Seznam Native ve spolupráci s

Připravte své tělo na náročný den

šipka
70%

70 % Čechů

cítí v práci velkou zátěž
a stres.

Zdroj: Průzkum personální agentury Grafton Recruitment, 2020

Dlouhá kolona na cestě do práce, důležitá porada nebo nepříjemný rozhovor se šéfem. Stres patří k současné uspěchané době.

Nejde se mu zcela vyhnout, ale jeho dopad na naše zdraví je možné omezit. Jak vystoupit z kolotoče povinností? A jak připravit svoje tělo, aby lépe zvládalo stres?

Lidské tělo dokáže díky stresu spustit reakce, které nás chrání v nebezpečných situacích. Třeba když nám hrozí nebezpečí za volantem, díky stresu dokážeme vmžiku šlápnout na brzdu. Ale všudypřítomný stres, který nevyvažujeme uvolněním a odpočinkem, může naopak způsobovat řadu zdravotních obtíží.

Díky stresu přežíváme

Stres spouští v našem těle důležité procesy, kterými naše tělo reaguje na jakoukoli zátěž. Napětí, ať už psychické, nebo fyzické, bylo stvořeno pro útěk a boj. Díky stresu tak po čase dokážeme zapomenout nebo vytěsnit traumatické situace a bolest.

Nebezpečný stres

Negativní typ stresu naopak zhoršuje výkon a může vést k nemocem. Jedná se o nadměrnou zátěž, která může být spjatá s náročnou prací, péčí o děti a domácnost nebo třeba se zkouškami ve škole. Jsou to situace, které zvyšují naši nervozitu a zatěžují psychiku, ale přitom přímo nesouvisí s ohrožením života.

Prospěšný stres

Pozitivní typ stresu je spjatý s adrenalinem. Ten tělu pomáhá sáhnout do energetických zásob, když je potřeba zachránit život, zlepšit výkon nebo dosáhnout nějakého cíle. Jeho nedostatek může vést k letargii a lhostejnosti.

Všímejte si signálů svého těla.

Jak poznat, že jste ve stresu?

Stres je pro tělo i mysl nesmírně unavující. Stresové hormony a nervová soustava ovlivňují většinu orgánů v lidském těle. Ty jsou ve stresu zásobované živinami a energií, aby mohly podávat lepší výkony. Zvyšuje se krevní tlak, aby se energetické zásoby co nejrychleji dostaly do svalů krevním oběhem. Tělo energii čerpá nejprve z cukrů, později pak ze zásob tuků, které si každý organismus schovává „na horší časy“.

Život je plný stresujících situací. Je běžné, že se občas cítíte nervózní nebo máte pocit, že je toho na vás moc. Podívejte se, jak můžete rozpoznat, že je vaše tělo ve stresu.

Řešte včas varovné signály a předejděte vážným dopadům stresu na vaše zdraví. Dlouhodobý stres s sebou nese bolesti žaludku nebo zad, psychické nemoci nebo oslabení imunity. Pokud je vaše tělo opakovaně nebo po dlouhou dobu pod tlakem, konzultujte svůj stav s odborníky. Ideální je pečovat o své zdraví tak, abyste se do této fáze, kdy je tělo stresem oslabené, nikdy nedostali.

Jak uvolnit vystresované tělo?

Vyzkoušejte dechové cvičení i léčbu přírodou.

Ať už vás stresová situace teprve čeká, anebo se pod tlakem cítíte právě teď, naučte se techniky, které vám pomohou ke zklidnění a k nalezení opětovné rovnováhy. Anebo připravte svoje tělo na stres správným jídelníčkem či homeopatiky. Aby tělo mohlo čas od času ve vypjatých momentech využívat energetické zásoby, stres je třeba kompenzovat odpočinkem.

člověk

Odpočiňte si v přírodě a offline

Výzkumy ukazují, že příroda dokáže léčit. Lidé, kteří se často obklopují zelení, jsou klidnější, vnímavější a svůj život dokážou brát s potřebným nadhledem. Psychice příroda nesmírně prospívá, podle některých studií má ale vliv i na snížení krevního tlaku a problémy se spaním. Abyste si procházku lesem co nejlépe užili, zakažte si používání mobilů. Dívejte se okolo sebe, poslouchejte zvuky lesa, vnímejte vůně a zhluboka dýchejte svěží vzduch. Právě v tom spočívá lesní terapie, která má kořeny v Japonsku.

Naučte se dechové cvičení

Základem klidného dýchání je dýchat do břicha. Opakujte hluboký nádech a výdech. V hrudníku si představte nafukující se balonek, který chcete celý naplnit vzduchem. Položte si jednu ruku dlaní na žaludek, abyste cítili, jak se vám při nádechu zvedá a zaobluje. Při nádechu v duchu počítejte pomalu od jedné do šesti, výdech by měl být mnohem delší. Při výdechu můžete počítat třeba i do patnácti. Ideální je, když vydechujete nahlas tak, jako byste foukali do balonku.

Jídelníček proti stresu

Naše tělo pro „boj“ se stresem potřebuje dostatek vitaminů a dalších živin. Pokud chcete své tělo vyzbrojit, jezte dvakrát týdně ryby a každý den trochu ořechů nebo semínek. Oboje má příznivý účinek na mozkové buňky a obsahuje řadu vitaminů a minerálů. Dostatek hořčíku je potřeba pro psychickou pohodu, a tak si kromě slunečnicových semínek čas od času dejte banány nebo datle. Postavte svůj jídelníček na zelenině a ovoci, luštěninách a komplexních sacharidech. Vyhněte se polotovarům, smaženým pokrmům, sladkostem a alkoholu. Pokud chcete zmírnit stres, vyhněte se i kofeinu.

Zklidněte mysl meditací

Vypětí by mělo být kompenzované odpočinkem. Pokud máte pocit, že je toho na vás moc, naučte se na chvíli zpomalit. Pohodlně se usaďte na klidné a příjemné místo, zavřete oči a snažte se soustředit pouze na svůj dech. Meditaci opakujte každý den, stačí jen pár minut. Buďte připraveni na to, že ze začátku se vám tok myšlenek nemusí dařit zastavit. Někomu pomáhá tichá meditační hudba, někomu zase úplné ticho. V meditování pokračujte, časem se zdokonalíte a vaše tělo i mysl vám budou vděčné.

Uvolněte svaly jógou

Stresové vypětí způsobuje ztuhlost svalů. Proto je důležité tělo pravidelně protahovat. Ideální je klidná jóga, která uvolní celé tělo. Pro vyvážení stresového zatížení je ale vhodný jakýkoli pohyb, který máte rádi. Cítíte-li se pod tlakem, zařaďte do svého dne alespoň 1 hodinu pohybu, může se jednat o zdánlivě obyčejnou procházku nebo tanec na vaši oblíbenou hudbu. Co se týče jógy, vyzkoušejte ranní protažení pomocí jednoduchých jógových pozic, které protáhnou svaly celého těla, harmonizují dech se srdečním rytmem a nabijí vás energií na celý den.

Šetrné zklidnění s homeopatiky

Ke zklidnění pomáhají i homeopatika, která nemají žádné známé vedlejší účinky a s jejichž užíváním není spojené riziko návykovosti. Nejlepší je nechat je volně rozplynout pod jazykem a nezapíjet. Homeopatické léky vám mohou pomoci lépe zvládat stres a díky své šetrnosti jsou vhodné i pro těhotné a kojící ženy i malé děti. Ačkoli má homeopatie delší kořeny v zahraničí, i v Česku si postupně získává své příznivce. Podle studie Homeopatické lékařské asociace zná téměř 40 % české populace homeopatické léky i z vlastní zkušenosti.*

*Zdroj: Studie agentury MindBridge Consulting a.s. pro Homeopatickou lékařskou asociaci, srpen 2019

SÉDATIF PC

je homeopatický léčivý přípravek užívaný tradičně v homeopatii k léčbě úzkosti, emočního napětí a lehkých poruch spánku. V jakých situacích vám může pomoci?

icon_spanek

Lehké poruchy
spánku

Nemůžete usnout a jste neklidní, protože vás ráno čeká zásadní zkouška ve škole.

icon_koncentrace

Poruchy
koncentrace

Potřebujete v klidu pracovat a nemůžete se soustředit, protože vás ruší hluk z ulice.

icon_uzkost

Emoční napětí
a úzkost

Prožíváte tíživou rodinnou situaci, cítíte úzkost a máte obavy z budoucnosti.

icon_podrazdenost

Podrážděnost

Čeká vás pracovní pohovor a jste podráždění, protože nemáte dostatek času se na něj připravit.

icon_nervozita

Nervozita a neklid

Nedokážete si naplno užít neděli, protože jste nervózní z nadcházejícího týdne.

produkt

Připravte svoji mysl i tělo na vypjaté situace. Naučte se pracovat se stresem a dostatečně relaxovat, abyste se zbavili napětí. Vyzkoušejte homeopatický léčivý přípravek Sédatif PC.

Popisovaná zdravotní doporučení nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře. V případě užívání Sédatif PC® čtěte pečlivě příbalovou informaci.

Sédatif PC® je homeopatický léčivý přípravek užívaný tradičně v homeopatii k léčbě úzkosti a emočního napětí (které se projevují např. neklidem, nervozitou, podrážděností a poruchami koncentrace) a k léčbě lehkých poruch spánku. Lék k vnitřnímu užití.

logo_sedatiflogo_boiron