Seznam Native ve spolupráci s

Továrna na drobáky

Od střížku k razidlu – jak se rodí mince

Bezhotovostní platby jsou stále rozšířenější, ale mít v kapse pár drobných v mincích se může i dnes občas hodit. Na spropitné, do nákupního vozíku v supermarketu nebo do skříňky ve fitku. Čím méně s nimi ale přicházíme do styku, tím více zapomínáme, že je v peněžence máme a jak vůbec vypadají. Vzpomněli byste si, jaké motivy jsou na jednotlivých mincích?

Lícní strana každé z nich je stejná, najdete na ní českého lva. Ale co třeba rub jednokorunové mince? To si možná ještě vybavíte, je na ní motiv svatováclavské koruny. Na dvoukoruně se leskne velkomoravský šperk, desetikorunu zase zdobí panorama brněnské katedrály svatého Petra a Pavla, na dvacetikoruně je svatý Václav. Na padesátikoruně pak najdete seskupení budov charakteristických pro Prahu.

Jak se z kovu stanou koruny?

Oběžné mince, tedy ty, s nimiž běžně platíme, se začínají vyrábět v takzvané střížkárně. Tam se z ocelového plíšku vyřeže kruhová placka, které se říká střížek. Ten je potřeba vyhladit a galvanizovat, aby se na něm udržela vrstva niklu, mosazi či mědi podle nominální hodnoty mince.

U každé várky se z obrovského množství střížků, které už jsou potažené jedním ze tří kovů, vybere vzorek o tisíci kusech. Na něm se pak zkoumají požadované parametry jako například průměr, síla, hmotnost či elektrická vodivost. Z poměru dobrých a špatných střižků je pak vyhodnocena celková kvalita každé várky. Pokud splňuje parametry, putují střížky do počítačky, kde je překontrolována jejich velikost.

Bez razidla nemá mince tvář

Leskne se jako zrcadlo

Zejména investiční a pamětní mince jsou raženy ve špičkové kvalitě proof, která se vyznačuje zrcadlově lesklou plochou a matným reliéfem.

Kontrastu medailér docílí díky úpravě povrchu razidel. U těch špičkové kvality se lesklá mincovní plocha razidla leští diamantovou pastou do zrcadlového lesku. Takto ošetřená plocha se poté přelepí speciální fólií a medailér poté vyřeže skalpelem tu část, která bude matová. Ta se musí opískovat. Každá taková mince je pak umístěna do plastové kapsle, jež zabrání přístupu vzduchu a prachu. Minci vyraženou v kvalitě proof totiž dokáže znehodnotit i otisk prstu, neboť minci už pak nelze vyleštit do původního stavu.

V České mincovně v Jablonci nad Nisou vyrazí každý rok zhruba 100 milionů oběžných mincí.


Z drahých kovů pak vyrábějí pamětní či investiční mince a medaile. Poptávka po nich se zvýšila i kvůli inflaci.

„Sady oběžných mincí se v posledních letech těší obrovské popularitě a vyprodají se ještě dříve, než jsou vyraženy. Před několika lety jich byly plné sklady a zájem o ně byl minimální,“ říká Jaroslav Černý. „Obecně je největší zájem o produkty s nízkým emisním nákladem, tedy především sběratelské mince Na kolech, limitované edice mincí Český lev, sady oběžných mincí a mince, které razíme pro Českou národní banku,“ doplňuje.

Unikátní mince s hologramem


Česká mincovna má dlouholeté zkušenosti s hologramy na mincích. Již v roce 1999 vyrobila skutečný unikát – první minci s holografickou ražbou do ryzího zlata na světě. V roce 2020 pak vytvořila nenapodobitelný hologram Czech Security Check, který chrání vybrané investiční mince Český lev před paděláním. V roce 2023 se Česká mincovna rozhodla věnovat hologramu většinu reverzní strany mince. Přestože hologram s vyobrazením majestátního lva a královské koruny působí plasticky, je prakticky plochý a nelze ho nahmatat. Motiv je tvořen mikroskopickými reliéfy s detailem začínajícím v řádu nanometrů. To je asi tisíckrát méně než tloušťka lidského vlasu.