Průzkumy ukazují, že Češi stavebním firmám příliš nevěří. Nedůvěra vychází zejména ze špatných zkušeností. Abyste se vyhnuli zklamání, inspirujte se několika způsoby, jak poznat, že je stavební firma skutečně profesionální. Podle čeho se při výběru firmy řídit a čeho si všímat?
V komunikaci se stavební firmou buďte obezřetní od samého začátku a sledujte, zda firma mluví otevřeně. „Zástupci firmy by vám měli otevřeně popsat pozitiva, ale i negativa stavby. Měli byste předem vědět, kde může nastat problém nebo jakou technikálii spojenou s domem by bylo lepší vyřešit nějak jinak,“ upozorňuje Daniel Uskokovič, manažer společnosti Wienerberger, která vyrábí stavební materiály.
Velmi důležité je zjistit si, jestli má vámi vybraná firma vlastní pracovníky nebo si je najímá. „V případě, že má vlastní pokrývače, omítkáře a další řemeslníky, je plánování a dodržování termínů jednodušší. Pokud si je však najímá, musí se spolehnout na termíny, které jí přislíbí tito externí dodavatelé, za které nemůže převzít odpovědnost. Stavba se tak může protáhnout,“ vysvětluje Uskokovič. Pokud by vám svůj systém práce firma na začátku sama nerozkryla, nebojte se zeptat.
Zejména u menších firem je zvykem, že si na začátku spolupráce nechají vyplatit zálohu, často i ve výši 60 procent celkové sumy. Může jít o jakousi jistotu ve vztahu k zákazníkovi i potřebu pokrýt náklady spojené s nákupem materiálu. „Velká zkušená firma, která je si jistá kvalitou své odvedené práce, po vás nebude chtít peníze dopředu. Pracuje s důvěrou k zákazníkovi a postačí jí dohoda na papíře,“ říká odborník společnosti Wienerberger.
Téměř každá firma má na svém webu nebo na nejrůznějších fórech spoustu referencí, z nichž většina alespoň na první pohled vypadá pozitivně. Zkuste se ale raději zeptat svých známých, anebo si projít fotky práce od zákazníků. Pokud od firmy získáte adresu konkrétních staveb, znamená to, že nemá co skrývat. V takovém případě totiž riskuje, že se půjdete zeptat přímo majitele tohoto domu.
Firmu a reference posuzujte také podle toho, co od ní čekáte. Zeptejte se na zkušenosti s daným typem materiálu a budovy. Používá nové technologie, má zkušenosti s dřevostavbami nebo s litým betonem?
Dejte si pozor, aby veškerá projektová dokumentace, která se sestavuje před zahájením stavby, byla co nejpodrobnější. „Myslete na každý detail, včetně rizika, kde by se teoreticky stavba mohla zadrhnout. Vyhnete se pak nepříjemnému překvapení, že firma bude během stavebního procesu požadovat navýšení, které dokumenty nezmiňují. Vše si zkrátka domluvte předem,“ radí Uskokovič.
Důvěryhodná firma se s vámi dohodne na pracích rozdělených na etapy. V praxi to znamená, že si nedáte jen jediný termín dokončení, ale stavbu rozdělíte na několik fází a každý krok bude mít svůj termín. Po každé fázi je navíc dobré zhodnotit průběh, teprve poté tuto fázi zaplatit a začít plánovat další část. Ruku v ruce s podrobnými termíny jde také položkový rozpočet. Nikdo vás nemůže nutit, abyste platili i plánovali úplně všechno najednou.
Pokud navíc plánujete stavět i přes zimu, je dobré si uvědomit, zda se v zimě bude pracovat už jen uvnitř nebo ještě venku. V druhém případě je dobré po firmě chtít termíny na takzvaně dobrou zimu, kdy počasí dovolí pracovat, a na špatnou zimu, kdy může mráz nebo sníh práci zpomalit.
Když firma neumí vysvětlit nejasnosti, její dokumentace není dostatečně podrobná nebo vyžaduje peníze předem. Stejně tak v případě, kdy se během stavby několik týdnů nic neděje, to totiž svědčí o špatné organizaci. Anebo když není ochotná pustit na stavbu kdykoli nezávislý dozor.„Slušná firma by měla přijmout zodpovědnost za případné chyby. Může se stát, že se něco nepovede, v takovém případě nic nezakrývá, chybu opraví nebo nabídne slevu,“ říká Daniel Uskokovič ze společnosti Wienerberger.
Stavební dozor je kapitola sama pro sebe. Není totiž dobré nechat jeho výběr na stavební firmě, měl by být nezávislý. Co všechno má na starost? Dohlíží na průběh stavby a dodržování termínů, zná nejlepší stavební postupy a technologie, hlídá také dodržování legislativy a pomáhá ke kolaudaci.
„Stavební dozor je důležitý například také proto, že dokáže posoudit, zda změna, pro kterou se v průběhu stavby rozhodne firma nebo i vy, neovlivní třeba právě legislativní proces, a nestane se, že byste pak nedosáhli na kolaudaci nebo dotaci,“ dodává odborník.
Odměna pro stavební dozor většinou odpovídá zhruba 5 procent ceny celé stavby na klíč. Samozřejmě závisí na rozsahu a náročnosti stavby. V případě jednoduchého přízemního domu, kdy je přítomnost dozoru na stavbě dostatečná jednou za měsíc a odborník je případně ochotný i pro konzultace po telefonu, jeho odměna činí okolo 20 000 korun.
Cena materiálu se v posledních letech rychle zvyšuje, proto jsou své ceny často nuceny zvyšovat i firmy. Zatímco dříve mohly garantovat stejné ceny i na rok a půl, dnes už to mohou být třeba jen tři měsíce. Je tedy dobré zvážit, zda chcete všechen materiál nakoupit najednou dopředu, kdy můžete ještě stihnout nižší ceny, ale musíte počítat s částkou navíc za uskladnění, anebo nakupovat postupně a risknout případné zdražování.
Na trhu dnes najdete hodně stavebních společností, bohužel ne na všechny se můžete spolehnout. Nenechejte se zlákat nízkou cenou a firmu si před uzavřením smlouvy dobře prověřte. Zjistěte si, zda má společnost za sebou již nějaké zdařilé realizace. Před uzavřením smlouvy si nechte vypracovat položkový rozpočet. V něm by měly být rozepsány ceny veškerých prací a stavebních materiálů. Rozpočet pro jistotu nechte zkontrolovat nezávislým odborníkem, abyste měli jistotu, že v něm něco nechybí nebo nepřebývá. Ve fázi výstavby si najměte nezávislý stavební dozor, který bude hlídat, zda práce probíhají kvalitně a podle harmonogramu.
Objevte prověřené stavební firmy z celé země v programu Wienerberger e4 dům. Výrobce stavebních materiálů Wienerberger za tyto firmy ručí, v některých případech i garanční listinou do 250 000 korun v případě prokázaných vícenákladů.