Seznam Native ve spolupráci s

Světlo je život

Pusťte k sobě tolik světla, kolik je potřeba

V době, kdy musíme doma trávit většinu času, domov slouží i jako kancelář a škola. Proto je důležité, abychom se doma cítili dobře. Práce s denním světlem je zásadní pro zdraví.

arrow

Denní světlo je základ

Denní světlo pomáhá vytvářet příjemné a inspirativní prostředí, ve kterém se lidské tělo cítí velmi komfortně, jak po psychické, tak i fyzické stránce. V budovách ale bohužel trávíme více času než naši předkové, což v době pandemie platí dvojnásob. Je tedy důležité uspořádat jednotlivé místnosti tak, aby co nejlépe sloužily svému účelu, myslet na to, jak obydlí správně prosvětlit, a kdy okna naopak „zatáhnout“, a to z důvodu potřeby tmy, ale i kvůli soukromí nebo ochraně majetku.

foto_01shadow

Světlo versus tma

Správná regulace intenzity slunečního záření je pro zdraví a psychickou pohodu důležitá a díky technologiím lze světlo chytře regulovat. Můžete tak řídit přísun denního světla doma nebo třeba v kanceláři. „Prudké světlo může být pro někoho aktivátorem, který mu dodává energii, a proto takoví jedinci vyžadují, aby měli prostory okolo sebe prosvětlené. Někoho naopak příliš světla ruší a dává přednost spíše šeru,“ říká interiérová designérka Alice Jaegerová, majitelka ateliéru IQ Interiéry.

Umělé světlo nedokáže nahradit vlastnosti slunečního svitu, který je přírodním antidepresivem. Světlo stimuluje hladinu serotoninu, dopaminu i tvorbu vitamínu D. Naše tělo pracuje na základě svých biologických hodin a vše je v souladu s tzv. biorytmem. K denním aktivitám a fungování tělesných funkcí je potřeba dostatek přirozeného světla, v noci je tomu naopak. Pro správnou funkci regeneračních procesů je nutné, aby si tělo spánkem odpočinulo v klidu a tmě. Úbytek světla stimuluje vylučování melatoninu, který je zodpovědný za spánek a za jeho kvalitu. „Přírodní světlo je v domovech nutností, a přestože umělá světla ho mohou poměrně věrohodně imitovat, je potřeba si také uvědomit, že lidské tělo není stroj a není vhodné světlo uměle neustále protahovat, organismus by si pak dostatečně neodpočinul,“ dodává designérka.

Přemýšlejte, kde budete spát, kde pracovat nebo si hrát

Množství světla v jednotlivých částech bytu či domu je odvislé od toho, na jakou světovou stranu směřují okna v místnostech. Například pracovna by měla poskytnout příjemné klima pro práci, proto je vhodné ji orientovat na východní či jihovýchodní stranu. Slunce tak bude místnost oslňovat jen brzy ráno, a pokud jste ranní ptáče, tak se před přímými paprsky ochráníte vhodným okenním stíněním. „V prostorách, kde jsou monitory nebo jiné obrazovky, je prudké světlo nepřítel a stínění je nutností,“ říká designérka Alice Jaegerová.

Dětský pokoj musí vyhovovat mnoha činnostem, proto bychom se na jeho světovou orientaci měli obzvláště zaměřit. Je prostorem pro hry, učení, odpočinek, ale i spánek. Ideální je tedy orientace na jih, slunce tak bude prostor prosvětlovat po celý den. Tmu, která je pro spánek důležitá, zajistí nejlépe venkovní rolety, které díky svým vlastnostem nepropustí žádné světlo a brání i pronikání hluku.

Ložnice by měla být nejchladnějším místem v domě, proto je nejvhodnější ji směřovat na východ. Slunce vás ráno příjemně vzbudí, ale přes den už se do místnosti nedostane. Zvolit můžete i orientaci na sever, chlad je přínosný pro zdravý spánek. Ani západní strana nemusí být pro ložnici nevhodná. Je ale dobré myslet na to, že v létě slunce zapadá později, a v pokoji tedy bude dlouho světlo. Potřebnou tmu zajistí například vnitřní látkové stínění, které působí měkce a do interiéru ložnice snadno zapadne.

foto_02shadow

„Někteří klienti s ložnicí na východní stranu vyžadují stínění oken, aby je nerušilo ranní slunce, a někteří naopak uvítají, že je slunce ráno probouzí. Na západní straně je potřeba zatemňujících závěsů kvůli slunci i pouličnímu osvětlení, které může při usínání rušit. Nejméně často bývá klienty řešeno zastínění na severní straně,“ popsala své zkušenosti bytová designérka.

Stínění pod kontrolou

Česká firma Climax začínala v roce 1992 montáží těsnění do oken a dveří a následně přešla k vlastní výrobě vnitřních žaluzií. „Nabízíme venkovní žaluzie, rolety, markýzy a pergoly, ale také látkové rolety, plisé či japonské posuvné stěny a další produkty různých barev i tvarů,“ popisuje obchodní ředitel společnosti Climax Filip Šimara a doplňuje: „Pokud si zákazník neví rady, kterou stínicí techniku si pořídit do svého domova, s výběrem mu rádi pomůžeme,“ dodává.

Ochrana před horkem, hlukem i zloději

Venkovní žaluzie se používají v domech i bytech. Lze s nimi zastavit pronikání slunečních paprsků ještě před okny, fungují tedy zároveň i jako klimatizace. Venkovní žaluzie využijete ve dne i v noci, chrání vaše soukromí a vytváří příjemné prostředí pro život.

Díky tomu, že venkovní rolety nepropustí žádné sluneční paprsky, si můžete užít klidný spánek v naprosté tmě a bez většího hluku. „Venkovní rolety chrání okna před prudkým deštěm i UV zářením a lze je opatřit i sítí proti hmyzu nebo pojistkou proti vytažení, která znesnadní přístup zlodějům,“ vyjmenovává výhody rolet Filip Šimara.

Markýzy se hodí na terasy rodinných domů či balkony bytů. „Vyrábíme všechny markýzy na míru a se čtyřletou zárukou. Můžete je doplnit o čidlo, které vyšle signál k pohonu pro vytažení nebo zatažení látky podle aktuálního počasí a vy tak můžete v klidu opustit váš domov,“ vysvětluje Filip Šimara.

Hra se světlem i ochrana soukromí

„Climax žaluzie patří mezi nejpoužívanější varianty vnitřního stínění, nejsou drahé a dobře se udržují,“ prozrazuje Filip Šimara. Hliníkové žaluzie plynule regulují množství světla v interiéru, chrání před sluncem a pohledy sousedů. Hodí se téměř na jakýkoli typ okna.

Vnitřní látkové stínění účinně reguluje množství světla v místnosti a dotváří atmosféru v místnosti. Lze vybírat ze širokého množství barev, dekorů, typů látek i druhů stínění. „Na látkové rolety, vertikální žaluzie, plisé nebo japonské posuvné stěny, které vyrábíme na míru, dostane zákazník záruku 4 roky,“ upozorňuje Filip Šimara ze společnosti Climax.

I když musíte doma trávit více času, než byste si přáli, zařiďte svůj domov tak, abyste se v něm cítili dobře a aby vyhovoval i vašim pracovním návykům. Pořiďte si to správné stínění do vašeho interiéru a ovládejte světlo a tmu, chraňte svůj spánek i uši před hlukem a svůj majetek před zloději.

Mějte stínění i svůj domov pod kontrolou.

Chci výhodné stínění