Seznam Native ve spolupráci s

Vychutnejte si podzimní dovolenou v teple a u moře

Stýská se vám po sluníčku, azurově průzračné mořské vodě a středomořské kuchyni? Máme pro vás dobrou zprávu! Cestování do některých zemí už má zelenou, takže si můžete užít pohodu na jihu Evropy. Podívejte se do destinací, kde můžete prožít nezapomenutelnou dovolenou i na podzim.

arrow

Poznejte Sardinii, ostrov s tajemnou historií i s krásnými plážemi

Ať už patříte mezi aktivní dovolenkáře nebo plážové pecivály, nádherný italský ostrov Sardinie si vás získá. Na rozlehlých plážích můžete ležet dlouhé hodiny, a když už vás to omrzí, můžete se vydat i na pěší túry nebo se pustit do cvičení a jógy. Při poznávacích zájezdech se vypravíte na historická místa a k archeologickým nalezištím, pokud zamíříte do vnitrozemí, narazíte na mohutné zelené hory a pastevce se stády.

Středomořský smaragd, jak se druhému největšímu italskému ostrovu přezdívá, je ideální destinací pro všechny, kteří chtějí poznávat starověkou historii, jedinečné tradice a odpočinout si v přírodě nebo na pláži u modrého moře. Jedním z nejkrásnějších míst ostrova je národní park La Maddalena na severu. Jedná se o spoustu malých ostrůvků a na některé z nich se můžete vypravit.

Posaďte se do některé z restaurací v křivolakých uličkách historických měst, poznejte srdečnou povahu místních obyvatel a ochutnejte skvělé sýry, uzeninu, těstoviny a plody moře. Ve městě Alghero, kterému se přezdívá „Malá Barcelona“, na vás dýchne starověká historie. Většina místních má v Barceloně svoje kořeny a dodnes se tu mluví katalánsky.

Tajemné nuraghi

Zvláštní kamenné stavby opředené tajemstvím najdete jen na Sardinii. Jejich stáří se odhaduje na 3,5 tisíce let. Kdysi je postavila civilizace Nuraghů, která sídlila na Sardinii ještě před Římany, okolo roku 238 před naším letopočtem. Pozoruhodné je, že nuraghi, kterých na ostrově najdete asi 7 tisíc, se dochovaly i bez pojiva dodnes.

Sardinie má atmosféru. To věděli nejen starověcí Římané, ale později i italská smetánka, která sem dodnes míří. Mezi nejoblíbenější letoviska celebrit patří luxusní přístav Porto Cervo. Na ostrov několikrát zamířili i Amal a George Clooneyovi, Heidi Klum, Pierce Brosnan a další hvězdy.

Kdy na Sardinii vyrazíte vy?

Odpočiňte si v teplé vodě u laguny Mar Menor

Na jihu Španělska, v regionu Murcia, prší jen několik dní v roce. Díky jistému slunečnému počasí a léčivé vodě laguny Mar Menor sem míří návštěvníci z celé Evropy. Na podzim ale davy turistů tuto lokalitu opouštějí a je tu božský klid. Díky počasí se tu dá koupat od května až do listopadu.

V ulicích hraje hudba a místní si vychutnávají lahodná vína. Vy se můžete vydat i po některé z vinařských stezek a navštívit místní vinné sklepy. Z této oblasti pocházejí nejstarší nálezy zbytků vinné révy v Evropě, které se datují do období 3 tisíce let před Kristem.

Laguna Mar Menor je klenot jižního Španělska. Blahodárné účinky vody z největší evropské laguny objevili už Římané. Jen pár desítek metrů od jejího břehu se nachází pláž a moře, vodní plochy odděluje jen písečný val se silnicí, podél které se nacházejí hotely, obchůdky a restaurace.

Největší bahenní lázně pod širým nebem

Alfou a omegou regionu je jemné léčivé bahno z velmi slaného jezera. Za ním sem na léčebné pobyty jezdí i samotní Španělé, stejně jako turisté. Pobyt u laguny prospívá všem, profitují z něj obzvláště lidé s kožními nemocemi nebo problémy s artrózou či revmatem. Bahno navíc přináší úlevu svalům, detoxikuje celé tělo a zvyšuje činnost krevního oběhu.

V okolí laguny Mar Menor se nachází několik strážních věží, které oblast chránily před nájezdy alžírských pirátů. Možností pro výlety je tu ale víc. V nedalekém městě Cartagena můžete najít dlouho zapomenutý a náhodou objevený římský amfiteátr. Antické divadlo ve své době pojalo neuvěřitelných 6 tisíc diváků.

Kdy k laguně Mar Menor vyrazíte vy?

Na klidné Menorce nenajdete hotelové resorty

Dvě třetiny španělského ostrova patří do chráněné rezervace, a tak je Menorca ideální destinací pro všechny milovníky procházek, výletů a přírody. Jedná se o klidný a turisty nepřeplněný ostrůvek, který nabízí spoustu zážitků.

Menorčané jsou obzvláště pyšní na národní park S‘Albufera des Grau, kde se nachází 5 tisíc hektarů lesů, mokřadů, útesů a ostrůvků. V přírodní rezervaci najdete kouzelnou nedotčenou krajinu, vzácné rostliny a zvířata. Vydejte se na výpravu podél malebných zálivů s opuštěnými plážemi, projděte se po jemném písku a užijte si naplno místní pohodu. V nedalekém městě Es Grau narazíte na udržované bílé domky, restaurace a obchůdky. Vyhledávaným zbožím mezi turisty jsou zejména typické menorské sandály Avarca, které jsou známé po celém světě. K jejich výrobě se používá recyklovaná guma a kůže.

Koňská stezka

Pro cestovatele, kteří touží prozkoumat ostrov pěšky, je jako stvořená Koňská stezka (Camí de Cavalls), která vede podél celého menorského pobřeží. Díky velmi dobrému značení na ní nelze zabloudit, a to i přesto, že je dlouhá 186 kilometrů. Její kořeny sahají do roku 1330, kdy král Jaume všem obyvatelům ostrova přikázal mít ozbrojené koně, kdyby bylo třeba Menorcu chránit. Proto vznikla stezka propojující strážní věže a pevnosti, které stály na pobřeží. Dnes slouží místním i turistům, kteří se díky cestě dostávají na jinak nepřístupné pláže. Vede skrze zajímavá města, podél nejkrásnějších pláží a zátok i skrze oplocené pastviny, kdy je nutné pečlivě za sebou zavírat branky, aby zvířata nenašla cestu ven.

Podle místních je nejkrásnější částí ostrova sever. Tam se nacházejí dlouhé pláže, například Cala Algaiarens nebo Cala Pilar, které se chlubí svým netradičním červeným pískem. Můžete se také vydat do vnitrozemí, kde se rozkládají lesy, obdělávaná políčka, farmy a pasoucí se dobytek.

Kdy na Menorcu vyrazíte vy?

Užijte si v Kalábrii tu pravou italskou atmosféru

Kalábrie, oblast rozkládající se ve špičce Apeninského poloostrova, je tak trochu opomíjeným regionem. Díky tomu tu můžete obdivovat panenské pobřeží, pláže všech odstínů žluté, čisté moře a místní krajinu plnou vysokých hor. Při procházkách městy poznáte, že místní v sobě nezapřou pravou italskou náturu a pohostinnost.

Perla jižní Itálie, jak se destinaci přezdívá, je rájem i pro potápěče a milovníky šnorchlování. Azurově modré moře je tu tak čisté, že i ve větší hloubce stále dohlédnete na písečné dno a můžete se kochat čilým podmořským životem.

Vydejte se do některých ze starobylých městeček, toulejte se křivolakými uličkami a vychutnejte si skvělou kávu během odpolední siesty. Kalábrie je vlídná, slunečná a plná života. Na vysokém skalnatém útesu se vypíná středověké městečko Tropea. Tady můžete obdivovat staré paláce, poutní kostelíky nebo normanskou katedrálu z 11. století.

Černé pláže na Liparských ostrovech

Pokud chcete zažít něco netradičního, můžete se z městečka Tropea vypravit na Liparské ostrovy. Jedná se o vrcholy podmořských sopek, které vyrostly nad hladinu moře. Na ostrovech mezi italskou pevninou a Sicílií se lidé usídlili už v době kamenné. Důležitým obchodním bodem se ostrovy staly až ve středověku, a to díky produktům vyrobených z černého písku. Jednalo se o ostří nožů a seker, ale i o pemzu.

Místní atmosféra vás dostane. Ať už vyrazíte do vysokých hor, k prudkým útesům, nebo do sadů s pomerančovníky a citronovníky. Kalábrijská gastronomie je plná oliv, sladké červené cibule a feferonek. Jedním z vyhlášených pokrmů je dušený lilek s chilli, rajčaty, cibulí a bylinkami. Pokud se neobejdete bez masa, vyzkoušejte nduju – jedinečnou měkkou roztíratelnou kořeněnou klobásu. Ta se nejčastěji podává na křupavém chlebu nebo s čerstvými těstovinami.

Kdy do Kalábrie vyrazíte vy?

Ischie je rájem pro romantiky i dobrodruhy

Na pohádkovém ostrově, kam se dostanete jedině lodí z neapolského přístavu, vás čekají barevná městečka, pláže a přístavy plné rybářských bárek. Ischie je proslavená blahodárnými termálními prameny, o kterých věděli už Římané a které byly hojně využívány také ve středověku. Díky nim se tu můžete koupat v teplém moři téměř po celý rok.

Dominantou ostrůvku je tajemný Aragonský hrad, který založili Řekové už v roce 474 před naším letopočtem. Pyšní se bohatou historií, překrásnou zahradou a pohnutým osudem. V minulosti sloužil jako věznice i jako místo pro nežádané dcery šlechticů a králů.

Poseidonovy zahrady

Více jak 100 termálních pramenů, vysoké zelené hory a klidné pláže jsou ideální kombinací pro všechny aktivní dobrodruhy i pro ty, kdo ze všeho nejvíc ocení pohodu a šumění moře. V proslulých lázních se můžete koupat v bazénech, vyzkoušet římské sauny a navštívit písečné pláže s vyvěrající horkou vodou. Těmi nejznámějšími jsou Poseidonovy zahrady, které leží jižně od města Forio a patří k těm nejkrásnějším na ostrově. Najdete tu 22 bazénů s minerální vodou o teplotě 28 °C až 40 °C, saunu, japonský bazén, sluneční lázně, masážní křesla a soukromou pláž s lehátky a slunečníky.

Mezi nejromantičtější místa na ostrově patří rybářská vesnička Sant Angelo s úzkými uličkami, kterými sotva projede malé auto, a s výběžkem Punta S’Angelo, který je s pevninou spojen písečnou pláží a ze kterého je úžasný výhled na barevné fasády domků. Skvělý výlet nabízí nedaleký ostrůvek Procida, kde v sezoně narazíte na citrónovníkové aleje. V místním středověkém přístavu Coricella se zastavil čas, barevné domky se tu proplétají v úzkých uličkách se starými kostely.

Kdy na Ischii vyrazíte vy?

Odpískali jste letošní dovolenou? Ještě je čas užít si pohodu u Středozemního moře. Vydejte se do destinací, kde se můžete koupat i na podzim. Mezi cestovními kancelářemi ale vybírejte pečlivě, abyste v případě zrušení zájezdu nepřišli o peníze.

Cestovní kancelář Delfín travel, která pořádá zájezdy pro klienty starší 55 let, nabízí svým zákazníkům jistotu v případě zrušení zájezdu. „U všech zakoupených zájezdů garantujeme vrácení peněz v případě, že se zájezd neuskuteční. Nabídka platí pro všechny naše klienty bez rozdílu věku,“ říká Martin Zeman z cestovní kanceláře Delfín travel.

Užijte si ještě letos dovolenou u moře bez starostí!