Seznam Native ve spolupráci s
Morocco

Uličkami marockých měst

Hornatá země na severu Afriky vás okouzlí nejen exotickou krásou starobylých měst, ale i zlatavými plážemi

Do Maroka můžete vyrazit za poznáním historie, písečnými dunami nebo odpočinkem na pobřeží Atlantiku. A možná vás místní lidé přizvou, abyste si s nimi vychutnali sladký mátový čaj.

V jedné z nejseverněji položených zemí Afriky, kam se z Prahy dostanete přibližně za čtyři hodiny letu, na vás dýchne jiný svět. Pro Maroko je charakteristický kontrast moderního a velmi prostého způsobu života. Ve starobylých městech uvidíte monumentální stavby, například jednu z největších mešit na světě, a na rušných tržištích si vyzkoušíte smlouvání s marockými obchodníky. Vyrazit můžete taky na horskou túru do zelených údolí pohoří Vysoký Atlas a po aktivní části dovolené pak můžete odpočívat na jedné ze zlatavých pláží v letovisku Agadir.

Maroko ve zkratce

Hlavní město

Rabat

Rozloha země

710 850 km²

Počet obyvatel

37 milionů

Kdy vyrazit

březen až listopad

Doba přímého letu z Prahy

4,5 hodiny

Náboženství

99 % islám,

1 % křesťanství a judaismus

Měna

marocký dirham

= 2,24 koruny české

Úřední jazyky

Arabština

a  jazyk amazigh (domluvíte se zde anglicky, francouzsky i španělsky)

Státní zřízení

konstituční monarchie

Marrákeš

plný života

Náměstí Jemaa el-Fna
Medina, Marrakéš

Červená perla Maroka, jak se Marrákeši díky hradbám a budovám z červeného pískovce přezdívá, je nejčastějším cílem cestovatelů mířících do této země. Se svým téměř milionem obyvatel je to čtvrté největší marocké město. Nachází se na úpatí pohoří Atlas a jako většina ostatních měst v Maroku má i Marrákeš starou část, takzvanou medinu, kde se nachází pestrobarevné uličky a důležité památky či tržiště, na kterých bývá velmi rušno. Obchodníci vám tam budou nabízet různé zboží od koberců přes šátky, kožené boty a kabelky až po koření či barevné talíře s arabskými vzory.

Největší tržiště v Marrákeši se nachází na náměstí Jemaa el-Fna. Nejlepší je tam zajít po setmění, kdy se na obrovské ploše scházejí akrobati, populární hudebníci nebo zaklínači hadů, aby přicházejícím návštěvníkům předvedli svá čísla. Kromě pouličních umělců jsou tam samozřejmě i stánky s jídlem, kde můžete ochutnat tradiční marocké pokrmy jako tažín či tangia nebo si vychutnat mátový čaj. Velmi rádi vám také připraví čerstvé šťávy z pomerančů nebo granátových jablek. Pokud si budete od místních něco kupovat, nebojte se vyjednávat o ceně. V Maroku je tento postup běžný.

Jemaa el-Fna
Palác Bahia

Pokud byste zatoužili po odpočinku od rušného prostředí na trzích, můžete se vydat na prohlídku paláce Bahia s rozsáhlými zahradami a nádvořím zdobeným modrými arabskými kachličkami. Toto luxusní sídlo bylo postaveno v 19. století a mělo ukazovat bohatství a moc tehdejšího sultána Bou Ahmeda. Dnes už mohou barevné mozaiky, dřevořezby či nástropní fresky obdivovat i návštěvníci z celého světa. Odpolední procházka zelenými alejemi obklopujícími palác je příjemným odpočinkem od rozpálených ulic, kde v letních měsících teploty přesahují i čtyřicet stupňů Celsia.

Tradiční marockou surovinou je kuskus. Víte, z čeho se vyrábí?

Jsou to jemná obilná zrna
Je to druh těstoviny vyrobený ze semoliny
Jedná se o nalámanou celozrnnou pšenici

Správná odpověď. Špatná odpověď. Mnoho lidí si myslí, že kuskus jsou obilná semena nebo zrna. Ve skutečnosti jde o těstovinu. Kuskus se dělá ze směsi krupice a vody. Dnes se většinou vyrábí průmyslově a prodává se v sušené podobě. Tradiční recept na marocký kuskus je bezmasý. Přidává se do něj hodně zeleniny a případně luštěniny.

Za významnými mešitami do

Fesu a Casablanky

Fes / Casablanca
Mešita Hasana II., Casablanca

Největším marockým městem je téměř čtyřmilionová Casablanca. Španělský název – v překladu znamenající bílý dům – město získalo v 19. století. Údajně vznikl podle zářivě bílého majáku, který odedávna sloužil jako důležitý navigační bod pro námořníky. Mezi turisty oblíbená místa zde patří mešita Hasana II. Nachází se na umělém výčnělku u oceánu a byla vystavěna mezi lety 1986 a 1993. S minaretem vysokým 210 metrů se stala nejvyšší v Africe a sedmou největší na světě. Budova s otevírací střechou je postavena na ploše 20 tisíc metrů čtverečních a pojme více než 100 000 věřících.

Hlavní město Rabat

Mnoho lidí zná z marockých měst především Marrákeš nebo Casablanku. Hlavním městem této severoafrické země je Rabat se zhruba půl milionem obyvatel. Po cestě z moderní části města k pobřeží se dostanete do mediny, staré čtvrti, kde výhodně nakoupíte zlato či koberce a různé textilie. Historické centrum, zapsané na Seznamu světového dědictví UNESCO, ze všech stran obklopují pískovcové hradby. Pod nimi se nachází takzvané andaluské zahrady plné oleandrů a citrusových stromů, které jsou skvělým místem na procházku.

Turisty vyhledávané je i město Fes, které bylo založeno už v roce 789 a je proslulé úzkými spletitými uličkami. Nachází se zde nejstarší nepřetržitě fungující univerzita na světě. Al Quarawiyine Mosque Fes je jedním z předních duchovních a vzdělávacích center muslimského světa, které funguje už od roku 859. Ve Fesu také dodnes funguje jedna z nejstarších koželužen, kde se už po staletí zpracovávají různé druhy kůže a ručně se barví pomocí přírodních barviv, jako je kurkuma nebo indigo. Na to, jak se tam kůže zpracovávají, se dokonce můžete přijít podívat. Z přilehlých teras uvidíte na kádě s holubím trusem, který se do nich přidává kvůli obsahu amoniaku. Amoniak má vliv na to, že kůže změkne. Prohlídka koželužny není nejvoňavějším zážitkem, proto při příchodu dostanete větvičku máty. V obchodě si pak můžete koupit místní produkty, například kabelku nebo boty.

Koželužna, Fes

Víte, jaký olej je specifický pro marockou kuchyni?

Olivový olej
Lněný olej
Arganový olej

Správná odpověď. Špatná odpověď. Arganový olej, přezdívaný tekuté zlato, je tradiční marocký výrobek. Vyrábí se z ořechů stromu argánie trnité a je skvělý na pokožku, vlasy i nehty. Maročané ho ale nevyužívají jen jako kosmetický produkt, olej je také běžnou součástí marockých pokrmů. Arganové lesy jsou dokonce součástí seznamu chráněných biosférických rezervací UNESCO.

Projížďka na velbloudech po

písečných dunách

Erg Šebbi
Kemp, Merzouga

Velkou část Maroka zabírá saharská poušť. Její návštěva je zážitek, který by si v této zemi člověk rozhodně neměl nechat ujít. Některé duny tu dosahují výšky až 150 metrů. Největší a nejznámější je Erg Šebbi, která se nachází kousek od městečka Merzouga. Cesta autem z Fesu tam trvá přibližně 7 hodin, proto se vyplatí udělat si z návštěvy pouště vícedenní výlet. Přenocovat můžete ve stanech v táboře kočovných beduínů, povečeřet s nimi a užít si pozorování noční oblohy bez světelného smogu. Během dne je pak oblíbenou aktivitou turistů projížďka na velbloudech po písečných dunách.

Horská vesnice potěší filmové nadšence

Fanoušci bondovek nebo filmu Gladiátor ocení návštěvu filmařského místa – ksaru Ait Ben Haddou, který se nachází na úpatí Vysokého Atlasu a je součástí Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Ksary jsou tradiční marocké opevněné vesnice, které chránily obyvatele před nájezdy různých nepřátelských kmenů. Uvnitř hradeb se nachází obytné domy, mezi kterými vedou úzké uličky, a také náměstí a veřejné budovy.

Po návštěvě pouště se můžete vydat na osvěžující procházku do pohoří Vysoký Atlas. To se rozkládá v oblasti středního Maroka a směrem na východ se táhne k hranici s Alžírskem. Nejvyšším vrcholkem je Jbel Toubkal s výškou 4 167 m n. m. V údolích Atlasu najdete i méně náročné horské trasy, kam se dá vyrazit s dětmi. Ze širokých cest jsou nádherné výhledy do okolí. Lidé zde ještě žijí velmi prostým životem. Stále bydlí ve skromných vesničkách, pěstují vlastní ovoce a zeleninu a prádlo perou v řece.

Jbel Toubkal

Typickou marockou pochoutkou je ořechová pasta nazývaná amlou. Víte, z čeho se vyrábí?

Makadamové ořechy, kokosový olej, cukr
Mandle, arganový olej, med
Pekanové ořechy, arganový olej, cukr

Správná odpověď. Špatná odpověď. Tuto pochoutku si můžete koupit v každém marockém obchodě. Pokud byste chtěli ochutnat domácí verzi, můžete ji koupit přímo od místních, kteří ji prodávají na ulici ve velkých plastových kýblech. Její jemně nasládlá chuť se skvěle doplňuje s praženými mandlemi.

Odpočinek na plážích se

zlatavým pískem

Agadir
Medina, Agadir

Do Maroka se jezdí také za krásnými plážemi. Nejznámějším a nejoblíbenějším letoviskem je město Agadir na pobřeží Atlantiku, často přezdívané perla marockého pobřeží. Návštěvníkům nabízí rozlehlé pláže s pozvolným vstupem do vody a výhledy na předhůří Atlasu. Koupat se tady dá po celý rok. V centru města je spoustu restaurací a kaváren, kde si můžete vychutnat třeba „marockou whisky“, jak se často přezdívá marockému čaji. Večer pak můžete vyrazit na romantickou procházku starobylými uličkami.

Kousek od Agadiru leží rybářská vesnice Taghazout, která je oblíbeným cílem surfařů a ideálním místem pro ty, kdo si chtějí odpočinout na klidném a nerušeném místě. Nádherné pláže, poklidná atmosféra a skvělá gastronomie sem v posledních letech láká i takzvané digitální nomády. Dobré připojení k internetu, kavárny v evropském stylu a výhledy na oceán jsou pro práci na dálku ideální kombinací.

Taghazout

Tipnete si, jakým arabským slovíčkem si objednáte marocký čaj?

Atay
Afwan
Ashara

Správná odpověď. Špatná odpověď. Atay! Pokud budete chtít v Maroku ochutnat tradiční čaj, stačí říct jediné slovo, a obsluha vám automaticky přinese nerezovou konvičku plnou tohoto silného sladkého nápoje.

Maročané vás rádi pohostí

mátovým čajem

Lidé v Maroku obvykle začínají den skleničkou čaje. V horkých letních dnech je tradiční mátový čaj příjemně osvěžující. Přidává se do něj zelený čaj gunpowder, díky kterému je nápoj velmi hořký. Místní proto nešetří cukrem a přidávají do nápoje velké kusy nasekané cukrové homole. Podává se v nerezové konvičce a z výšky se nalévá do malých skleniček. Z těch se lije zase zpět do konvičky a proces se opakuje celkem třikrát, dokud se na povrchu neobjeví bublinky. Až poté si můžete čaj pořádně vychutnat. Servírovat by ho měla nejstarší osoba v místnosti. V Maroku to nejčastěji bývá muž. Zvykem je vypít celkem tři skleničky.

Tradiční oblečení je stále populární

I když je marocká móda ovlivněna globálními trendy, pořád jsou zde oblíbené tradiční oděvy, jako jsou kaftany a dželaby. V jiných zemích nosí kaftan obvykle muži, ale v Maroku ho oblékají zpravidla ženy. Můžete si jej představit jako dlouhý plášť, který se šije z bavlny nebo hedvábí a bývá ozdoben rozmanitými výšivkami. Čím slavnostnější kaftan je, tím bohatší bývá jeho zdobení. Dželaba je zase klasický berberský oděv. Dlouhý plášť s volnými rukávy je charakteristický především svou špičatou kapucí, která jeho nositele ochraňuje proti nepříznivému počasí.

Provoněná šafránem a skořicí

Marockou kuchyni ovlivnily různé kultury, které se v zemi postupně vystřídaly. Kromě berberského vlivu jsou v ní patrné prvky francouzské nebo španělské kuchyně. Marocká jídla obsahují hodně zeleniny, luštěnin a velké množství koření. Oblíbená je zejména skořice, koriandr, šafrán, římský kmín nebo kardamom. Zmíněné koření přivezli Arabové z Maroka do Evropy, když v 8. století obsadili Pyrenejský poloostrov. Například šafrán je důležitou ingrediencí tradiční španělské paelly, protože jí dodává typickou barvu a chuť.

Tažín
Rfisa

Téměř v každé marocké restauraci vám jídlo přinesou v hliněné nádobě zvané tažín. Existuje i stejnojmenné jídlo, které se obvykle skládá z kuřecího nebo jehněčího masa a směsi zeleniny. Dalším slavnostním pokrmem je takzvaná rfisa. Hlavními ingrediencemi jsou dušené kuře, čočka a cibule. Toto jídlo se někdy podává matkám po porodu, aby jim dodalo potřebnou sílu.

Možná byste to nečekali, ale i v Maroku můžete ochutnat jídlo podobné guláši. Připravuje se ve speciální terakotové nádobě tanjiya, která se umísťuje do podzemních místností sloužících k vytápění hamámů – tradičních lázní. Nádoby se vkládají do žhavého popela a tam se maso pomalu dusí až 12 hodin. Většinou se kombinuje kuřecí, jehněčí a hovězí. Důležitou ingrediencí tohoto pokrmu je česnek nebo šafrán.

Jak se nazývá sladkoslaný marocký koláč?

Empanada
Pastilla
Quiche

Správná odpověď. Špatná odpověď. Pastilla je tradiční koláč z listového těsta. Náplň většinou tvoří maso, vejce, mandle, rozinky a směs koření. Na závěr se posype cukrem a skořicí.

Objevte kouzlo

Maroka s cestovní kanceláří
Blue Style

Vydejte se na cestu do země, která vás nadchne pestrými barvami, exotickými vůněmi a rozmanitou přírodou. Maroko nabízí historické památky, horskou turistiku i odpočinek na rozlehlých písčitých plážích. Potěší milovníky poznávacích zájezdů, surfaře i plážové nadšence.

  • Vyberte si ze široké nabídky výletů a zážitků v okolí
  • Do Maroka vás dopraví přímé lety z Prahy
  • Na místě se o vás postará český delegát
  • Chci na dovolenou do Maroka
    Tip

    Velký okruh Marokem

    Zažijte během osmi dnů to nejlepší z této exotické země. Navštívíte nádherný palác Bahia v Marrákeši, uvidíte největší mešitu v Maroku, projdete se spletitými uličkami historického města Fes a poznáte filmařskou vesničku Ait Ben Haddou na úpatí Vysokého Atlasu. Samozřejmostí je česky mluvící průvodce, ubytování ve 4* hotelech s polopenzí a pohodlné transfery.

    Hotel Riu Tikida Dunas
    Tam chci
    Hotel Riu Palace Tikida Agadir
    Tam chci
    Hotel Les Dunes D’or
    Tam chci
    Hotel Valeria Jardins D’agadir
    Tam chci
    Hotel Agadir Beach Club
    Tam chci