Seznam Native ve spolupráci s

Řeč kůže

Jak nám dává vědět, že o ni nepečujeme správně?

Sprcha, pár tahů žiletkou, rychlé osušení a namazání krémem. Připadá vám tahle rutina povědomá? Patří mezi všední rituály, které provádíme stejně automaticky jako oblékání nebo česání vlasů. I když péči o tělo věnujeme jen deset minut denně, za život to představuje více než 200 dní strávených mytím, mazáním či holením.

Důkladná péče o kůži je důležitá, když ji ale provádíme nešetrně, můžeme tím pokožku dlouhodobě oslabovat, a ona tak ztrácí pružnost. Nevhodná péče se projevuje také šupinatěním, pnutím či svěděním. Pozor si dejte i na podráždění po holení nebo zarůstající chloupky. Většina těchto potíží se neobjeví ze dne na den, vzniká důsledkem každodenních návyků, kterým nevěnujeme dostatečnou pozornost. „Pokožce škodíme spíše z nevědomosti než z nedbalosti. Základem zdravé, a tím i krásné kůže je rutina, která je šetrná, pravidelná a správná,“ radí dermatoložka Jana Housková z kožní kliniky Achillea.

Hydratace do tří minut po koupeli

Během mytí dochází k narušení přirozené ochranné kožní bariéry a voda se pak z jejích hlubších vrstev velmi rychle odpařuje. „To může vést k vysušení, podráždění a zhoršení kožních problémů. Nanesení hydratačního přípravku na mírně vlhkou pokožku, ideálně do tří minut po koupeli či sprše, pomáhá takzvaně uzamknout vodu v kůži a obnovit její ochrannou vrstvu,“ radí dermatoložka. Doporučuje používat hydratační přípravky s glycerinem, kyselinou hyaluronovou nebo ceramidy. Tyto složky pomáhají kůži udržet hydratovanou a posilují její ochrannou bariéru.

Glycerin

přitahuje vodu a váže ji v pokožce.

Kyselina hyaluronová

hydratuje vnější i hlubší vrstvy kůže.

Ceramidy

obnovují lipidovou bariéru pleti.

Horká voda vysušuje

Už otočením kohoutku a dlouhou horkou sprchou dáváme pokožce zabrat. Po náročném dni je to sice úleva pro mysl, ale pro kůži znamená zátěž. „Horká voda narušuje přirozenou kožní bariéru a způsobuje nadměrné vysoušení a rozšíření cév,“ vysvětluje dermatoložka. Šetrnější pro pokožku je vlažná voda a krátká, nanejvýš pětiminutová sprcha. Také mycí gely je vhodné vybírat podle typu pleti. Ta suchá ocení zvláčňující olej, citlivá zase zklidňující mycí krémy bez parfemace.

Po sprše s citem

I sušení pokožky ručníkem je třeba provádět opatrně. Rychlé a silné tření oslabuje její přirozenou ochrannou bariéru. Ta je složená z vrstvy lipidů a odumřelých buněk. „Opakované nebo silné tření způsobuje snížení ochranné lipidové vrstvy a drobná poranění. Tím se zvyšuje propustnost kůže, což vede k jejímu vysoušení, podráždění a zvýšené citlivosti,“ vysvětluje Jana Housková. Ručník je podle ní ideální na pokožku jen jemně přiložit a poté ji nechat volně doschnout.

Když je péče přespříliš

Peeling pomáhá z pokožky odstranit odumřelé buňky a uvolnit póry. Díky tomu je pak pleť jemná na dotek a zářivá na pohled. Pokud ho ale provádíme příliš často, narušíme přirozený rytmus obnovy kůže, který trvá přibližně 28 dní. Pleť pak nestíhá regenerovat a může se objevit zarudnutí, pnutí, citlivost nebo šupinatění způsobené vysušením. Většina typů pokožky snese peeling dvakrát týdně, ta citlivá jen jednou.

Žiletka jako nepřítel pokožky

Po holení kůže často pálí nebo se osype drobnými červenými pupínky. Každý tah žiletkou narušuje její svrchní vrstvu a způsobuje jí drobné poranění. To se pak projevuje zarudnutím, svěděním nebo pnutím. Chloupky navíc často začnou zarůstat pod kůži, což vede k bolestivým zánětům vlasových váčků neboli folikul. Nejcitlivěji na holení reagují místa s tenčí pokožkou, jako jsou třísla nebo podpaží. „Kůže je tam tenčí a jemnější, zároveň zde dochází ke tření kůže o kůži nebo oděv. Navíc se tu nachází více potních žláz, vyšší vlhkost a často i větší koncentrace mikrobiální flóry. To vše vytváří prostředí, kde se drobná poranění hůře hojí a snadněji dochází ke vzniku zánětu,“ vysvětluje dermatoložka. Po holení doporučuje pokožku zklidnit, hydratovat a dezinfikovat, například pomocí krémů s obsahem aloe vera, která má protizánětlivé účinky.

Jaký je rozdíl mezi mechanickým a chemickým peelingem?

Mechanický pracuje s drobnými částečkami, jako jsou třeba cukr, sůl nebo rozdrcené pecky, které třením pomáhají odstranit odumřelé buňky. Pokud s ním ale kůži masírujeme příliš silně, můžeme jí tím způsobovat drobné ranky. Chemický peeling je naopak šetrnější. Využívá AHA či BHA kyseliny, které odumřelé buňky rozpouští, takže nedochází k narušení povrchu kůže.

Časté
chyby při
holení

Používání tupé žiletky může kůži podráždit, což vede ke vzniku pupínků.

Tahy proti směru růstu chloupků způsobují jejich zarůstání.

Při holení bez pěny nebo gelu je pokožka náchylnější k poranění.

Vynechání
zklidňující péče zpomaluje hojení.

Hladká pokožka bez podráždění

Epilace na rozdíl od holení žiletkou odstraňuje chloupky i s kořínky, a tím pomáhá předcházet jejich zarůstání. Provádí se nejčastěji pomocí voskových pásků, cukrové pasty nebo epilátoru. Oproti holení ale bývá bolestivější a u citlivější pokožky může způsobit zarudnutí, které přetrvává i několik dní.

Mezi šetrnější metody epilace patří IPL, což je bezbolestné odstraňování chloupků pomocí intenzivního pulzního světla. „Technologie IPL přeměňuje světelnou energii na tepelnou. Paprsky zasahují melanin ve folikulu chloupku a tím přerušují jeho růstový cyklus. Chloupek se zahřeje a pak vypadne,“ vysvětluje dermatoložka Jana Housková.

IPL odstraní chloupky až na dva roky

Technologie IPL nenarušuje povrch pokožky, jako je tomu u holení žiletkou, které kůži mechanicky podráždí. Aby však byl efekt dlouhodobý, je potřeba ošetření opakovat několikrát za sebou v pravidelných intervalech. „Světlo působí jen na chloupky, které se nacházejí v růstové fázi. Proto je zpočátku důležité opakovat aplikaci jednou týdně alespoň třikrát za sebou. Pak lze přejít na delší intervaly,“ vysvětluje dermatoložka.

Už po několika týdnech bývá kůže viditelně hladší a přestávají se objevovat pupínky nebo zarůstající chloupky. Dermatoložka Housková ale upozorňuje, že technologie IPL není vhodná pro všechny. Nezabírá dobře na světlé a zrzavé chloupky, protože světlo cílí na pigment, kterého je v těchto odstínech málo nebo zcela chybí. Nehodí se ani pro velmi tmavou pleť, na níž je malý kontrast mezi pigmentem kůže a chloupků. To pak zvyšuje riziko popálení nebo změny barvy kůže. „Epilaci také nikdy neprovádějte na opálené pokožce, protože i v tomto případě hrozí změny pigmentace,“ dodává.

Jak připravit pleť na IPL?

  • Den před epilací neprovádějte peeling, kůže po něm může být citlivější.
  • Oblasti, které chcete epilovat, oholte žiletkou, aby se pulzní světlo dostalo přímo ke kořínku chloupků.
  • Před epilací pokožku umyjte a osušte. Po koupeli nepoužívejte žádné krémy ani oleje.
  • Po ošetření může být kůže mírně citlivá. Zklidnit ji pomůže krém s obsahem aloe vera nebo s panthenolem.
  • Ošetřená místa po epilaci chraňte před přímým slunečním zářením. Nejlepší je epilaci provádět večer a druhý den pokožku natřít opalovacím krémem.
  • Nejmodernější IPL epilátor Braun Skin i-expert

    zanechá vaši
    pokožku až dva roky hladkou

    Bezpečnost
    na prvním místě

    Vestavěná ochrana pokožky spolu s UV filtrem se postarají o to, že epilace je bezpečná a pohodlná. Jde o jediný IPL systém na světě, který každý záblesk přizpůsobí odstínu vaší pokožky.1 Ošetření je tak bezbolestné a s minimálním rizikem podráždění.

    První IPL systém na světě, který se učí a přizpůsobuje vaší pokožce

    Inteligentní senzory rozpoznají tón vaší pokožky a automaticky upraví intenzitu světla tak, aby epilace byla maximálně účinná, a přitom šetrná i na citlivých místech.

    Péče vám
    zabere jen pár minut

    Díky speciálně tvarovaným nástavcům můžete IPL technologií snadno ošetřit celé tělo. Ať už jsou to větší plochy jako nohy či hýždě, hůře dostupná místa jako podpaždí či třísla nebo citlivější pleť na obličeji. IPL ošetření celého těla vám zabere méně než 10 minut týdně.2

    Aplikace vás
    vede krok za krokem

    Mobilní aplikace vám sestaví individuální plán, poradí s výběrem hlavice a zkontroluje, jestli jste vynechali nějaké místo. Jako byste měli doma svou vlastní kosmetičku.

    Chloupky
    odstraní až na dva roky

    Úbytek chloupků je patrný už po prvním ošetření. Už po několika aplikacích zůstává pokožka dlouhodobě hladká.3

    Chci se zbavit chloupků