Seznam Native ve spolupráci s

Probuďte v sobě architekta a proměňte kousek svého domova

Oáza klidu vám může přinášet radost po mnoho let

Zútulněte si terasu, balkon či zahradu tak, abyste tam rádi trávili dny i večery během teplých měsíců. Se správným výběrem kvalitních materiálů, nenáročných rostlin a dekorativních prvků vám půjde práce od ruky.

Venku prozpěvují ptáci a jaro už je v plném proudu. S příchodem teplejšího počasí mnoho lidí přemýšlí o tom, jak trávit více času venku, aby po sychravých měsících načerpali energii ze slunečních paprsků a čerstvého vzduchu. Přeměňte i vy kousek prostoru u domu či bytu na místo, kde budete chtít trávit každou volnou chvíli.

Vytvořte místo pro odpočinek i setkávání s blízkými

Mnoho lidí docenilo přednosti zahrad, teras a balkonů během pandemie koronaviru, když museli trávit více času doma. Své kouzlo ale mají v jakékoli době. Poskytují příjemný únik před shonem všedních dní na útulně zařízeném místě, kde si můžete v klidu vychutnat ranní kávu či trávit společné chvíle s rodinou a přáteli. Navíc získáte prostor, kde po patřičných úpravách můžete nechat bez starostí svobodně pobíhat své děti i zvířecí mazlíčky. Jak takové místo vytvořit a na co nezapomenout?

Venkovní kuchyně

Ocení je především ti, kdo milují grilování a užívají si stolování pod širým nebem. Co neopomenout, aby byla venkovní kuchyně estetická, a především praktická? Při jejím plánování je důležité vybírat kvalitní materiály, které odolají každému počasí, jako je déšť, sníh, přímé slunce nebo vysoká vlhkost.

„Mezi nejpopulárnější a nejodolnější materiály patří nerezová ocel, kámen, beton nebo dřevo,“ říká specialistka na venkovní architekturu Soňa Vojdulová.

Ideální je volit takové materiály, které nejsou náročné na údržbu. Nerezové grily, dřezy a pracovní plochy jsou oblíbené, protože odolávají korozi a snadno se udržují, navíc podle Soni Vojdulové vypadají v kombinaci se dřevem opravdu hezky. Do venkovní kuchyně je vhodné volit dlažbu, která má dobré protiskluzové parametry, což je důležité z hlediska bezpečnosti. Doporučujeme poohlédnout se i po takové, která má impregnovaný povrch. Ta je pak více odolná proti skvrnám, což je ideální pro prostor, kde se griluje a stoluje. „Když se vám na ni rozlije víno nebo třeba olej, půjde to bez problémů vyčistit,“ dodává odbornice.

Podle specialistky na venkovní architekturu by ve slunné, chráněné venkovní kuchyni neměly chybět vyvýšené záhony se zeleninou a bylinkami. Pokud na ně nemáte tolik prostoru, ideálním řešením jsou květináče. Osázet je můžete třeba aromatickými bylinkami. K těm oblíbeným, které mají specifické účinky, patří levandule. „Je to jedna z nejvoňavějších bylinek, která se dá zužitkovat jak v kuchyni, přírodním léčitelství a kosmetice, tak jako dekorativní květina,“ říká Soňa Vojdulová. Mezi další voňavé bylinky, které se budou hodit do venkovní kuchyně, rozhodně patří máta, bazalka, saturejka, oregano a rozmarýn. Mnohé druhy těchto bylinek slouží především k vaření.

Osazení květináče

Květináče jsou skvělým způsobem, jak přidat do zahrady nebo interiéru moderní vertikální prvek a zároveň prostor zútulnit. Pro venkovní využití volte takové květináče, které jsou opravdu odolné a stabilní. Při sázení rostlin je zásadní vybrat správný typ půdy, který bude odpovídat potřebám konkrétní rostliny, zajistit dobré drenážní podmínky a pravidelně, ale ne příliš často zalévat. Důležité je také dát květináče na místa, kde budou rostliny mít optimální množství světla, potřebné pro jejich růst a květ.

Kromě pečlivého výběru květináčů z hlediska funkčnosti je potřeba zvážit také dostupné materiály, které nabízí požadovanou kvalitu a odolnost. Na trhu najdete širokou škálu tvarů a barev, z nichž si můžete vybrat. Kameninové a terakotové květináče jsou známé svou pevností a schopností odolávat různým povětrnostním podmínkám. Také stojí za zvážení odlehčené betonové květináče, které kombinují estetickou hodnotu s praktičností a méně zatěžují podkladní plochy. To je ideální pro balkony nebo terasy.

Wellness ve vaší zahradě

Ať už máte k dispozici rozlehlou zahradu, nebo menší dvorek, tento prostor můžete proměnit v místo, kde budete moct zavřít oči a od všeho si odpočinout. Zvažte, jak chcete prostor využívat, a pokud máte možnost, oddělte jej od zbytku domu, třeba pomocí zahradních cestiček, palisád, schodů nebo živých plotů. Představte si, že na trávě cvičíte jógu nebo v pohodlné houpací síti jen tak odpočíváte po obědě. Zvažte, zda na místo určené pro odpočinek ještě nepřidat vodní prvek.

„Například bublání vody v zahradním jezírku, které lze do takového prostoru snadno zakomponovat, působí velmi uklidňujícím dojmem,“ vysvětluje Soňa Vojdulová.

Využít lze i venkovního bazénu, který můžete doplnit o protiproud, bazénové fontány nebo vodopády. Voda v horkých letních dnech osvěží, zvlhčí prostředí a vytvoří příjemné mikroklima. Okolí bazénu můžete doladit dlažbou, bazénovými lemy a schody ve stejném designu. Vytvoříte tak prostředí, ze kterého se vám bude jen těžko odcházet. Stále větší oblibě se těší domácí vířivky, které se hodí i do menších prostor, tedy i na terasy bytů. Jen pomyslete na relaxaci ve vyhřívané bublinkové lázni třeba se sklenkou vašeho oblíbeného nápoje! Klíčový je však v tomto případě nejen výběr vířivky, ale i materiálů do okolí. Volte ty, které jsou mrazuvzdorné a mají protiskluzový povrch. Skvěle se pro tento účel hodí betonová dlažba s vhodnou povrchovou úpravou, která vydrží tuhé mrazy a nemusíte se bát, že vám to na ní uklouzne.

Celkovou atmosféru pak dokreslíte pomocí okrasných stromků a travin, které byste měli dát do míst, kudy pravidelně vane vítr, a které jsou zasazeny do země nebo do stabilních a odolných květináčů. „Vhodným druhem může být kavyl v kombinaci se šantou kočičí. Velmi oblíbené je například i obyčejné krmítko pro ptáky,“ říká Soňa Vojdulová. Ptačí zpěv či cvrlikání jsou podle ní uklidňující stejně jako zvuky vody.

Kam správně umístit vířivku?

Při výběru místa pro vířivku zvažte, zda je dost blízko k elektřině a vodě. Umístěte ji někam, kde budete mít soukromí a budete se cítit komfortně. Důležité je, aby vířivka stála na rovném a stabilním povrchu, schopném unést její váhu s vodou i lidmi. Ideálním podkladem je betonový základ nebo pevně položená dlažba s protiskluzovou úpravou, která zajistí větší bezpečnost pohybu okolo vířivky. Nezapomeňte na to, že kolem vířivky potřebujete mít dost místa pro snadný přístup a údržbu.

Obývací pokoj pod širým nebem

Přeměnit část zahrady nebo terasy na venkovní obývací pokoj je skvělým způsobem, jak rozšířit prostor domu a užívat si více času venku. Takový „obývák“ je ideální místo pro relaxaci, setkávání s přáteli a rodinou nebo prostě jen pro odpočinek na čerstvém vzduchu. Jeho centrem by měl být bezpochyby pohodlný nábytek.

„Mezi oblíbené kousky pro příjemný odpočinek patří závěsná křesla či židle a stolky z různých materiálů. Velmi elegantní jsou například vypletené židle s ocelovým rámem a s moderní černou povrchovou úpravou,“ říká Soňa Vojdulová.

V poslední době je moderní i betonový nábytek. „Běžněji se využívá ve veřejném prostoru, ale některé prvky se hodí i na soukromé pozemky,“ říká specialistka. Jeho výhodou je odolnost, dlouhá životnost, minimální nároky na údržbu a v neposlední řadě i příznivá cena. Velká hmotnost jim propůjčuje maximální stabilitu, a tak se nestane, že by je třeba odnesl vítr.

Pro oživení venkovního obýváku se ideálně hodí rostliny a květiny. „Využijte květináče a truhlíky různých velikostí a stylů, abyste vytvořili zajímavé vizuální efekty do vašeho prostoru,“ radí specialistka na zahradní architekturu. Volte rostliny vhodné pro naše klimatické podmínky, jež vyžadují úroveň péče, kterou jste schopni poskytnout. Středomořské rostliny, jako je levandule, rozmarýn nebo oleandr, mohou přidat exotický prvek, a navíc v květu krásně voní.

Navoďte tu správnou atmosféru

Pro navození příjemné atmosféry hraje světlo velmi důležitou roli. „Na venkovní osvětlení se často zapomíná. Spousta promyšlených detailů přitom vynikne právě za tmy,“ říká Soňa Vojdulová. Solární lampy jsou v dnešní době stále oblíbenější nejen díky své ekologičnosti, ale také díky snadné instalaci bez potřeby elektrických kabelů. Jejich světlo je často jemné a příjemné, což pomáhá vytvářet klidnou atmosféru. Kromě solárních lamp jsou populární i venkovní závěsná světýlka, která můžete rozmístit například nad jídelním stolem nebo ve větvích stromů a působí velmi romanticky.

Oáza klidu uprostřed města

Místo pro klid a relaxaci můžete najít i uprostřed pulzujícího města. Nemusíte zavřít všechna okna a zatáhnout závěsy ani odjíždět daleko od civilizace. Místo podle vašich představ, kde si budete moci odpočinout, si můžete vytvořit u sebe na terase nebo na balkoně.

Správný výběr nábytku a doplňků je v malém prostoru důležitý. Použitím skládacího stolku s několika židlemi vznikne perfektní místo pro ranní kávu nebo večerní odpočinek. Pokud přidáte i venkovní koberce, dekorativní polštáře a světýlka, prostor hezky oživíte a zútulníte. Doplňky v pastelových tónech mají uklidňující účinek, výraznější a sytější barvy naopak působí hravě a povzbudivě.

Vyvýšené truhlíky či sítě, po kterých se pnou různé druhy rostlin, vám i do malého prostoru pomohou dostat zeleň. „Takzvané vertikální zahrady mohou být vytvořeny také pomocí speciálních konstrukcí, jako jsou palety nebo zahradnické systémy, které lze instalovat na stěny nebo zábradlí,“ říká specialistka.

Základem je výběr správné podlahy

Kvalitní a odolná podlaha může venkovnímu prostoru dodat správnou atmosféru a útulnost. Zvážit proto musíte zejména materiál, barvu a vzor. „Zatímco dekor dřeva může prostoru dodat útulný a teplý vzhled, autenticita betonu mu vtiskne moderní a minimalistický náboj,“ říká specialistka na zahradní architekturu. „I v menším prostoru vaší terasy nebo balkonu může podlaha výrazně přispět k celkovému dojmu a funkčnosti. Volba světlých dlaždic ve větším formátu může prostor opticky zvětšit a zároveň poskytnout pevný a snadno udržovatelný základ pro vaše odpočinkové aktivity,“ dodává.

„Když plánujeme nový venkovní prostor, klíčovým designovým prvkem, který ovlivní jeho celkový vzhled, životnost a atmosféru, je dlažba,“ říká Soňa Vojdulová.

Dlažba by měla být odolná vůči povětrnostním podmínkám a nečistotám. Povrch dlažby volte nejen podle estetiky, ale i funkčnosti v prostoru. „Vybrat si můžete mezi hladkým, reliéfním či tryskaným povrchem. A zvažte možnost impregnace, která vám usnadní čištění povrchu a zvýší jeho odolnost,“ dodává. Společnost PRESBETON díky moderním technologickým postupům dokáže věrně napodobit kámen, dřevo i kov. Šíře a variabilita povrchů nabízí nekonečné možnosti řešení ať už u chalupy, rodinného domu a vily, či u balkonu v bytě.

Chcete vyladit svůj venkovní kout u domu či bytu tak, že se v něm budete cítit dobře a zároveň vydrží po mnoho let? Vytvořte si ho podle svých představ s českým výrobcem betonových prvků PRESBETON.

TENKOST

Dlažba LITE je skvělým řešením pro terasy a balkony. Jejím klíčovým parametrem je výška pouhých 30 milimetrů.

LEHKOST

Díky vysokohodnotnému betonu si dlažba zachovává své kvality a současně přináší snadnější manipulaci při pokládce díky své nízké hmotnosti.

ODOLNOST

Kvalitou použitého betonu, jemným kartáčováním a ošetřením impregnací Protect System TOP vzniká velmi ušlechtilý povrch, který má lepší užitné i estetické vlastnosti.

ESTETIKA

Barevné odstíny bílé, šedé a béžové jsou inspirovány surovým betonem a přírodními materiály. Lze vybírat mezi hladkým, tryskaně kartačovaným, či reliéfním povrchem. Přirozenost a autentický vzhled poskytují dlažbě nadčasovost.

UDRŽITELNOST

Zejména při přepravě je výhodou menší zátěž pro životní prostředí a šetření přírodních zdrojů.