Seznam Native ve spolupráci s

Portugalské Algarve

Vydejte se na nejkrásnější pláže Evropy

Dvousetkilometrové pobřeží Atlantiku tu na mnoha místech divoké vlny, vítr a slunce přetvořily v rozeklané skalní útesy s množstvím jeskyň a malých zátok. Koupání v průzračně čisté mořské vodě si tu můžete užívat během tří set slunečných dnů v roce.

Portugalský region Algarve se stal vyhledávaným cílem turistů v 60. letech minulého století. Kdysi ospalé rybářské vesničky se proměnily v oblíbená letoviska s plážemi plnými skalnatých útesů rozmanitých tvarů, jemným zlatavým pískem a azurovou vodou. Dovolenou si tu užijí nejen surfaři, kteří tu mají téměř ideální podmínky, ale i rodiny s dětmi nebo ti, kdo chtějí více poznat místní kulturu, v níž se mísí arabské a africké vlivy.

Algarve ve zkratce

Rozloha: téměř 5 000 km²

Hlavní město: Faro

Počet obyvatel: takřka 468 000

Počet turistů za rok: více než 5 milionů

Slunečné dny: 300

Délka pobřeží: 200 kilometrů

Časový posun: −1 hodina

Region slavných mořeplavců

Území jižního Portugalska bylo v minulosti kolonizováno hned několika národy. Jako první Algarve osídlili před třemi tisíci lety Féničané. Byli to zdatní rybáři. Úlovek využívali pro vlastní potřebu i obchod. Dodnes rybolov k Algarve neodmyslitelně patří a představuje důležitou součást místní ekonomiky. Pár století po Féničanech převzali kontrolu nad územím Římané, a to během své expanze na Pyrenejský poloostrov. Do Algarve přinesli pokročilejší metody lovu a zpracování ryb, včetně výroby fermentované rybí omáčky, která byla velmi oblíbená v celé Římské říši. Když začal v 5. století vliv Římanů slábnout, získal Algarve germánský kmen Vizigótů.

Charakter regionu ale nejvíc ovlivnila nadvláda arabských Maurů. Ti Algarve spolu s takřka celým Pyrenejským poloostrovem obsadili v roce 711 a zůstali tam přes pět set let do roku 1249. V tomto roce území Portugalska osvobodila armáda křesťanů vedená králem Alfonsem III. Arabské dědictví je v Algarve patrné i v samotném názvu regionu, který je odvozen z arabského slova pro západ, tedy al-gharb.

Tradice barevných dlaždic

Glazurované keramické dlaždice, takzvané azulejos, najdeme po celém Portugalsku. Nejčastěji zdobí fasády či interiéry budov a skládají se z nich nástěnné obrazy. Země za ně vděčí Maurům, kteří kulturu zdobených keramických dlaždic do Portugalska přinesli. Nejvíce jich v Algarve můžete vidět ve městě Silves, to proto, že za dob maurské nadvlády bývalo hlavním městem regionu.

Největší slávu Algarve zažívá v dobách zámořských objevů v 15. a 16. století. Portugalsko chtělo pomocí těchto plaveb zbohatnout, získat nové území a šířit křesťanskou víru. Proto mořeplavce podporovali nejen obchodníci a šlechta, ale i panovníci. Nejčastěji podnikali námořníci z Algarve cesty přes Atlantik do zhruba tři sta kilometrů vzdálené Afriky. Hlavním iniciátorem zámořských cest byl princ Jindřich, který později získal přídomek Mořeplavec. Financoval a organizoval mnoho expedic, které vyplouvaly z Algarve, především z přístavu Sagres, kde také založil navigační školu, která se stala centrem námořního výzkumu a výcviku. Studovali na ní významní portugalští mořeplavci jako Vasco da Gama a Bartolomeu Dias. Díky objevitelským cestám se už na konci 15. století z Portugalska stává jedna z kolonizačních velmocí. Pod svou kontrolou mělo rozsáhlá území v západní Africe, Brazílii či Indii.

S čím jsou spojováni tito portugalští mořeplavci?

přetáhněte mořeplavce
k příslušné cestě

Vasco da Gama
Bartolomeu Dias
Fernão de Magalhães
Objevil cestu do Indie
Obeplul mys Dobré naděje
Obeplul zeměkouli ve službách španělského krále

Ráj pro milovníky pláží

Pobřeží Atlantského oceánu se v Algarve rozprostírá na dvou stech kilometrech. Vlny Atlantiku a vítr vytvořily ve skalách dramaticky vypadající oblouky, jeskyně a věže. I kvůli nim patří pláže Algarve k nejkrásnějším na světě. V regionu se jich nachází zhruba sto padesát. Koupat se tam dá minimálně pět měsíců v roce. „Spousta lidí má mylnou představu, že voda v Atlantském oceánu je ledová po celý rok. Není tomu tak. Od června do října je opravdu příjemná. Obzvlášť teplá a průzračná voda je u parku Ria Formosa. Tomu místu tady říkáme evropský Karibik,“ popisuje Kateřina Klugová z CK Fischer.

Oceán u Algarve láká milovníky vodních sportů i rodiny s dětmi. Za největšími vlnami surfaři jezdí do okolí města Sagres, kde jsou pro tento vodní sport ty nejlepší podmínky. Nachází se tam surfařská škola, obchody i ubytovací zařízení. U Portimão a Aljezur se pak pořádají prestižní surfařské závody. V Algarve jsou ale i místa, kde je oceán klidnější, především v okolí Albufeiry a Lagosu.

Česko-portugalský plážový slovníček

oceán

oceano

pláž

praia

písek

areia

ručník

toalha

slunečník

guarda-sol

lehátko

espreguiçadeira

opalovací krém

creme protetor solar

koktejl

cocktail

voda

água

zmrzlina

gelado

vlny

ondas

mušle

concha

stín

sombra

nebezpečné vlny

ondas perigosas

Kolik to stojí?

Quanto custa?

Je tady volno?

Está livre?

Život
na pobřeží

Faro

Za vstupní bránu do Algarve je považováno město Faro, ve kterém je i mezinárodní letiště. Jako pro mnoho dalších portugalských měst jsou i pro něj typické bílé domky a úzké uličky. Nejvýznamnější místní památkou je gotická katedrála Sé de Faro, která se vypíná nad městem a nabízí tak krásný výhled do okolí. Kromě historického centra města a přilehlých pláží odtud uvidíte také přírodní park Ria Formosa. Na jeho území je mnoho lagun, mokřadů a slaných bažin, které poskytují domov vzácným rostlinám a živočichům – především ptákům. Vidět tu můžete volavky, čápy i plameňáky.

Algarve rovněž patří k oblíbeným golfovým destinacím. U Fara se nachází nespočet hřišť. Velmi oblíbené je moderní a technicky obtížné São Lourenço, kde musí hráči strategicky přemýšlet nad každým odpalem. Obklopuje ho krásná krajina přilehlého parku Ria Formosa a hráči z něj mají krásný výhled na oceán.

Silves

Vnitrozemské město Silves bylo během maurské nadvlády hlavním městem Algarve. Z té doby se zachoval hrad z červeného pískovce, který dodnes tvoří dominantu města. Hlavním městem regionu sice Silves nezůstalo, zato si ale vysloužilo přezdívku hlavního města pomerančů. Jejich produkcí je proslavené celé Algarve, pomerančové sady Silves však patří k těm nejrozsáhlejším a díky své poloze i k nejúrodnějším. Ve městě se každoročně na přelomu února a března koná festival pomerančů. Jeho součástí jsou trhy, na nichž si můžete koupit čerstvé pomeranče, marmelády, džusy či likéry. K festivalu patří hudba, folklórní tance a ohňostroje.

Z města se můžete vydat k pohoří Serra de Monchique, kde leží nejvyšší hora regionu Fóia vysoká 902 metrů. Cestu na vrchol lemují korkované duby s oranžovými kmeny a voňavý eukalyptus. Stavit se můžete také v lázeňském městečku Caldas de Monchique, které bylo pro svou vodu s léčebnými účinky proslulé už za dob Římanů.

Lagos

Přístavní město Lagos zažívalo svou největší slávu v dobách zámořských objevů. Za návštěvu ale určitě stojí i dnes. Uvidíte tu například pevnost Forte da Ponta da Bandeira, která byla postavena v 17. století proti nájezdům pirátů a lupičů. Ve městě je také budova Mercado de Escravos neboli otrocký trh. Tam se především v 15. a 16. století prodávali otroci, které přivlekli Portugalci z Afriky. Tyto doby jsou už dávno pryč, proto dnes ve stejném místě můžete navštívit Muzeum otroctví.

Až si město projdete, můžete se vydat na jedno z nejvyhledávanějších míst celého Algarve, které se nachází pouhé čtyři kilometry od Lagosu. Ve skalní oblasti Ponta da Piedade se okrově zbarvené útesy tyčí 20 metrů nad mořskou hladinou. Erozí v nich vznikly skalní oblouky, úzké průchody a jeskyně. Pokud se vydáte na výlet lodí s průvodcem, můžete je prozkoumat blíže a dostanete se i na místa, do kterých byste po pevnině nedošli.

Tavira

Rybářskému městečku Tavira, které se nachází kousek od španělských hranic, se přezdívá město kostelů. Najdete jich tu třicet sedm. K turisty vyhledávaným památkám tu patří sedmiobloukový most Ponte Romana přes řeku Gilão a středověký hrad z 11. století.

Na nedaleké pláži Praia do Barril se nachází hřbitov kotev Cemitério das Âncoras. Některé z nich váží tři sta kilogramů. Tento neobvyklý památník připomíná dnes již nepoužívaný způsob lovu tuňáků zvaný „almadraba“. Na mořském dně se pomocí kotev rozprostřely sítě, do nichž se tuňáci migrující z Atlantiku do Středozemního moře chytali. Byla to velmi efektivní metoda, ale kvůli ní tuňáci v těchto vodách takřka vymizeli. Dnes se loví modernějším a udržitelnějším způsobem respektujícím přirozený cyklus i doporučení odborníků.

Albufeira

Albufeira je vyhledávaná především pro svůj bohatý noční život. Turisté tam jezdí nejen v létě, ale i na oslavy nového roku. Je rozdělená na dvě části – staré město a moderní turistickou čtvrť The Strip, kde najdete nespočet barů, klubů a restaurací, které mají v létě obvykle otevřeno až do čtvrté hodiny ranní.

Víte, jaké zvíře je pro Algarve nejtypičtější?

Správná odpověď. Špatná odpověď. Nejtypičtějším zvířetem pro Algarve je chameleon obecný, menší plaz, který dokáže perfektně splynout se svým okolím.

Tip na výlety od průvodkyně Kateřiny Klugové

Portugalské
„mrtvé moře“

Součástí přírodního parku Ria Formosa, který se nachází u města Faro, jsou i solné pánve Salinas do Grelha. Mají více než stoletou tradici. Vyrábí tam tradiční mořskou sůl i vzácný solný květ. Zatímco klasická sůl krystalizuje na dně jezírek, solné květy vznikají na jejich hladině, ze které se ručně sbírají. Jsou tenčí a mají mnohem více minerálů.

V Salinas do Grelha se nachází i takzvané „mrtvé moře“, tedy jezero, které má desetinásobně vyšší koncentraci soli než oceán. Voda je tak hustá, že nadnáší stejně jako Mrtvé moře mezi Jordánskem a Izraelem. Asi největší zajímavostí pro české turisty je fakt, že si v Salinas do Grelha mohou zajít na prohlídku v češtině – majitelka pochází z Nového Jičína.

Konec středověkého světa

Kousek od malebného městečka Sagres se nachází mys svatého Vincence, nejjihozápadnější cíp Evropy. Ve středověku se věřilo, že právě toto skalnaté místo, kde takřka kolmé útesy dosahují výšky i 60 metrů, je koncem světa. První maják na tomto místě stál už na začátku 16. století. Jeho dnešní podoba pochází z roku 1846, kdy prošel velkou rekonstrukcí. Bílý maják s červenou věžičkou a malou pevností měří 28 metrů a jeho světlo je vidět do vzdálenosti 60 kilometrů.

Kuře piri-piri i slavnosti sardinek

Pro kuchyni Algarve je typický čerstvý chléb, grilované maso, olivy a především ryby a mořské plody. Pochutnat si můžete hned na několika místních specialitách. Jednou z nich je pão de chouriço, pečivo zapečené s klobásou, nebo kuře piri-piri, které do Algarve přivezli Portugalci, když v 16. století kolonizovali Afriku. Recepturu přizpůsobili místním chutím a surovinám. Základem marinády, do které se maso naloží, jsou chilli papričky, citron a česnek. Kuře piri-piri díky ní získá kyselopálivou chuť.

Nejtradičnějším regionálním pokrmem je cataplana. Název pochází od hrnce tvaru létajícího talíře, ve kterém se jídlo vaří i podává. Pokud si v restauraci v Algarve cataplanu objednáte, dostanete dušenou směs mořských plodů, klobásy, brambor, papriky, rajčat a cibule. Existuje ale i moderní vegetariánská verze.

„Místní lidé jsou velmi sympatičtí. I babičky na trhu umí pár základních anglických slovíček. Nemusíte se tedy bát, že byste se tady nedorozuměli. Nikdo na vás nekřičí ani vás nepronásleduje, dokud si něco nekoupíte. Takhle to tady nefunguje. Lidé vám tu vždy rádi poradí, ať už zabloudíte, nebo jen sháníte tip na dobrou restauraci,“

říká Kateřina Klugová, průvodkyně po Algarve z CK Fischer.

Gastro tip od průvodkyně Kateřiny Klugové

Určitě ochutnejte grilované sardinky. Obsluha vám přinese krajíc chleba a čtyři rybky. V Algarve mají speciální postup, jak tuto pochoutku jíst. Vezmete si sardinku, položíte ji na pečivo, které slouží jako talířek, a na něm si odtrháváte maso. Takto vypreparujete a sníte jednu sardinku po druhé. Na závěr by vám měl zůstat celý krajíc chleba nasáklý šťávou, který je sám o sobě velkou pochoutkou. Nevynechejte ani tradiční dezert Delícia Algarvia s chutí mandlí, karobu a fíků.

Takřka každé město v Algarve pořádá festivaly jídla, hlavně sardinek a mořských plodů. Jeden takový je Festa da Ria Formosa ve Faru. „Každý stánek má jedna rybářská rodina, vaří místní speciality z mušlí, ústřic a chobotnic a do toho hraje hudba,“ popisuje průvodkyně. Kateřina Klugová také doporučuje navštívit festival Feira Medieval, který se koná během letních měsíců. Termíny se mohou každý rok lišit, proto je dobré si tuto informaci zjistit předem. Tentokrát se Silves promění ve středověké město v první polovině srpna 2024. Festival trvá několik dní. Během nich kapely hrají středověkou hudbu a místní se převlékají do dobových kostýmů. Nechybí ani řemeslné trhy s ručně vyráběnými produkty, divadelní představení či dětské dílny.

Vyrazte do Algarve s CK Fischer

Obdivovat útesy, odpočívat na nekonečných písčitých plážích, surfovat na vlnách Atlantiku, prozkoumávat malebná rybářská městečka a pochutnávat si na místních specialitách z mořských plodů. To vše můžete zažít v Algarve, nejjižnějším regionu Portugalska, který je rájem pro milovníky přírody, vodních sportů, kultury i gastronomie.

Do Algarve vás dopraví přímý, zhruba třiapůlhodinový let z Prahy

Po přistání ve městě Faro máte zajištěnou dopravu do hotelu

Dovolenou si můžete zpestřit výlety za přírodními krásami, historií i dobrodružstvím

Po celou dobu pobytu vám bude k dispozici český delegát