Seznam Native ve spolupráci s

Pleti nejvíc škodí znečištěné ovzduší

Bez vhodné kosmetické péče předčasně stárne

I když lidská kůže funguje jako obranný štít, toxickým látkám ze vzduchu se příliš bránit nedokáže. Škodliviny mohou narušit přirozenou ochrannou vrstvu pokožky, což může vést až k propuknutí závažných kožních nemocí.

Znečištěné ovzduší má za následek miliony předčasných úmrtí na plicní a srdeční choroby. Neblahý vliv má ale i na naši pokožku, ve znečištěném prostředí nemůže dýchat. V pleti se hromadí toxiny, špatně se okysličuje a ztrácí schopnost přirozené regenerace. Z výzkumů vyplývá, že příliš špinavý vzduch, zejména ve velkých městech, má za následek nejen předčasné stárnutí kůže, ale i nejrůznější onemocnění, jako je atopická dermatitida, ekzém, lupénka nebo akné.

Které látky pleti nejvíc škodí?

UVA a UVB záření

Výfukové plyny z automobilů

Cigaretový kouř

Saze a prach

Modré světlo

Ozón

Smog z průmyslové výroby1

Život ve městech pokožce nesvědčí

Některé velké částice ze znečištěného vzduchu mohou proniknout i několika vrstvami pokožky a narušit ji. Kůže je pak zrohovatělá, ztrácí kolagen, a tím i pružnost, objevují se stařecké skvrny, nadměrná pigmentace a pleť je náchylnější k vyrážkám a zánětům.

Lékaři varují i před tak závažnou nemocí, jako je rakovina. Melanom, nejzávažnější typ rakoviny kůže, je v Česku sedmým nejčastějším typem nádoru. Ročně na toto onemocnění zemře 340 až 400 osob.2 Kvalitní kosmetická péče slouží nejen jako ochrana před předčasným stárnutím, ale také jako prevence proti nejrůznějším kožním nemocem.

S návštěvou dermatologa raději neotálejte

To si přečtu

Během života se naše kůže různě mění

Kojenci mají až pětkrát tenčí kůži než dospělí. Teenagery zase trápí akné. Jak se struktura pleti proměňuje s věkem?

14 až 19 let

Pleť produkuje hodně mazu. Objevuje se akné a z obličeje se obtížně odlupují odumřelé kožní buňky. Nejvíce se s pupínky na tváři potýkají mladiství, akné ale dokáže potrápit i dospělé. Přetrvávající akné u dospělých žen se objevuje v 75 až 85 procentech případů. U starších žen už tolik časté není, bojuje s ním 20 až 40 procent z nich3.

25 let

Pokožka se začíná ztenčovat. Množství kolagenu klesá přibližně o procento ročně. V těle ubývá přirozeně se vyskytující kyselina hyaluronová, která na sebe váže molekuly vody. Mohou se objevit první jemné mimické vrásky, které vznikají opakovaným stahováním svalů v obličeji.

30 let

Na pleti je vidět výrazný úbytek vody a snížení pružnosti. Proto je vhodné pleť dostatečně hydratovat. Po třicítce začíná pokožka stárnout, mimické vrásky se prohlubují a mohou se objevit první pigmentové skvrny.

40 let

Elastinových vláken postupně ubývá, pleť podléhá gravitaci a vrásky jsou hlubší. Objevují se pigmentové skvrny i změny odstínu pokožky. Kůže může být náchylná k vysoušení a obtížněji se hojit.

50 let

Projevy stárnutí kůže jsou stále výraznější. Elastinu a kolagenu v pleti každý rok ubyde přibližně o pět procent. Dochází k poklesu kontur obličeje. V ženském těle klesá produkce hormonů, proto se nezhoršuje jen kvalita kůže, ale i vlasů a nehtů.

60 let

S rostoucím věkem dochází k nevratnému ztenčování kůže a ubývá zdravých buněk. Pleť se vysušuje, vrásky prohlubují. Pokožka je v tomto věku velmi citlivá na ultrafialové záření a hojněji se mohou objevovat pigmentové skvrny.

70 let

Tělo se potýká se sníženou imunitou. Pokožka je tak náchylnější k infekcím. U starších žen je elasticita horší než u mužů.4 V tomto období je proto důležitá hydratace, přísun vitaminů, antioxidantů a kyseliny hyaluronové, která dodá kůži potřebnou hydrataci.

Na vině je i slunce

Za předčasné stárnutí kůže může také ultrafialové záření ze slunce. Pro kůži je nejvíce nebezpečné UVB a UVA záření. Až 90 procent viditelných známek stárnutí, jako jsou vrásky, nadměrná pigmentace nebo oslabení kolagenních vláken, může být způsobeno vystavováním se slunečním paprskům.5 Časté a intenzivní opalování pokožce škodí. U lidí s velmi světlou pletí začíná být UV záření škodlivé už po 5 až 10 minutách na přímém slunci.6 Obnažený obličej, krk, předloktí nebo hřbety rukou jsou ohroženy nejvíce.

Svou pokožku byste měli chránit před sluncem nejlépe každý den. A to i v případě, že je zataženo nebo jste celý den doma či v kanceláři. Ultrafialové paprsky nezastaví mraky ani sklo. Proti UVB záření pomohou přípravky s vysokým ochranným faktorem. Ještě o něco škodlivější je UVA záření. Proniká totiž hlouběji do pokožky, kde ničí kolagenová vlákna.

Vyberte si krém, který vás ochrání

To si přečtu

Abyste škodlivým částicím zabránili proniknout do kůže, dbejte na správné čištění pleti a obnovu kožní bariéry. Jde o nejsvrchnější vrstvu pokožky, která funguje jako ochranný štít před škodlivinami. Pokud pleť vysychá, šupinatí, svědí, je podrážděná nebo je nadměrně citlivá, znamená to, že kožní bariéra je oslabená nebo poškozená. Kromě znečištěného ovzduší mohou být na vině i špatně zvolené kosmetické produkty nebo manuální poškození pleti, například při příliš častém peelingu.

Ochrannému filmu na kůži škodí také dráždivé chemikálie. Ty se využívají například u přípravků na mytí nádobí. Ublížit mu může i nadměrné používání parfémů nebo časté mytí vodou a mýdlem. Pokožce neprospívá ani příliš horká voda nebo to, když se pleť vystavuje páře či vysokému žáru. Když kožní bariéra funguje tak, jak má, pleť efektivně zadržuje vodu, je hydratovaná, jemná, ale zároveň dostatečně pružná. Pokožka vypadá prozářeně a mladistvě.

Důležité jsou i vitaminy

Při výběru kosmetiky je dobré sledovat její složení. Všímejte si, kolik vitaminů a stopových prvků obsahuje. Z vědeckých studií vyplynulo, že vitamin E působí jako ochrana proti zánětům a dobře váže vlhkost. Vitamin C se zase využívá jako antioxidant. Nejhojněji se v kosmetice využívá vitamin B. Jako jediný proniká do kůže i vlasů a udržuje v nich vlhkost.8 Skvělými pomocníky v boji proti vráskám a pigmentovým skvrnám jsou také vitaminová séra.

Chraňte svou pleť s LIFTACTIV B3 SÉRUM od VICHY

Třináct procent aktivních látek zabraňuje narušení tvorby pigmentu. Účinně tak bojuje proti tvorbě tmavých skvrn a vráskám.

Niacinamid je vitamin B3, který působí ve spodní vrstvě pokožky a snižuje výskyt pigmentových skvrn.

Kyselina glykolová se v dermatologii využívá k odstranění odumřelých kožních buněk. Viditelně snižuje výskyt tmavých skvrn.

Sérum je bez parfemace, alkoholu a barviv. Lehká a nemastná textura přípravku se rychle vstřebává do pokožky.

o 29  71 %

méně pigmentových skvrn po dvou měsících užívání séra.9

Proces stárnutí zastavit nemůžeme. Pečovat o pokožku se však vyplatí. Odměnou vám bude hladká a sjednocená pokožka bez pigmentových skvrn a zbytečných vrásek.

Chci mladistvou pleť