Barevné dobrodružství
Zamysli se, v hlavě hledej, co je modré, teď povídej. V první hře mají děti za úkol pořádně se rozhlédnout kolem sebe a během deseti vteřin vyjmenovat okolní předměty v určité barvě. Každá hra je zasazená do krátké rýmovačky.
A kdy už tam budeme? Taková otázka může od dětí při cestě na výlet zaznít mnohokrát. Dlouhé jízdy občas představují pro rodiče výzvu. Naštěstí existují způsoby, jak si cestování zpříjemnit. Audio hry malé pasažéry na desítky minut zabaví a zároveň jim pomohou se rozvíjet.
Hodiny strávené v autě mohou být náročné pro dospělé i děti. Ubíhající krajina za oknem je sice zpočátku zajímavá, ale po chvíli už na děti může působit jednotvárně a začnou se nudit. Proto je potřeba se na cesty – obzvlášť ty delší – předem připravit. Dětský neklid se totiž může snadno přenést i na zbytek rodiny, zkazit náladu, a v krajních případech navíc ohrozit pozornost řidiče.
Před výletem naplánujte trasu včetně zastávek na občerstvení a odpočinek. Průběh cesty však ovlivní i to, jakým způsobem děti zabavíte. Místo oposlouchaných dětských písniček nebo pohádek vyzkoušejte audio hry vytvořené na míru pro cestování autem. Připravily je pro vás Žaneta Přikrylová a Klára Dohnalová, které na internetu působí pod přezdívkou Učitelky ze školky.
Už jako malé holky snily o tom, že se jednou stanou učitelkami, a svůj sen si teď plní. „Děláme práci, která nás baví a naplňuje. Do budoucna chceme dál podporovat vzdělávání a rozvoj dětí pomocí kreativity, hry a zážitků,“ říkají Žaneta Přikrylová a Klára Dohnalová. Jejich společná cesta začala už na Střední pedagogické škole v Přerově. Vzdělání v oboru si pak ještě obě doplnily na Univerzitě Palackého v Olomouci, kde studovaly speciální a předškolní pedagogiku. „Obě jsme se věnovaly také mimoškolním aktivitám, vedly jsme kroužky pro děti a organizovaly zábavní akce,“ dodávají.
Mimo své hlavní zaměstnání působí dvojice učitelek na sociálních sítích, kde inspirují svými nápady nejen další učitele, ale i rodiče. „Naší hlavní platformou je instagramový profil Učitelky ze školky, kde sdílíme inspirace na tvoření, aktivity, pracovní listy, didaktické pomůcky a různé tipy, které jsou dostupné na našich webových stránkách,“ popisují. Klára Dohnalová si momentálně dává od učitelství pauzu na mateřské dovolené. Díky tomu získala na práci i pohled z perspektivy rodiče.
Žaneta
Klára
Žaneta a Klára vytvářely audio hry do auta sice poprvé, vycházely ale přitom z vlastních zkušeností z cestování s dětmi.
„Osvědčují se nám hry zaměřené na postřeh, spolupráci a se zapojením našich smyslů,“ popisují.
Na rozdíl od sledování pohádek či her v mobilu se děti při audio hrách učí takzvanému aktivnímu naslouchání.
„V době, kdy jsou děti často obklopeny vizuální technikou, je důležité rozvíjet i jejich schopnost soustředit se na sluchové podněty,“ upozorňují autorky.
Hry určené pro děti od čtyř do jedenácti let jsou rozdělené do tří úrovní obtížnosti. Žaneta a Klára zdůrazňují, že audio hry nemusí zabavit jen děti. Jsou totiž také skvělou příležitostí k rodinnému sdílení a zábavě, což se při dlouhých cestách autem přímo nabízí.
Mezi nejoblíbenější audio hry patří pohádky, detektivní příběhy, vědomostní kvízy a hádanky. Zjistěte, co vše pro vás Žaneta s Klárou připravily, nebo se rovnou pusťte do hraní. Všemi úrovněmi vás provede herečka a zpěvačka Michaela Tomešová s manželem Romanem Tomešem, rovněž hercem a zpěvákem.
Společné hraní těchto her posiluje rodinná pouta a podporuje vzájemnou komunikaci mezi rodiči a dětmi. Vyzkoušejte je na vaší další cestě autem a zažijte hravou jízdu v pohodě a bez stresu.
Zamysli se, v hlavě hledej, co je modré, teď povídej. V první hře mají děti za úkol pořádně se rozhlédnout kolem sebe a během deseti vteřin vyjmenovat okolní předměty v určité barvě. Každá hra je zasazená do krátké rýmovačky.
V další hře si děti nejdřív zopakují a procvičí všechny své smysly. V závěru se pak hra zaměří jen na sluch. Děti budou mít za úkol rozpoznat zvuk šumění moře, zakousnutí do jablka nebo například tikání hodin.
Po dešti se objevím, když sluníčko svítí, sedm barev v oblouku na nebi se třpytí. Ve třetí hře mají děti za úkol poznat duhu, slunečnici nebo sluneční brýle. Jako nápověda jim poslouží krátká rýmovaná hádanka.
Další hra v sobě skrývá příběh o školním výletu do zoo. Děti však nebudou jen poslouchat, ale samy se také zapojí. Když se ozve speciální signál, mají za úkol vydat zvuk, který se do vyprávění zrovna hodí.
Led je studený a čaj je…? Kámen je těžký a balonek je…? Poslední hra této úrovně u dětí procvičí znalost protikladů. Aby se jim nad úkolem lépe přemýšlelo, je hra doplněná příklady.
Druhá úroveň už představuje trošku náročnější hry. První z nich vypráví příběh o chlapci, který dostal k narozeninám své vysněné autíčko. Děti pak mají za úkol tlesknout či lusknout prsty pokaždé, když v pohádce zazní slovo autíčko. Zároveň musí samy či s pomocí rodičů počítat, kolikrát se v příběhu slovo „autíčko“ objeví.
Kolik slov na písmeno B dokážete za 10 vteřin vymyslet? Bunda, břicho, banán… Děti si při této hře procvičí písmena abecedy a zároveň si mohou rozšířit i slovní zásobu.
Třetí hra prověří znalosti. Jak se jmenuje hlavní město Česka nebo které je největší zvíře na světě? Uslyšíte ale i jednodušší otázky, například jak se jmenovaly děti v pohádce O perníkové chaloupce. Mladším dětem pak můžete napovědět počátečním písmenem.
Zpíváte si s dětmi Holka modrooká nebo Skákal pes přes oves? Aby zvládly čtvrtou hru, budou mít za úkol rozpoznat melodie právě těchto a dalších známých písniček. Při poslední z nich, upravené verzi Hlava, ramena, kolena, palce, si děti na dlouhé cestě také rozpohybují končetiny.
Rýmování se v audio hrách objevuje často, ale v této hře si děti zkusí vymýšlet vlastní verše. Co všechno se rýmuje se slovem pes, bota nebo třeba sýr? Zapojte se všichni a procvičte své básnické dovednosti.
Jsem muž a většinou mě najdeš na hradě, ale princ nejsem. Jsem vášnivý sportovec a zajímám se o motorky. Vědí vaše děti, jak se současný prezident jmenuje? Pokud ne, v této hře se to dozvědí. Budou mít za úkol poznat také další známé osobnosti, jako jsou Jaromír Jágr nebo Ewa Farna, nebo postavy z pohádek, například Krtečka.
Známou hru, ve které vyjmenováváte jméno, zvíře či věc na dané písmeno, si můžete zahrát i bez papíru a tužky. Kromě abecedy si tu děti procvičí slovní zásobu – možná budete překvapení, kolik toho už znají. Co třeba T? Tereza, tučňák, tužka…
Kdo jinému jámu kopá…Tohle přísloví určitě znáte, ale co vaše děti? V této hře mají za úkol doplnit vždy druhou polovinu známého pořekadla. Když je děti znát nebudou, mohou se nad nimi zamyslet s rodiči a zároveň si na příkladu vysvětlit, kdy se takové přísloví používá.
Pejsek se chytil vnučky, vnučka babičky a babička dědečka. Táhli, táhli, ale nevytáhli. V další hře se ponoříte do známých českých pohádek. Kromě té O veliké řepě zazní úryvky z Šípkové Růženky, Sněhurky nebo Budulínka. Začínají se už dětem zavírat oči? Vyprávějte jim na dobrou noc pohádku celou.
Poslední hra z vás udělá detektivy. Zbystřete své smysly a odhalte společně pravdu o ztraceném autě rodiny Šťastných. Je potřeba pozorně poslouchat, protože každá maličkost může hrát roli a pomoci vám k objasnění záhady. Zvládnete společně s policisty případ vyřešit?
Poslech audio her u dětí rozvíjí hned několik oblastí. Především posiluje jejich schopnost soustředit se na mluvené slovo a naslouchat. „Podporují také kreativní myšlení. Na rozdíl od vizuálních her a videí, kde jsou obrazy a scénáře předem dané, ponechávají prostor pro dětskou fantazii,“ popisují autorky.
Hádanky, úkoly a záhady rozvíjejí logické myšlení a poslech. Zapamatování si detailů z příběhů zase dětem pomáhá zlepšovat paměť. Audio hry mohou také přispět ke zlepšení rodinných vztahů. „Mnoho z nich je navrženo tak, aby se do nich mohli zapojit i další, děti nebo dospělí. Tím, že při řešení úloh spolupracují, se učí pracovat v týmu, komunikovat a respektovat názory ostatních,“ vysvětlují Žaneta s Klárou.
Vyrazte na další rodinné dobrodružství ve velkoprostorovém voze Mercedes-Benz Třídy V.