Seznam Native ve spolupráci s

Síla rituálů

Jak ustát chvíle, kdy se toho na nás valí moc

Vyčleňte si každý den alespoň pár minut na to, že uděláte něco sami pro sebe, co vás potěší a přivede na jiné myšlenky.

Venku je tma a zima, ale v koupelně s vanou plnou horké vody se čas na chvíli zastavil.

Bublinky potichu praskají, šumí a voní po cypřiši a bergamotu. Před očima se začne odehrávat celý den. Ranní dopravní zácpa. Nekonečný seznam úkolů v práci. Dopis z finančního úřadu... Nádech. Pomalý výdech. Nádech. A znovu dlouhý výdech. Po chvilce vzpomínky utichají a myšlenky přestanou v hlavě zběsile vířit.

Vypadá váš odpočinek po náročném dni podobně? Nebo patříte spíš k těm, kteří si čas sami na sebe udělat neumí?

„Lidé si potřebu péče o sebe sama uvědomují, často ale hledají spíše důvody, proč na to nemají čas, místo toho, aby hledali cesty, jak ho najít,“ popisuje psycholožka Janet Bělová z neziskové organizace Komunikujeme o.p.s.

V každodenním shonu, mnohdy plném stresových situací, a péči o druhé se může snadno stát, že se sami zcela upozadíme.

„Když budeme žít jen pro ostatní, může se stát, že se od sebe postupně odpojíme. Nebudeme plně vnímat signály svého těla, které se nás snažily varovat, a jednoho dne se probudíme naprosto vyčerpaní. Naše tělo či duše začne být nemocná,“ vysvětluje důležitost duševní hygieny Bělová.

9 z 10

Pravidelně ve stresu se cítí devět z deseti dospělých.1

Stres však k životu patří a jeho efekt nemusí být jen škodlivý. Jde o reakci organismu, která nás má chránit a pomáhá nám přizpůsobit se vnějším okolnostem. Stres naše tělo burcuje k vyšší fyzické aktivitě a zároveň tlumí příznaky vyčerpání a bolesti. Proto je důležité, aby stresu nebylo příliš mnoho a uměli jsme vypětí těla i mysli vyvažovat odpočinkem.

Najděte si čas na sebe

V běžném životě se nepříjemným pocitům asi nevyhneme, můžeme ale najít způsob, jak s nimi pracovat.

Důležitá je změna postoje. Neutíkat před nimi, ale zastavit se a soustředit se na přítomný okamžik. „Měli bychom se naučit být pro sebe prioritou. Uznávám, že v dnešní zrychlené společnosti je to trochu výzva, ale stojí určitě za to,“ říká psycholožka. Odpočinek může mít pozitivní dopady i na naše vztahy. Když nejsme v napětí, dokážeme lidem kolem nás věnovat více pozornosti, podpory i péče.

Pokud máte pocit, že je to pro vás nemožné, zkuste začít tím, že zaměříte svou pozornost na to, co jste během dne všechno zvládli.

„Můžeme tak zjistit, že některé věci je možné přesunout na jiný den nebo že už jsme byli dostatečně produktivní, a tak je v pořádku, když teď budeme věnovat svůj čas pouze sami sobě,“ radí Bělová. Ideální je podle ní vyčlenit si každý den alespoň pár minut na to, že uděláte něco sami pro sebe, co vás potěší a přivede na jiné myšlenky. Každodenním rituálem se mohou stát i zdánlivé maličkosti, jako je třeba horká sprcha s příjemným sprchovým krémem nebo večerní šálek čaje a poslech meditační hudby. „Mohou to být také osvědčené rituály. Třeba že dvakrát týdně půjdete na jógu nebo podniknete věci, které zrovna ten den máte chuť dělat. Dáte si dobrou kávu, horkou koupel nebo navštívíte nové místo,“ vyjmenovává.

Rituály jsou staré jako lidstvo samo

Při představě rituálu si možná vybavíte šamana, který v transu odříkává prosby bohům.

Rituál ale může mít i jiné podoby, nejen tu náboženskou nebo spirituální. „Umí spoustu věcí a záleží jen na konkrétní kultuře, které z nich potřebuje využívat. Mnohdy spojuje společenství, ale také třeba strukturuje den či celý život,“ vysvětluje mayistka Zuzana Kostićová, která působí na Karlově univerzitě a dlouhodobě se věnuje rituálům starověkých civilizací. Mezi velké životní rituály patří například křty, svatby, pohřby či jiné významné události jako maturity nebo promoce. „Rovněž zbavuje pocitu viny, ale může mít i jiné psychologické funkce,“ doplňuje Kostićová. Funkci rituálů ale v našem životě plní i všední momenty, jako je třeba ranní káva, cesta do práce nebo poslech hudby.

Rituály podle Kostićové své místo v lidském životě nikdy neztratily, mění se jen jejich podoba. „I v mayské civilizaci známe rituály ukončení starého a zahájení nového roku – říkáme jim Vánoce a Silvestr. Jejich součást u Mayů tvořil velký úklid, během nějž se vše v domě uklidilo a vyčistilo, rozbité věci se vyhodily a nahradily novými. Je to v podstatě totéž, co náš vánoční úklid,“ vysvětluje Kostićová. Dnes navíc většina z nás žije život, který se v zásadě odehrává vsedě u počítačů. Začínáme si proto vytvářet rituály, které nám to pomáhají kompenzovat.

Cesta k projasnění mysli

I krátká chvíle, kterou si pro sebe pravidelně vyhradíme, nám může pomoci zvládat stres, nesoustředěnost či únavu.

„Rituály, které provádíme denně, nám dávají pocit bezpečí a mohou být naším útočištěm, do kterého se můžeme na chvíli schovat,“ vysvětluje psycholožka Bělová. Dodává, že věci kolem nás se sice v průběhu času mění, rituál ale může do našeho života přinést více stability a může nám výrazně pomoci i ve chvílích, kdy se nám zrovna nedaří.

Rituály nám pomáhají na chvilku se zastavit, zklidnit mysl a vyrovnat se s nahromaděným stresem. Na každého z nás ale funguje něco jiného.

„Zatímco někomu vyhovují dechová cvičení a relaxace, jinému zase procházky v přírodě či kreativní činnost. Klíčem k nalezení vašich relaxačních technik, je především poznání sama sebe, svých potřeb a toho, co nás činí šťastnými,“ vysvětluje psycholožka. Dodává, že nejlepší cestou, jak na to přijít, je zkoušet různé relaxační techniky a z nich si poté vybrat.

Dopřejte si smyslový zážitek pro tělo i mysl

Zapalte si vonnou svíčku, pusťte si příjemnou hudbu nebo si dopřejte horkou sprchu plnou vůně a užijte si půl hodinku sami pro sebe. Vnímejte svůj dech, uvolnění svalů a relaxujte. Už míchání správné teploty vody, nahřívání ručníků nebo mytí masážní houbou s voňavou pěnou je rituálem, který zklidní vaši mysl.

Zpříjemněte si vaše rituály s kosmetikou Tesori d’Oriente

Sprchové oleje, krémy nebo koupelové pěny pomohou zklidnit vaši mysl, pečující ingredience zase hýčkat vaše tělo. Koupelové sady a parfémové vody jsou teď k dostání také v ikonických kovových krabicích, které potěší jako vánoční dárek.

Chci se hýčkat