Seznam Native ve spolupráci s
brýle

Pečujte o zdraví svých očí

arrow

Kdy jste si naposledy

nechali zkontrolovat zrak?

Podle zkušeností lékařů lidé preventivní péči o zrak ve velkém podceňují. Řadě obtíží lze přitom předejít a prodloužit tak zdraví očí, které se s věkem zpravidla zhoršuje. A spousta lidí si zkrátka jen neuvědomuje, že vlastně vidí špatně.

Lékaři odhadují, že s krátkozrakostí se potýká každý pátý Čech.

Ačkoliv přesné statistiky neexistují, je jasné, že problémy se zrakem má mnohem více lidí než jen ti, kteří navštěvují optiky a ordinace očních lékařů. A to i přesto, že brýle nebo kontaktní čočky nosí zhruba každý druhý obyvatel Česka.

otázka

Je pravda, že špatné světlo zhoršuje zrak?

Správná odpověď

Špatná odpověď

Není. Ve špatném světle se oči více namáhají a mohou začít pálit nebo být dříve unavené. Nejvíce škodlivé světlo pro naše oči je tzv. modré světlo, které vyzařují některá elektrická zařízení, jako jsou zářivky, televize, počítač nebo mobilní telefon.

lampa
otázka

Pomáhá mrkev k lepšímu zraku?

Správná odpověď

Špatná odpověď

Ne, mrkev vám zrak rozhodně nezlepší. Mrkev očím pomáhá stejně jako jakákoliv jiná zelenina.

mrkev mrkev mrkev

Většina zrakových potíží se projevuje pomalu.

Mezi velmi frekventovaná onemocnění patří syndrom suchého oka. Ten trápí každého sedmého Čecha. Problémy se zrakem se netýkají jen seniorů, počet očních vad narůstá už po třicítce a po čtyřicítce je téměř jisté, že budete potřebovat brýle.

Nemáte skrytou vadu?

Trpíte migrénami?

Možná máte skrytou oční vadu

Všímejte si drobných příznaků, které mohou signalizovat, že trpíte oční vadou. Jedním z nich je i migréna. Tu velmi často spouští slabá nebo skrytá vada zraku. Záchvaty pulzující bolesti, které doprovází nevolnost, zvracení nebo přecitlivělost na světlo či hluk, lze přitom mnohdy snadno vyřešit správně zvolenými brýlemi. Další z příznaků, které mohou napovědět, že je třeba navštívit optiku, je častá únava očí, neschopnost dokoukat film nebo to, že se špatně soustředíte na čtení.

U koho se migréna projevuje nejčastěji

0%

Ženy mezi
30. – 40. rokem

0%

Muži mezi
30. – 40. rokem

0%

U chlapců více
než u dívek

Máte jasno ve vadách očí?

Střední krátkozrakost

Počet dioptrií

-8

-4

0

+4

+7

+10

-8 -4 0 +4 +7 +10
Lidé trpící krátkozrakostí hůře vidí do dálky, ale s přečtením knížky zpravidla problém nemívají. Dalekozrakost naopak značí, že daný člověk nevidí ve většině případů ostře nablízko. Další z častých vad je astigmatismus , který způsobuje šišatost rohovky a který se dá pohodlně korigovat brýlemi i kontaktními čočkami. Poslední z obvyklých očních vad je vetchozrakost , která souvisí se stárnutím a značí, že oko není schopné zcela přeostřit na různé vzdálenosti.
otázka

Ohrožují brýle z drogerií a benzinových pump oči?

Správná odpověď

Špatná odpověď

Ano. Volně prodejné brýle jsou zcela nevhodné pro dlouhodobé nošení. „Hotové” brýle není zdravé nosit bez přestávky déle než hodinu, protože nejsou nastavené na oči jejich majitele. Při delším nošení mohou dokonce uškodit, způsobit bolesti hlavy nebo únavu.

sleva
otázka

Zhoršuje zrak práce na počítači?

Správná odpověď

Špatná odpověď

Ano, počítač totiž vyzařuje tzv. modré světlo, což na vaše oči nepůsobí vůbec dobře. Má vliv na onemocnění sítnice a na celkovou nepohodu očí. Před tímto světlem se dá chránit speciálním Blue filtrem, který se nanáší na povrch brýlové čočky. S touto úpravou je pak počítač pro vaše oči zcela bezpečný. I tak je ale dobré se od počítače občas odpoutat a zahledět se do dálky.

Multifokální čočky usnadňují život těm, kteří potřebují rozdílný počet dioptrií na dálku a na blízko, a tak nosí dvoje brýle.

Jedny na čtení a druhé na běžné každodenní nošení. Pokud patříte k lidem, které střídání dvou brýlí obtěžuje, můžete zvolit multifokální brýlové čočky. Ty zajišťují plynulé vidění jak na blízko, tak i do dálky. Můžete tak pozorovat objekty v různých vzdálenostech bez skoku obrazu. A to i  v případě, že do dálky dioptrické brýle nepotřebujete.

Tyto čočky ocení především ti, kteří chtějí zůstat aktivní. S multifokálními čočkami můžete číst, řídit auto, pracovat na počítači nebo sportovat, aniž byste museli hledat pokaždé jiné brýle. Při řízení navíc čočky umožňují vidět jak do dálky, tak na palubní desku.

otázka

Zhoršuje vidění sledování televize zblízka?

Správná odpověď

Špatná odpověď

Ne. Sledování televize sice očím příliš neprospívá, je však jedno, z jaké vzdálenosti ji sledujete. To, že si musíte knížku, mobil nebo televizi přibližovat značí, že máte problémy s očima a měli byste si svůj zrak nechat zkontrolovat.

tv
otázka

Zhoršuje se zrak rychleji,
pokud nosíme brýle?

Správná odpověď

Špatná odpověď

Ne, to je další z mýtů. Počet dioptrií v brýlových čočkách je vždy o něco nižší než kolik daný člověk skutečně potřebuje, aby se oči co nejdelší dobu procvičovaly. Počet dioptrií se se zhoršujícím zrakem zvyšuje, to je však dané věkem nebo postupující vadou.

bryle

Kde si nechat zkontrolovat zrak?

optometrista

Optometrista

Vysokoškolsky vzdělaný specialista v oboru měření zraku. V případě, že je potřeba pouze korigovat běžnou oční vadu, jako jsou krátkozrakost či dalekozrakost, pak jste naprosto správně v rukou optometristy.

optometrista

Oční lékař

Úkolem lékaře je léčit nemoci očí, počínaje běžným zánětem spojivek a konče závažnými stavy. Za oftalmologem, je vhodné vydat se v případě, že vás oči nebo jejich okolí bolí, že náhle vidíte rozmazaně nebo dvojitě, máte v oku cizí těleso nebo po úrazu.

K lékaři by měly v každém případě vždy zamířit děti mladší 15 let, které je třeba vyšetřit pomocí rozkapání očí speciálním roztokem, který v optice není možné podávat.

optometrista

Optik

Odborně pomůže s výběrem těch správných brýlí nebo kontaktních čoček právě pro vás.

Preventivní vyšetření u očního lékaře by měli lidé v produktivním věku absolvovat jednou za dva roky, senioři jednou za rok. Preventivní prohlídky u očního lékaře hradí zdravotní pojišťovny.

optometrista

TIP
na závěr

Jak by mělo vypadat

kvalitní vyšetření?

Vyšetření zraku by měl provádět kvalifikovaný odborník, tedy vysokoškolsky vzdělaný člověk. Diplom s odpovídající kvalifikací by měl být viditelně umístěn v místě, kde prohlídka probíhá. Na začátku každého vyšetření by měl optometrista kromě jiného zjišťovat i rodinnou anamnézu, důvod vaší návštěvy, prostředí, kde pracujete nebo kde budete vaše brýle používat. Součástí kvalitní prohlídky je taky vyšetření očí na autorefraktometru, což je přístroj, který měří dioptrie, zatímco koukáte na obrázek. Výsledky tohoto měření jsou však pouze orientační a neměl by podle něj být stanovený počet dioptrií v brýlích. Samostatné měření dioptrií by mělo vždy probíhat nejprve pro každé oko zvlášť a poté pro obě zároveň. Pro optimální vyvážení dioptrií je důležité vyšetření binokulární rovnováhy. Po zhodnocení výsledků měření by měl následovat návrh nejvhodnějšího řešení pro vaše oči.

Pečujte o svůj zrak a nenechávejte nic náhodě. Vydejte se na měření zraku do jakékoliv prodejny GrandOptical, kde zrak měří zkušený optometrista. Zároveň můžete využít akce na multifokální brýle, které dostanete za cenu brýlí na čtení nebo do dálky.