Vydejte se do úchvatné krajiny
Udělejte si výlet do míst, kde úmorně pracovali středověcí těžaři a o několik století později i političtí vězni. V místní nádherné krajině, která je protkaná důkazy o těžbě stříbra, cínu, železa, uranu a dalších rud, si odpočinete od stresu a spěchu. Na prozkoumávání krás Karlovarska jeden den nestačí.
Kde jinde začít objevovat hornickou historii Krušnohoří než tady. Štola č. 1 přibližuje nejen způsob dobývání nerostů, ale také utrpení politických vězňů, kteří zde byli nuceni těžce pracovat v 50. letech minulého století.
Štola dlouhá 260 metrů byla vyražena blízko dolu Svornost, nejstaršího uranového dolu na světě, v roce 1952. Měla ověřit výskyt uranu. Její provoz byl ukončen v roce 1957.
Vydejte se podél hornického skanzenu, kudy vede 8,5 kilometru dlouhá naučná stezka Jáchymovské peklo. Vystoupejte po Mauthausenských schodech, které vedou nad dolem Svornost a po kterých stoupali političtí vězni. Místní drahocenný uran, který v nelidských podmínkách těžili, využívali nejprve nacisté a poté Sověti pro své jaderné programy.
Další videaV blízkosti jáchymovských uranových dolů bylo vybudováno 11 pracovních táborů. Podívejte se na mrazivý příběh Jaroslava Cibulky, člena komunistického odboje a jednoho z více než 70 tisíc vězňů, kteří zde nuceně pracovali:
Další videaMěsto Jáchymov vzniklo v 16. století poté, co tu objevili stříbro. To přilákalo řadu horníků z Čech i ze zahraničí.
V roce 1534 je Jáchymov druhé nejlidnatější město v českých zemích. Má více než 18 tisíc obyvatel.
Tolary se z místního stříbra razily už na začátku 16. století a daly jméno i americkému dolaru. Razily se v mincovně šlechtického rodu Šliků, kde dnes sídlí hojně navštěvované muzeum, které kromě jiného připomíná, že Jáchymov byl ve své době centrem vzdělanosti, renesance a humanismu. V muzeu se nachází celá řada cenných tiskovin a přibližuje návštěvníkům historii města, těžbu stříbra a dějiny lázeňství.
Smolinec se v Jáchymově těžil od 19. století a v roce 1898 se manželům Marii a Pierrovi Curieovým podařilo izolovat z odpadového materiálu jáchymovské továrny na uranové barvy silně radioaktivní prvky radium a polonium.
Staří horníci často mluvili o léčivých účincích vody z dolů na klouby. Později se ukázalo, že obsahuje radon. To vedlo ke vzniku prvních radonových lázní na světě, které využívají radonovou vodu pro léčení dodnes. Radonová voda pochází celkem ze čtyř pramenů, které jsou získávány v dole Svornost a jsou vedeny tři kilometry dlouhým potrubím do lázeňských domů.
Další videaKromě radonových koupelí, obkladů, ozáření či injekcí si lázeňští návštěvníci mohli dopřát také radonové pivo či sodovku a jako suvenýr si pořídit radonové mýdlo. Co bylo radioaktivní, bylo na přelomu 19. a 20. století “in”.
V okolí měst Abertamy, Horní Blatná a Boží Dar se rozkládá rozsáhlá hornická krajina, kde se nejprve rýžovaly a poté i těžily cínové rudy od 16. do 19. století. Obrovské podzemní komory, které jsou důkazem těžby, tu můžete navštívit i dnes.
Pro potřeby těžby vznikl také téměř 13 kilometrů dlouhý Blatenský vodní příkop, který od poloviny 16. století přiváděl vodu do cínových dolů. Podél něj vede příjemná procházková trasa z Božího Daru až do Horní Blatné, kde je odvedený do potoka.
Nedaleko města Abertamy se nachází důl s exotickým názvem Mauritius. Svůj provoz zahájil v 16. století a fungoval až do 40. let minulého století. Šachta dolu postupně dosáhla hloubky 145 metrů. Nedaleko dolu se nachází také Červená jáma, jeden z největších systémů důlních propadlin na světě.
Kopečky zeminy roztroušené západně od Božího Daru dokládají obrovský rozsah rýžování cínovce v Krušných horách. Sejpy, pozůstatky po rýžovištích, se řadí k největším ve střední Evropě.
Zamiřte na okraj Božího Daru, kde v přírodní rezervaci můžete obdivovat divoká rašeliniště, horské louky, vřesoviště a lesní porosty. Rašeliniště je domovem mnoha chráněných a ohrožených druhů rostlin a zvířat.
Další videaŠtola Johannes je mimořádně zachovalý komplex dolů a podzemních komor. Nachází se na Zlatém Kopci asi 8 kilometrů od Božího Daru. Návštěvníci při prohlídce stoupají do dobývky, objeví velkou komoru i šachtu. Nezapomeňte proto na teplé ponožky a holínky! Zapomnětlivcům je tu i půjčí.
Boží Dar je nejvýše položené město ve střední Evropě. I proto je vyhledávanou lokalitou mezi lyžaři. Zimním sportům se tu totiž dá věnovat i v době, kdy jinde není po sněhu ani památky. Turisté sem ale míří po celý rok, a to především za krásnou přírodou a místním klidem. Udělejte si výlet i vy.
Městečko v srdci Krušných hor je domovem Ježíška. Vydejte se v Božím Daru na naučnou Ježíškovu cestu. Po celý rok tu také můžete zanechat své přání v Ježíškově poště. Pokud na přání napíšete i svou adresu, Ježíšek vám na Vánoce pošle přání zpět s razítkem.
Městečko Horní Blatná bylo založené na zelené louce čistě kvůli tomu, aby lidé, kteří pracovali v dolech, měli kam složit hlavu. Dnes je výchozím bodem pro objevování řady památek a přírodních zajímavostí.
Asi 2 kilometry od města se nachází Blatenský vrch s rozhlednou, která zároveň leží na trase dvou oblíbených naučných stezek Vlčí jámy a Blatenský příkop. Kamenná rozhledna je vysoká 21 metrů a byla zbudovaná v roce 1913. Vystoupejte po 85 schodech, odměnou vám bude překrásný pohled na Krušnohoří z výšky 1044 metrů nad mořem.
Procházkový okruh Vlčí jámy začíná a končí v Horní Blatné. Naučná stezka měří necelých 5 kilometrů a vede přes cínová ložiska, podél Blatenského vodního příkopu, skrz nádherné lesy a Blatenský vrch až k Ledové jámě, 15 metrů hluboké důlní propadlině, ve které se drží sníh po celý rok. Cesta dále vede turisty k Vlčí jámě, další propadlině, která byla původně dolem Wolfgang. Dnes je na jeho místě přes 120 metrů dlouhá a 25 metrů hluboká jáma.
Krušnohorské hornické památky jsou nově zapsané na seznam světového dědictví UNESCO. Kromě tří hornických památek v Karlovarském kraji, ke kterým patří i Rudá věž smrti v Ostrově se jedná o Hornickou krajinu Krupka a Hornickou krajinu na vrchu Mědník v Ústeckém kraji. Společně s českými památkami bylo na prestižní seznam zapsáno i 17 hornických památek v německém Sasku.
Karlovarská příroda a památky mají co nabídnout po celý rok. Na návštěvu tohoto regionu jeden den nestačí.
Chci vědět víc