Seznam Native ve spolupráci s

Probuďte svoji zahradu k životu

A vytvořte z ní prostor pro příjemné chvíle

Chcete své zahradě dopřát víc než trávník a venkovní nábytek?

řemesník

Nezáleží na tom, jestli je malá nebo velká, uprostřed města anebo na samotě u lesa. Inspirujte se tipy od zahradního architekta a objevte nápady, jak ji vlastníma rukama proměnit na místo, které vám bude dělat radost.

„Ať už patříte mezi milovníky bohatých záhonů, pěstitele zeleniny nebo vyznavače minimalistické travnaté zahrady, základem je lavice a strom. Pod jeho korunou najdete stín a pohodlí, které ocení každý,“

vysvětluje zahradní architekt Ferdinand Leffler. Ačkoliv Češi podle něj často chybují v tom, že své zahrady tvoří kousek po kousku bez jasné a ucelené představy, i tak patří tuzemské zahrádky k těm nejkrásnějším v Evropě.

Zahrada pro celou rodinu

člověk

V rodinné zahradě by každý měl najít místo jen pro sebe. Zamyslete se nad jejími proporcemi a vytvořte zátiší, ve kterých si každý najde to své. Čtenáři si zamilují lavičku v klidné části zahrady, malé děti zase pískoviště a sportovci třeba plácek s posilovací hrazdou. Zahradu můžete pomocí keřů a zídek rozčlenit na různá zelená zákoutí, která propojíte zahradními pěšinkami. Nezapomeňte ani na ohniště nebo gril, u kterého se sejde celá rodina.

„Zahrada s příliš rozlehlým trávníkem nenabízí žádné soukromí ani útulná zákoutí. Zamyslete se nad tím, jak velkou travnatou plochu na zahradě skutečně potřebujete. Zbytek prostoru vyplňte trvalkovými záhony, keři nebo třeba terasami. Vytvoříte tak příjemná zákoutí a zahrada dostane dynamiku,“

radí zahradní architekt.

Zahradní domek, který poroste s dětmi

Stupeň náročnosti

Délka stavby

0 dny

Domek nebo přístřešek na zahradě poslouží dětem jako bunkr na hraní, malá klubovna i úkryt před světem dospělých. V průběhu let se bude jeho funkce měnit podle potřeb i zájmů vašich ratolestí. Nejjednodušším způsobem, jak dětem postavit vlastní úkryt, je týpí z větví. Na jaře stačí nastříhat vrbové pruty, zapíchat je do země ve tvaru kruhu a nahoře svázat. Až za pár týdnů pruty vyraší, promění se v zelený stan.

štětec a barva

Jak na stavbu zahradního domku vlastníma rukama?

Stavba zahradního domku vyžaduje alespoň nějaké zkušenosti s prací se dřevem i navrhováním konstrukcí. Na stavbu nepotřebujete mít stavební povolení ani ohlášení, musí ale stát minimálně dva metry od hranic pozemku.

Abyste nenarušili ráz rodinného domu, umístěte zahradní domek někam dál do zahrady. Ideálně pod koruny stromů nebo mezi keře, kde budou mít děti dostatek prostoru na dovádění, aniž by vás to rušilo.

stavitel

1.

Přichystejte
základy

Přichystejte základy, na kterých bude domek stát. Vhodným řešením je podezdívka nebo dlažební kostky. Na připravené základy položte základový pás a uložte na něj podlahové trámy.

2.

Pusťte se do
stavby základní konstrukce

Fošny skládejte na sebe a pravidelně vodováhou kontrolujte, že jsou stěny kolmé. Na vybraná místa vsaďte okna a dveře. Počítejte s tím, že vám to zabere minimálně jeden den. Na střechu položte šindele. Postupujte v řadách a od spodní části.

3.

Natřete
dřevo

Natřete dřevo silnou vrstvou lazury na přírodní olejové bázi, která ho chrání před plísněmi a dřevokaznými houbami. Nátěr opakujte minimálně jednou ročně, ideálně na jaře.

Chci vědět víc

+

Nemůžete se dočkat jara?

Zavrtejte si vrut alespoň virtuálně

Použijte levé tlačítko myši.

pila

Připravte zahradu na novou sezonu

Jaro je na zahradě ve znamení příprav. Z trávníku odstraňte napadané listí, posekejte ho a proveďte vertikutaci. Tím trávník provzdušníte a zbavíte plevelu i mechu. Stromy, keře i živé ploty je potřeba omladit. Podle jednotlivých druhů je zastřihněte. Trvalkové záhony zbavte suchých částí, půdu prokypřete a dopřejte jí vrstvu kvalitní zeminy nebo kompostu.

Oáza klidu
pro dva

člověk

Stačí pár drobností a obyčejná zahrada se promění ve svébytnou oázu klidu. Venkovní osvětlení rozmístěné v okolí stromů, záhonů nebo vodní hladiny dodá prostoru harmonickou atmosféru. Pokud na zahradě nemáte prostor na vzrostlý strom, zasaďte si u domu popínavé rostliny. Vistárie, hortenzie řapíkatá nebo přísavník trojcípý za pár let vytvoří zelenou stěnu plnou květů. Popínavé rostliny se navíc postarají o příjemné klima, protože během léta brání přehřívání.

„Přívětivá zahrada se neobejde bez soukromí. Vejděte do té svojí, rozhlédněte se a ptejte se sami sebe, kde vám to soukromí opravdu chybí. Když zjistíte, kde potřebujete prostor zaplnit, zamyslete se nad tím, jestli tam dáte strom, keř, živý plot nebo cihlovou stěnu. Když budete takhle koncepčně přemýšlet, neuděláte chybu,“

radí Ferdinand Leffler.

Jezírko vnese do zahrady život i harmonii

Stupeň náročnosti

Délka stavby

0 dny

Voda dodá zahradě uklidňující náladu a přinese do ní život. Zahradní jezírko přiláká vážky, potápky i ptáky. Takové místo pak přímo vybízí k odpočinku a sledování života v jeho okolí. Jezírko by mělo být situováno ve stínu. To proto, že v teplejší vodě se rychleji množí zelené řasy.

sazenice

Jak vybudovat zahradní jezírko vlastníma rukama?

Největší výzvou při realizaci jezírka je vykopání jámy. Optimální hloubka by měla dosahovat 80 až 120 cm. Jezírko by mělo být stupňovité, rýčem proto vytvarujte různé hloubkové zóny.

záhon

1.

Připravte
základ jezírka

Připravte základ jezírka, který zabrání úniku vody. Ze dna vyhloubené jámy odstraňte kameny a zbytky kořenů. Pokryjte ho vrstvou písku, pevně upěchujte a rozložte sem netkanou textilii.

2.

Vytvořte dno

Vytvořte dno. Na netkanou textilii nasypte vrstvu písku a nejhlubší část koryta naplňte vodou. Pokud nepoužíváte dešťovou vodu, se sázením rostlin počkejte do druhého dne.

3.

Zasaďte
rostliny

Zasaďte rostliny. Ideální je výsadba do košů, ve kterých bude mít zeleň v jezírku stabilitu. V nejhlubší části koryta se daří třeba leknínům nebo stolístkům. Na břeh a do mělké vody se hodí blatouch bahenní, pomněnky bahenní nebo rákos. Hladinu pak zpestří plovoucí rostliny, jako je plavín štítnatý nebo vodní hyacint.

Chci vědět víc

+

Nemůžete se dočkat jara?

Zatlučte si hřebík alespoň virtuálně.

Použijte levé tlačítko myši.

pila

Vytvořte zákoutí s výhledem do zeleně

Lavička a pár okrasných rostlin. Tak málo stačí k vytvoření oddechové zóny pro odpolední kávu nebo čtení. Ideální je mít jedno odpočívadlo na slunci a druhé ve stínu. Lavičku posaďte přímo do trvalkového záhonu, aby vám nepřekážela při sekání trávníku. Pod ni je vhodné zasadit podrostové rostliny, jako jsou mateřídouška, úrazník nebo mochnička. Zbytek záhonu mohou tvořit vyšší a pestrobarevné trvalky, jako jsou kosatec německý, okrasný česnek, šanta kočičí nebo šalvěj hajní.

Místo pro setkávání

i hostiny pod širým nebem

člověk

Dobře řešené místo k sezení umí proměnit zahradu v letní obývací pokoj. Váháte, jaký kout zahrady využít pro posezení? Všímejte si, jak se slunce na prostoru posouvá. Podle toho rozmístěte venkovní nábytek a instalujte slunečník nebo stínicí plachtu. Zahradní nábytek vyžaduje pravidelnou péči. Po zimě je dobré jej očistit a ošetřit ochranným nátěrem. Na dřevěné povrchy použijte bezbarvý olej, ty kovové přetřete antikorozní barvou.

„Jak nejlépe zastínit místo k sezení? Všichni pořád přemýšlí nad konstrukcemi a plachtami, přitom strom dodá místu přesně ten stín, který potřebujete. Na jaře se olistí, aby poskytl chládek během horkých letních dnů, a na podzim listy zase ochotně shodí, abyste měli dostatek světla,“

popisuje zahradní architekt.

Vybudujte terasu pro společné chvíle

Stupeň náročnosti

Délka stavby

0 dny

Terasa je srdcem celé zahrady. Abyste měli místo pro nedělní obědy s rodinou i setkání s přáteli, postavte ji velkou a pohodlnou. Na příjemné sezení pro čtyři osoby počítejte s minimální plochou 3 × 4 metry. Nevíte, jaké dřevo použít? Mezi odolné dřeviny patří třeba sibiřský modřín. Naopak nejméně vhodnými materiály jsou smrk nebo borovice. Oproti jiným materiálům dřevo stárne s půvabem. Postupem času zešedne a krásně splyne s okolní zelení.

vrtačka

Jak na stavbu dřevěné terasy vlastníma rukama?

Stavbu terasy zvládne každý zkušenější kutil. Důležité je postavit správné základy. Podklad tvořený z kamenné drtě funguje jako ochrana proti mrazu. Následuje vrstva štěrku pro odvod vody, geotextilie, terasové podložky, nosná konstrukce a poté dřevěná prkna.

terasa

1.

Nákres

Plochu, na které budete terasu stavět, pečlivě zaměřte a udělejte si nákres. Hotový nákres vám pomůže spočítat, kolik budete potřebovat materiálu.

2.

Podklad

Pak přichází na řadu příprava podkladu. Vyhraďte si jeden den na kopání jámy, vrstvení štěrku a kamenné drtě. Základová plocha terasy musí být pevná a stabilní.

3.

Montáž

Pak už zbývá montáž nosné konstrukce, pokládka terasových prken a finální kosmetické úpravy.

Chci vědět víc

+

Nemůžete se dočkat jara?

Zařežte si alespoň virtuálně.

Použijte levé tlačítko myši.

pila

Sklízejte na zahradě bohatou úrodu

Sklizeň bylinek, zeleniny nebo drobného ovoce vám bude dělat radost od jara do podzimu. Abyste se nemuseli k úrodě ohýbat, postavte si na zahradě vyvýšené záhony. Práce na nich je pohodlná a rostliny jsou v nich chráněné před přízemními mrazíky. Záhony by měly být široké maximálně 120 cm, abyste všude pohodlně dosáhli. Časně zjara vám takový záhon dobře poslouží i pro výsev letniček a trvalek. Jakmile povyrostou, můžete je přesadit do záhonů.

Ať už na zahradě plánujete menší nebo větší proměny, usnadněte si práci a pusťte se do nich s tím správným parťákem.

HORNBACH vám pomůže s plánováním i realizací.

podané ruce

Stáhněte si aplikaci HORNBACH a využijte prodlouženou záruku trvale nízkých cen i na již zakoupené zboží.

Jak získat záruku?

  • Stáhněte si aplikaci HORNBACH a přihlaste se.
  • Nakupujte v e-shopu nebo na prodejně a účtenku naskenujte do aplikace.
  • Pokud se cena zakoupených výrobků v následujících 30 dnech sníží, HORNBACH vám rozdíl v ceně vrátí ve formě kreditů na další nákup.

Stáhnout aplikaci a pustit se do vlastních projektů

To chci

>