Seznam Native ve spolupráci s Krušovice

Kariéra po kariéře: Příběhy bývalých vrcholových hokejistů o tom, jak najít nové „království“

Motivace, touha zvítězit, výkon a neustálá dřina. Všichni vrcholoví sportovci mají leccos společného. Desítky let tréninků, vítězství i proher, zranění i slávy jednou skončí. Na konec sportovní kariéry není připravená spousta sportovců, mnozí tak propadají úzkostem a depresím či drogám.

Konec kariéry je pro každého sportovce přelomovým obdobím, které nebývá jednoduché. „Někdo se dovede rychle přeorientovat a investuje energii do jiné oblasti svého života. Jiným to trvá déle,“ říká psycholožka sportovců Kateřina Vejvodová.

„Vrcholoví sportovci se nejvíce obávají toho, že přesně nevědí, co je čeká. Žili a sportovali podle přesně daných pravidel, s koncem kariéry přemýšlí, zda obstojí v běžném životě.“ Sportovní psycholožka Eva Šauerová

Spousta sportovců se pouští do vlastního podnikání, plní si své cestovatelské sny nebo umělecké ambice. Bývalí sportovci se také často uplatňují jako trenéři, manažeři týmů nebo komentátoři. „V takové situaci je klíčové, aby našli svoji novou životní náplň a aby si uvědomili, co je baví a naplňuje. Důležité také je najít odvahu a odhodlat se ke změně,“ jmenuje psycholožka Vejvodová. V těžší situaci se podle ní nacházejí ti, kteří jsou do sportu příliš zapálení a svoji identitu ztotožňují se svojí sportovní rolí.

Kým jsem?

Více

„Odhadovala bych, že sportovci v individuálních sportech se s ukončením kariéry vypořádají o něco lépe díky tomu, že jsou zvyklí starat se sami o sebe a nespoléhat na ostatní. V týmovém sportu s koncem kariéry ztrácí kromě vlastní role i týmové kamarády,“ dodává Vejvodová. Značně rozdílně také konec kariéry prožívají ti, již byli úspěšní v lukrativním sportu, a ti, které jen jejich sportování neuživilo.

Podle psycholožky Kateřiny Vejvodové je dobré přemýšlet nad ukončením sportovní kariéry co nejdřív. „Rozhovor na toto téma může sportovci mimo jiného i pomoci k lepším výkonům. Uvědomí si tak, že sportování je jednou životní kapitolou, s kterou samotný život nekončí a naopak po ní může přijít něco nového a zajímavého,“ popisuje svoje zkušenosti. Podle sportovní psycholožky Evy Šauerové spousta mladých sportovců zároveň studuje a už si dopředu promýšlí, jakým směrem se budou ubírat.

Mít „zadní vrátka“ a kromě sportu se věnovat dalším aktivitám může mít paradoxně pozitivní vliv na výkon. „Pro některé sportovce může být vědomí toho, že přesně vědí, čemu se budou po kariéře věnovat a že nebudou mít problém se dobře uživit, osvobozující a umožní jim to bez nadměrného tlaku předvádět kvalitní sportovní výkony, což je zase může motivovat k tomu, aby v aktivní kariéře dále pokračovali,“ říká psycholog Václav Petráš.

Co dělají po skončení kariéry?

Více

Jak si bývalí reprezentanti myslí, že dopadne mistrovství?

„Hokej sleduju, ale ne pravidelně. Sledovat mistrovství ale samozřejmě budu a věřím v medaili. Tipuji, že český tým získá bronz!“

Dominik Hašek

„Netroufám si tipnout výsledek, ale mužstvo doplněné o posily z NHL vypadá slibně. Věřím v medaili.“

Martin Ručinský

„Je těžké tipovat dopředu. Věřím, že i těžké soupeře Česko zvládne a odvezeme si medaili.“

Jaroslav Pouzar

„Český tým postoupí přes čtvrtfinále a skončí na třetím místě.“

Robert Sovík

Chceš být součástí mistrovství?

Sleduj sociální sítě Krušovic, kde ti naservírují exkluzivní záběry a rozhovory, které nikde jinde neuvidíš. Navíc můžeš vyhrát vstupenky a být přímo na stadionu!

Více

Jak si zařídit omluvenku?

Tipy na omluvenky ze zaměstnání, za které vás šéf pochválí.

Přehrát