Seznam Native ve spolupráci s
intro

S rodiči a prarodiči
pod jednou střechou? Raději ne.

Zjistěte, jaké jsou
možnosti bydlení

intro

S rodiči a prarodiči
pod jednou střechou? Raději ne.

Zjistěte, jaké jsou
možnosti bydlení

Chtějí si našetřit

na vlastní bydlení,

ušetřit na nájmu, nemají kde přebývat v době rekonstrukce nebo se chtějí postarat o své rodiče. Důvodů, proč se mladé páry a rodiny stěhují zpět k rodičům, je mnoho. Jenže vícegenerační bydlení se může vymstít, na dlouhou dobu narušit vzájemné vztahy a způsobit frustraci, stres a rozbroje.

Bydlení pod jednou střechou s rodiči
není vždycky růžové. Máte na to?

Test přežití s rodiči

Vypadá to, že vás jen
tak něco nerozhází.

To se pro soužití s rodiči hodí. Je to ideální příležitost, jak si našetřit na vlastní bydlení. Spočítejte si, za jak dlouho dosáhnete na vlastní hypotéku.

Hypotéční kalkulačka

Většina lidí přirozeně upřednostňuje

bydlení v soukromí.

K tomu se přiklání i většina těch, kteří již se soužitím několika generací mají zkušenosti. V Česku zažilo vícegenerační bydlení, kdy spolu s rodiči bydlí dospělé děti se svými partnery a třeba i s dětmi, více než 10 procent lidí.

Je vůbec možné dojít

k harmonickému bydlení se širší rodinou?

Vše záleží především na vztazích, vzájemné toleranci a kompromisech. Dobrým předpokladem je, pokud máte s rodiči pohodový vztah. Jenže i tak se může spolubydlení ošklivě zvrtnout. Bydlet s někým je zkrátka na míle vzdálené občasným návštěvám. „Obrovskou výhodou je, pokud má každá rodina ve vícegeneračním domě vlastní vchod, a tedy oddělenou celou domácnost. Tak mají své soukromí a zároveň si budou nablízku,” říká rodinná terapeutka Markéta Hrkalová.

Soužití několika generací
ale nemusí být jen peklo.

Některým rodinám
to funguje perfektně.

„Důležité je si ještě před sestěhováním sdělit vzájemná očekávání a nastavit společná pravidla. Mladá rodina může například automaticky předpokládat, že se jejich rodiče postarají o hlídání dětí. Ti ale mohou mít zcela jinou představu o trávení svého volného času. To je potřeba si vyjasnit hned na začátku, aby nedocházelo k neshodám,” upozorňuje psycholožka a dodává, že někdy může být zdrojem konfliktu i  nevyžádaná pomoc.

Pokud jste jak vy, tak vaši rodiče společnému soužití naklonění,

máte jedinečnou příležitost našetřit si na vlastní bydlení.

Jestli chcete získat hypotéku, ale nemáte našetřené potřebné peníze, můžete se zkusit domluvit i na zastavení chaty, pozemku, bytu či domu ve vlastnictví rodičů.

To mě zajímá

Výhody a nástrahy

Vícegeneračního bydlení

  • Finanční úspora a možnost rychleji našetřit na hypotéku
  • Vzájemná výpomoc
  • Hlídání dětí
  • Sblížení a společný čas
  • Méně soukromí
  • Více konfliktů a narušení vztahů
  • Nutnost kompromisů a občasného přizpůsobení se

Pro harmonické soužití je důležité,

aby každá z partnerských dvojic v domácnosti táhla za jeden provaz.

Pro harmonické soužití je podle odbornice na rodinné vztahy Markéty Hrkalové důležité, aby každá z  partnerských dvojic v domácnosti táhla za jeden provaz. „Samozřejmě není potřeba, aby měli oba dva vždy stejný názor, ale je důležité si nejprve vyjasnit s partnerem, jak to my chceme a až poté řešit případný problém s rodiči. Předejdeme tak situaci, kdy se jeden z páru dostává mezi svého partnera a rodiče a neví, na čí stranu se má přiklonit,” popisuje psycholožka.

Když se mladší rodina
stěhuje k rodičům,

bývají podle terapeutky běžným problémem zásahy do výchovy či chodu domácnosti.

A to nejčastěji ze strany starostlivých babiček, které to přece vždy myslí dobře. „Je přirozené, že mají různé generace jiný pohled na výchovu dětí nebo na domácí práce. Bývají to drobnosti, které nám mohou vadit a které se časem hromadí, až mohou vyústit ve velký konflikt. Třeba jako když tchyně neustále uklízí po snaše, protože si prostě uklizený pokoj představuje jinak,” přibližuje konfliktní situace Markéta Hrkalová.

Bydlení pod jednou střechou s rodiči
není vždycky růžové. Máte na to?

Test přežití s rodiči

Vypadá to, že vás jen
tak něco nerozhází.

To se pro soužití s rodiči hodí. Je to ideální příležitost, jak si našetřit na vlastní bydlení. Spočítejte si, za jak dlouho dosáhnete na vlastní hypotéku.

Hypotéční kalkulačka

Nejlepším klíčem pro harmonické soužití je

jednoznačně vzájemný respekt
a komunikace.

„Setkávám se s tím, že se lidé bojí vyjádřit svoje pocity nebo potřeby, mají obavy, že je ten druhý nepřijme nebo že se na ně bude zlobit. Ale otevřená komunikace je hodně důležitá, je potřeba mluvit způsobem, který se druhého nedotkne,” říká psycholožka Markéta Hrkalová s tím, že stejně důležité je umět dobře vyjádřit a přijímat kritiku.

„Není dobré očekávat, že se někdo kvůli mně změní. Spíš je potřeba uvědomit si, co můžu pro vzájemnou pohodu udělat já, protože to je to jediné, co můžeme ovlivnit. Jakmile změníme svoje chování, změní se i reakce ostatních vůči nám.”

rodinná terapeutka Markéta Hrkalová.

Podle odborníků může soužití několika generací pod jednou střechou

být pro děti i výhodou.

Kromě toho, že tráví více času se svými prarodiči, také žijí v prostředí, kde se střetávají různé názory „Pro dítě je důležité vidět, že i lidé s různými názory na věc se mohou dohodnout, že je možné dělat kompromisy a že případné konflikty lze vyřešit. Učí se, že nejsme všichni stejní a je důležité se vzájemně respektovat,” dodává terapeutka.

Jestli už ve vícegeneračním domě
přebýváte a plánujete se odstěhovat,

dobře si rozmyslete,
jak to rodičům povíte.

Možná totiž o vašem rozhodnutí netuší a mají za to, že vás a vaše děti budou mít na dosah. Mohou vám začít vyčítat, že jste ochotní se hypotékou zadlužit jen proto, abyste s nimi nemuseli trávit svůj čas. I proto je dobré se v případě vícegeneračního bydlení domluvit předem na tom, po jak dlouhou dobu budete společně bydlet.

„Pro rodiče bývá těžké, když děti opouštějí hnízdo. Proto je potřeba s nimi o stěhování dopředu mluvit a připravit je na to. Musí vědět, že je máte rádi, i když s nimi už nechcete žít,” radí terapeutka Markéta Hrkalová.

Bydlení s rodiči pod jednou střechou je skvělá příležitost, jak si našetřit na vlastní bydlení. Podívejte se, za jak dlouho dosáhnete na hypotéku.

Hypoteční kalkulačka