Seznam Native ve spolupráci s

Staňte se kapitánem jachty

A prožijte dobrodružství na moři

Poznávat nová místaTrávit čas na čerstvém vzduchuBýt s rodinou a přáteli

To vše je jachting!

Přestože se nejedná o masový sport, těší se i u nás velké oblibě a stále více lidí touží po tom, aby se mohli vydat na moře. Ať už se rozhodnete pro kapitánské zkoušky, díky kterým můžete mít plavidlo sami pod kontrolou a nebo využijete služeb kapitána, čekají vás na jachtě nezapomenutelné zážitky.

Dobrodružství máte na dosah ruky

Chorvatsko, Itálie nebo Francie jsou destinacemi, které jsou dobře dostupné autem a zároveň jsou oblíbené mezi zájemci o jachtaření. Kvůli nevšedním zážitkům tak není třeba létat na druhý konec světa, v evropských zemích je máte téměř na dosah ruky. Výhodou dobrodrodružství na lodi je to, že se nemusíte obávat rušení letů a dalších problémů spjatých s cestami za exotikou.

Na plavbu se můžete vydat i v malé skupince, kapacita lodi se odvíjí dle jejího typu. Ovládání jachty má na starosti vždy jeden člověk.

Jachting je ideálním způsobem, jak na vodě trávit celý rok. V létě můžete vyrazit z jihoevropských přístavů, v zimních měsících můžete zamířit na Seychely nebo do Karibiku. Plavba na vodě poskytuje lidem únik z reality a je skvělým způsobem, jak poznávat různá opuštěná místa a z pevniny těžko přístupné zátoky a pláže.

Chcete si splnit svůj dětský sen, stát se kapitánem jachty a zažít dobrodružství za kormidlem?

Pokud chcete plout sami, musíte mít kapitánský průkaz. Bez něj se můžete na jachtu vydat pouze za doprovodu zkušeného kapitána. Ti mají s plavbou zpravidla dlouholeté zkušenosti a poradí si i v extrémních podmínkách.

Plavba na jachtě vám umožní poznat opuštěné pláže, starobylé přístavy i zátoky, kde si užijete klid a pocit svobody. A když zatoužíte po společnosti, můžete zakotvit v některém z větších přístavů a vydat se na pevninu.

Věnujte se během plavby vodním sportům a objevte svět pod hladinou

Na jachtě máte pocit, že vám patří svět. Okolo vás se prostírá moře, pobřeží s přístavními městečky máte na dohled. Nemusíte se tísnit na plných plážích a vlnek si můžete užívat úplně sami. Pokud se chystáte na jachtu, nezapomeňte si kromě šnorchlu a ploutví sbalit také subwing, hit posledních let. Jedná se o křídlo zapřažené za loď, které můžete ovládat naklápěním. Díky němu se prolétnete nad mořským dnem, můžete si užívat adrenalinových otoček, anebo se jen vznášet na hladině.

Kam se můžu na jachtě vydat?

Destinace je vhodné vybírat na základě toho, zda si chcete v rámci pobytu odpočinout nebo máte sportovní ambice.

Chorvatsko

Ráj pro začátečníky i zkušené kapitány

Pobřeží oblíbeného cíle českých turistů lemuje stovka ostrovů. To proto je Chorvatsko velmi populárním místem i pro jachtaře, kteří mohou každý den objevovat nová místa a zátoky, když přejíždějí z ostrůvku na ostrov. Vydávají se sem i začátečníci a zájemci o kapitánský průkaz. Dlouhé chorvatské pobřeží však nabízí spoustu zážitků i pokročilejším kapitánům.

Chorvatsko je všeobecně oblíbené nejen pro turistický jachting. Každoročně se zde pořádají takzvané regaty, tedy závody jachet. Nejen účast, ale i sledování, jak se plachetnice dokážou vypořádat s trasou, je nezapomenutelný zážitek.

Pro začátečníky je díky malým vzdálenostem mezi jednotlivými ostrovy vhodný například Zadarský region, neméně oblíbené jsou ale i další oblasti. Vyplout můžete i ze Šibeniku, Dubrovníku nebo Splitu. „Mezi moje oblíbené chorvatské ostrovy patří Lastovo, Mljet a Biševo,“ prozrazuje velitel lodi František Hanf.

Řecko

Historické kulisy a potápění k Britanniku

Řecké ostrovy jsou nejen místem opředeným dlouhou historií, ale i dalším revírem jachtařů. Těší se velké oblibě i přesto, že místní jachtařské mariny nejsou tak dobře vybavené jako ty v Chorvatsku. I proto je ale jachtění v Řecku levnější než v Chorvatsku. Pokud si nepotrpíte na luxus, je v Řecku rozhodně co objevovat. Kromě památek na pevnině nalezneme poklady i na mořském dně. Právě ve zdejších vodách, severně od malebného ostrova Kéa, se nachází vrak lodi Britannic, která byla jednou ze sesterských lodí Titaniku.

Itálie

Poklad jachtingu ve Středomoří

Itálie není jen gastronomickým rájem, na své si tu přijdou i milovníci plaveb po moři, které lze spojit s poznáváním historických míst. Italské vody se dělí na několik oblastí, každá z nich je specifická a dopřeje to nejlepší díky dobrým povětrnostním podmínkám jak začátečníkům, tak i pokročilejším jachtařům toužícím po sportovní plavbě.

Itálie patří ke světové špičce v jachtingu a Italové jsou na to právem hrdí. Majiteli menších přístavů jsou většinou vstřícní a zkušení kapitáni, kteří mají k jachtaření dlouholetý vztah. Rádi se s vámi podělí o své zážitky i zkušenosti.

Plavby v Holandsku a na Baltu

Chladné vody Baltského moře jsou sice méně obvyklou destinací pro zájemce o jachtaření, nabízí ale spoustu zážitků pro milovníky dobrodružství. V moři, které je nám na mapě nejblíže, prověřují své jachtařské dovednosti ti otrlejší. Jedná se o náročnější lokalitu s proměnlivějším počasím, o to intenzivnější však je zážitek. Plavby začínají zpravidla na největším německém ostrově Rujána. Trasa plavby závisí vždy na aktuálním počasí, proplouvá však většinou čtyřmi státy – Německem, Dánskem, Švédskem a Polskem. Pokud preferujete klidnější vody, můžete vyzkoušet také Holandsko, zemi proslulou stovkami vodních kanálů.

Chci vyplout sám aneb kapitánské zkoušky

Pokud je vaším cílem moře, je pro vás ideální Český kapitánský průkaz CČeský kapitánský průkaz C, který je mezinárodně uznávaný a platí po celém světě. Díky němu můžete plout na lodi do délky 16 m, a to až 20 námořních mil (zhruba 37 kilometrů) od pobřeží. Průkaz platí 10 let, během kterých můžete v zahraničí jachtařit.

„Češi jsou v jachtění jedním z nejaktivnějších národů na světě, zájem o plavby na jachtách letos razantně stoupl, asi i proto, že se jedná o bezpečnou dovolenou v Evropě, ze které si mohou odvézt nové zážitky a zkušenosti. Obliba a zájem stoupají u mužů i u žen,” říká Ladislav Šuster z yachting.com.

Jak průkaz získat?

Abyste se mohli stát velitelem jachty, doporučujeme absolvovat praktický výcvik na moři a poté intenzivní teoretický kurz. Po složení závěrečné zkoušky můžete vyplout.

1. Praktický kurz

Prvním krokem ke kapitánskému průkazu je praktický kurz, který se koná v Chorvatsku.

Během jednoho týdne si zde pod zkušeným vedením osvojíte, jak loď bezpečně ovládat v podmínkách pobřežní plavby. Nacvičíte si postupy a manévry a při plavbě se zkušeným kapitánem se naučíte spoustu základních dovedností:

 • Základní trimování plachet, při němž poplujete rychle na přední, boční i zadní větry.
 • Plout v noci podle majáků a navigačních znaků.
 • Navigovat podle mapy a kompasu.
 • Ovládat plachty.
 • Zvládat přistání v marině.
 • Vázat nejběžnější uzle - dračí, lodní, osmičkový, vázací, fendrový.
 • Vyhodnocovat počasí tak, abyste jachtili bezpečně.
 • Používat lodní navigační přístroje a autopilota.
 • Přístavní etiku.
 • Manévr MOB – muž přes palubu.
 • Ovládat loď v bouři.

Praktická část kurzu se odehrává v krásném prostředí chorvatského pobřeží. „Účastníci kurzu si odvezou dovednosti, jak loď připravit k vyplutí, různé přístavní manévry, práci s lany a ovládání plachet, ale i jak se zachovat v mimořádných situacích,“ přibližuje velitel lodí a koordinátor kurzů František Hanf. Praktické kurzy probíhají zpravidla od dubna do října, a jejich cena začíná na částkách okolo 10 tisíc korun.

Jedinečným zážitkem je noční plavba.

Oblíbenou součástí kurzu je plachtění, kdy se plavíte pouze na vítr, máte vypnutý motor, slyšíte šplouchání vln a jen kormidlujete, ovládáte plachty a užíváte si atmosféry.

2. Teorie

Před zkouškou je potřeba nabýt důležité teoretické znalosti, ideálně na intenzivním třídenním kurzu.

„Nabízíme kurzy, které se odehrávají buď v prostorách naší firmy v Praze nebo i ty on-line, kterých se můžete zúčastnit z pohodlí domova,“ říká Lucie Švejdová ze společnosti yachting.com. Cena takového kurzu se pohybuje kolem 5 000 korun.

3. Zkouška

Závěrem je písemná zkouška, která prověří nabyté znalosti z několika okruhů. Po jejím absolvování můžete na moře!

Pro zdokonalení dovedností lze využít i kondiční plavby. Ideální jsou pro ty, kteří se ještě necítí dostatečně sebevědomí na to, aby se vydali na plavbu na vlastní pěst.

Chcete letos zažít nové dobrodružství?

Jachting je láska na celý život.

Vyrazte na praktický kurz, staňte se kapitánem a vydejte se na jachtě objevovat opuštěné zátoky i přístavy plné života. Na moři vás čekají zážitky, které jen tak nezapomenete.