Celkem:
Jihočeský:
zdroj: Výskyt vybraných hlášených infekcí v České republice podle krajů, 2018 až 2023, Státní zdravotní ústav
Tato nemoc napadá červené krvinky a může probíhat zcela bez příznaků. V některých případech ji však doprovází nechutenství, bolest kloubů a svalů, deprese, horečka, dušnost, či dokonce žloutenka. Velmi často se vyskytuje u pacientů společně s lymeskou borreliózou. Onemocnění je dobře léčitelné. Překonat ji pacienti mohou i bez použití antibiotik.
Onemocnění bylo objeveno až v roce 2010. Je nebezpečné zejména pro jedince se sníženou obranyschopností. Hlavním příznakem je zimnice a vysoká horečka. Jako u dalších onemocnění přenášených klíšťaty se i neoehrlichióza projevuje bolestmi svalů, kloubů a hlavy. Během nemoci může dojít i k trombóze či cévní mozkové příhodě. Pacientovi se předepisují antibiotika. Příznaky by měly do pěti týdnů vymizet.
Klíšťata mohou způsobit zdravotní problémy i domácím zvířatům včetně psů. I pro ně je nejrizikovější borrelióza. „Příznaky této nemoci jsou velmi nespecifické, mohou se projevit horečkou, otoky kloubů, hubnutím a celou řadou dalších obtíží,“ popisuje veterinární lékař Jan Minárik. Pro psy jsou však nebezpečné i další nemoci. Proto po každé procházce psa pečlivě zkontrolujte. Nezapomeňte mu prohlédnout uši, intimní partie, oblast kolem očí či tlapky. Očkováním vašeho psa si ušetříte spoustu starostí. Chránit ho můžete také nejrůznějšími prostředky, které obsahují látky odpuzující nebo hubící klíšťata. Jde například o speciální obojek či tabletu, oblíbené je i kapání roztoku za krk či sprejování celého psa.
„Prevence proti klíšťatům a blechám by měla být celoroční. V dnešní době už nebývají zimy ve městech tuhé jako dříve, a tak se můžeme výjimečně setkat s klíšťaty i v únoru. Ale například blechám se v zimě daří nejlépe,“ říká veterinářka Nikola Hanáková. „Největší riziko představují teplejší oblasti, okolí řek a rybníků a zahraniční země na jih od našich hranic. Pokud tedy zvíře cestuje s majitelem na dovolenou, může být použití preventivních ochranných přípravků proti parazitům téměř životně důležité,“ doplňuje veterinář Jan Minárik.
Připravte si rukavice, pinzetu nebo nejlépe speciální háček na vyndávání klíštěte, dezinfekci a případně i alkohol.
Nikdy se klíštěte nedotýkejte holýma rukama. Neduste ho krémem a v žádném případě ho nerozmačkávejte. Bakterie z klíštěte by se mohly dostat do krve psa. Zároveň byste se mohli sami nakazit. Pro manipulaci s klíštětem si proto nasaďte gumové rukavice.
„Na odstranění klíštěte je nejvhodnější použít háček. Vsune se pod tělo klíštěte a následně se jím opatrně otáčí. Klíště vytáhnete bez jeho přetržení – vždy je ale nutné zkontrolovat, zda bylo odstraněno i s hlavičkou. U pinzety hrozí, že jejím přílišným zmáčknutím vytlačíte do rány bakteriemi kontaminované sliny.“
Jan Minárik, Veterinární klinika NISA, Liberec
„Jednou ze zásad je, že před vytažením klíště ničím nedezinfikujeme a už vůbec nedusíme, jak se doporučovalo dříve. Jakmile se klíště dusí, otevírá svou čelist a všechny toxiny a nebezpečné látky vypouští, takže zde je větší riziko nákazy nemocemi, které přenáší.“
Nikola Hanáková, Náš veterinář, Praha
Místo, kde bylo klíště zakousnuté, vydezinfikujte. Vyčistěte ale i nástroj, který jste k odstranění parazita použili.
Klíšťata jsou velmi odolná. Je proto důležité, abyste s ním náležitě naložili i po odstranění z kůže psa. Můžete ho spláchnout do toalety, polít alkoholem či zabalit do novin a na nehořlavém podkladu zapálit.
Několik dní po vyndání klíštěte kontrolujte, zda se chování vašeho psa nezměnilo.
„I neinfikované klíště může psům s citlivější pokožkou způsobit lokální zanícení kůže, které se může následně rozšířit na větší plochu. Mnohem větší riziko však představuje nákaza lymeskou borreliózou, ehrlichiózou, babeziózou či anaplazmózou. Majitelé by měli zbystřit, pokud se u psa objeví například horečka, otoky kloubů, hubnutí, zvracení, průjem či kulhání.“
Jan Minárik, Veterinární klinika NISA, Liberec
„Důležité je si uvědomit, že příznaky nejsou specifické pouze pro nemoci přenášené klíšťaty. Mohou signalizovat i jiné zdravotní problémy, proto je nejlepší situaci co nejdříve konzultovat s veterinářem.“
Nikola Hanáková, Náš veterinář, Praha
Klíště, které jste právě odstranili ze srsti vašeho psa, nejspíše nebylo poslední. Chraňte ho proti budoucím kousnutím antiparazitiky či očkováním.
„Pro psy, kteří trpí na alergie, dermatologické problémy či jsou zkrátka citliví, jsou dobrým řešením tablety na předpis od veterinárního lékaře. Obojky či kapání za krk mohou být pro konkrétní zvíře zcela nevhodné, proto je vždy lepší výběr antiparazitika konzultovat s veterinářem.“
Jan Minárik, Veterinární klinika NISA, Liberec
Žvýkací tablety FRONTPRO® chrání vašeho psa před blechami a klíšťaty po dobu 3 měsíců.
Jsou vhodné již pro
osmitýdenní štěňata.
Psům je můžete podat
samotné či s jídlem.