
70 % Čechů
cítí v práci velkou zátěž
a stres.
Zdroj: Průzkum personální agentury Grafton Recruitment, 2020
Dlouhá kolona na cestě do práce, důležitá porada nebo nepříjemný rozhovor se šéfem. Stres patří k současné uspěchané době.
Nejde se mu zcela vyhnout, ale jeho dopad na naše zdraví je možné omezit. Jak vystoupit z kolotoče povinností? A jak připravit svoje tělo, aby lépe zvládalo stres?
Lidské tělo dokáže díky stresu spustit reakce, které nás chrání v nebezpečných situacích. Třeba když nám hrozí nebezpečí za volantem, díky stresu dokážeme vmžiku šlápnout na brzdu. Ale všudypřítomný stres, který nevyvažujeme uvolněním a odpočinkem, může naopak způsobovat řadu zdravotních obtíží.
Díky stresu přežíváme
Stres spouští v našem těle důležité procesy, kterými naše tělo reaguje na jakoukoli zátěž. Napětí, ať už psychické, nebo fyzické, bylo stvořeno pro útěk a boj. Díky stresu tak po čase dokážeme zapomenout nebo vytěsnit traumatické situace a bolest.
Nebezpečný stres
Negativní typ stresu naopak zhoršuje výkon a může vést k nemocem. Jedná se o nadměrnou zátěž, která může být spjatá s náročnou prací, péčí o děti a domácnost nebo třeba se zkouškami ve škole. Jsou to situace, které zvyšují naši nervozitu a zatěžují psychiku, ale přitom přímo nesouvisí s ohrožením života.
Prospěšný stres
Pozitivní typ stresu je spjatý s adrenalinem. Ten tělu pomáhá sáhnout do energetických zásob, když je potřeba zachránit život, zlepšit výkon nebo dosáhnout nějakého cíle. Jeho nedostatek může vést k letargii a lhostejnosti.