Seznam Native | ve spolupráci s

Oslavte sedmdesát let na trůnu s Alžbětou II.

Jak se stala oblíbenou panovnicí a držitelkou několika rekordů?

Zažila karamboly i období velké slávy. Britská královská rodina je raritou, která po staletí fascinuje svět. Panovnice monarchie Alžběta II. letos oslavila úctyhodných 70 let kralování. Jaké oblíbené jídlo se bude podávat během oslav, proč se někteří členové královské rodiny dožívají vysokého věku a jakých rekordů je nynější panovnice držitelkou?

Alžběta II. nebyla pro panování zrozena. Na trůn ji přivedla souhra náhod nebo jak říkají Britové Boží prozřetelnost. Její strýc vévoda z Windsoru Eduard VIII. více než státní bankety miloval bujaré večírky, alkohol a dámskou společnost. Když mu vláda nepovolila sňatek s třikrát rozvedenou Američankou, která měla nevalnou pověst, rozhodl se pověsit korunu na hřebík. Tak musel podle rodové linie usednout na trůn jeho introvertní bratr král Jiří VI., který měl ale z panování hrůzu.

churchill

Podle deníkových zápisů se nový král rozplakal na matčině rameni ve chvíli, kdy se o bratrově abdikaci dozvěděl. Spolu s tehdejším britským premiérem Winstonem Churchillem ale dokázali národ semknout v těžkých časech druhé světové války. Koktající král se těšil u veřejnosti velké oblibě. Jeho předčasná smrt způsobila, že břemeno vládnutí padlo na Alžbětu, které bylo teprve 25 let.

Mladá královna vdechla zemi druhý život

Alžběta tehdy toužila spíše po rodinném životě než po kralování. Británie zažívala těžké časy, země byla zadlužená a znavená koncem války. Sňatek královny s princem Phillipem ale zažehl v obyvatelích jiskru naděje lepších zítřků. Britská panovnice se nebála dělat věci po svém, a i díky tomu drží několik rekordů. Které to jsou?

svatba

Je nejdéle vládnoucí panovnicí v zemi a zařadila se tak do desítky nejdéle vládnoucích králů na světě. Nejen pro Brity se stala symbolem důstojnosti, kontinuity a stability. Pokud v čele země zůstane ještě další dva roky, stane se nejdéle vládnoucím panovníkem na světě.

kamera

Když se jí před očima zmenšovalo britské impérium, rozhodla se přivolat na pomoc média. Při příjezdu amerického prezidenta Nixona poprvé v historii dovolila televizním kamerám, aby byly u této slávy. Později se také rozhodla na popud manžela prince Phillipa natočit dokument o fungování jejich rodiny. Ten byl fiaskem. Alžběta II. ho považovala za ponižující a nechtěla, aby se dostal k veřejnosti, což se nakonec stejně nepovedlo. Královna jde odjakživa s dobou a nebojí se moderních technologií. V roce 2019 dokonce zveřejnila svůj první instagramový příspěvek.

Země bude slavit ve velkém s oblíbeným pudinkem

Británie slaví vůbec poprvé platinové výročí panovníka. Čtyřdenní oslavy proběhnou v červnu a bude vyhlášen zvláštní státní svátek. Očekává se, že do ulic vyrazí kolem 10 milionů lidí na tzv. Street Parties, které mají v Británii velkou tradici. Jde o pouliční party, kdy se lidé setkávají u společných obědů s rodinou a přáteli. K vidění budou artisté, tanečníci, hudebníci, ale i vojáci v rámci přehlídek. Letos hodlají pořadatelé překonat rekord v návštěvnosti.

Vyvrcholením oslav bude soutěž o speciální pudink, který má královna velmi ráda. Výherní recept jednoho z Britů bude podáván na slavnostním červnovém obědě a zachován pro další generace královské rodiny.

Británie slaví výročí panovníka

Chladná za každé situace

Královna musela často dělat rozhodnutí, která měla velký dopad na její blízké. Své sestře princezně Margaret nepovolila sňatek s rozvedeným plukovníkem, do kterého se bezhlavě zamilovala. Panovnice je totiž představitelkou nejvyšší anglikánské církve, a tak hraje v královské rodině důležitou roli výběr vhodných kandidátů na manželství. Proslýchá se, že je chladná i k vlastním dětem, které si mnohdy nemohly vybrat partnera podle svých představ, včetně jejího syna Charlese.

Součástí jejího úřadu jsou také důležitá setkání s premiéry. Ti popisují schůzky s panovnicí, i díky její politické neutralitě, která se od ní očekává, téměř jako terapii, po které se cítí nabití energií.

Chladná za každé situace

Během 70 let na trůnu zažila 14 premiérů. Ačkoliv si nemohla veřejně dovolit vyjadřovat politickou náklonnost, někteří jí byli sympatičtější než jiní. Nejvíce si oblíbila Winstona Churchilla, nejméně přísnou Margaret Thatcherovou. Rozdělovaly je totiž příliš odlišné politické postoje k fungování země.

Královská rodina v číslech

organizace v Británii

3 000

organizací v Británii podporují různí členové královské rodiny.

vystoupení královské rodiny

2 000

je počet oficiálních vystoupení královské rodiny každý rok ve Spojeném království a v zámoří.

královská rodina zodpoví 100000 dopisů

100 000

dopisů každoročně královská rodina zodpoví.

Oslavy

70 000

lidí se po celý rok baví na hostinách, recepcích a slavnostech v královských rezidencích.*

britské vlajky

Dlouhověkost mají v rodové linii

Za poslední dvě století se několik členů britské královské rodiny dožilo více jak devadesáti let.
Panovnice Alžběta II. působí ve svých 95 letech až neuvěřitelně vitálně a v královské rodině není jedinou.

Jaký je recept na dlouhověkost podle Alžběty II.?

Její jídelníček se skládá spíše z jednoduché stravy. Dopřává si menší porce a mezi oblíbená jídla řadí ryby, sezonní ovoce a zeleninu. Panovnice si příležitostně dopřeje i skleničku ginu. Den samozřejmě začíná šálkem dobrého čaje.

Jaké aktivity si dopřává královská rodina?

Spoustu času tráví královská rodina v přírodě na venkově. Obklopující zeleň s čerstvým venkovským vzduchem je pro fyzické i psychické zdraví ideální kombinací. Británie je navíc zemí, kde máte poměrně vysokou šanci dožít se pěkného věku. Průměrná naděje na dožití je u nich 81 let. Ženy se dožívají o dva roky déle. V Česku lidé žijí průměrně 79,1 roku.*

* Zdroj: Eurostat, 2018

Klidného důchodu si Alžběta II. neužívá. Pracovní nasazení si drží i v pokročilém věku. Úřad chce vykonávat do té doby, dokud toho bude schopna. K večeru sahá po knize a dopřává si alespoň osm hodin spánku. Urozená rodina má také přístup k nejšpičkovější zdravotní péči a někteří nepřestávají sportovat ani po devadesátce.

windsor

Milovníci luxusních vozů i honů

Co dělá královská rodina ve volném čase? Nejraději vyráží na lov nebo jezdí na koních. Alžběta II. je také vášnivou řidičkou. V 19 letech se připojila k ženskému pomocnému sboru, kde působila jako důstojnice. Cvičila se v řízení a údržbě vojenských nákladních vozidel a získala tak licenci k řízení, i když řidičský průkaz nepotřebuje.

Jako automechanička dosáhla funkce mladší velitelky. Údajně zvládne bez větších problémů vyměnit i převodovku v autě. Ani po devadesátce se královna Alžběta II. nechce vzdát své vášně k řízení. Víte, jakou značku automobilů má královská rodina v oblibě?

Milovníci luxusních vozů
Range Rover

Téměř padesátiletou tradici má v urozené rodině značka Range Rover. Panovnice Alžběta II. má ve své královské garáži vyčleněných několik Range Roverů, které používá. Jen hrstka lidí ale ví, ve kterém z nich sedí, a to kvůli bezpečnosti.

Také Alžbětin vnuk princ William s chotí Kate se drželi rodinné tradice. Vlastnili nejluxusnější verzi SUV Range Rover Vogue SE, který byl v roce 2013 uveden k prodeji v britské aukční síni. Najdete v něm ledničku a disponuje výbavou na úrovni. Má parkovacího asistenta s kamerou, vyhřívaná sedadla vpředu i vzadu, panoramatickou střechu, zvukový systém i přídavné topení s časovačem.

Jak poznáte vozy britské modré krve?

Její výsost má v garážích automobily zhruba za 10 milionů liber, což je přibližně 290 milionů korun. Vozy královské rodiny rozeznáte i díky talismanům v podobě psa umístěného na kapotě vozů Range Rover. Alžběta II. je totiž notoricky známá pro svou lásku k psům.

Range Rover

Range Rovery vyhovují královské rodině především proto, že jsou ideální pro každou příležitost. Jako vášniví milovníci honů mohou vyjet do kopců i na polní cesty. Královská rodina také ráda tráví čas na venkovském statku, kde terénní vůz využijí. Pro přehlídky sahají po luxusnějších typech. Královnu můžete vidět, jak stojí v Range Roveru Estate Review – landaulet a mává britským občanům.

S manželem Phillipem procestovala Windsor ve svém na zakázku vyrobeném vínovém Range Roveru. Krátce před svými 95. narozeninami vozil choť Alžběty II. tehdejšího amerického prezidenta Barracka Obamu po Windsoru v Range Roveru s první dámou Michelle a královnou na zadním sedadle.

Range Rovery vyhovují královské rodině

Jak šel čas s řadami vozů Range Rover

1969

1969

Na trh byl uveden první prototyp Range Roveru Velar (z italského „velare“ – zahalit, skrýt). Šlo o střežené tajemství, a tak se prvních 26 prototypů honosilo znakem stejného názvu, aby se předešlo odhalení identity vozu.

1970

1970

Na svět přišel první sériově vyráběný třídveřový Range Rover s trvalým pohonem čtyř kol.

1994

1994

Byl představen Range Rover 2. generace. Šlo o luxusnější verzi svého předchůdce, který si zachoval kultovní siluetu.

2001

2001

Třetí generace nabídla jednodílnou samonosnou karoserii. Design byl inspirován zužujícím se trupem italského motorového člunu Riva.

2005

2005

Automobilka představila Range Rover Sport – první SUV v řadě zaměřené na výkon.

2008

2008

Zrodil se koncept cross coupé určený pro milovníky luxusu s futuristickým interiérem.

2011

2011

Range Rover Evoque uchvátil návštěvníky pařížského autosalonu zejména svým neotřelým designem.

2013

Range Rover Hybrid – první hybridní vůz nabídl nižší spotřebu paliva a emise bez většího omezení při jízdě. Zvládl i náročnější test v Himálaji. Ve stejném roce byl představen vylepšený model Range Rover Sport, ve kterém ve filmu James Bond jezdil herec Daniel Craig.

2015

2015

Automobilka uvedla na trh první kabriolet Range Rover Evoque Cabriolet se skládací střechou.

2017

2017

Značka poprvé zavítala do segmentu plug-in hybridů. O dva roky automobilka představila hybridní technologii MHEV, která zaručuje nižší spotřebu paliva a vyšší výkon.

2017

2017

Range Rover Velar byl zaměřený na design, čistotu linií a prémiové provedení.

2020

2020

Range Rover oslavil půl století existence a představil limitovanou edici „Fifty“, přičemž bylo na trhu k dostání pouze 1 970 vozů.

2021

2021

Automobilka představila pátou generaci vozu Range Rover.

Objevte nejluxusnější generaci vozů Range Rover

Plug-in hybridní pohony nabízí dojezd vzdálenosti až 113 kilometrů a nízkou produkci emisí CO2 (pouze 18 g/km). Range Rover je také jeden z nejrychleji se dobíjejících vozů na poli hybridních motorů.

Díky stejnosměrnému proudu se akumulátor nabije na 80 procent za méně než hodinu. Nejvýkonnější verze zvládne zrychlení z nuly na 100 km/h za 5,6 sekundy. Toužíte po luxusním voze, který má hodně místa? K dostání jsou i se sedmimístnými interiéry a nejrůznějšími variacemi.

Plug-in hybridní pohony

Nový Range Rover je na trhu v několika verzích

Range Rover PHEVRange Rover PHEVRange Rover PHEV

Range Rover PHEV

Snoubí v sobě vysokou účinnost s nenuceným výkonem šestiválcového motoru ve dvou výkonnostních variantách.

Range Rover SVRange Rover SVRange Rover SV

Range Rover SV

K dostání v kombinaci s plug-in hybridním pohonem, mild-hybridním a naftovým motorem.

Range Rover L460

V roce 2024 bude řada rozšířena o ryze elektrický model.

Dopřejte si britskou kvalitu a věřte značce Range Rover stejně jako královská rodina.

Range Rover