Seznam Native ve spolupráci s

Podzim na zahradě

Připravte trávník,
záhony a stromy
na přicházející
mrazy

1/6

1 jak se starat o trávník

Trávník nemá rád
popadané listí

Trávník je po létě potřeba provzdušnit. Zářijová nebo říjnová vertikutace je stejně důležitá jako ta jarní, kterou většina zahrádkářů provádí během března. Až trávu na konci října naposledy posečete, myslete na to, že by měla zůstat alespoň 5 centimetrů dlouhá. Pak z ní pomocí vertikutátoru vyčešte všechny mechy a travní plsť tvořenou plevelem, odumřelými rostlinami a zbytky posečené trávy. Živiny a vláha se tak jednodušeji dostanou k travním kořenům. Aby měla tráva přes zimu dostatek živin, hnojte trávník v září a v říjnu hnojivem s vysokým obsahem draslíku. Díky němu se tráva posílí, aby přežila zimu bez úhony, a na jaře se brzy zazelená.

Spadané barevné listí dokáže přes zimu pomoci i uškodit. Záleží na tom, jak s ním naložíte. Vrstva spadaného listí poskytuje přes zimu důležitou ochranu rostlinám, trávníku ale prospějete, když budete listy každý týden shrabávat. Těžko propustná vrstva listí totiž brání trávníku v dýchání, tráva navíc nemůže pohlcovat vodu ani živiny, takže nezakoření do hloubky a řídne.

Co s listím?

Hromady barevného listí je dobré zužitkovat. Když je uložíte do sběrné nádoby a občas přihodíte posečenou trávu nebo nadrcené větve, za rok se přemění v kompost plný živin, kterým můžete přilepšit rostlinám, které vyžadují bohaté podloží. Anebo můžete shrabané listí nahromadit ke kmenům stromů a keřů. Poslouží tak jako ochrana před mrazy a zároveň tím uděláte radost ježkům, kteří se budou mít kam schovat.

Akumulátorový
foukač

Kompaktní
provzdušňovač trávníku

CHCI SE POSTARAT
O TRÁVNÍK

2/6

2 jak na květiny

Květinové záhony
osázejte cibulovinami

Začátek podzimu neznamená konec zahradničení. Na první mrazíky je potřeba se pořádně připravit, aby vás ani vaši zahradu nezaskočily a nespálily nadzemní části rostlinek. Jestli patříte k pěstitelům choulostivých begonií, oleandrů nebo muškátů a jiřin, budete je muset na zimu schovat do sucha a chladu, ideálně do sklepa, který ale nesmí být příliš vlhký. Myslete na to, že i ve sklepě je potřeba párkrát za zimu některé květiny zalít.

Před mrazy budete muset ochránit i další květiny, jako jsou kopretiny, petúnie nebo fuchsie. Ideální je přikrýt je netkanou textilií anebo alespoň slabší vrstvou listí, pod kterou by rostliny nezahnívaly.

Raději si před zimou ověřte, jak s jednotlivými druhy květin naložit. Některé trvalky je vhodné zcela ostříhat, jiné zase přezimují lépe s narostlými suchými částmi, které je chrání před mrazem.

Na podzim se můžete pustit do sázení bledulí, sněženek, tulipánů, krokusů, hyacintů a dalších cibulovin, které vám budou dělat radost už brzy zjara. Dejte si pozor jen na narcisy, které byste měli zasázet během teplých dní babího léta. Stejně tak byste v těchto dnech měli sázet dvouleté rostliny. Osázený záhon s cibulovinami a dalšími květinami nezapomeňte chránit chvojím a tenkou vrstvou listí nebo mulče.

Milovníci růží mají
na podzim plno práce

Ještě než přijdou první mrazy, můžete růže sázet. A aby dobře přezimovaly, razantně sestřihněte keříky, třeba i na třetinu jejich původní velikosti. Odstřihněte odkvetlé květy, aby nevznikly semeníky a šípky, které by keř oslabovaly. Najít tu správnou chvilku pro přikrytí růží je tak trochu alchymie. Když je širokou vrstvou půdy nebo rašeliny zateplíte příliš brzy, mohou se zapařit.

Co se týče zeleninových záhonů, alespoň jednou za dva roky by se měly povápnit. Prospějete jim i přírodním hnojem ze stájí, musíte ho ale zapracovat ještě před zimou, aby prošel mrazem.

Pomůže také mulčování shrabaným listím nebo posečenou trávou. Někteří pěstitelé zeleniny nedají dopustit na podzimní rytí záhonů, jiní zase věří, že půdě dodá potřebné živiny zelené hnojení nebo nesklizené záhony.

Nářadí a přístroje potřebují vyčistit

Kromě záhonů, stromů a trávníku nezapomeňte zazimovat také sekačku nebo křovinořez. Důkladně je vyčistěte od zbytků trávy a v případě sekačky zkontrolujte také chladicí žebra a výfuk. „Při čištění ji překlápějte vždy jen dozadu, aby zapalovací svíčka směřovala nahoru. Při naklonění na bok se může olej dostat do vzduchového filtru nebo výfuku a mohlo by tak dojít k poškození motoru,“ radí zahrádkářům Miroslav Kosička ze společnosti STIHL. Kdybyste trávu z nářadí neodstranili, mohla by plesnivět a zatvrdnout. Šrouby a spoje na strojích je vhodné přetřít olejem nebo vazelínou. Zahradní náčiní uložte do sucha a přikryjte plachtou nebo dekou.

Křovinořez

Akumulátorová sekačka

zasadím si
květiny

3/6

3 KDY SÁZET STROMY

Podzim je ideální
pro sázení ovocných
stromů

Majitelé jabloní, ořešáků nebo švestek by měli na podzim sesbírat poslední plody. Teplejší dny jsou ideální na sázení ovocných stromků, do zimy pustí kořínky, takže lépe zakoření, aby se brzy na jaře mohly probudit. Zároveň se v chladnějších dnech voda pomaleji odpařuje, a tak stromy není potřeba zalévat tak intenzivně jako během léta. Dávejte si ale pozor na broskvoně a meruňky, s nimi raději počkejte na jaro. Naopak jabloně, hrušně, třešně nebo švestky zvládnou i chladnější podzim, nesmí ale mrznout, než zapustí kořeny.

Jámy pro stromy vykopejte s předstihem a nechte je před výsadbou zvětrat. Novým sazenicím to pomůže. Zasadit můžete také listnaté stromy a jehličnany, které ale na podzim vyžadují pořádné zalití, aby přečkaly zimu.

Na podzim se pusťte do kácení starých, nemocných a uschlých stromů

V období vegetačního klidu, které nastává zhruba během října, stromy ztrácejí listy a zpomalují proudění mízy, takže je jejich hmotnost nižší. V této době nevyrušíte hnízdící ptáky ani mláďata veverek. Pokud se chystáte kácet strom s obvodem kmene nad 80 centimetrů, nezapomeňte si nejprve vyřídit městské povolení. V případě menších stromů nejprve motorovou pilou odřízněte větve, pak kmen a nakonec vykopejte pařez i s kořeny.

Ještě před zazimováním prořežte a zastřihněte ovocné stromy a další dřeviny. Nepouštějte se ale do zásadních řezů, rány by se nemusely před mrazy dobře zahojit. Ošetřete stromy štěpařským voskem, aby odolaly rozmarům počasí. Spodní část choulostivějších druhů obalte rákosovými rohožemi, jutovinou nebo netkanou textilií. Všem stromům pomůže vyšší vrstva suchého listí zatěžkaná jehličnatým chvojím.

Je potřeba se soustředit na větvemi obtěžkané stromy, ke kterým se bohatou korunou nedostává dostatek světla. Stromy určitě zbavte suchých, odumřelých nebo nemocných větví. Práci vám usnadní kvalitní nůžky nebo speciální vyvětvovací pila. Na podzimní prořezávání stromů nepoužívejte běžnou motorovou pilu, která je pro tyto práce příliš hrubá.

Co s větvemi?

Odřezané větve nevyhazujte. Buď jimi můžete zatopit v krbu, anebo pohnojit zahradu. Drtič rozseká drobnější větve, kůru a další zahradní odpad na malé kousky, které zužitkujete v kompostu nebo jako mulč na skalky, okolo stromů nebo mezi záhony. Mulčovací drť funguje jako teplá deka. Pro větší větve se hodí štěpkovač, štěpku můžete nasušit a pak zužitkovat v kamnech, krbech a kotlích.

Vyvětvovací
pila

Elektrický
drtič

chci prořezat
stromy

4/6

4 nezapomeňte na vodu

Ukliďte čerpadla, hadice
a nádoby na vodu

Aby mrazy nenapáchaly škody všude tam, kde na zahradě zadržujete vodu, je potřeba se o všechny nádoby, jezírka a bazény postarat.

Rozeberte čerpadla v jezírkách, která nejsou mrazuvzdorná. Pokud máte v jezírku ryby, začněte je na podzim krmit lehce stravitelnou potravou.

Když se teplota vody v jezírku sníží na 10 °C, s krmením přestaňte a nezačínejte ani tehdy, když se na pár dní oteplí. Ryby přezimují v nejméně metrové hloubce a stravu začnou vyžadovat zase až na jaře. Nezapomeňte v zimě kontrolovat otvor v ledu, který rybám zajistí dostatek kyslíku.

Vylijte vodu ze všech nádob

Pokud to jde, obraťte je dnem vzhůru, aby do nich během zimy nenatekla voda z tajícího sněhu. Uzavřete vodní přívody, vypusťte kohoutky a vodu nenechávejte ani v hadicích a v zavlažovacích zařízeních.

Kompaktní
vysokotlaký čistič

Zahradní
nůžky Bypass

Co se týče plovoucích rostlin, dejte je na zimu pryč, aby neznečišťovaly vodu. Ostříhejte i usychající rostliny na břehu. Lekníny dokážou přezimovat nejméně v hloubce 80 centimetrů – pokud je vaše jezírko mělčí, dejte je do nádoby s vodou do světlé a chladné místnosti.

I nadzemní bazény s pevnou konstrukcí je potřeba zazimovat. Vyčistěte vodu a propláchněte písek ve filtraci. Pomocí bazénové chemie nejprve upravte pH vody a podíl chloru, pak použijte zazimovací chemické přípravky. Odčerpejte vodu tak, aby její hladina byla zhruba 10 centimetrů pod skimmerem, a zbavte se nečistot na stěnách bazénu. Vyčistěte i skimmer, odpojte a uložte hadice a filtraci. Aby zmrzlá voda nepoškodila stěny bazénu, položte na hladinu několik plastových lahví. Nakonec bazén zakryjte pečlivě upevněnou plachtou.

uklidím
vodu

5/6

5 jak pomoct keřům

Živé ploty a keře vyžadují
na podzim razantní řez

Angrešt, brusinky, borůvky, maliny, rybíz a další bobuloviny čekají po sklizni na péči zahrádkářů. Stromky a keře zbavte starých větví, nebojte se odstranit i třetinu výhonů. Nejlepší ovoce získáte z jednoletých větví. Bobulovinám dodejte fosfor, draslík a další živiny. Nezapomeňte keře dobře zavlažit, ke kořenům přihrňte mulč nebo posekanou trávu.

A pokud chcete mít v příštím roce úrodu malin a ostružin, angreštu nebo rybízu, podzim je ideální čas na jejich sázení. Během teplejších podzimních dní se můžete pustit i do vysazování dalších keřů, jako jsou hlohy, trnky nebo rakytníky. Veškeré nově zasazené keře nezapomínejte poctivě zalévat. Keře náchylnější ke zmrznutí obalte rákosovými rohožemi, pytlovinou nebo netkanou textilií. Když mrazy povolí, obaly rozvažte, aby se keře nezapařovaly. Keře ocení, když k nim nahrnete suché listí a pokryjete jej jehličnatými větvičkami.

Téměř každý živý plot, ať už je tvořený tújemi nebo habry, je dobré párkrát do roka stříhat. Nejlepším obdobím je jaro a podzim, kdy není horko. Odstraňte poškozené a odlomené větve, příliš vytáhlé větve zkraťte hned nad mladými výhonky. Živý plot by měl být ve spodní části širší než v horní, aby i spodní větve měly dostatečný přístup ke slunečním paprskům. Po úpravách nezapomeňte živý plot vždy zalít. Pokud je váš živý plot složený ze zimostrázů nebo z hlohyně, na podzim do něj nezasahujte. Teplejší podzimní dny jsou vhodné i pro zakládání živých plotů.

které keře zkracovat?

U každého keře dobře zvažte, jestli patří mezi ty, které je potřeba na podzim zkrátit. Potřebné informace najdete v zahradnických centrech. Zatímco zlatý déšť nebo kalina zkrácení uvítají, ibišky, komule nebo mochny je dobré stříhat až na jaře.

Akumulátorové
zahradní nůžky

Prodloužené
zahradní nůžky

zastřihnu
keře

6/6

6 Na zahradě nejste sami

Před zimou myslete i na
zvířecí obyvatele vaší
zahrady

Zima je zatěžkávací zkouškou pro všechno živé. Ježci, hmyz i ptáci ocení, když jim přichystáte úkryty před mrazy. Doma si snadno vyrobíte hmyzí hotel. Do stlučené dřevěné krabice se stříškou zastrkejte spoustu různých přírodních materiálů, kam si broučci mohou zalézt. Bude stačit provrtané dřevo, šišky, spousta drobných větviček, stébla, děrované cihly, květináče nebo papírové ruličky.

Když přes stěnu hotelu natáhnete pletivo nebo králičí drátěnku, zamezíte tomu, aby se z něj stalo krmítko pro ptáky. Přes zimu se v hmyzích hotelech hojně ubytovávají různé druhy vos, včely, ploštice a další brouci. Hotel umístěte na jižní stranu do závětří a na slunné místo. Je důležité, aby byl hotel dál od domu a od dalších rušných míst, aby měl hmyz klid.

Čím krmit ptáčky v zimě?

V zimních měsících ptáky krmte lojem a různými druhy semínek. Sýkorky mají rády slunečnice, mák nebo drcené ořechy. Kosi budou rádi za ptačí zob, jeřabiny, černý bez, jablka nebo hrušky. Vrabci si pochutnají na ovsu nebo na pšenici. Nikdy ptákům nenabízejte slané, kořeněné nebo zkažené potraviny, způsobili byste jim zažívací problémy. Stejně tak do krmítek nepatří těstoviny ani uzené výrobky.

Akumulátorová
minipila

Rukavice
FUNCTION SensoTouch

Ježci vaši úrodu přes rok chránili před slimáky, vy se jim za to můžete odvděčit ubytováním přes zimu. Občas si najdou útočiště v hustých keřích nebo v kopách dříví a listí. Usnadníte jim to vykopáním prohlubně pod hromadou listí nebo listy a chvojím zahrňte krabici či jednoduchý dřevěný domek. Důležité je, abyste úkryty situovali do klidné části zahrady.

Kosům, vrabcům, sýkorkám a dalším druhům ptáků, kteří na zimu neodlétají do teplých krajin, nabídněte nezamrzlou vodu a plody na keřích a stromech. Do zahrady si pověste krmítka a ptačí budky, bude ale stačit i borová šiška potřená medem a obalená v semínkách. Pomocí provázku ji pověsíte na větev a pak už jen můžete čekat, až si pochoutek všimnou ptáci. Krmítka umístěte na klidné místo ve výšce alespoň 1,5 metru nad zemí.

postarám se
o zvířata

jaké vybrat nářadí

Usnadněte si práci s lehkým, ale výkonným akumulátorovým nářadím

Jestli hledáte výkonné pomocníky pro práci na zahradě, kterými nebudete brzy ráno nebo navečer obtěžovat sousedy ani lesní nebo domácí zvířata, sáhněte po strojích poháněných energií z baterií. Akumulátorové přístroje jsou tiché a práce s nimi je jednodušší, protože jsou lehčí, nemusíte startovat motor nebo se omezovat přívodními kabely. Díky dlouhé době provozu se vaše práce na zahradě stane o něco snadnější i ohleduplnější k přírodě.

Nechte si poradit od odborníků

Prodejci nářadí značky
STIHL jsou vášniví
zahrádkáři a lesníci

Německá značka zahradní techniky STIHL v Česku sází na síť odborných autorizovaných prodejců, kteří prodávají nové stroje a zároveň poskytují servis. Díky svým zkušenostem, které sbírají jak při práci v lesích a na zahradách, tak i na školeních, mohou radit zájemcům o zahradní techniku. Důvěřují jim zákazníci z řad profesionálních zahradníků i domácích kutilů.

Podívejte se na příběh Milana Milfaita, který je nejen prodejcem značky STIHL, ale také soudním znalcem v oblasti péče o stromy a keře. Díky tomu, že mezi jeho předky byli po několik generací lesníci, myslivci a sadaři, mu záleží na tom, abychom se k přírodě chovali s úctou a pokorou.

Příběh prodejce Milana Milfaita

tady je milan
doma

kvalitní zahradní stroje

Pořiďte si kvalitní
zahradní techniku
a usnadněte si práci

chci se podívat na stroje
pro zahradníky