Seznam Native ve spolupráci s

Sex není jen pro mladý

Proč se ani po padesátce nevzdávat potěšení?

Sex je vnímám převážně jako symbol životní síly, vitality a mládí. I proto se na padesátníky a starší ročníky v tomto ohledu tak trochu zapomíná. Z nejnovějších výzkumů však vyplývá, že senioři se zábavy v posteli zdaleka vzdávat nemusejí a ani nechtějí.

„Kdybych měl skončit se sexem, znamenalo by to, že jsem mrtvý.“

I takové odpovědi zaznívaly ve výzkumu psycholožky Anny Ševčíkové z Masarykovy univerzity z roku 2020. Její práce, vydaná před třemi lety, znamenala zlom. Informace o sexu seniorů totiž do té doby chyběly. Navíc rozbila stereotypy, které byly s milostným životem této věkové skupiny spojovány. Třeba jestli mají o sex vůbec zájem.

Údaje o milování lidí po padesátce získala psycholožka hloubkovými rozhovory a analýzou dotazů z různých internetových poraden. Výsledky byly překvapivé hned v několika ohledech. Lidé ve vyšším věku nemají sex tak vzácně, jak by se mohlo zdát, a také ho hodně řeší. Partnerství si ale cení natolik, že jsou ochotni dělat v milostném životě i velké kompromisy. Ševčíková také zjistila, že pro seniory je důležitější intimní pohoda, třeba ve formě doteků, než samotný sex.

Partner je pro padesátníky a starší ročníky natolik důležitý, že pokud jeden z nich touží po sexu víc než ten druhý, obvykle se snaží najít vhodné řešení pro oba. Ve výzkumu tak například zaznívaly otázky, jak mohou své libido snížit, aby partnera svou vyšší sexuální potřebou neobtěžovali. Jiní se rozhodnou zapojit sexuální hračky nebo vztah rozvolnit natolik, že si jeden z partnerů na milování najde někoho jiného.

Spokojené seniorky

V zahraničí je téma intimity seniorů více probádaným územím, než je tomu u nás. Například na americké kalifornské univerzitě v San Diegu zkoumala už v roce 2011 profesorka Elizabeth Barretová sexuální život více než 800 starších žen, které byly sledovány přes čtyřicet let. Průměrný věk účastnic výzkumu byl 67 let. Tipnete si správně, jak dopadly výsledky jejího bádaní?

Kolik procent dotazovaných žen ze sta odpovědělo, že dosáhlo orgasmu při téměř každé souloži?

Správná odpověď je sedmdesát procent. Oproti mladším ročníkům měly styk sice méně často, zato s ním ale byly spokojenější.

Dotazované ženy starší 80 let ve výzkumu také uvedly, že zažívají sexuální uspokojení téměř pokaždé. Až 60 procent z nich bez ohledu na to, jestli zrovna partnera měly nebo ne. Zdá se, že s rostoucím věkem znají ženy své tělo mnohem lépe a vědí, co jim dělá dobře.

Pro nynější generaci padesátníků je sex samozřejmou věcí. A někdy překvapivě i tím, co teprve „dostává grády“. „Celý život jsem měla běžnou chuť na sex. Od pětačtyřiceti let se ale hodně zvýraznila a po padesátce totálně. Mám pocit, že jsem na svém vrcholu, co se týče zájmu o sex a toho, jak si ho užívám,“ vysvětluje Katarína, jedna z protagonistek třídílného dokuseriálu Ženy50+: Láska, tělo a sex po padesátce, který vznikl v loňském roce pro Český rozhlas.

Co se v mládí naučíš…

Jak moc budete provozovat sex v pozdějším věku, to můžete posoudit už nyní podle vašeho mladšího já. Jak výzkumy ukazují, kdo měl sex rád dříve, bude v něm pravděpodobně chtít pokračovat i po padesátce. Stále více seniorů tak o něžnostech nejen mluví, ale i bádá, jak tuto etapu svého života prožít co nejuspokojivěji. Navíc intimní život seniorů bude stále častějším tématem, neboť průměrná délka života se v celé Evropě neustále prodlužuje.

Zlom v délce dožití nastal v Česku po revoluci. Podívejte se, o kolik let se prodloužila šance na dožití se vyššího věku u lidí, kteří oslavili šedesátiny:

  • rok 1989
    +14,7
    roku
  • rok 2019
    +19,8
    roku
  • rok 1989
    +19,1
    roku
  • rok 2019
    +23,9
    roku

Prodlužující se délka života tak s sebou nevyhnutelně přináší i nové výzvy, kterým musí lidé po padesátce čelit. Například se mohou rozvést nebo jim zemře životní partner. Někteří ze starších ročníků se snaží znovu nastartovat svůj život a případně si najít nového partnera.

Pokud si ale druhou polovičku nenajdou, nejspíš začnou svůj život přehodnocovat, a to včetně toho sexuálního. Když si připustí svůj věk a smíří se s ním, mohou třeba zjistit, že už nikoho nového ve svém životě nepotřebují a že to není prohra. Ale tím jejich sexuální aktivity nemusí nutně skončit.

Proč se tedy vyplatí sexu věnovat dostatek pozornosti v jakémkoliv věku? Určitě i pro jeho blahodárné účinky. Pravidelné milování snižuje pocity osamělosti a izolace, což jsou dva faktory, které jsou u starších lidí považovány za jedny z hlavních zdravotních rizik. Pokud máte partnera, se kterým zažíváte opravdovou intimitu, může to zvýšit pocit vlastní hodnoty. Výzkumy také ukazují, že muži, kteří jsou dlouhodobě spokojeně ženatí, žijí déle než ti, kteří jsou sami.

Sexem proti stresu

U mužů pomáhá pravidelná erekce v pozdějším věku předcházet infarktům a chrání před propuknutím rakoviny prostaty. U žen zabraňuje chronickému zánětu močového měchýře a také případnému úniku moči. Sex je navíc skvělou aktivitou, jak mít dostatek pohybu a zbavit se stresu.

Jak se odborně říká mužskému „přechodu“?

Správná odpověď je andropauza. Přečtěte si, co to andropauza je a jak se projevuje.

Podle studie, která probíhala dlouhých dvacet let a byla zveřejněna v časopise British Medical Journal, žili o šest až osm let déle lidé, kteří byli se svým sexuálním životem spokojeni. Sex a vzájemná intimita tak nemá pozitivní vliv jen na tělo, ale i na psychiku. Což dokládá i studie psycholožky Anny Ševčíkové. Z rozhovorů totiž vyplynulo, že senioři, kteří se oddávali milování i v pozdějším věku, měli zkrátka pocit, že ještě nepatří do starého železa a žijí plnohodnotný život.

I pro seniory je sex zdrojem potěšení. S postupujícím věkem se ale mohou příjemné pocity vytrácet. Intimní chvíle mohou narušit zdravotní komplikace, jako je obezita, neléčená cukrovka nebo vysoký cholesterol, které mají vliv na celkové zdraví.

Ženy i muži také v této fázi života bojují s hormonální nerovnováhou, kdy v těle přirozeně klesá hladina testosteronu a estrogenu. Podle psycholožky Anny Ševčíkové je důležité uvědomit si, že i tělo má své biologické limity. A jednou zkrátka může přijít okamžik, kdy s sebou orgasmus bude přinášet více bolesti a trápení než slasti.

Kterým potravinám by se měli ženy i muži v období přechodu raději vyhýbat?

Omezit by měli příjem sladkostí i slazených nápojů, tučné maso, uzeniny, sýry i mléko. Z jídelníčku by také měli vynechat zbytečně moc alkoholu, který má negativní vliv na klimakterické projevy.

Výkyvy nálad a únava

Muži se kolem 50. roku věku mohou vlivem andropauzy a nižší hladiny testosteronu cítit unavení a více se potit. Také se potýkají se sníženou chutí na sex a mají problémy s nespolehlivou erekcí. Kvůli nízké hladině testosteronu u nich také nedochází k dostatečně velké svalové regeneraci ani tvorbě svalové hmoty.

U žen se ve spojitosti s přechodem mluví o menopauze či klimakteriu. Kdy přesně se objeví, je velmi individuální. Roli hraje genetika i životní styl. Nejčastěji u žen nastupuje kolem 45. až 51. roku, někdy ale i později. Některé ženy se však mohou s příznaky klimakteria potýkat už od mládí.

Změny v ženském těle má na svědomí klesající hladina hormonu, který se nazývá estrogen. Zároveň se v malé míře snižuje i hladina testosteronu, který ženy také mají. Vlivem těchto změn se cítí unavené, nemají chuť na sex a pociťují výkyvy nálad. Časté jsou návaly horka, ztráta menstruace nebo její nepravidelnost a také vaginální suchost. Sex tak může být zbytečně bolestivý. V období klimakteria či andropauzy mohou s projevy hormonální nerovnováhy významně pomoci bylinky nebo léky na předpis od odborníka.

Čas ošálit nelze

Svému tělu ale pomoct můžete

Vyzkoušejte unikátní doplňky stravy s obsahem extraktů z bylin a vitaminů. Feminus a Primulus jsou přípravky, které neobsahují chemii a byly vyrobeny v Česku. Podporují životní sílu, dobrý spánek, imunitu, lepší soustředěnost a povzbuzují chuť na sex.

Primulus je přírodní doplněk stravy pro muže

Pro podporu vitality, imunity a hladiny testosteronu v těle byly vybrány ty nejvhodnější byliny. Zinek přispívá k udržení optimální hladiny testosteronu v krvi. Selen přirozeně posiluje imunitní systém a má silné antioxidační účinky. Chrání tak buňky před škodlivým oxidačním stresem. Kotvičník napomáhá k normální hormonální aktivitě a příznivě ovlivňuje funkci pohlavních orgánů. Hořčík je pro tělo obecně velmi důležitý, v pokročilejším věku je ale jeho role naprosto nepostradatelná. Pomáhá snižovat únavu a vyčerpání a přispívá ke správné činnosti nervového systému.

Neztrácejte radost ze života. Vy do starého železa nepatříte

Feminus je přírodní doplněk stravy pro ženy

Díky kombinaci přírodních životabudičů a vitaminů vám tento přípravek dodá energii na celý den. Obsahuje řeřichu peruánskou, která je bohatým zdrojem fytoestrogenů, které ženské tělo potřebuje doplnit. Odpradávna byla bylina využívána jako afrodiziakum. Indický ženšen má výrazné antioxidační účinky. Proto se mu přezdívá bylina mládí. Dalšími přísadami je extrakt z kakaa, bylina kotvičník zemní nebo voňatec vejčitý, přezdívaný amazonská viagra, a mnoho dalších.

Neztrácejte radost ze života. Vy do starého železa nepatříte