Seznam Native ve spolupráci s

Triky pro úsporné žití

Víte, jaký je nejefektivnější způsob ohřevu vody nebo jestli se vyplatí časté zhasínání?

Ověřte si v kvízu své znalosti ze světa šetření energiemi.

spustit kvíz

1 / 7

Dostali jste chuť na čaj nebo kávu. Jakou variantu ohřevu vody zvolíte?

A

Ohřeju rovnou plnou konvici, třeba se bude později zbylá voda na něco hodit.

B

Napustím do konvice a ohřeju jen tolik vody, kolik zrovna potřebuju.

C

Vodu ohřeju v malém kastrůlku na plotně.

Napustím do konvice a ohřeju jen tolik vody, kolik zrovna potřebuju.

Nejúspornější je ohřívat v rychlovarné konvici jen potřebné množství vody. To si můžete přesně odměřit hrníčkem, ze kterého si následně horký nápoj vychutnáte. Ohřev vody v hrnci na plotně výhodný není, ohříváte totiž i samotnou nádobu a teplo uniká. Rychlovarná konvice šetří čas a peníze i v případě, že potřebujete vroucí vodu pro vaření těstovin.

2 / 7

Rozhodli jste se šetřit tak, že zkrátíte své sprchování z 15 na 10 minut. Víte, kolik tak ročně uspoříte?

A

800 korun

B

2 000 korun

C

4 600 korun

Napustím do konvice a ohřeju jen tolik vody, kolik zrovna potřebuju.

Při sprchování proteče zhruba 8 litrů vody za minutu, záleží na typu hlavice i proudu vody. Zkrátíte-li dobu z 15 na 10 minut, spotřebujete místo 120 litrů pouze 80. Pokud se sprchujete jedenkrát denně po celý rok, tak při současné průměrné ceně vody ušetříte za rok až 2 000 korun. Spotřebu můžete snížit také zastavováním vody při šamponování nebo napouštěním vany jen jednou za čas. Při koupeli totiž najednou spotřebujete až 150 litrů vody.

3 / 7

V létě máte v ložnici k nevydržení a rozhodli jste se pořídit si klimatizaci. Víte, jaký výkon by měla mít pro místnost o rozměrech zhruba 6 × 5 metrů s výškou stropu 2,5 metru?

A

10,5 kW

B

5 kW

C

2,5 kW

Napustím do konvice a ohřeju jen tolik vody, kolik zrovna potřebuju.

Výše popsaná místnost má objem 75 m³. Tu zvládne vychladit běžná klimatizační jednotka s výkonem kolem 2,5 kW. Pro větší prostory zvolte výkonnější zařízení. Před nákupem zvažte výhody a nevýhody nástěnné i mobilní klimatizace a zaměřte se na spotřebu. Zajímejte se o energetickou třídu, případně o koeficienty COP a EER, které udávají poměr výkonu a příkonu – čím vyšší hodnota, tím účinnější zařízení. Obzvláště při umístění v ložnici pak berte v potaz také hlučnost. Moderní klimatizace však bývají už standardně vybavené tichým nočním režimem.

4 / 7

Snažíte se svítit úsporně, proto jste už před několika lety vyměnili všechny žárovky za úsporné. Co dalšího můžete udělat?

A

Pravidelně žárovky otírat, aby nebyly zaprášené.

B

Vrátit se k tradičním žárovkám, protože jsou oproti těm úsporným mnohem levnější.

C

Nezhasínat, když odcházím z místnosti jen na několik desítek minut. Opětovné rozsvícení spotřebuje zbytečnou energii.

Napustím do konvice a ohřeju jen tolik vody, kolik zrovna potřebuju.

Zdá se to jako maličkost, ale prach může pohltit až 20 % světla. Čas od času tedy žárovky i stínidla otřete. Pokud jste už ve své domácnosti vyměnili všechny žárovky za úsporné, které sice jsou dražší, ale jejich životnost je mnohem delší a příkon nižší, můžete se zamyslet ještě nad intenzitou osvětlení. Modernější světla ji umí regulovat. Zhasnout se vyplatí vždy, když odcházíte z místnosti na déle než 5 minut. Není pravda, že opětovné rozsvícení pak spotřebuje větší množství energie.

5 / 7

Tepelné čerpadlo představuje úsporný způsob vytápění. Víte, které tvrzení o něm není pravdivé?

A

Díky tepelnému čerpadlu ušetříte až 30 % nákladů na vytápění.

B

Lze kombinovat s jinými systémy vytápění, například s kotlem.

C

Na jeho pořízení můžete využít dotační příspěvek.

Napustím do konvice a ohřeju jen tolik vody, kolik zrovna potřebuju.

Přidáním tepelného čerpadla do systému vytápění můžete uspořit až 60 % nákladů. Zařízení zpracovává teplo z okolí (země, voda, vzduch) a tím pak zajišťuje plnohodnotné vytápění domu i ohřev užitkové vody. Jedná se také o ekologické řešení s minimálními náklady na údržbu, s nenáročnou obsluhou a automatickým provozem. Tepelná čerpadla se hodí pro dům z jakéhokoliv materiálu, který je zajištěný proti tepelným ztrátám, tedy buď dům po rekonstrukci s tepelnou izolací, nebo novostavbu.

6 / 7

Rozhodli jste se šetřit tak, že obývací pokoj budete místo na 24 °C vytápět na 20 °C. O kolik tak snížíte spotřebu energie?

A

o 5 %

B

o 12 %

C

o 24 %

Napustím do konvice a ohřeju jen tolik vody, kolik zrovna potřebuju.

S ubraným stupněm Celsia snížíte svoji spotřebu přibližně o 6 %. Během topné sezony se tedy opravdu vyplatí se doma spíše přiobléct a udržovat teploty nižší. Pro obývací pokoj je teplota kolem 20 °C ideální, v ložnici pak jděte ještě níž, zlepšíte tím i kvalitu svého spánku. Nevyplatí se ale topení úplně vypínat a znovu zapínat. Zahřívání téměř vychladlé místnosti bude energeticky náročnější, než kdyby zůstalo zapnuté na mírnější stupeň. S tím nejvýhodnějším nastavením topení mohou pomoci moderní technologie. Například chytré termohlavice, které umožňují regulovat teplotu skrze mobilní aplikaci.

7 / 7

Uvažujete o pořízení fotovoltaiky, vaše střecha ale směřuje na západ. Je to problém?

A

Ano, instalace panelů se vyplatí jen v případě, že střecha směřuje na jih.

B

Ne, panely i tak vyrobí dostatečné množství energie.

C

Ano, instalace panelů se vyplatí jen v případě, že střecha směřuje na východ.

Napustím do konvice a ohřeju jen tolik vody, kolik zrovna potřebuju.

Orientace střechy na jih, jihovýchod či jihozápad je pro fotovoltaický systém nejlepší, fotovoltaika se ale vyplatí i při orientaci na východ či západ. Střecha směrem na jižní stranu má o přibližně 20 % vyšší efektivitu a nejvíc energie vyrobí během poledne a v průběhu dne. Panely směrem na západ zase nejlépe obstarávají večerní výrobu. Orientace panelů na sever se pak vůbec nedoporučuje. Přesto není třeba se s fotovoltaikou loučit – panely je možné instalovat i na pozemek či na zastřešenou garáž.

Šetřete s technologiemi od

 • 1

  Fotovoltaika

 • 2

  Klimatizace

 • 3

  Dobíjení

 • 4

  Osvětlení

 • 5

  Ohřev vody

 • 6

  Dodávky energií

 • 7

  Vytápění

 • 8

  Odvětrávání

Optimalizace vytápění, úsporné svícení nebo výhodná sazba elektřiny.

To vše jsou oblasti, kde můžete šetřit s pomocí PRE.

Chci ušetřit