Kupujeme víc, než potřebujeme. Pořizujeme si oblečení, které pak nenosíme. A zastánci slow fashion, tedy pomalé módy, se s tím snaží něco dělat.
Inspirujte se i vy tím, jak se vyhnout nesmyslným nákupům, jak pořizovat oblečení s rozvahou a jak mít v šatníku jen věci, které vám dlouho budou dělat radost.
Slow fashion reaguje na zvyšující se výrobu nekvalitního oblečení. Staví na rozvážném nakupování, podporování lokálních výrobců a upřednostňování kvalitních kousků oblečení před šatníkem, který přetéká textilem vyšlým z módy. To vše proto, aby na skládkách a ve spalovnách skončilo co nejméně oblečení.
Trápí vás pocit, že nemáte co na sebe? A to i přesto, že váš šatník přetéká oblečením?
Máte problém se ráno obléknout do práce a vše zkombinovat?
Je načase zamyslet se nad tím, jaké oblečení skutečně nosíte.
Pro upcycling, tedy vdechování nového života zašlým věcem, se hodí zboží ze second handů.
Pro planetu je jednoznačně nejlepší, když budete nakupovat z druhé ruky. Anebo alespoň preferujte lokální značky s výrobou v Česku. Ideální kombinací je, když výrobce odebírá suroviny pěstované v tuzemsku, ale takových bohužel moc není.
Nechte si nákup ještě projít hlavou. Napište si nejprve seznam věcí, které potřebujete. Pokud po nich budete toužit i za pár týdnů, poohlédněte se po bazarech a second handech. Jestli chcete nové zboží, vybírejte podle materiálů a značky, aby vám oblečení dlouho vydrželo. Vyvarujte se kupování podobných věcí a těch, které si obléknete jen zřídka.
Hledejte informace. Abyste podporovali výrobce, kteří se ke svým zaměstnancům, dodavatelům a k planetě chovají správně, hledejte značky v etických žebříčcích. Jeden takový najdete na webu iniciativy Good On You.
Vyhýbejte se polyesteru, nylonu a akrylovým látkám. Správnou cestou jsou recyklované materiály, bio bavlna, konopí, len anebo nákupy oblečení z druhé ruky.