Seznam Native ve spolupráci s

Rozumem i srdcem.

Investujte do aut jako do umění

Je možné zhodnotit peníze i koupí nového vozu?

auto1

Své úspory můžete investovat do ledasčeho

Koupíte si nemovitost, budete sbírat cenné známky nebo se vrhnete na trh s akciemi. Zhodnotit peníze ale můžete i méně tradičními způsoby.

Docela dobře lze obchodovat i s komiksy, dostihovými koňmi nebo zkamenělinami. Málokterá z těchto investic vám ale přinese tak silný zážitek jako automobil zaparkovaný v garáži. Jejich pořízení se někdy připodobňuje k investicím do umění.

interier auta
interier auta
„Auta vlastně tak trochu umělecká díla jsou. Jejich interiéry někdy dělají známí designeři. Nejde jen o změť koleček a motor, mají v sobě estetický náboj,“

říká František Vahala, který pracuje patnáct let jako motoristický novinář a je členem komise Portu Gallery zabývající se investicemi do vzácných aktiv.

Za posledních 10 let se trh s automobily výrazně proměnil. Kvůli vysoké poptávce českých sběratelů prudce rostl zájem lidí o koupi oblíbených tuzemských značek, jako jsou Tatra nebo Škoda. Jedním z příkladů je Škoda 110R. Ještě před 6 lety šlo tento vůz v perfektním stavu pořídit za 200 000 korun.

Nyní za něj lidé chtějí i 700 000 korun.

Dobrým příkladem je i extrémní nárůst ceny Porsche verze 911 RS. V roce 2012 vyšel vůz na 200 000 eur, v přepočtu 5 milionů korun. Za několik let se vyšplhal až k 800 000 eur. Pořídíte ho tak za neuvěřitelných 19 milionů korun. Nejen starší vozy a veterány, ale i modernější auta tak mohou být podle Vahaly vhodnou příležitostí, jak ozvláštnit investiční portfolio.

motor

Bez vášně to nepůjde

Odborníci na automobily i jejich sběratelé se ale shodují na jednom. Pro dobře zhodnocené peníze je potřeba volit nejen rozumem, ale i srdcem.

„O auto, které si koupíte, je třeba pečovat. Pravidelně ho servisovat a sem tam se s ním projet. Pokud nemáte potřebnou vášeň, nejspíš se na to vykašlete,“

vysvětluje Vahala.

Každá investice je tak trochu risk, jinak tomu není ani v automobilovém světě. Jak co nejvíc snížit riziko, že koupíte šrot bez větší hodnoty?

auto2

Táta měl pravdu, když říkal, že Mercedesy jsou nejlepší, říká sběratel.

V deseti letech mu otec ukázal ikonický Mercedes, kterému se přezdívá Křídlák podle tvaru jeho karoserie.

„Řekl mi, že jde o nejlepší auto na světě,“

vzpomíná dlouholetý sběratel starších typů Mercedesů Jaroslav Větvička. Tehdy ještě netušil, jak moc se pro něj trojcípá hvězda na kapotě stane důležitou.

O několik let později si z Německa jako svůj první vůz nepřivezl Křídláka, ale Mercedes W123, přezdívaný Piano. Říká se mu tak proto, že kufr auta svým vzhledem připomíná strunný hudební nástroj.

„Překvapilo mě už tehdy, jak úžasně bylo auto provedený. Hodně kvalitní a promyšlený. Hned mě napadlo, že táta měl pravdu,“

vzpomíná sběratel.

auto3

Kus nostalgie a vzpomínek

V garáži má Jaroslav Větvička přibližně 25 automobilů ze stáje Mercedes, ale i další značky. Některé z nich už něco pamatují, hlavně ty vyrobené před druhou světovou válkou.

„Pro mě je ve starých autech kus nostalgie. Na silnici jsou mezi těmi dnešními jako zjevení,“

říká Větvička. Podle motoristického novináře Františka Vahaly je záliba ve starších vozidlech otázkou věku.

„Cítím, že čím více let mi je, tím více mě zajímají starší ročníky automobilů,“

podotýká.

Auta jsou oblíbená podobně jako whisky a umění

V posledních desetiletích si auta vedla dobře i v porovnání s jinými sběratelskými předměty, jako jsou mince nebo známky. Podle odborníků mohou mít investice do automobilů stejný, nebo dokonce větší potenciál než akcie. I pandemie covidu podpořila zájem milovníků aut.

auta
„Lidé seděli doma a neměli co dělat. Začaly tak vznikat online platformy, kde se začalo obchodovat ve velkém,“

říká automobilový novinář František Vahala.

Různé zahraniční výzkumné společnosti jako například Historic Automobile Group International sledují sběratelský automobilový trh pomocí řady indexů a prognózy nevypadají špatně.

V Severní Americe se v roce 2020 prodaly v online aukčních síních vozy za více než 400 milionů dolarů, tedy za zhruba 9,3 miliardy korun.

Ve stejném roce společnost Gooding & Co. prodala v aukci Mercedes‑Benz 190E Evolution II za 434 000 dolarů, v přepočtu za více než 10 milionů korun.

10 000 000 Kč Mercedes-Benz 190E Evo II

Počet online aukcí se za poslední dva roky více než zdvojnásobil, a to především kvůli pandemii. Soukromé obchody ale dominují.

Tvoří až 90 % všech prodejů.

Realitní společnost Knight Frank letos ve spolupráci s odborníky připravila přehled trendů luxusních investic. V žebříčku se na třetím místě objevila klasická auta, hned za skotskou whisky a uměním.*

* Zdroj: Index Knight Frank Luxury, The Wealth Report, 2022

Začínajícím sběratelům by poradil, aby se nebáli investovat vyšší částku. Minimum je podle něj alespoň milion korun. Peníze se vyplatí vložit spíš do novějšího vozu než veterána, který potřebuje velkou péči.

„Renovace starších vozů je srdcová záležitost. Pokud koupíte vůz za milion a necháte na něm udělat nový lak za půl milionu, nikdo vám za něj nakonec nedá milion a půl,“

říká novinář.

auto5

Fotografie Marek Hart

Nejvíc mě baví spojení technologie a emocí, říká začínající investor

Sběratel a investor Ondřej Třetina chvíli hledal značku auta, která mu přiroste k srdci.

„Začínal jsem s bavoráky, ale nakonec u mě vyhrál Mercedes. Líbí se mi jejich zákaznický servis. Někdo říká, že je to značka pro důchodce. Podle mě to ale neplatí,“

říká.

Mladého investora Třetinu baví především kombinace vyspělé technologie a emocí.

„Velký objem motoru, hluk a skvělej pocit, když si do auta sednu. Jsou pro mě investicí, která mi dělá opravdovou radost,“

vysvětluje.

auto6

Ondřej Třetina by měl rád ve své garáži ještě některý vůz z řady Mercedes-AMG SL.

„Je to jeden z mých snů. S novým typem jsem ještě neměl šanci se projet, vypadá ale hrozně zajímavě,“

říká investor o novém typu Mercedes-AMG SL Roadster.

Designeři a konstruktéři německé značky Mercedes dbají hlavně na preciznost a kvalitu.

auto7
„Značka má širokou fanouškovskou základnu a určitě si umí udržet svou hodnotu. Je ale nutné sledovat vývoj trhu,“

podotýká motoristický novinář Vahala.

Vydejte se na dobrodružství s vozem, který má téměř 70letou tradici

Neodolatelný design, komfort a špičková technologie posouvají zážitek z jízdy ve výkonném sportovním voze.

Jak šel čas
s modelovou řadou SL

Pro interakci přetáhnout
ico1

Zrychlení

z 0 na 100 km za hodinu za 3,9 až 3,6 sekundy

ico2

Točivý moment

700 až 800 newtonmetrů

ico3

Výkon vozu

350 až 430 kW

ico4

21palcová kola

AMG z lehké slitiny

ico5

Ikonická maska chladiče

a světlomety Digital Light

ico6

Vybírat

můžete ze tří typů SL43, SL55 a SL63.

Poznejte dotek luxusu a sportovní charakter vozu se silným motorem a plátěnou střechou.

Vyberte si automobil přesně podle svých představ.