1 / 7
Dostali jste chuť na čaj nebo kávu. Jakou variantu ohřevu vody zvolíte?
Napustím do konvice a ohřeju jen tolik vody, kolik zrovna potřebuju.
Nejúspornější je ohřívat v rychlovarné konvici jen potřebné množství vody. To si můžete přesně odměřit hrníčkem, ze kterého si následně horký nápoj vychutnáte. Ohřev vody v hrnci na plotně výhodný není, ohříváte totiž i samotnou nádobu a teplo uniká. Rychlovarná konvice šetří čas a peníze i v případě, že potřebujete vroucí vodu pro vaření těstovin.
2 / 7
Rozhodli jste se šetřit tak, že zkrátíte své sprchování z 15 na 10 minut. Víte, kolik tak ročně uspoříte?
Napustím do konvice a ohřeju jen tolik vody, kolik zrovna potřebuju.
Při sprchování proteče zhruba 8 litrů vody za minutu, záleží na typu hlavice i proudu vody. Zkrátíte-li dobu z 15 na 10 minut, spotřebujete místo 120 litrů pouze 80. Pokud se sprchujete jedenkrát denně po celý rok, tak při současné průměrné ceně vody ušetříte za rok až 2 000 korun. Spotřebu můžete snížit také zastavováním vody při šamponování nebo napouštěním vany jen jednou za čas. Při koupeli totiž najednou spotřebujete až 150 litrů vody.
3 / 7
V létě máte v ložnici k nevydržení a rozhodli jste se pořídit si klimatizaci. Víte, jaký výkon by měla mít pro místnost o rozměrech zhruba 6 × 5 metrů s výškou stropu 2,5 metru?
Napustím do konvice a ohřeju jen tolik vody, kolik zrovna potřebuju.
Výše popsaná místnost má objem 75 m³. Tu zvládne vychladit běžná klimatizační jednotka s výkonem kolem 2,5 kW. Pro větší prostory zvolte výkonnější zařízení. Před nákupem zvažte výhody a nevýhody nástěnné i mobilní klimatizace a zaměřte se na spotřebu. Zajímejte se o energetickou třídu, případně o koeficienty COP a EER, které udávají poměr výkonu a příkonu – čím vyšší hodnota, tím účinnější zařízení. Obzvláště při umístění v ložnici pak berte v potaz také hlučnost. Moderní klimatizace však bývají už standardně vybavené tichým nočním režimem.
4 / 7
Snažíte se svítit úsporně, proto jste už před několika lety vyměnili všechny žárovky za úsporné. Co dalšího můžete udělat?
Napustím do konvice a ohřeju jen tolik vody, kolik zrovna potřebuju.
Zdá se to jako maličkost, ale prach může pohltit až 20 % světla. Čas od času tedy žárovky i stínidla otřete. Pokud jste už ve své domácnosti vyměnili všechny žárovky za úsporné, které sice jsou dražší, ale jejich životnost je mnohem delší a příkon nižší, můžete se zamyslet ještě nad intenzitou osvětlení. Modernější světla ji umí regulovat. Zhasnout se vyplatí vždy, když odcházíte z místnosti na déle než 5 minut. Není pravda, že opětovné rozsvícení pak spotřebuje větší množství energie.
5 / 7
Tepelné čerpadlo představuje úsporný způsob vytápění. Víte, které tvrzení o něm není pravdivé?
Napustím do konvice a ohřeju jen tolik vody, kolik zrovna potřebuju.
Přidáním tepelného čerpadla do systému vytápění můžete uspořit až 60 % nákladů. Zařízení zpracovává teplo z okolí (země, voda, vzduch) a tím pak zajišťuje plnohodnotné vytápění domu i ohřev užitkové vody. Jedná se také o ekologické řešení s minimálními náklady na údržbu, s nenáročnou obsluhou a automatickým provozem. Tepelná čerpadla se hodí pro dům z jakéhokoliv materiálu, který je zajištěný proti tepelným ztrátám, tedy buď dům po rekonstrukci s tepelnou izolací, nebo novostavbu.
6 / 7
Rozhodli jste se šetřit tak, že obývací pokoj budete místo na 24 °C vytápět na 20 °C. O kolik tak snížíte spotřebu energie?
Napustím do konvice a ohřeju jen tolik vody, kolik zrovna potřebuju.
S ubraným stupněm Celsia snížíte svoji spotřebu přibližně o 6 %. Během topné sezony se tedy opravdu vyplatí se doma spíše přiobléct a udržovat teploty nižší. Pro obývací pokoj je teplota kolem 20 °C ideální, v ložnici pak jděte ještě níž, zlepšíte tím i kvalitu svého spánku. Nevyplatí se ale topení úplně vypínat a znovu zapínat. Zahřívání téměř vychladlé místnosti bude energeticky náročnější, než kdyby zůstalo zapnuté na mírnější stupeň. S tím nejvýhodnějším nastavením topení mohou pomoci moderní technologie. Například chytré termohlavice, které umožňují regulovat teplotu skrze mobilní aplikaci.
7 / 7
Uvažujete o pořízení fotovoltaiky, vaše střecha ale směřuje na západ. Je to problém?
Napustím do konvice a ohřeju jen tolik vody, kolik zrovna potřebuju.
Orientace střechy na jih, jihovýchod či jihozápad je pro fotovoltaický systém nejlepší, fotovoltaika se ale vyplatí i při orientaci na východ či západ. Střecha směrem na jižní stranu má o přibližně 20 % vyšší efektivitu a nejvíc energie vyrobí během poledne a v průběhu dne. Panely směrem na západ zase nejlépe obstarávají večerní výrobu. Orientace panelů na sever se pak vůbec nedoporučuje. Přesto není třeba se s fotovoltaikou loučit – panely je možné instalovat i na pozemek či na zastřešenou garáž.