Posviťte si
na život
Jak využít světlo, abychom se cítili lépe?
Monitory
v práci, zářivky v obchodech nebo lampy v obýváku.
Světlem jsme obklopeni neustále a má obrovský vliv na naše zdraví i náladu.
Před dvěma miliony let naši předci putovali africkou savanou a jejich život se odehrával jen venku. Evoluce náš organismus proto „navrhla“ tak, aby většinu jeho funkcí řídilo slunce. Po tisíce let se toho pak ve způsobu, jak lidé žili, moc neměnilo. Dny stále trávili pod širým nebem a večer se schovávali do svých obydlí, kde odpočívali za svitu louče nebo svíčky.
Od minulého století se však naše životy zásadně proměnily. Lidé začali trávit stále více času v továrnách, kancelářích či obchodech a umělé světlo v našich životech postupně vytlačilo to přirozené. Dnes trávíme uvnitř budov více než 87 procent svého času. Už jen proto je velmi důležité, jak a čím si svítíme. Nevhodně zvolené umělé světlo v interiéru totiž může mít negativní vliv na náladu, soustředěnost i spánek.
Vynález, který zkrátil noc a prodloužil den
Světlo stimuluje smysly a jeho barva a intenzita řídí pravidelný 24hodinový rytmus lidského těla, kterému se říká cirkadiální. O jeho existenci víme už od 18. století, ale to, jak moc ho ovlivňuje právě světlo, zjišťujeme až v posledních letech. Vnitřní hodiny upravují fungování našeho těla tak, abychom byli během dne aktivní a v noci spali. Říkají nám, kdy je čas na práci, odpočinek, jídlo nebo spánek. Podle množství a typu světla, které dopadá na oční sítnici, seřizují biorytmus našeho těla. Jakmile jejich chod něco naruší, cítíme se špatně a naše tělo nedokáže dobře fungovat.
Jak seřídit ručičky našich vnitřních hodin?
Pro dobře fungující cirkadiální rytmus je důležité svícením co nejvíce napodobovat postavení slunce. To je přes den nad naší hlavou a během rána a pozdního odpoledne přibližně v úrovni očí. V noci pak býval zdrojem světla oheň umístěný na zemi, tedy pod úrovní očí. A podobně bychom měli pracovat se světlem i v interiéru.
Pokud je to nutné, měli bychom mít přes den zapnuté stropní osvětlení, v podvečer jsou vhodné nástěnné a stojací lampy, s příchodem noci bychom měli intenzitu osvětlení ztlumit a nechat rozsvícených třeba jen několik lampiček s teplou barvou světla.
„Často se setkávám s tím, že lidé mají v místnosti jedno centrální svítidlo a stojací lampu, pak ale nemohou modelovat světelnou atmosféru. Takovým interiérům chybí pocit útulna, špatně se v nich odpočívá i pracuje,“ říká interiérová designérka Iva Bastlová, která se zařizování domovů věnuje už dvacet let.
Chytré osvětlení jako dobrý pomocník
Pohyb slunce na nebi umí velmi dobře simulovat technologie chytrého osvětlení. Moderními žárovkami si můžeme nastavit intenzitu i teplotu světla podle našeho přirozeného životního rytmu. Ráno je vhodné zvolit jasnější a ostřejší svit a k večeru zase jeho sílu pozvolna snižovat. Červené tóny zklidní tělo a dají mu signál, že je venku tma.
„Chytré osvětlení v interiérech používám ráda už několik let a v poslední době jde o stále rostoucí trend. Intenzitu i barvu světla si totiž můžete vybrat podle toho, co zrovna děláte,“ doporučuje interiérová designérka Iva Bastlová.
Tipněte si, jaký je průměrný počet světel v české domácnosti?
Špatně, průměrně máme doma 14 světel.
Světla není nikdy dost
Při navrhování interiérů se Iva Bastlová často setkává s tím, že klienti neumí pracovat se světlem ani jeho intenzitou. „Osvícení domova má velký vliv na celkový vzhled interiéru. Lidé přitom právě tohle často zanedbávají. Bojí se, že místnost přesvítí, anebo si myslí, že jim bohatě stačí jeden nebo dva zdroje osvětlení. Tak to ale není,“ radí interiérová designérka. Správně rozzářit domov přitom podle ní není nijak obtížné. Stačí vědět o několika jednoduchých vychytávkách.
Výběr toho správného osvětlení? Jděte na to chytře
V dnešní době najdete na trhu nepřeberné množství značek chytrého osvětlení a vyznat se v nabídce není zrovna jednoduché. Koupit chytrou žárovku levně totiž nemusí být vždy výhodné. Inteligentní osvětlení opravdu není jen pouhá žárovka, která dokáže měnit barvu (když se jí zrovna chce). Skutečně chytré osvětlení slouží vám, ne vy jemu. Nechce po vás, abyste kvůli rozsvícení jedné žárovky všude pobíhali s telefonem v ruce. Nepotřebuje ke každé žárovce nebo svítidlu samostatný ovladač, který je často nevzhledný a neintuitivní. Správné chytré osvětlení se vašemu životnímu stylu přizpůsobí a dělá přesně to, co potřebujete. Máme pro vás tip na chytré osvětlení,
které je přesně takové.
Zútulněte si domov pomocí správného světla
Chytré osvětlení WiZ rozzáří každý okamžik vašeho dne.
Světla, která se vám přizpůsobí
Vytvořte v místnosti příjemnou atmosféru pomocí světelných scén, které vám usnadní soustředění na práci i večerní relax. Vybírejte ze širokého portfolia produktů od standardních LED žárovek přes stylové filamentové žárovky až po stropní svítidla a speciální příslušenství.
Snadná instalace i ovládání
Díky připojení přes Wi-Fi zvládne instalaci každý. Mobilní aplikace WiZ Connected vás jí krok za krokem provede. Stačí jen zašroubovat žárovku nebo zapojit svítidlo a postupovat podle pokynů. Osvětlení můžete ovládat jednoduše pomocí hlasového povelu, ovladače nebo aplikace, v níž můžete kontrolovat i spotřebu elektřiny.
Osvětlení pro každou příležitost
Zútulněte svůj domov, když je zrovna čas na rodinnou večeři, nebo dopřejte svým hostům neopakovatelný zážitek z návštěvy. Umožněte dětem vytvořit si v pokojích kouzelnou atmosféru. Díky své jednoduchosti dokáže osvětlení WiZ ovládat opravdu každý člen vaší rodiny. Navození té pravé domácí pohody nebylo nikdy jednodušší.