Seznam Native ve spolupráci s

Tajemství dlouhověkosti

Moderní věda, starověká indická moudrost i zkušenosti nejzdravějších národů se shodují v receptu na dlouhověkost. Klíčem nejsou technologie, ale denní rutina sladěná s rytmy přírody.

Uprostřed Egejského moře leží zelený ostrov Ikaria. Strmé hory tu vyrůstají přímo z moře, vinou se jimi úzké cesty provoněné rozmarýnem a ze strání se ozývá zvuk kozích zvonců. Čas tu plyne jinak. Ikaria patří mezi takzvané modré zóny – místa na světě, kde se lidé dožívají sta i více let, aniž by ztráceli vitalitu. Jsou stále aktivní, samostatní a zapojení do života komunity. Tyto oblasti jsou živoucími laboratořemi dlouhověkosti, tedy snahy o prodloužení aktivní části života ve zdraví. Globálně se pro tento přístup, který dává kvalitě života stejnou důležitost jako jeho délce, vžil název longevity.

Touha po dlouhověkosti provází lidstvo od nepaměti. Už starověcí alchymisté věřili v existenci kamene mudrců, který měl mimo jiné sloužit jako elixír života, přinášet věčné zdraví, zpomalit stárnutí a možná také porazit smrt. Dokonce i Epos o Gilgamešovi, jeden z nejstarších textů na světě, se zabývá nesmrtelností. A ačkoli od vzniku díla uplynulo čtyři tisíce let a za tu dobu se vystřídaly dvě stovky generací, lidi podobné myšlenky stále přitahují.

Modré zóny

Modré zóny jsou oblasti, kde se lidé běžně dožívají ve zdraví vyššího věku než jinde na světě. Jméno jim dal obyčejný modrý fix, kterým je výzkumníci kdysi zakroužkovali do mapy.

Co je spojuje?

Přirozený každodenní pohyb

Smysl života

Silné mezilidské vztahy a komunitní život

Dostatek spánku a odpočinku

Strava bohatá na rostlinné složky a zdravé tuky

Nízká úroveň stresu

Z alchymistických dílen až do moderních laboratoří

Do výzkumu longevity putují miliony dolarů ročně a investice strmě rostou. Bohatí lidé si uvědomují, že peníze jim jsou k ničemu, pokud si je nebudou moci užít ve zdraví. V oblasti výzkumu vynikají práce vědců jako David Sinclair či Elizabeth Blackburn, kteří zkoumají různé aspekty stárnutí a možnosti jeho zpomalení.

Pořádají se konference, vznikají stále nové studie, dokonce i celé odvětví biohacking je postavené na problematice zdraví a dlouhověkosti. Biohacking zkoumá jednotlivé životní funkce a to, jak je co nejlépe optimalizovat. Biohackeři vyhodnocují svůj tep, tlak, mozkové vlny, teplotu, hladinu glukózy, kalorický výdej a příjem i kvalitu mikrobiomu, tedy mikroorganismů, které žijí v našem těle a na něm.

biohacking

Zda je biohacking pouze módní vlna, ukáže až čas. Nesmrtelnost je, alespoň prozatím, v nedohlednu, samotné téma dlouhověkosti však svou nesmrtelnost prokázalo. Dnes už navíc není pouhým snem králů a alchymistů. Dlouhý život ve zdraví je tématem pro stále více lidí.

A možná jsme tomuto cíli blíž než kdy dřív. Moderní věda už umí pojmenovat konkrétní biologické procesy, které za stárnutím stojí – a také ukazuje, že některé z nich dokážeme zpomalit, nebo dokonce zvrátit. Nikoli zázračnou pilulkou, ale souhrou každodenních návyků, přístupu k životu a nových objevů v oblasti genetiky, epigenetiky či výživy.

Proč stárneme?

Stárnutí není jen to, že nám přibývají vrásky. Jde o souhrn procesů, během kterých se buňky postupně opotřebovávají a pozbývají schopnost regenerace. Buňky ztrácí energii a v těle se hromadí chronický zánět, který nás oslabuje. Dobrou zprávou nicméně je, že tyto procesy můžeme zpomalit. Stačí změnit pár návyků.

Základ tvoří pět pilířů dlouhověkosti, které můžeme sami ovlivnit. Nejedná se o žádnou magii ani drahé procedury, za které bychom museli utrácet desetitisíce. Pilíře dlouhověkosti jsou návratem ke zdravému selskému rozumu, který doplňují data z výzkumů.

1. Spánek

Základní kámen regenerace

Kvalita spánku ovlivňuje všechno – od nálady po imunitu, od schopnosti opravovat buňky až po regulaci hormonů. Podle výzkumů Davida Sinclaira je právě hluboký a dostatečně dlouhý spánek jedním z nejúčinnějších „biohacků“ dlouhověkosti. Během spánku tělo čistí mozek od toxinů a opravuje poškozené buňky. Jeho nedostatek se pojí s vyšším rizikem chronických nemocí, obezity i zkrácené délky života.

Tipy pro dlouhověkost:

Chodit spát ve stejný čas, spát v úplné tmě a ochlazené místnosti, vyhnout se večer modrému světlu z monitorů.

2. Pohyb

Kratší dobu a pravidelně

Hlavně však přirozeně. Lidé v modrých zónách necvičí podle tabulek. Nepotí se ve fitku, ale přirozeně se hýbou po celý den. Chodí pěšky, pracují na zahradě, nosí dřevo, vaří, uklízejí. Pohyb rozproudí lymfu, zlepší citlivost na inzulin a podpoří regeneraci energetických továren v našich buňkách.

Tipy pro dlouhověkost:

Každodenní chůze, práce rukama, jemná jóga nebo tanec mají větší efekt než extrémní trénink třikrát týdně.

3. Strava

Méně, ale kvalitně

Jedním z hlavních společných znaků dlouhověkých populací je umírněné, ale výživné stravování. Lidé v modrých zónách jedí převážně rostlinnou stravu – luštěniny, olivový olej, zeleninu, fermentované potraviny. Maso a cukr jen výjimečně. Důležitou roli hraje také načasování jídla – obvykle jedí jen dvakrát až třikrát denně a poslední jídlo několik hodin před spaním.

Tipy pro dlouhověkost:

Neexistuje univerzální pravidlo zdravého stravování, které by sedělo na všechny. Je ale dobré omezit průmyslově zpracované potraviny. Nejlepší jsou ty přirozené a minimálně zpracované, jak je nabízí sama příroda. Jídlo by mělo být výživné a měli bychom ho jíst vždy v klidu. Ideální je dát si maximálně tři pokrmy denně v intervalu zhruba deseti hodin.

4. Psychika

Mentální hygiena a zvládání stresu

Chronický stres je záludný svou nenápadností. Dlouhodobě nám však oslabuje imunitu, narušuje trávení i hormonální rovnováhu. Nositelka Nobelovy ceny Elizabeth Blackburn prokázala, že chronický stres zkracuje koncové části DNA, které jsou jedním z ukazatelů biologického stáří.

Tipy pro dlouhověkost:

Dechová cvičení, všímavost, čas v přírodě, balanc mezi samotou a společností, kreativní činnosti i terapie – to vše posiluje duševní odolnost a schopnost zvládat stres. Je potřeba pečovat o pevné mezilidské vztahy a sociální život, které jsou pro delší a zdravější život zásadní.

5. Suplementace

Cílená podpora zdraví

Díky výzkumům víme, že některé živiny a látky hrají zásadní roli v prevenci stárnutí. Jsou jimi například vitamin D, omega-3, hořčík nebo přímo látky spojované s dlouhověkostí jako spermidin či kvercetin, které mají potenciál podporovat buněčné zdraví, tlumit zánět a optimalizovat metabolismus.

Tipy pro dlouhověkost:

Suplementace může být vhodným doplněním, nikoli náhradou zdravého životního stylu.

Moudrost prověřená tisíciletími

Pilíře zdraví a vitality podle tradičního indického systému ajurvédské medicíny

Spánek jako základní pilíř, nutný pro stabilitu i mentální klid

Strava podle tělesného typu a ročního období, jednoduchá a čerstvá

Denní režim, pohyb jako součást života

Duševní čistota, meditace, laskavost, klid mysli

Omlazující terapie, bylinné doplňky a rituály

Ajurvéda je tradiční systém léčení pocházející z Indie, starý více než 5 000 let, založený na rovnováze těla, mysli a ducha.

Doplňky stravy související s dlouhověkostí

Jak se vyznat v džungli doplňků?

Povědomí o účinnosti doplňků stravy je sice nesrovnatelně lepší v porovnání s minulostí, má to však i svou stinnou stránku. Tou je přehršel nabídek, kterých stále přibývá. Vznikají doplňky, které v sobě kloubí látky rozdílné kvality. Přestože některé doplňky získávají vědeckou pozornost díky vlivu na buněčné zdraví, není jedno, v jaké formě je přijímáme.

Kombinované tablety sice slibují pohodlí, ale účinnost jednotlivých látek se může snižovat kvůli interakci nebo špatné vstřebatelnosti. Často je lepší vybírat doplňky zvlášť a v kvalitní, nejlépe přírodní formě. A ideálně jejich užívání konzultovat s lékařem, který z rozboru krve posoudí, co v těle chybí.

staví na vědě a zkušenostech

V moderním kontextu neznamená svatý grál dlouhověkosti doslova nesmrtelnost, ale spíš co nejdelší aktivní a zdravý život, ke kterému nevede jedna univerzální cesta vhodná pro všechny. Proto stojí za to něco si načíst, nechat se nasměrovat a investovat do kvality.

  • Brainmarket se opírá o nejnovější vědecké studie.

  • Doplňky stravy vyrábí více než deset let a působí v devíti zemích.

  • Na Brainmarket.cz najdete kromě produktů pro nejrůznější potřeby také naučné články či podcasty.

  • Inspirovat se můžete tipy na zdravou pleť nebo stravu vhodnou proti úzkosti, či zde získáte rady, jak zdravě spát.

Chci se o kvalitních doplňcích dozvědět víc