Seznam Native ve spolupráci s

Skandinávské dobrodružství

Nechte se strhnout divokou přírodou a tajemnými legendami

Údolí řek, nádherné ledovce, vodopády a zelené hory. Taková je Skandinávie. Nespoutané severské země jsou domovem potomků divokých Vikingů stejně jako kouzelných tvorů, trollů a skřítků. Objevte Norsko, Švédsko a Island a nechte se okouzlit pohádkovou krajinou.

Obři a skřítci
v NORSKU

Nádherné hory a hluboké lesy jsou pro severské země typické. Neodmyslitelně k nim patří také trollové. Zatímco pradávné příběhy popisují trolly jako agresivní a ne příliš chytré obry, před pár staletími se z nich vlivem romanticky smýšlejících umělců stali rozkošní skřítci, kteří lidem dělají samé naschvály.

Trollí skřítci se narozdíl od agresivních obrů více podobají lidem.

Chovají zvířata, věnují se řemeslům a rádi pořádají oslavy a hostiny. Sídlí v podzemí, kam se dostávají chodbami ukrytými pod velkými balvany. Hromadí zlato a poklady. Dokážou být neviditelní, brát na sebe podobu různých předmětů, vkrádat se do lidských obydlí a ujídat z talířů.

Norové jsou trolly natolik posedlí, že po nich pojmenovali i nádherná místa ve své zemi.

Vypravit se tak můžete k fjordu Trollfjorden nebo na hory Trollhetta nebo Trollstigen. K vrcholu hory Trollstigen se dostanete úžasně křivolakou trollí stezkou. A jestli máte dost odvahy, postavte se na kamenný trollí jazyk Trollstunga tyčící se nad dechberoucím údolím.

Trollové mohou za všechny potíže

Det går troll i det här! Pořekadlo, že za vším stojí troll, Skandinávci rádi používají, když se jim něco nepovede. V minulosti se věřilo, že trollové mohou za zkaženou várku piva nebo špatně upečený chléb. Padá vám dnes vše z rukou? Určitě za to mohou trollové.

Protančete noc s HULDROU

Skandinávské příběhy vyprávějí o spoustě kouzelných stvoření, které se trollům podobají. Mezi trolly například patří i Huldry, které na sebe berou podobu mladých půvabných dívek a svádějí nic netušící muže uprostřed hlubokých lesů. Jelikož se ale nedovedou úplně převtělit, mají dlouhé kraví ocasy, které se snaží skrývat. Pro muže jsou velmi nebezpečné, protože jim snadno podlehnou a pak společně protancují celou noc, aby k ránu padli vyčerpáním.

Chci objevit svět trollů

Božská místa ve ŠVÉDSKU

Vikingové, násilní skandinávští mořeplavci, naháněli evropským národům strach mezi 8. a 11. stoletím. Na výpravy je vedla nejen touha po bohatství, ale i jejich pohanská víra. Věřili, že jen válečníci, kteří v boji zemřou, se mohou stát součástí družiny nejvyššího boha Ódina.

I dnes můžete po celé severní Evropě najít spousty míst, kde se odehrávaly náboženské obřady a uctívání bohů.

Jedno z takových míst je například na jihu Švédska ve vesničce Gamla Uppsala, kde se kromě jiného nachází také největší pohřebiště v zemi. Už ve 3. století před naším letopočtem byla vesnička čilým obchodním a kulturním centrem.

Nejstarší švédské městečko Sigtuna leží na břehu jezera Mälaren a bylo založeno Vikingy.

Najdete tu spoustu středověkých i starověkých památek, rozvaliny tří z původně sedmi kostelů a 150 runových kamenů z 11. století. Jedná se o tajemné pomníky, které jsou popsané tajemnými symboly.

Stvoření světa podle severské mytologie

Skandinávci měli propracovanou mytologii, ze které dodnes čerpají autoři knih, komiksů i hollywoodských filmů. Severské pojetí stvoření světa je založené na příběhu plném válečných úspěchů, přírodních živlů a mocných bohů. Není divu, že podle Vikingů stvořil celý náš svět bůh války Ódin. Ten po boji s obrem Ymirem stvořil z jeho těla naši planetu, kterou pojmenoval Midgard. Z jeho krve se stalo moře, z jeho kostí skály, z jeho vlasů stromy a z jeho lebky nebe. Na lebce jsou čtyři trpaslíci jménem Sever, Jih, Východ a Západ.

Chci číst dále o stvoření světa >

Bojechtiví VIKINGOVÉ

Doma se věnovali zemědělství a rybolovu, ale na severu příliš půdy k hospodaření neměli, a tak se Vikingové rozhodli postavit bytelné lodě a plavit se do jižní a západní Evropy, kde drancovali vesnice a kláštery. S kořistí včetně zajatců pak obchodovali. Válečníci byli prudké nátury, jako pohanům jim bylo trnem v oku násilné konvertování ke křest'anství. Jejich vůdce Erik Rudý doplul do Grónska i do Ameriky. Jeho syn zase zvládl zakotvit u dnešní Kanady.

Po jejich stopách se můžete vypravit do Norska, Švédska nebo na Island. Vydejte se třeba do vikingského městečka Sigtuna, které leží asi 4 kilometry od přístavu, který byl podle legendy domovem Ódina. Toto malé město je neuvěřitelně malebné, v historickém centru narazíte na spoustu kaváren, obchůdků a restaurací. Místní tajemné runové kameny obdivují turisté z celého světa. Historii Vikingů se věnuje muzeum v Oslu, kde si můžete prohlédnout také dvě nejvíce zachovalé vikingské lodě z 9. století.

Po stopách Vikingů

Elfové na ISLANDU

Země plná gigantických ledovců, vulkánů, útesů a pláží s černým pískem láká cestovatele z celého světa.

Nádherná země s divokou přírodou je podle legend obývaná elfy.

Mezi Islanďany jsou natolik oblíbení, že jim staví malé dřevěné domečky a kostely, které mají elfy přivést k víře. Lidé na elfy myslí i o Vánocích. Když na Štědrý den odchází do kostela, ujistí se, že doma nechali jídlo pro elfy, aby mohli hodovat a tančit, když bude dům opuštěný. Někteří lidé věří, že se elfové na konci roku stěhují do nových domovů, a tak jim lidé svítí na cestu tím, že zapalují svíčky. Elfové mají v hlavním městě Reykjavíku také vlastní školu, kde se dozvíte spoustu zajímavých informací o islandském folkloru, elfech, vílách a skřítcích. Islanďané rozlišují 13 druhů elfů, z nichž ti nejmenší měří pouhých 8 centimetrů.

Nedotčenou oblastí celého ostrova je Eastfjords na východě.

Najdete zde jedinečné fjordy z doby ledové, lávové jeskyně, půvabné vesničky i turistické stezky vedoucí do místních hlubokých lesů.

Na Islandu jsou SOBI JAKO DOMA

Východ ostrova je jediná oblast na Islandu, kde můžete narazit na stádo sobů. Ve druhé polovině 18. století sem byli dovezení z Norska. Původně měli sloužit Islanďanům k farmaření, ale chov sobů je nelákal, a tak nikdy nebyli domestikovaní. Dnes žijí na východě ve vyšších nadmořských výškách, v zimě hledají pastviny blíže pobřeží.

Lávové sloupy, krátery a pole vytvořily jedno z nejzajímavějších míst na Islandu jménem Dimmuborgir.

Láva tu vytvořila stěny připomínající ruiny po tajemném hradu. Masivní zhroucené lávové tunely se vytvořily před asi 2300 lety lávovým jezerem. Dimmuborgir je podle islandských příběhů bránou do pekla, protože tu přistál Satan potom, co ho svrhli z nebe.

Chci se vydat na Island

Mystické vodní příšery na severu NORSKA

Ke Skandinávii patří vodní divy. V severním Norsku vás uchvátí velkolepé hory padající strmě do hlubin moře, nádherné fjordy a největší ledovce na evropském kontinentu. Není divu, že se tu traduje spousta legend o vodních příšerách, které mohou ublížit námořníkům, rybářům i nepozorným dětem.

U nejvyššího norského vodopádu Vøringfoss, který je vysoký 182 metrů, byste si rozhodně měli dávat pozor na houslistu, který často hraje na své housle pod vodopády.

Místo písní ale hraje zvuky lesa, větru a vody. Kdybyste se to od něj chtěli naučit, měli byste podle legendy zamířit k vodopádům ve čtvrtek večer. Musíte ale přijít s bílou kozou nebo uzeným skopovým masem, které musíte ukrást svému sousedovi. Když přinesete málo masa, naučí vás jen to, jak housle naladit. Když bude ale s porcí masa spokojený, naučí vás hrát tak, že budou i stromy tančit.

Čisté a upravené barevné domky na pobřeží, spousta lodiček a rybářů, vyhlášené rybí trhy i restaurace.

Takové jsou norské vesničky, odkud se můžete vypravit na pozorování velryb nebo k fjordům. Tím nejkrásnějším fjordem světa je údajně Geirangerfjord, ke kterému se dostanete z vesničky Geiranger. Na severu Norska ale nesmíte vynechat ani nádhernou vesničku Reine, které leží na souostroví Lofoty. Žije zde jen pár stovek obyvatel a patří mezi nejfotogeničtější místa v celé Skandinávii. Místní hrdě prohlašují, že je to nejkrásnější norská vesnice.

Norsko je plné jezer

To největší se jménem Mjøsa, je určitě domovem tajemného vodního stvoření Nökken, příšery se zelenýma svítícíma očima těsně nad hladinou, která pozoruje nic netušící lidi. V některých příbězích na sebe ale bere podobu krásného mladého muže, který přemlouvá ženy, at' skočí do vody, kde je potom topí. Nebo se mění v bílého koně a odnáší děti do rybníka.

Vodní DRAUGEN

Jedná se o obrovskou, řasami pokrytou vodní nestvůru, která vesluje na dávno ztroskotané lodi a topí námořníky a rybáře. Stejně tak si dávejte pozor i na krakena, obrovskou chobotnici, která byla údajně poprvé spatřena v Norském moři na počátku 18. století. Je nebezpečná tím, že stahuje lodě na dno moří.

Chci za vodními příšerami

I vy můžete poznat ta nejkrásnější místa naší planety na více než stovce zájezdů uzpůsobených pro starší dobrodruhy.

Cestovní kancelář Delfín travel nabízí komfort pro všechny, kteří chtějí objevovat svět s českými průvodci.

Vydejte se letos za poznáváním Skandinávie!

Chci do ŠvédskaChci do NorskaChci na Island