Tomu
říkáte kafe?
Šest tváří české lásky ke kávě
My Češi jsme národem kávomilů – sedm lidí z deseti si den bez kávy nedokáže ani představit. To ale neznamená, že se shodneme na tom, co dobrá káva je. Naše srdce jsou rozdělená stereotypy. Zatímco jeden neuznává nic jiného než poctivého turka, druhý přísahá na flat white a třetí zase nedá dopustit na filtr.
Zarytý turkař
Turek
Flat white
Pumpkin
Vídeň
Espresso
Filtr
Přetáhněte správný druh kávy do obrázku
Je zastáncem starých dobrých časů, kdy káva byla silná a černá jak noc. Kafe musí mít charakter, stejně jako on sám. Český turek je symbolem tradice a přesvědčení, které nesmí být narušeno žádnými novotami. Když si zalévá svou kávu vroucí vodou, místností se line vůně tak intenzivní, že by vzbudila i spícího medvěda. A chraň vás ruka Páně, když mu nabídnete espresso. To je pak schopný spustit hlasitý monolog o tom, jak jsou tyto moderní patoky „slabé a bez chuti“.
Ale i český turek umí překvapit, když se připraví správně. „Stejně jako u všech jiných způsobů přípravy kávy je i tady důležité namlít zrna těsně před zalitím a ohřát vodu na 93 nebo 94 stupňů. Káva by měla být jemně namletá a neměla by se zalévat vařící vodou, tím se zabije veškerá její chuť,“ radí Jiří Mahr, odborník na výběrovou kávu z pražírny Coffeespot. Z výběrových druhů kávy se podle něj na turka nejlépe hodí ty na espresso. Jsou tmavě pražené a jejich chuť je tedy plná a hořká.
Alchymista
Turek
Flat white
Pumpkin
Vídeň
Espresso
Filtr
Přetáhněte správný druh kávy do obrázku
Káva pro něj není jen nápoj – je to posvátný rituál. V kávových zrnkách je ukrytý příběh plný chutí. Alchymista to ví a v každém doušku s pokorou odhaluje tóny nugátu, rybízu nebo pečeného ananasu. Jeho kuchyň, kdysi určená pro vaření, se proměnila v laboratoř. Na stole se lesknou nástroje jako digitální váha, ruční mlýnek s kónickými kameny a přístroje s názvy připomínající jména vesmírných sond – chemex, V60 nebo aeropress. Když se alchymista chystá na přípravu kávy, místnost naplní až hmatatelné soustředění. Zrna mele zásadně ručně a pramenitou vodu odměřuje s přesností na molekuly.
Na první pohled to může vypadat, že se alchymista snaží získat Nobelovu cenu za chemii, ale jeho posedlost přípravou kávy není bezdůvodná. Filtrovaná káva totiž dokáže vyzdvihnout i ty nejjemnější chuťové nuance zrn. „Filtr z nich dostane opravdu nejvíc a vytáhne z kávy tóny ovoce,“ říká Jiří Mahr. I on sám je zastáncem používání pramenité vody pro přípravu filtru.
„Na chuti je to opravdu znát, ostatně filtrovanou kávu tvoří z 99 procent voda.“
Vídeňská
aristokratka
Turek
Flat white
Pumpkin
Vídeň
Espresso
Filtr
Přetáhněte správný druh kávy do obrázku
Na místech, kde se pije káva se šlehačkou, čas plyne pomaleji. Voní čerstvě namletou kávou, máslovým krémem a piškotovým těstem. Ve vitrínách jsou jako exponáty v muzeu vystavené laskonky, věnečky, punčáky i rakvičky. Právě sem naše vídeňská aristokratka zamíří, když si chce dopřát něco dobrého. Její oblíbená vídeňská káva je přece odrazem jejího vytříbeného vkusu – načesaná a elegantní. A pořádná porce šlehačky? To je pochopitelně základ! Vždyť v Rakousku na tom vybudovali celou kávovou kulturu, která je tak významná, že se dostala na Seznam kulturního dědictví UNESCO. Tak jaképak pochybnosti o tom, zda má takto připravovaná káva budoucnost.
V moderních kavárnách se sice s vídeňskou verzí kávy nesetkáme, ale podle odborníka Jiřího Mahra z Coffeespotu není ani tam smetana zapovězená. Spíše naopak. „Renesanci zažívá třeba irská káva, která se také podává se smetanou,“ říká.
„Kombinace whisky, cukru a filtrované kávy s vrstvou husté smetany navrchu je prostě bomba.“
Letenský
hipster
Turek
Flat white
Pumpkin
Vídeň
Espresso
Filtr
Přetáhněte správný druh kávy do obrázku
Zatímco pro někoho je káva prostředkem ke každodennímu přežití, pro něj je flat white uměním. V mobilu má aplikaci s mapou výběrových kaváren a neúnavně hledá ten nejlepší latte art s jednorožcem. Obvykle zadumaně sedí v útulné kavárně s pokojovými rostlinami, které s ním nejspíš vedou hluboký, filozofický rozhovor o jeho kávových preferencích. Jenže ne každý jeho víře rozumí a letenský hipster se tak často ocitá v roli kazatele. V takové chvíli s bohorovným klidem vysvětluje rozdíl mezi flat white a cappuccinem a vyvrací mýty o tom, že výběrová káva je kyselá.
A v tom s ním souhlasí i pražírna Coffeespot: Tvrzení, že výběrové kávy jsou kyselé, je jedním z největších mýtů. Káva sice může mít přirozenou aciditu, ale to se týká například odrůd z Keni, které chutnají po rybízu. „Kyselá je káva jedině v případě, že je buď špatně upražená, nebo špatně připravená,“ vysvětluje Jiří Mahr. Ve výběrových kavárnách podle něj skutečně můžete hledat chutě oříšků, čokolády nebo ovoce.
„Trendem v pražení kávy jsou nyní různé typy fermentace, které dodávají kávě nečekané chutě. V takové kávě pak opravdu cítíte jahody nebo meloun,“ dodává.
Přepálený
manažer
Turek
Flat white
Pumpkin
Vídeň
Espresso
Filtr
Přetáhněte správný druh kávy do obrázku
Espresso je pro něj nedotknutelné a nesmí se do něj přidávat žádná mléčná složka. Natož aby se mu někdo pokusil udělat cappuccino, které je v jeho očích nápojem pro slabochy. Denně zvládne klidně tři až pět šálků espressa. Má na to automatický kávovar, aby neztrácel čas. Pořád je ve spěchu, a navíc ví, že pravé a pořádné „presso“ dostane jedině v Itálii. Na to přísahá, kdykoli se hovor stočí ke kávě.
Ani Jiří Mahr kávu z automatu úplně nezavrhuje. Sám se dokonce v Coffeespotu podílel na vývoji kávových kapslí na espresso. „Docílili jsme skvělé chutě a myslím, že za toto espresso se můžeme hrdě postavit,“ vysvětluje. Káva z domácích kávovarů podle něj někdy nechutná tak, jak by měla, z jednoduchého důvodu. „Pokud tam dáte kávu, která je pražená do kaváren a jejich pákových kávovarů, tak chuť nikdy nebude stejná. Navíc pokud tam dáte kávu určenou na filtr, může se vám stát, že káva bude opravdu kyselá,“ vysvětluje. Do automatických kávovarů doporučuje tmavší zrna, která jsou primárně určená na espresso.
Sladká
požitkářka
Turek
Flat white
Pumpkin
Vídeň
Espresso
Filtr
Přetáhněte správný druh kávy do obrázku
V jejím světě je cukr základní ingrediencí, která dává kávě smysl. Každý šálek je jako malý kousek štěstí. Osvěžuje duši i četbu knih, které ji posunou v životě dál. Při prvním doušku si ráda v duchu odříkává svou mantru: „Všechno je možné, mysli pozitivně a dosáhneš svého potenciálu.“ Podzim je jejím nejoblíbenějším ročním obdobím. Ve spadaném listí vidí, že je čas nechat staré věci odumřít, aby se zrodilo něco nového. Navíc začíná sezóna Pumpkin Spice Latte. Kdo by chtěl pít hořkou kávu z titěrného šálku, když může mít kávovou bombu v půllitrovém kelímku?
Pumpkin Spice Latte už je dnes fenoménem, který dokáže vyvolat vášnivé debaty. Podle Jiřího Mahra jde ale i tento nápoj připravit důstojně a tak, aby vynikla chuť kávy. „Když místo levného sirupu použijete ten domácí dýňový a přidáte do něj vlastní směs koření, může to být vlastně skvělé pití,“ radí. Cukr je však podle něj v tomto případě zbytečný.
„Pokud zvolíte dobrou výběrovou kávu, tak ta má přirozeně nasládlou chuť.“
S dobrými kávovými zrny je dovoleno všechno
Ať už máte rádi kávu s cukrem, šlehačkou, nebo nedáte dopustit na kapslový kávovar – v pražírně Coffeespot věří, že na skvělé kafe má právo úplně každý. A proto na Moravě už třináct let praží ta nejlepší zrna z celého světa. Nikoho při tom nesoudí a praží výběrovou kávu pro všechny.
Široká nabídka kávy – od těch nejvybranějších zrn pro opravdové znalce až po dostupné a kvalitní směsi pro celou rodinu. Mají něco pro hipstery, babičky i všechny mezi tím.
Kávová zrna praží každý den a ihned odesílají, takže vám káva dorazí čerstvá a do dvou dnů. To ocení nejen domácí milovníci kávy, ale i kavárny, které spoléhají na kvalitu a rychlost dodání.
Chci dobrý kafe bez předsudků