Příběhy českých památek
Navštivte klášter stojící na vodě nebo se vydejte za pramenem, který vyvěrá z pravěkého moře. Inspirujte se tipy, kam s rodinou vyrazit na jednodenní výlet.
Zámek Karlova Koruna letos slaví 300 let od svého vybudování a patří k nejvýznamnějším barokním stavbám v Česku. Jeho historie je úzce spjata se šlechtickým rodem Kinských. Hrabě František Ferdinand si své velkolepé sídlo nechal navrhnout od architekta Jana Blažeje Santini-Aichela. Ten však během práce zemřel a zámek dokončil český architekt František Maxmilián Kaňka. Mezi jeho nejvýraznější majitele patřil Oktavián Josef Kinský, přezdívaný hrabě vtipálek. Jeho pracovnu zdobí sekretář se čtyřiceti tajnými šuplíky, císařský pokoj zase hodiny, do nichž si poznamenal, že 30. května roku 1886 mu krupobití poničilo jahody. Oktavián byl ale především velkým milovníkem koní. Vyšlechtil české plemeno chlumeckých plaváků, kterému se také přezdívá kůň Kinského, a stál za vznikem dostihových závodů Velká pardubická.
Opravené jízdárny i pohádková cesta
V interiérech zámku najdete expozice, které vás seznámí s dějinami rodiny Kinských. Za návštěvu stojí i prostory bývalé jízdárny, konírna nebo kočárovna, které nedávno prošly rozsáhlou revitalizací za finanční podpory fondů EU. Díky ní se dříve chátrající památky znovu otevřely návštěvníkům a vznikl nový prohlídkový okruh se zaměřením na historii chovu chlumeckých plaváků. Výlet je ideální zakončit procházkou v zámeckém parku, kterým vede pohádková cesta s úkoly pro děti.
Co dalšího v okolí stojí za návštěvu?
Plzeňský kraj
Santiniho umění
Cisterciánskému klášteru v Plasech se přezdívá barokní perla Plzeňska. Byl založen už před 880 lety, svou architektonickou jedinečnost však získal až o mnoho staletí později. Budova kláštera stojí na podmáčené půdě v meandru řeky Střely a jeho přestavbu na počátku 18. století vedl slavný architekt Jan Blažej Santini-Aichel, který projekt proměnil v jedinečné inženýrské dílo stojící doslova na vodě. Do země zatloukl přes pět tisíc dubových kůlů, na ně položil dřevěný rošt a teprve poté začal stavět samotné zdivo. Základy stavby dodnes musí být ponořené ve vodě, která dřevo konzervuje. Základní kámen konventu zdobí Santiniho vzkaz, který říká, že bez vody budova spadne. A právě proto se tu kvalita, hladina i teplota vody kontroluje čtyřikrát denně.
Hodinový stroj i rezidence kancléře Metternicha
Areál ukrývá spoustu zajímavostí. Můžete vystoupat na věž za hodinovým strojem, který zde ukazuje čas už více než 330 let, navštívit budovu zámku, v němž pobýval rakouský kancléř Metternich, nebo se vydat do starých sklepení či na procházku opatskou zahradou. Klášter i jeho areál prošel s pomocí fondů EU v minulých letech nákladnou rekonstrukcí. Díky ní dnes mohou návštěvníci vidět i dříve nepřístupné prostory a projít si nové expozice na zámku Metternichů.
Co dalšího v okolí stojí za návštěvu?
na Plzeňsku
Zlínský kraj
Místo, kde vyvěrá pravěké moře
Lázně Luhačovice leží v údolí říčky Šťávnice obklopené Bílými Karpaty. Za svou slávu město vděčí hlavně léčivým minerálním pramenům. Historie lázeňství zde sahá až do roku 1590. Nejznámějším z pramenů je Vincentka, která nese jméno po hraběti Vincenci Serényiovi, jehož rod lázně vybudoval. Pramen vyvěrá v centru města na břehu říčky a jde o zbytky vody z třetihorního moře, která zůstala mezi vrstvami hornin pod Luhačovicemi. Vincentka se prodává v lahvích více než 200 let a oblíbená byla už na císařském dvoře ve Vídni. I dnes je oceňována nejen v moravských sklípcích, neboť má prý příznivé účinky na organismus po bujarém večírku. Díky téměř 90milionové dotaci z fondů EU se jedinečnou kolonádu a halu Vincentka podařilo zrekonstruovat a dříve nepřístupné prostory otevřít veřejnosti.
Léčivé minerální prameny i unikátní architektura
Při procházce Luhačovicemi narazíte na stavby známého architekta Dušana Jurkoviče, který městu vtiskl jedinečnou atmosféru. Symbolem místní lázeňské architektury jsou jím navržené domy ve specifickém stylu, který kombinuje secesi s prvky inspirovanými lidovou architekturou. Za sportem a koupáním můžete vyrazit k luhačovické přehradě. Odpočinek pak nabízí nedaleké Jezírko lásky ukryté v hustém smrkovém lese. Legenda praví, že pokud do něj člověk smočí levý ukazováček, bude mít štěstí v lásce.
Co dalšího v okolí stojí za návštěvu?
na Zlínsku
Vysočina
Dotek renesance
Telč byla podle pověsti založena už v roce 1099, první písemné zmínky o ní ale pochází až ze 14. století. O malebnou podobu náměstí a místního zámku se zasloužil šlechtic a humanista Zachariáš z Hradce. V 16. století sem pozval italské mistry a renesanční prvky jsou dodnes patrné především na štítech a fasádách domů na náměstí. To je obklopené třemi rybníky, proto se městu občas přezdívá Jezerní růže nebo Moravské Benátky. Nachází se tu také zámecké podzemí, židovský hřbitov nebo Telčský dům, v němž najdete expozici věnovanou místním legendám.
Panský dvůr s horolezeckou stěnou i smyslovou zahradou
Jen kousek od centra Telče se nachází areál zvaný Panský dvůr. Historie velkostatku sahá až do 16. století, od roku 1945 však areál začal fungovat jako zemědělské stavení a po roce 1989 jako statek místní zemědělské školy. Ten však byl zrušen a od té doby místo chátralo. Díky podpoře fondů EU se podařilo celý areál zrekonstruovat a proměnit ho na volnočasové centrum, kde najdete například dětské atrakce pro rozvoj motorických dovedností, lanové centrum, lezeckou stěnu nebo interaktivní expozice, které návštěvníky zábavnou formou seznámí s vývojem zemědělství a řemesel na Vysočině. Za svou nynější podobu vděčí právě evropským fondům, přičemž šlo o částku přesahující 36 milionů korun.
Co dalšího v okolí stojí za návštěvu?
na Vysočině
Středočeský kraj
Nejstarší poutní místo v Česku
Za branami historické Staré Boleslavi stojí poutní chrám Nanebevzetí Panny Marie. Najdete zde obraz uctívaný jako symbol ochrany českých zemí. Jde o zlatý reliéf Panny Marie staroboleslavské s dítětem, který svatý Václav zdědil po své babičce Ludmile. Po jeho mučednické smrti k sobě vzácné dědictví schoval Václavův služebník Podiven. Krátce před tím, než i jeho dostihli a zabili vrazi knížete Václava, zakopal obraz na kraji lesa. Reliéf pak o dvě staletí později našel místní sedlák, když oral pole. A právě na tomto místě dnes stojí poutní chrám.
Rozsáhlý areál Mariánského komplexu vybízí k objevování
Stará Boleslav je nejstarším mariánským poutním místem v Česku. Vedle chrámu Nanebevzetí Panny Marie ze 17. století se můžete projít klášterními zahradami nebo navštívit ještě starší památky, kostel svatého Klimenta či baziliku svatého Václava. Ta stojí v místech, kde byl český kníže zavražděn. Chrám a přilehlé památky prošly v minulých letech rozsáhlou rekonstrukcí za 116 milionů korun. To by se nemohlo uskutečnit bez podpory fondů EU, ze kterých bylo vyčleněno na opravu bezmála 100 milionů korun.
Co dalšího v okolí stojí za návštěvu?
Fondy EU pomáhají navrátit našim kulturním památkám zašlý lesk. Podporují rozvoj cestovního ruchu v jednotlivých regionech a zachovávají naše národní bohatství.
Díky jejich podpoře se mezi lety 2007–2022 podařilo zrekonstruovat
památek a muzeí