Seznam Native ve spolupráci s

Prosluněná dovolená

Poznejte všechny tváře Chorvatska

Římské ruiny skryté v útrobách starobylých měst.

Panenská krajina protkaná jezery a vodopády.

Drsná krása horských hřebenů a mohutných kaňonů.

Anebo klidný život na ostrovech rozesetých v Jadranském moři.

Dovolenou v Chorvatsku můžete prožít po svém, ať už patříte mezi milovníky tajemných památek, slunných pláží, nebo divoké přírody. Nechte se provést chorvatskou rozmanitostí a objevte to pravé pro svůj letní odpočinek.

Někteří cestovatelé tvrdí, že nikde v Evropě nenajdete tak čisté a modré moře jako v Chorvatsku.

Tato malá země má ale co nabídnout i dobrodruhům, které spíše než polehávání u moře láká tajemství. Místní archeologická naleziště odkrývají tajemné příběhy neandrtálců, kteří hospodařili v kopcovité krajině.

Užijte si průzračné moře na chorvatských ostrovech

Jadran je rájem pro všechny, kdo si chtějí užít moře. Pobřeží od Istrie až po Dubrovník omývá průzračná voda, při plavání ve vlnách můžete obdivovat vysoké hory, historické městské hradby i olivové háje.

Slunce v kombinaci s příjemným mořským vánkem si můžete užít i na stovkách nedalekých ostrovů. Navštivte písčité pláže ve městě Hvar na stejnojmenném ostrově, na který slunce svítí nejvíce dní v roce.

Anebo objevte tajemné laguny na málo známém ostrově Vis, kde najdete pláže s pískem i s drobnými a většími oblázky.

Na ostrově Vis často narazíte také na vinice, sady a pole se zeleninou, ale potkáte i mnoho rybářů a rybích restaurací.

Křišťálové moře, které omývá chorvatské pláže, je teplé od poloviny května do konce září.

Zdejší pobřeží je zvlněné a najdete tu spoustu zálivů. Díky tomu tu nemusíte mít strach z mořských proudů. Na dovolenou do Chorvatska byste si ale měli přibalit boty do vody, můžete se tu totiž potkat s mořskými ježky.

Chorvatsko je rájem jachtařů. Díky lodi se dostanete i do odlehlých míst a zákoutí, na pláže nebo na volné moře, kde můžete být úplně sami. S jachtou se můžete vydat na cestu mezi ostrovy, a když zakotvíte, přivítají vás malebná městečka a jejich přívětiví obyvatelé.

Za kormidlem můžete pozorovat nespoutanou krásu ostrova Cres, jehož vysoké kopce jsou porostlé lesy. Anebo objevte ukryté pláže na Smolných ostrovech, které patří mezi ty nejkrásnější v celém Chorvatsku. Své jméno souostroví získalo díky borovicové smůle, kterou tu používali k utěsňování lodí.

© Ivo Biočina

Zalesněný kousek země uprostřed moře, kde podle legendy strávil Odysseus 7 let, takový je ostrov Mljet a stejnojmenný národní park, který se na něm nachází.

Uprostřed místní přírody si dokonale odpočinete a můžete tu narazit i na jezera, kde se dá koupat, a kde je dokonce voda ještě teplejší než v moři.

Podmořský svět v Chorvatsku

Objevte ztroskotané lodě i letadla

Dobrodružství vás v Chorvatsku čeká i pod hladinou moře. K největším potápěčským atrakcím patří jeskyně a potopené vraky lodí a letadel.

Nedaleko města Rovinj, ve 28 až 42 metrech leží loď Baron Gautsch, která se tu potopila, když najela na minu. Pro začátečníky se hodí průzkum vraku nedaleko ostrova Susak, který leží v hloubce od 5 do 40 metrů.

Velmi blízko ostrova se Žirje se nachází skutečná potápěčská lahůdka.

Jedná se o vrak malého německého bombardovacího letadla. Bitevní letoun tu ztroskotal během 2. světové války. Pod mořskou hladinou najdete útesy plné života a hejna barevných ryb. Při potápění myslete na svoje zkušenosti a dovednosti a nepřeceňujte své síly. Myslete také na to, že v některých oblastech potřebujete mít k potápění povolení.

Víte, kolik ostrovů můžete v Chorvatsku objevit?

1 185

Celková délka chorvatského pobřeží včetně ostrovů je 6 278 kilometrů. To je přibližně stejná vzdálenost mezi Prahou a New Yorkem.

Ochutnejte chorvatské speciality

Chorvatská kuchyně je pestrou směsicí chutí a odrazem rozmanitých kultur, které zemi v průběhu staletí ovlivňovaly.

Od pobřeží Dalmácie až po vnitrozemní Slavonii se střídají italské, maďarské, rakouské i turecké chutě. Každá oblast v Chorvatsku tak hrdě nabízí své vlastní speciality. Napříč regiony mají však chorvatská jídla jedno společné – lokální a sezonní suroviny. Díky tomu je každý pokrm připravený z čerstvých ingrediencí.

Gastronomie na pobřeží staví na darech moře. Tady si můžete pochutnat na rybách, kalamárech a garnátech.

Připravují se na mnoho způsobů: grilované, smažené, plněné parmazánem a pršutem, ale i dušené, tedy „na buzaru“. To jsou plody moře podušené na olivovém oleji, bílém víně, česneku a petrželi. Někdy se přidávají i rajčata. Do výborné šťávy se namáčí bílý chléb.

Gastronomie ve vnitrozemí zrcadlí tu středoevropskou.

Narazíte tu na různé druhy gulášů, smažené řízky i fantastické štrůdly plněné tvarohem nebo třešněmi. Tradiční příprava masa je „pod pekom“. Jehněčí se společně s bramborami, paprikami a rajčaty položí do keramické nádoby s pokličkou, která se umisťuje přímo do ohně. V pokrmu je pak cítit vůně hořícího dřeva.

Kam zajít sklenku vína?

V každém koutu země najdete malé rodinné hospůdky zvané „konoba“, kde můžete ochutnat místní víno. Vyzkoušejte třeba odrůdy babić, pošip nebo grk. Chorvatská tradice vinařství trvá už 2 000 let, kdy tu Římané založili první vinice. Dnes tu funguje spousta malých vinařství. Mořské klima dodává místnímu vínu plnou a výraznou chuť. Jedno z těch nejlepších je dingač z vinic na poloostrově Pelješac.

Co ochutnat v Chorvatsku?

Pršut, ústřice i sýr

Dovolená v Chorvatsku se neobejde bez ochutnávky istrijských lanýžů, dalmatského pršutu nebo ústřic z vesnice Mali Ston. Mezi chorvatské lahůdky patří místní sýry.

Proto při dovolené nevynechejte příležitost ochutnat sýr s vůní moře, který vyrábějí na ostrově Pag.

Kde sýr získal svoji chuť? Po svazích ostrova se celý rok prohání mořský vítr a slanou chuť Jadranu tak zanechává na rostlinách i v půdě. Když pak potulující se ovce spásají místní louky, slaná chuť se dostane až do jejich mléka, ze kterého se sýr vyrábí. Chuť pak ještě zvýrazní fermentace a zrání sýra, které trvá několik měsíců.

Dovolená pro milovníky výletů a přírody

Aktivní dovolenou můžete strávit nejen na pobřeží, ale také ve vnitrozemí. Centrální Istrie je lemovaná cyklistickými stezkami.

Národní parky Plitvická jezera, Paklenica a Krka jsou zase protkané stezkami pro pěší túry. Můžete se vydat k tyrkysovým jezerům s vodopády nebo vystoupat na vrcholky kopců a rozhlédnout se do daleké krajiny.

Nevíte, která destinace je pro vás ta pravá?

Pro outdoorové nadšence

Pro milovníky adrenalinu

Pro
gurmány

Pro milovníky slunce

Pro obdivovatele přírody

Pro lovce
zážitků

Pro obdivovatele památek

Ochutnejte bohatství chorvatské gastronomie, zažijte středomořskou pohostinnost a zamilujte se do skrytých míst.

Ať už se vydáte za dobrodružstvím do vnitrozemí, nebo za odpočinkem k Jadranskému pobřeží, v každé části Chorvatska můžete prožít jedinečnou dovolenou plnou zážitků, které vám navždy utkví v paměti.

Chci vyrazit do Chorvatska