Seznam Native ve spolupráci s

Stárnoucí Česko

S prodlužující se průměrnou délkou života roste počet starších lidí, kteří potřebují péči. Přináší to větší zátěž na systém zdravotní péče a zároveň tlak na rodiny seniorů.

Někteří lidé začnou po šedesátce běhat maraton, užívají si života a cestují. Bez ohledu na to, jak moc jsme aktivní nebo jak dobře se cítíme, v této fázi života může přijít situace, kdy začneme být závislí na pomoci druhých. I tak běžné činnosti, jako je dojít si na nákup nebo si uvařit, pak pro nás mohou znamenat nepřekonatelnou překážku.

Česká společnost výrazně stárne. Za uplynulé století se průměrná délka života u mužů prodloužila o 29 let, a u žen dokonce o 32 let. V průměru se tak muži dožívají 77 let a ženy 83 let. Výhledově budeme s největší pravděpodobností žít ještě déle a přiblížíme se k evropským premiantům, jako je Španělsko či Itálie, kde se lidé dožívají v průměru 86 let. Samotné číslo ale není to nejdůležitější, podstatné je to, zda jsme i ve vysokém věku zdraví. Zatímco ve Švédsku tato hranice přesahuje věk 70 let, v Česku je to zhruba o deset let méně.

Zkuste si tipnout, do jakého věku se lidé cítí naprosto soběstační:

Tak špatné to není. Velmi dobře. Všichni bychom si to přáli, ale bohužel tak dobré to není. Průměrný věk, do kterého se Češi cítí opravdu nezávislí a soběstační, je kolem šedesátky. Z toho vyplývá, že v posledních přibližně 17 letech života jsme stále více závislí na pomoci druhých.

Seniorů bude přibývat

V následujících desetiletích se výrazně změní složení české populace. Zatímco nyní senioři tvoří pětinu populace, odhaduje se, že v roce 2050 to bude až třetina a stoupne i počet lidí ve věku nad 85 let. Naopak ubude mladých lidí a klesne také počet lidí do 64 let.

Rok2024
Počet seniorů nad 85 let 200 000
Rok2051
Počet seniorů nad 85 let 520 000
Rok2065
Počet seniorů nad 85 let 800 000
Rok2100
Počet seniorů nad 85 let 1 000 000

Nedostatek pečovatelů i domovů pro seniory

Rostoucí počet seniorů představuje výzvu také pro český zdravotní i sociální systém. Ten bude muset zajistit více zdravotníků a pečovatelů, kteří se zaměří na chronická onemocnění a stárnutí. Kromě toho bude potřeba, aby vznikla nová rehabilitační centra, domovy pro seniory nebo domovy se zvláštním režimem, kde se pečuje o lidi s vážnými duševními a zdravotními obtížemi.

To však představuje další výdaj nejen pro stát, ale i pro samotné seniory. Ne všichni si péči mohou dovolit. Pokud starší lidé cítí, že už jim zdraví neslouží a vědí, že nemají dostatek finančních rezerv, stává se, že prodají svůj dům či byt, aby si mohli dovolit pobyt v domově s pečovatelskou službou. Tento přístup však není dlouhodobě udržitelný. Negativní dopady se týkají i mladších generací – zatímco dříve bylo běžné, že vnoučata dědí nemovitosti po svých prarodičích, dnes už je to spíš výjimka.

Řešení může být zapojení rodiny i širší komunity. Senioři často potřebují jen malou pomoc s každodenními úkoly, jako je nákup, zalévání květin nebo praní. S tím mohou vypomoct sousedé, vnoučata seniorů či pečovatelky. Velkou roli hraje také udržování vztahů s ostatními a účast na společenském životě. Když naopak společenské vztahy chybí, negativně se to odráží na duševní pohodě seniorů. Znamená to zajít si do kavárny, popovídat si s vnučkou či se sousedy na chodbě domu. Stárnutí čeká každého z nás a jednou budeme potřebovat pomoc i my, přičemž kapacita zdravotnických služeb je vytížená už dnes.

Chybí lékaři specializovaní
na péči o seniory

V Česku je nyní 2,5 milionu seniorů, ale jen zhruba 200 geriatrů. Geriatrie je lékařský obor, který se zaměřuje na zdravotní péči o starší osoby, obvykle nad 65 let. Geriatři neřeší jen léčbu jednotlivých nemocí, ale zajímají se i o celkový stav pacienta – jeho fyzické i duševní zdraví, sociální situaci a kvalitu života. Jejich cílem je pomoci starším lidem zůstat co nejdéle aktivní, samostatní a spokojení, a to i navzdory věku a případným zdravotním omezením. Ročně se ale v tomto oboru atestuje v průměru jen 10 lékařů, zatímco například pediatrů se ročně atestuje zhruba 170.

Ročně se atestuje:

Pediatrů
170
Geriatrů
10

Čeká se i dva roky

Domovů pro seniory v posledních devíti letech přibylo, ale přesto jich stále není dostatek.

Ve srovnání se stavem před zhruba deseti lety se celkový počet lůžek navzdory většímu počtu zařízení dokonce o několik stovek zmenšil. Ročně tak domovy musí odmítnout přibližně deset až dvanáct tisíc žadatelů.

Nedostatečný počet lůžek a rostoucí zájem o specializované domovy pro lidi s určitým onemocněním způsobují, že čekací lhůty na umístění do domova jsou dlouhé. Nejvíce vytížený je Středočeský kraj a Praha, kde se na uvolnění lůžka čeká až dva roky. Naopak v méně obydleném Karlovarském kraji se seniora obvykle podaří umístit během tří měsíců.

  • Praha: 256 648 seniorů
  • 2 534 míst pro seniory
  • 1 784 míst se zvláštním režimem

Z pohledu krajů a počtu obyvatel je nejhorší situace s hledáním domova pro seniory v Praze. Podle analýzy Seznam Zpráv z letošního roku je v Praze v domovech pro seniory jen 2 534 míst. K nim lze připočíst 1 784 míst v domovech se zvláštním režimem, které však neslouží jen pro seniory. Takové domovy jsou určeny pro lidi, kteří trpí nějakou formou chronického duševního onemocnění, jako je například Alzheimerova choroba.

Úděl sendvičové generace

Dlouhé čekací lhůty na místo v domově často vedou k tomu, že o seniora začnou pečovat jeho potomci. Mnoho z nich se tím ale ocitne v náročné životní situaci. Jsou „v sendviči“ mezi dvěma generacemi, které vyžadují jejich péči.

Na jedné straně se starají o své stárnoucí rodiče, kteří potřebují stále více podpory a pomoci v každodenním životě. Na druhé straně pečují o vlastní děti, které mohou být ještě nezaopatřené nebo procházejí náročným obdobím dospívání.

Tito lidé tak musí žonglovat s mnoha povinnostmi najednou – prací, péčí o rodiče, výchovou dětí a chodem domácnosti. Často to vede k chronickému stresu, finančnímu napětí a emocionálnímu vyčerpání. Pro seniory je navíc obtížné přijmout skutečnost, že na vše už nestačí sami a často se pak cítí jako přítěž pro své okolí. Tři čtvrtiny Čechů mají největší obavu z toho, že by byli nesoběstační. Vyplývá to z průzkumu České asociace pojišťoven. A každý třetí Čech se skutečně do svých 85 let stane závislým na péči druhých.

Třetina Čechů se snaží uspořit nějaké peníze pro případ, že by byli zcela odkázáni na pomoc druhých.

Zvládla péči o nemocnou maminku i malé dítě

Marie byla na mateřské s půlroční dcerou, když zazvonil telefon, který ji obrátil život vzhůru nohama. Její maminka prodělala cévní mozkovou příhodu, po které jí ochrnuly obě ruce a noha. „Byl to šok. Byla jsem doma s miminkem a věděla jsem, že máma bude potřebovat někoho, kdo jí bude k dispozici ve dne v noci,“ vzpomíná Marie.

Lékaři Marii doporučili, aby maminku umístila do rehabilitačního centra. Kapacity byly ale všude plné a na volné místo by musely čekat několik měsíců. Nakonec se však Marii povedlo sehnat lůžko v rehabilitačním centru v Kladrubech. „Mámě tam neuvěřitelně pomohli. I když ji rozhýbali jen částečně. Naučili ji praktické věci jako zapnout zip na bundě, nebo dokonce upéct bábovku. Především jí ale dali naději, že bude žít důstojný život a bude soběstačná,“ vypráví Marie.

Po návratu z Kladrub si maminku vzala k sobě domů, aby jí mohla pomáhat s pravidelným cvičením. „Trvalo to dva roky. Každý den jsem s ní zdolávala čtyři patra v domě, aby se naučila chodit o hůlce do schodů. Koupala jsem ji, krmila a do toho měla doma roční dítě. S manželem jsme spali v obýváku na gauči, aby máma mohla spát v ložnici. Ze života se tak stal kolotoč starostí o druhé, čas na mě zkrátka nebyl.“

Marie přiznává, že si náročné období vybralo svou daň především na její psychice. Společně s únavou a vyčerpáním přicházely výčitky svědomí. „Měla jsem pocit, že nejsem dobrá máma, manželka ani dcera. Rozdávala jsem se pro druhé, a stejně měla pocit, že nedělám dost,“ přiznává Marie.

Maminka paní Marie díky rehabilitaci a obětavosti své dcery nakonec dokázala rozpohybovat alespoň jednu ruku a časem se naučila být plně soběstačná. Marie jí sehnala bezbariérový byt, do kterého maminku přestěhovala, čímž jí dodala pocit důstojnosti. „Byla jsem šťastná, že to máma zvládla a byla tu s námi dalších dvacet let. Žila jako normální člověk, došla si na nákup, k lékaři, spřátelila se se sousedkou a snad si užila i vnoučata. Pro mě to ale rozhodně bylo nejnáročnější období v životě,“ uzavírá Marie.

Nebýt na to sám

Starší lidé často těžko přijímají, že potřebují pomoc. Cítí se slabí, zvlášť když byli celý život samostatní, pracovali, vychovali děti a třeba i postavili dům. Přijmout pomoc od svých dětí tak někteří mohou vnímat jako známku slabosti, kterou si odmítají připustit.

Nejlepší podporou, kterou jim děti můžou dát, je trávit s nimi čas a povídat si. Pro praktickou pomoc v domácnosti lze využít služby domácí péče. Ty je možné hradit z příspěvku na péči, který stát poskytuje seniorům žijícím doma.

Domácí pečovatelská služba pomáhá seniorům zvládat každodenní činnosti, jako je sprcha, příprava jídla nebo nákup či návštěva lékaře. Pečovateli mohou být lidé či organizace s příslušným oprávněním a za své služby si mohou fakturovat hodinovou sazbu, která je zastropována vyhláškou. Do 80 hodin poskytnuté péče je to 165 korun za hodinu, za čas nad tento limit se platí 145 korun za hodinu. Podobné služby nabízejí také různé agentury, které však nemají příslušné oprávnění a za hodinu práce si mohou účtovat i více než 400 korun.

Pečovatelské služby je vhodné domluvit na několik hodin týdně, aby se pečovatelé mohli věnovat nejen výpomoci s běžnou domácí prací, ale zároveň dělat seniorům i společnost. Třeba tím, že s nimi posedí u kávy nebo je vezmou na krátkou procházku po okolí. Pečovatelé jsou vyškolení sociální pracovníci, nesmějí však seniorům dělat převazy, podávat léky ani je dávkovat do krabičky. K tomu je nutné využívat služeb terénní zdravotnické služby.

Na jakou podporu od státu lze dosáhnout?

Péče o seniory je finančně nákladná, starobní důchod na ni obvykle nestačí.

Stát proto nabízí seniorům a pečujícím finanční podporu, ale dosáhnout na ni může být zdlouhavé. Tou hlavní pomocí je příspěvek na péči, který je dostupný pro každého, kdo dlouhodobě potřebuje pomoc s běžnými činnostmi. Žádat o něj mohou přímo senioři a výše příspěvku se odvíjí od míry potřebné péče. Jeho vyřízení se ale může protáhnout i na několik měsíců. K žádosti se vyjadřuje lékař, sociální pracovník a nakonec i posudková komise.

I. stupeňLehká
závislost
880 Kč měsíčně
II. stupeňStředně těžká závislost
4 900 Kč měsíčně
III. stupeňTěžká závislost
14 800 Kč měsíčně
IV. stupeňÚplná závislost
v péči poskytovatele pobytových sociálních služeb
23 000 Kč měsíčně
IV. stupeň +Úplná závislost v domácí péči
27 000 Kč měsíčně

Prožijte své stáří bez obav z budoucnosti

Pojištění soběstačnosti FLEXI od Kooperativy vám pomůže ve chvíli, kdy při běžných denních činnostech, jako je například vaření, hygiena nebo péče o domácnost, začnete být závislí na pomoci ostatních. Tuto životní situaci zvládnete díky výplatě měsíčního plnění a poradenství o dostupné sociální péči. Budete tak vědět, na jaké příspěvky máte nárok a jak si o ně zažádat, kde sehnat kompenzační pomůcky či pečovatele a jaké pobytové služby zvolit.