím, že ve svých rolích jsou nejistí a zmatení,“

říká psycholog Alekos Kufudakis, který se rodinné terapii věnuje přes 30 let. Základem jeho práce je naslouchání a v rodinných vztazích se svými klienty nejčastěji řeší problémy v komunikaci a nedorozumění.

Chci číst dál

Komunikace a naslouchání je podle psychologa základem všech vztahů. „Důležité i je i neverbální vyjadřování, pomocí gest, mimiky, pohledů nebo postoje těla. Tak sdělujeme i získáváme daleko více než komunikací pomocí slov,“ míní odborník na lidské vztahy. Nejdéle po narození dítěte musí funkci otce muž přijmout a naučit se ji zastávat. „Tátové častěji než mámy vystavují děti více nebezpečným situacím. Matka dítě schovává do náruče, táta jej často zvedá nahoru. Tím mu dodává sebejistotu a rozhled,“ říká psycholog Alekos Kufudakis.

Jaký je váš táta?

Klikněte na slovo, které ho nejlépe vystihuje.

Přísný

Zábavný

Ambiciózní

Férový

Laskavý

Velkorysý

Vnímavý

Poctivý

Ochotný

Čestný

Tolerantní

Pracovitý

Tátovi záleželo na tom, abych byl slušný
a dobrý člověk.

Vzpomíná na své dětství barman a znalec rumů Erik Rosemberg. Stejně jako jeho táta i Erik rád sportuje, společnou zálibu ale mají i v procházkách a houbaření. „Když jsme byli s bráchou malí, jezdili jsme s tátou na chatu do Slovenského ráje. Na tyhle výlety mám ty nejlepší vzpomínky,“ usmívá se. Na svém otci si kromě jiného váží toho, že se snaží vše řešit s klidem, a i v prekérních situacích zůstává nad věcí. „Táta je mi obrovskou inspirací. Děkuju mu za to, že je a že mě s maminkou dobře vychovali,“ říká Erik.

Erik Rosemberg

šéfbarman v baru Bugsy’s

V pražském podniku Bugsy’s Erik míchá drinky od roku 2007, dnes je v koktejlovém baru šéfbarman. Jeho největší vášní je připravovat nápoje každému zákazníkovi na míru. Sám nepohrdne kvalitním rumem ani dobrým vínem, ideálně ve spojení se šťavnatým steakem.

Tátové si s dětmi hrají jinak než mámy

Otcové podle výzkumů tráví čas se svými dětmi divočejšími hrami, do kterých se matky pouštějí méně. Tyto zážitky si pak děti nesou s sebou do života a podle odborníků jim pomáhají k vyššímu sebevědomí a spokojenosti se svým životem. Podle nedávné vědecké studie dovedou děti, které si odmalička hrají se svými tatínky, lépe kontrolovat své chování a emoce i v dospělosti. Hraní s tátou v prvních 3 letech života podle odborníků vede k předcházení hyperaktivity a agresivity, protože se děti dostatečně vybouří. Pro malé děti je důležité mít dostatek „divočejších“ her, ať už s tátou nebo s mámou.* Podstatná je také rivalita. Otcové bývají často prvními soupeři svých dětí, učí je vyhrávat i prohrávat. Pokud je mezi tátou a synem pevné pouto, respektují se a mají se rádi, rivalita jejich vztahu neublíží.

*Zdroj: Father-child play: A systematic review of its frequency, characteristics and potential impact on children’s development, University of Cambridge, 2020

Barman Lukáš Dvořák je součástí rodinné firmy.

Díky tomu je s rodiči často v kontaktu.

„Táta mě inspiruje i v pracovním životě. Naučil mě, jak vést rodinnou firmu a jak převzít zodpovědnost. Díky němu mi není jedno, co dělám. Získávám od něj spoustu dobrých rad a cením si ho i za jeho smysl pro humor,“ říká Lukáš.

Jeho nejmilejší historka spojená s tátou se točí okolo malého šlapacího autíčka. „Když jsem ho dostal, byl jsem ještě příliš malý na to, abych na něm uměl šlapat. Táta se se mnou rozčiloval a nakonec prohlásil, že mu to autíčko zaplatím ze svojí první výplaty. V 17 letech, když jsem dostal první výplatu, jsem si na auto vzpomněl a tátovi jsem slibovaných 450 korun opravdu dal,“ směje se barman, jehož vášní je kromě kvalitních rumů také víno. Za alkoholem neváhá cestovat přes celý svět. Právě rodinná cesta do Karibiku jeho rodiče přivedla k založení baru.

Lukáš Dvořák

barman v baru La Casa Havana

La Casa Havana je rodinný bar, který nabízí prémiové rumy. Vede ho zkušený barman Lukáš Dvořák, který se společně se svými rodiči a bratrem zamiloval do atmosféry barů s živou hudbou před 14 lety přímo v Latinské Americe. Lukáše nejvíc baví degustace, poznávání nových a zajímavých chutí. Patří mezi milovníky kvalitních rumů.

0

Oslavte stylově Den otců, který letos vychází na 20. června.

Obdarujte svého tátu, dědečka nebo partnera něčím výjimečným. Připijte si venezuelským rumem na zdraví a na spoustu nadcházejících společných zážitků.

Tradice oslav na počest otců je stará více než 100 let. Oficiální svátek Den otců, který se koná vždy třetí červnovou neděli, ale existuje až od roku 1966, kdy jej schválil americký prezident Lyndon Johnson.

86 %

Čechů ví
o oslavách
Dne otců.

25 %

českých rodin
tento den
slaví.

Lahev alkoholu

potěší největší část obdarovaných mužů.*

*Zdroj: Průzkum společnosti Instant Research, 2021, 525 respondentů

„Existují jen dva druhy lidí: Ti, kteří milují rum Diplomático, a ti, kteří ho ještě neochutnali,“

říká master blender Tito Cordero.

Otcem všech rumů značky Diplomático je Tito Cordero, mistr chutí. Jeho prací je degustování, kombinování a vytváření unikátních rumových směsí. Výsledkem je celá řada vynikajících a prémiových rumů, které si vychutnávají miliony lidí po celém světě.

Rodinná destilerie značky Diplomático se nachází pod Andami a k výrobě využívá vodu z místních horských pramenů a cukrovou třtinu z úrodných polí. Firmu vlastní čtyři rodiny, tou klíčovou jsou Ballesterosovi, hlava rodiny José Rafael a jeho syn José mladší jsou tváří této renomované značky.

Pouto mezi otcem a synem je tak základem úspěchu producenta venezuelského rumu.

Objevte společně s tátou chuť jednoho z nejlepších rumů na světě.

Věnujte tátovi dárek, který mu udělá radost.

Diplomático Reserva Exclusiva

Potěšit ho můžete lahví Diplomático Reserva Exclusiva, ve které se ukrývá blend rumů starých až 12 let. Má lahodnou chuť a posbíral desítky medailí na prestižních rumových soutěžích.

Diplomático
Ambassador

Klenotem mezi rumy je Diplomático Ambassador. Alkohol je po 12 letech zrání uložen ještě na další 2 roky do sudů po prémiovém sherry. Vznikne tak luxusní chuť a vzácnost. Produkce tohoto rumu je totiž každý rok omezená.

Proklikem se dostanete na stránku určenou uživatelům od 18 let.

Chci dát tátovi něco výjimečného