Seznam Native ve spolupráci s

Připravte se

na přežití horkého
léta ve městě

Počet tropických dní, kdy teplota vzduchu přesáhne hranici 30 °C, každým rokem roste.

Zatímco před 15 lety byly tyto dny spíš výjimečné, v této dekádě je budeme počítat na desítky. Nic nenasvědčuje tomu, že by se léta v příštích letech měla ochlazovat. Jste připravení na letní vedra?

V horkých dnech hrozí lidem přehřátí a dehydratace, ohrožují taky děti, těhotné a kojící ženy, seniory a nemocné lidi. Změny teplot v lidském organismu kumulují stres, který může vyvolat respirační a kardiovaskulární onemocnění, diabetes nebo onemocnění ledvin, což jsou jedny z hlavních příčin smrti po celém světě. Vlny veder výrazně ovlivňují velké množství lidí v krátkém časovém období a podlamují veřejné zdraví, což zpravidla vede k vyšší úmrtnosti. Vedra snižují produktivitu práce a ohrozit mohou dostupnost zdravotní pomoci.

v Praze

jako na jihu Itálie

Podle různých studií se většina velkých měst po celém světě do roku 2050 oteplí tak, jako by se posunula o 200 až 1000 kilometrů subtropickému pásu. To znamená, že Praha bude zažívat počasí stejné jako na jihu Itálie nebo v Turecku. Brno nebo České Budějovice budou jako jih Řecka. Teplota vzduchu v Praze by v roce 2050 měla v nejteplejším měsíci vzrůst o necelých 7 stupňů.

Řada odborníků se shoduje, že tuzemská města na vysoké teplotní extrémy nejsou příliš připravená. Inspiraci je třeba hledat v lokalitách, kde se s vedry potýkají už staletí: třeba na Blízkém východě nebo ve Středomoří. Tamní národy stavěly svá města tak, aby obstála i v extrémním horku.

0 °C

Při extrémně horkých dnech je běžné, že teplotní rozdíl mezi rozpálenou silnicí a nedalekým parkem je i 50 °C.

Horko nejvíce sužuje hustě zastavěné oblasti a centra velkých měst. Horko je nejhorší pro nezastíněné náměstí, parkoviště, široké silnice, panelové domy a kancelářské budovy, protože akumulují spoustu tepla, a i když se k večeru ochladí, teploty uvnitř se stále drží vysoko. Kamenné domy a křivolaké uličky v historických centrech měst jsou naopak méně horké, protože jsou často plné stinných míst.

Co se týče boje se suchem a nesnesitelným horkem, jsou tuzemská města daleko za Vídní nebo Oslem.

Jak snížit
teplotu v rozehřátém městě?

omezení

automobilové
dopravy

New York, Madrid, Berlín, Paříž Londýn a další velká města po celém světě omezují auta a další vozidla.

V následujících desítkách let bude čím dál složitější zajet autem do centra města, nebo jen překročit jeho hranice se starým nebo dieselovým autem. To proto, že výfukové plyny znečišťují ovzduší, což vede k dýchacím nemocem obyvatel měst stejně jako ke klimatickým změnám. Vysoká teplota vzduchu způsobuje, že se koncentrace některých zpodin z aut zvyšuje. A naopak znečištěné ovzduší vede k vyšším teplotám.

Hlavní město Norska patří k těm, která si s auty poradila razantně. Ze 700 parkovacích míst v centru se staly cyklostezky, parky a lavičky.

Ulice se zaplnily lidmi, podle údajů vedení města stoupl počet chodců o desítky procent. To proto, že město v některých ulicích zakázalo vjezd autům. Změny začaly už v 70. letech, kdy se z některých hlavních ulic v centru staly pěší stezky a město pak investovalo do rozvoje hromadné dopravy. Vedení města v roce 2015 zjistilo, že většina obyvatel města neřídí, chtělo nejprve auta úplně zakázat, nakonec se ale spokojilo s odstraněním parkovacích míst. Řešením je zaparkovat v garáži na okraji města, povolení parkovat v centru mají jen hendikepovaní nebo ti, kteří si potřebují nabít auto elektrickou energií. Město neustále investuje do nových cest pro pěší a cyklisty, snižuje cenu jízdenek v městské dopravě a poskytuje obyvatelům granty pro nákup elektrických kol.

Jak snížit
teplotu v rozehřátém městě?

Bílé silnice,

parkoviště, chodníky
a střechy

Další z cest, jak snížit vlny veder ve městech, je zesvětlovat tmavé nedostatečně zastíněné plochy.

Ty během dne absorbují obrovské množství tepla a ještě dlouho do noci zůstávají rozpálené, a tak zahřívají okolní vzduch. Tmavě zbarvený asfalt absorbuje téměř všechny sluneční paprsky. Světlé povrchy odrážejí více slunečního světla, a tak udržují města chladnější. Podle měření jsou tmavé silnice nebo střechy v parných dnech teplejší i o více než 30 °C než vzduch. Teplotní rozdíl uvnitř budovy s tmavou a se světlou střechou se běžně pohybuje okolo 7 stupňů Celsia.

Čtyřmilionové město
Los Angeles patří k těm, které se rozhodly pustit do přemalování tmavých ploch.

Od roku 2015 město pokrylo reflexními povrchy zhruba 50 bloků. Starosta Eric Garcetti má plán do roku 2028 pokrýt více než 400 kilometrů silnic ve městě. New York začal s bílením střech už v roce 2009 a dodneška pokryli tamní dobrovolníci více než 850 tisíc metrů čtverečních.

Městský

tepelný ostrov

označení pro to, kdy je v parných dnech v městské zástavbě značně tepleji než v okolí. Ve velkoměstech rozdíl činí zhruba 10 °C. Hlavní příčinou je zastavění původní vegetace silnicemi a budovami. Asfalt a beton pohlcují sluneční paprsky, ale teplo nedokážou upotřebit tak, jako rostliny. Teplota v centrech měst neustále roste.

Jak snížit
teplotu v rozehřátém městě?

Potřebný

stín zajistí spousta
stromů

Vysazování stromů s sebou nese řadu výhod. Kromě toho, že poskytují čím dál potřebnější stín v parných dnech, dovedou také snižovat hluk a zlepšovat kvalitu vzduchu.

Veškerá vegetace navíc absorbuje a filtruje dešťovou vodu a udržuje ji déle v půdě.

Zelené střechy dokážou podle různých měření prodloužit odtok vody třeba i o hodinu a zabraňovat přehřívání střech. Díky tomu má přebytečná voda mnohem více času na to, aby se vsákla do půdy a neodtékala rovnou do kanalizace. Ženeva střechy osazuje stromy převážně proto, aby předešly záplavám ve městě. Střechy s trávou a stromy fungují také jako tepelná a zvuková izolace. K zadržování vody a boji se suchem některá města využívají také plochy s vysokým trávníkem, který brání rychlému vyschnutí.

Stromy

a jejich stín

Rostliny se potřebují ochlazovat stejně jako lidé. Vylučují svými póry vodu, a tím ochlazují sebe i své okolí. Proto je stín, který poskytuje strom, příjemnější, než když stojíme ve stínu budovy. K vysazování stromu se připojuje stále více měst po celém světě.

0 °C

Teplotní rozdíl mezi částí rozpálené silnice na přímém slunci a místem silnice, které je stíněné stromy, se může vyšplhat až na 30 stupňů.

Inspiraci pro zelené střechy
můžeme načerpat třeba z nedaleké Vídně.

Ta zelené střechy podporuje i finančně a v současnosti se ve městě nachází miliony metrů čtverečních zelených střech. Ne náhodou je polovina plochy města zelená, jde o součet všech parků, zahrad i střech. Linec, další rakouské město, přijal už v 80. letech nařízení týkající se toho, že všechny ploché střechy nových budov musí být povinně ozeleněny. I v Česku roste obliba zelených střech, a to částečně i díky dotacím.

Jak se ochladit

doma?

Nic nenasvědčuje tomu, že by letošní léto mělo být méně úmorné než to loňské. Vlny veder mají každoročně na kontě tisíce obětí a ničivé požáry.

0

Loňský červenec byl na Zemi nejteplejším měsícem v historii měření, která sahá do roku 1880. Uplynulých 10 let bylo dosud nejteplejší dekádou.

zdroj: program Copernicus

Teplota v centrech měst jako je Paříž nebo Praha v létě běžně stoupá až k 70 °C. A to vlivem zvyšující se intenzity dopravy, asfaltování ploch a nedostatku zeleně. Vodní fontány, pítka a kropicí vozy nejsou udržitelným řešením. Jak se tedy doma ochladit?

Stáhněte žaluzie nebo předokenní rolety už dopoledne, abyste se chránili před přímými slunečními paprsky a skleníkovému efektu. Nevětrejte. Pustíte si teplý vzduch do bytu a jen obtížně ho budete dostávat ven. Nevycházejte na přímé slunce, pijte dostatek tekutin a sportujte jen brzy ráno nebo pozdě večer.

Připravte se

na horké léto

Připravte se na horké léto. Teď je ideální doba na pořízení klimatizace. Máte dostatek času na zajištění potřebné montáže a servisu.

S výběrem toho správného přístroje si nechte poradit od odborníků. Ti zohledňují prostor v interiéru, izolaci budovy, velikost oken, rozmístění klimatizace i její výkon.

V létě je poptávka tak vysoká, že dodavatelé nemají šanci uspokojit všechny. Na klimatizaci se vyplácí příliš nešetřit. “Spousta zákazníků si přeje jen jednu výkonnou klimatizaci do obýváku. Lepší je ale pořídit více jednotek než přetěžovat jednu. Představa, že z jednoho pokoje bude chladný vzduch proudit i do zbytku bytu, je mylná,” přibližuje Martin Mrajca ze společnosti 81 klima. Klimatizace bývají podle něj ve vedrech často vyprodané a jejich naskladnění může trvat i pár týdnů.

Klimatizace

čistí vzduch od virů
a bakterií

Klimatizace firmy 81 klima mají několik funkcí. Kromě chlazení a topení dokážou také zmírnit vlhkost vzduchu. Díky filtrům a aktivní ionizaci studenou plazmou čistí vzduch od prachu, pylu, smogu a dalších částic. Novinkou na trhu je technologie STOP Virus!, která uživatele chrání před nebezpečnými bakteriemi a viry v ovzduší. Podle odborných studií ničí různé druhy virů a bakterií, včetně chřipek a zlatého stafylokoka. Díky kvalitní klimatizaci tak můžete mít doma čistší vzduch a zároveň ochránit zdraví celé své rodiny.

„Podle měření tyto klimatizace dokážou zredukovat bakterie a plísně ve vzduchu na polovinu do 5 minut. Po 3 dnech v uzavřené místnosti je podle měření ve vzduchu o 85 % méně bakterií díky klimatizaci s funkcí STOP Virus!,“ říká Mrajca.

17. 4. 2020 ve 12.0020. 4. 2020 ve 12.00
Počet kolonií bakterií
na m³ vzduchu
18030
Počet kolonií plísní
na m³ vzduchu
4020

zdroj: Zdravotní ústav Ostrava

Každá klimatizace vyžaduje pravidelný servis, a to dvakrát za rok. Pečlivě si proto vyberte obchod a dodavatele, který zároveň poskytuje špičkový servis. “Je potřeba pravidelně čistit vnitřní filtry a venkovní a vnitřní jednotky. Bez důkladné kontroly venkovní jednotky může dojít k poruchám,” upozorňuje Mrajca. Součástí servisu je také kontrola fungování klimatizačního systému a těsnosti chladicího okruhu kvůli úniku chladiva. Pokud už klimatizaci máte, nenechávejte servis až na léto, kdy mají zkušení technici plno práce a nemusejí si na vás najít čas.