Seznam Native ve spolupráci s

Tipy na báječnou dovolenou v Německu

Vydejte se po vinařských stezkách nebo za pohádkami bratří Grimmů

Jen pár desítek kilometrů za česko-německými hranicemi narazíte na romantické zříceniny, rozsáhlé vinice nebo středověká městečka s hrázděnými domy, které se za stovky let téměř nezměnily.

V Chemnitzu navštivte ateliéry v garážích

Saská Kamenice, jak se Chemnitzu česky říká, je pro letošní rok Evropským městem kultury. Dny tu můžete strávit touláním po městě a obdivováním bohatě zdobených fasád secesních vil nebo naopak střídmých budov postavených ve stylu Bauhaus. Za pozornost stojí i to, jak obyvatelé města vrací život již nevyužívaným továrním budovám a mění je na muzea nebo galerie. Příkladem je průmyslové muzeum, které sídlí v bývalé slévárenské hale továrny na obráběcí stroje. Zřízení muzea budovu zachránilo před plánovaným zbořením.

Garáže jako příležitost k setkávání

Jsou často opomíjené, a přitom jsou součástí každého většího města ve střední Evropě. Zděné garáže, které často stavěli sami obyvatelé, se letos v Chemnitzu proměnily v umělecké ateliéry, místa pro koncerty i sousedská setkávání.

Cílem projektu #3000Garagen je ukázat přínos místních garáží pro společenský život, a to například i komentovanými procházkami. Staly se také inspirací pro umělce. Fotografka Marie Sturmová vytvořila portréty několika desítek majitelů těchto garáží, umělec Martin Maleschka si od nich zase vypůjčil různé předměty, které uspořádal do pomyslného archivu kolektivních příběhů a vzpomínek.

Třetí největší saské město bylo kdysi centrem automobilové výroby regionu, i dnes zde však koncern VW provozuje velkou motorárnu. Pokud se chcete o slavné automobilové historii této spolkové země dozvědět více, navštivte chemnitzské Muzeum saských vozidel. Sídlí ve vícepodlažních garážích, které patří mezi nejstarší zachovalé v celém Německu. Šestipatrová budova s částečně prosklenou fasádou byla postavena v roce 1928 a kromě prostoru pro parkování v ní byla i čerpací stanice, opravna a myčka.

Který slavný filozof má v Chemnitzu velkou bronzovou bustu?

Karl Marx

Friedrich Nietzsche

Immanuel Kant

Chemnitz ale neláká jen na umění, muzea nebo galerie. V místním parku, který je rozsáhlejší než newyorský Central park, se můžete procházet klidně celé odpoledne. A pouze letos tu budete mít šanci usednout do gondoly na řece Kamenici a poznat Chemnitz z jiné perspektivy.

Navštivte Evropské hlavní město kultury pro rok 2025 a zavítejte na výstavu nebo do muzea. Prozkoumejte kalendář akcí a naplánujte si svůj víkendový výlet.

Chci se vydat do Chemnitzu

V Berlíně pozdravte císaře Augusta i Nefertiti

Na Muzejním ostrově, který leží na řece Sprévě v centru Berlína, můžete strávit i celý den. Pětice tamních muzeí návštěvníky láká na keramiku, šperky a mince objevené německými archeology při expedicích na Blízkém východě nebo v Egyptě, ale i na moderní umění.

Jako první vzniklo Staré muzeum, tedy Altes Museum, které dodnes vystavuje pozůstatky řecké, římské a etruské kultury. Můžete tak obdivovat majestátní sochu Dia nebo zdobené etruské pohřební urny. Nejobdivovanějším exponátem je busta císaře Augusta, jeden z nejlépe dochovaných portrétů prvního římského císaře.

Hieroglyfy i Nefertiti najdete v Neues Museum

Když kapacita Altes Museum německým objevitelům nestačila, začala postupně vznikat muzea další. Prvním z nich bylo Neues Museum, které dodnes vystavuje hlavně předměty ze starého Egypta. Můžete se tu začíst do papyrusových svitků s hieroglyfy nebo si prohlédnout úchvatnou bustu Nefertiti, mocné starověké vládkyně. Jedná se o jedno z nejslavnějších uměleckých děl starověkého Egypta, za kterým míří milovníci umění a historie z celého světa. Busta je velmi propracovaná a zobrazuje přirozenou krásu panovnice.

Ve kterém muzeu najdete slavný „berlínský zlatý klobouk“, tajemný artefakt z doby bronzové?

Altes Museum

Neues Museum

Bode-Museum

Tisíce let staré artefakty na ostrově uprostřed Berlína doplňují expozice zaměřené na výtvarné umění – třeba z období impresionismu. Mistrovská díla Maneta nebo Renoira tak můžete obdivovat ve Staré národní galerii, tedy Alte Nationalgalerie. Bode-Museum zase láká návštěvníky na byzantské umění či na jednu z největších sbírek historických mincí na světě. Nejnovější z pětice muzeí, Pergamonmuseum, je nyní zavřené kvůli rekonstrukci. Ukrývá monumentální oltář, Ištařinu bránu z Babylonu a další velkolepé památky, které si budete moci opět prohlédnout až v roce 2027.

Sbírky na Muzejním ostrově patří k nejcennějším pokladům lidstva. Navštivte berlínský muzejní komplex a poznejte víc například o životě ve starověku. Prozkoumejte kalendář akcí a naplánujte si svůj víkendový výlet.

Chci se vydat do Berlína

Vydejte se po stopách bratří Grimmů

Městečka s půvabnými hrázděnými domy, tajemný zámek Šípkové Růženky nebo kouzelné lesy spojuje pohádková cesta. Trasa dlouhá 600 kilometrů vede z města Hanau až do Brém a návštěvníky přivede i do míst, kde se bratři Grimmové, nejslavnější němečtí sběratelé lidových příběhů a pohádek, narodili, kde strávili dětství, studovali a pak sami coby profesoři vyučovali. Cesta letos slaví 50. výročí své existence.

Výchozí bod, město Hanau, je rodištěm obou bratrů – Jacoba a Wilhelma Grimmových. Jsou autory těch nejznámějších pohádek, třeba Sněhurky, Popelky, Šípkové Růženky, Lociky, Jeníčka a Mařenky nebo Karkulky. Právě za ní se můžete vypravit do pohádkového městečka Alsfeld uprostřed lesů. Červená čepička totiž patří k místnímu tradičnímu kroji, a tak při troše štěstí „opravdovou“ Červenou Karkulku sami potkáte.

Potkejte žabího prince

V Marburgu, kde bratři Grimmové studovali na univerzitě, na vás čeká dvoukilometrová procházka vedoucí úzkými středověkými uličkami a po strmých schodech. Dobře se během ní rozhlížejte, abyste spatřili žabího prince, Popelčin střevíček nebo vlka se sedmi kůzlátky. Sochy pohádkových postav a symbolů z příběhů tvoří sedm zastávek, díky kterým se s pohádkami blíže seznámíte.

Co bylo cílem bratří Grimmů?

Vytvořit zábavné příběhy pro děti.

Napsat populární knihu, díky které by zbohatli.

Zachovat německé lidové příběhy a jazyk.

Se závěrečnou zastávkou, městem Brémy, se pojí další příběh bratří Grimmů, pohádka o čtveřici domácích zvířat známá jako Brémští muzikanti. Starého osla, psa, kočky a kohouta se chtějí jejich majitelé zbavit. Proto zvířata od farmářů raději utečou a vydají se do Brém, aby se stala muzikanty. Do města ale nedojdou, neboť po cestě narazí na loupežníky. Zvířata si na sebe stoupnou a udělají ohromný rámus. Loupežníci se zaleknou a z domu, kde kradli, utečou. Zvířata pak v tomto domě spokojeně dožijí. Jejich sochu, jak stojí na sobě, můžete vidět právě v centru Brém. Kromě pohádek se bratři Grimmové věnovali i zaznamenávání německých pověstí, jednou z nich je například temný příběh o krysaři z Hamelnu.

Zavítejte na místa, která bratry Grimmovy inspirovala. Vypravte se na cestu německými městečky, k tajemným hradům a princeznovským zámkům.

Chci se vydat na cestu

Bavorsko láká na víno a procházky podél řeky Mohan

Největší spolková země Německa je proslulá především svou pivní kulturou a slavnostmi, které pořádají místní folklórní spolky. V severozápadní části Bavorska ale najdete oblast, která se pyšní také dlouhou vinařskou tradicí. Na území zvaném Franky se pěstování vinné révy věnují už více než 1 200 let, a to převážně v údolí řeky Mohan, kde je příznivé podnebí pro zakládání vinic. Ve zdejší vápencové půdě se obzvlášť daří Sylvánskému zelenému a díky mladým vinařům tu zažívá renesanci i Müller Thurgau. Bavorsko je vyhlášené také pěstováním chřestu, jeho sezona letos začne 11. dubna.

Srdcem franského vinařství je město Würzburg, kam z Prahy dojedete autem za čtyři až pět hodin. Romantické středověké město vzniklo na místě původní keltské osady. Mezi jeho dominanty patří nejen středověká pevnost Marienberg, ale i historické vinice, jež Würzburg obklopují. Jednou z nich je i Würzburg Stein, odkud pocházelo jedno z Goethových oblíbených vín.

Jaké pochutiny Němci servírují k vínu?

Německá kuchyně je stejně rozmanitá jako místní vinařství. Na severu země se lehčí ryzlink podává k mořským plodům, na jihu k pečenému vepřovému kolenu. Zatímco v celé zemi můžete narazit na křupavé preclíky, pouze v oblasti Franky si pochutnáte na Blau Zipfel. Jde o bílé klobásy vařené v octovém nálevu, ke kterému chuťově ladí místní víno odrůdy Müller Thurgau. Ve Würzburgu pak můžete ochutnat specialitu Schäufele, pečené vepřové ramínko s křupavou kůrkou. Místní ho obvykle párují se Sylvánským zeleným, které má svěží kyselinku a dobře tak vyvažuje mastné jídlo.

Co je pro franská vína typické?

Vyrábí se výhradně z červených odrůd.

Vysoký obsah cukru.

Baňatá lahev zvaná Bocksbeutel.

Franská vína můžete ochutnat na stezce, která vede podél řeky Mohan přes malebná vinařská města s dlážděnými uličkami a domovními štíty, jako je Miltenberg, Volkach nebo Iphofen. Narazíte v nich na rodinná vinařství, kde si můžete dát sklenku Sylvánského zeleného či Müller Thurgau přímo od vinaře. Pokud chcete zažít, jak vypadají místní tradice, vydejte se v září na vinobraní neboli Federweißer. Každý rok jím místní zakončují sérii slavností vína, které se obvykle konají už od března. Města ožívají hudbou, průvody a ochutnávkami vín přímo ve sklepech či pod širým nebem. Stačí se posadit ke stolu, nechat si nalít a zaposlouchat se do příběhů o místním vinařském řemesle. Franskou vinařskou specialitou je unikátní baňatá lahev zvaná Bocksbeutel.

Franská vinařská krajina láká i na procházky po vyhlídkách, k těm nejpůsobivějším patří Terroir f ve Stettenu. Vyhlídková plošina je zasazená vysoko nad vinicemi a nabízí panoramatický pohled na zvlněné svahy údolí řeky Mohan a dál až k Würzburgu. Procházka vede přes historické vinice, vinařskou kapli a venkovní posezení Stein-Weinhütte, kde si můžete odpočinout s výhledem na krajinu, kterou utvářely generace místních vinařů.

Vypravte se na bavorskou vinařskou cestu a ochutnejte místní vína v některé z vináren pod širým nebem.

Chci se vydat do Bavorska

Poznejte příběh Johanna Sebastiana Bacha

Uznávaný barokní skladatel a vynikající varhaník Johann Sebastian Bach strávil nejdelší část svého života v Sasku. Narodil se v roce 1685 v Eisenachu a momenty své největší slávy prožíval v Lipsku, kde je také pohřbený. Letos město slaví 275 let od jeho úmrtí, a tak máte možnost zavítat na koncerty, festivaly a výstavy, které se konají při této příležitosti, navíc jen pár hodin cesty autem od česko-německých hranic.

Bachovy skladby oslovily posluchače už před třemi sty lety hlubokými emocemi a precizními harmoniemi. Mnoha lidem ale zprvu připadaly příliš složité. Dodnes bývají pro svoji dokonalost často připodobňovány k matematickým vzorcům nebo symetrii v přírodě. Bach svým dílem inspiroval další vynikající skladatele Mozarta, Beethovena nebo Chopina. I ti přispěli k tomu, že se Bachova skladatelská tvorba po jeho smrti dočkala zaslouženého uznání.

Kde strávil dětství Johann Sebastian Bach?

Durynský Eisenach, který leží zhruba 400 kilometrů od Prahy, je na svého slavného rodáka patřičně hrdý. Už v roce 1907 místní proměnili jeho rodný dům v Bachovo muzeum. Dnes je jedním z největších hudebních muzeí v Německu a každou hodinu se tu koná krátký koncert, při kterém se rozezní pět barokních klávesových nástrojů.

Proč Bach napsal skladbu o kávě?

Rád skládal hudbu se šálkem kávy.

Káva byla zakázaná – skladbou se vysmíval úřadům.

Skladbou se vysmíval tehdejší posedlosti kávou.

Posledních dvacet sedm let svého života strávil Bach v Lipsku. Připravoval skladby pro bohoslužby a další společenské události v celém městě. Skladatel také v Lipsku vedl chlapecký sbor, který díky němu dosáhl světové úrovně a je dodnes známý i za hranicemi Německa. Všechny čtyři kostely, které měl jako městský ředitel hudby na starosti, je možné navštívit i dnes. V kostele sv. Tomáše si můžete dokonce prohlédnout unikátní varhany, které byly speciálně navrženy tak, aby odpovídaly stylu Bachovy hudby. Thomaskirche je zároveň místem skladatelova posledního odpočinku.

Zavítejte na místa, která inspirovala světoznámého skladatele a varhaníka. Vypravte se po jeho stopách a ponořte se do precizních harmonií barokní hudby.

Chci se vydat po stopách Bacha

V Německu na vás čeká spousta nevšedních zážitků. Patří mezi ně návštěva Evropského hlavního města kultury, muzeum s bustou starověké královny Nefertiti, procházka po malebných vinicích, seznámení s příběhy bratří Grimmů nebo třeba koncert s hudbou geniálního skladatele J.S. Bacha.