Seznam Native ve spolupráci s

Ušlechtilý destilát

moderního gentlemanství

Jak vypadá skutečný gentleman? Zapomeňte na zastaralé představy o mužích v dokonale padnoucích oblecích a s nepřirozeně uhlazenými způsoby. Gentleman je něco úplně jiného. Sebejistý muž s pevnými hodnotami a přirozeným charismatem. A nezáleží na tom, jestli má na hlavě kšiltovku nebo klobouk. Pravé gentlemanství totiž v první řadě vychází zevnitř.

Chcete se stát mužem, jehož přítomnost obohatí každou místnost a každý rozhovor? V abecedě moderního gentlemana najdete zásadní vlastnosti a hodnoty, které formují charakter. Pod každým písmenem se skrývá inspirace, která vás obohatí anebo utvrdí v tom, že gentlemanem už jste.

Které písmenko
vás inspiruje?

Autenticita

Je vždy sám sebou. To znamená, že se nestylizuje do rolí, které mu nesedí, ani se nesnaží být jako někdo jiný. Ví, že výsledek by byl stejný, jako když si oblékne příliš těsný oblek. Okolí to pozná na první pohled. Jeho přístup k životu i chování proto vychází z jeho nitra, přesvědčení a hodnot, nikoliv z příruček etikety a toho, co mu říká okolí. Být autentický a upřímný však neznamená chovat se neomaleně či bezohledně. Gentleman je slušný a ohleduplný. Když někoho chválí, je to opravdové, a když vznáší kritiku, pak jedině konstruktivní.

S tím souhlasí i Lenka Bernardes de Silva, módní poradkyně a spoluautorka knihy První dojem. Právě první dojem je podle ní jako obálka knihy, která okamžitě vzbudí zájem, nebo naopak odradí od dalšího zkoumání. Je to chvíle, kdy se všechny naše smysly soustředí na to, co vidíme, slyšíme a cítíme v jednom jediném okamžiku. „Někdy se může zdát, že první dojem je povrchní záležitost, ve skutečnosti hraje klíčovou roli ve vztazích a interakcích s ostatními. Autenticita, jako vnitřní pravdivost a upřímnost, dodává těmto prvním okamžikům hloubku a smysl, a právě ona může proměnit povrchní setkání v dlouhotrvající vztah,“ dodává.

Balanc

Dokáže najít rovnováhu mezi prací i osobním životem, mezi povinnostmi i zábavou. Není workoholikem, ale ani lajdákem. Uvědomuje si, že někdy je potřeba šlápnout na plyn a jindy zase zpomalit. Umí být vážný, když si to okolnosti žádají, ale také ví, kdy je správná chvíle na to být uvolněný a bezprostředně si užívat daného okamžiku. Chápe, že příliš velká zátěž na jedné misce vah může vést k pádu té druhé. Proto pečlivě rozděluje energii, čas i úsilí mezi všechny části svého života – ať už je to kariéra, rodina, přátelé nebo čas pro sebe. „Pokud některá část mého života vyžaduje či bere více času, než jsem ochoten jí dávat, a přesto v tom pokračuju, potřebuju si lépe nastavit hranice. Tedy něčemu říct ne a něčemu jinému naopak ano,“ radí osobní kouč Vojtěch Zapletal.

Citlivost

Citlivost není slabost, ale síla. Být citlivý přitom neznamená brečet na konci každého dojemného filmu, ale vnímat své okolí. Gentleman proto pozoruje, naslouchá a ptá se. Díky tomu má vnitřní kompas, který mu pomáhá orientovat se v labyrintu mezilidských vztahů. Všímá si detailů v chování člověka, který sedí naproti němu, a snaží se porozumět jeho slovům i tichu, které mezi nimi občas zavládne. Ví, že pochopení a ohleduplnost mohou být někdy tím největším a nejsilnějším gestem, které může udělat.

S tím souhlasí i Lenka Bernardes da Silva, lektorka etikety a spoluautorka knihy První dojem. Podle ní se dnes často zapomíná na umění empatie. „Je snadné se zaměřit na vlastní potřeby a zapomenout na pocity a názory druhých,“ dodává. Přesto je právě empatie podle ní tím, co dělá gentlemana opravdovým gentlemanem, protože etiketa je hlavně o přirozenosti. „Je to schopnost vcítit se do situace druhých, naslouchat a reagovat s ohledem na své okolí,“ dodává.

Důvěryhodnost

Důvěra je základem pro budování pevných vztahů i osobním kapitálem. Gentleman ví, že důvěra se buduje dlouho, ale během chvilky může zmizet. Proto ji opatruje a střeží. Je spolehlivý, dochvilný a diskrétní s informacemi, které mu lidé svěří. Jeho slovo má váhu a nedává plané sliby. To, k čemu se zaváže, splní, i když to nemusí být snadné nebo pohodlné. Znamená to také umění přiznat chybu, a to i ve chvíli, kdy to není příjemné. Gentleman ví, že právě důvěryhodnost mu může přivést do života správné lidi i příležitosti.

Elán

Z gentlemana čiší jeho vnitřní energie. Jak je vidět navenek? Například nadšením v hlase, svižným krokem a jiskrou v oku. Není ale přehnaně energický ani afektovaný. Ať už jde na pracovní schůzku, venčit psa nebo na večeři, kráčí uvolněně a vzpřímeně. A co je nejdůležitější – vše, do čeho se pustí, dělá s elánem a vášní. Ví, že život je příliš krátký na to, aby jím jen proplouval, a proto ho prožívá naplno. Právě díky tomu je mužem, v jehož přítomnosti se ostatní cítí dobře a vyhledávají jeho společnost.

Jenže jak znovu najít elán ve chvílích, kdy se cítíme vyčerpaní? Podle mentorky a koučky Dagmar Sýkorové mohou jiskru nadšení zažehnout i maličkosti. „Každý den ráno si udělejte na sebe čas a po tři minuty myslete na to, za co všechno jste v životě vděční. Může to být cokoliv a zkuste každý den najít něco nového,“ radí. Dobré je také ozvláštnit každodenní úkony malou změnou. „Používejte třeba jinou propisku, pijte z jiného hrníčku, změňte pořadí činností, změňte kravatu, boty či doplňky. Objevujte rozmanitost světa. Je to krásné,“ dodává.

Flirt

Flirt je pro gentlemana uměním náznaků a komplimentů řečených ve správnou chvíli. Je to hra, ve které nevítězí jen jedna strana, ale obě. Není to o laciných hláškách, hledání signálů ani dobývání. Umí proto flirtovat s respektem, grácií a citem. Vnímá ho jako tanec. Pokud je dobrým společníkem, pak je to příjemné a bez rozčarování. Pokud ne, pravděpodobně někomu šlápne na nohu. Je citlivý na hranice druhých a umí rozpoznat, kdy je potřeba ustoupit.

Galantnost

Galantnost není zastaralá, jen se trochu změnila. Pro gentlemana představuje projev úcty, laskavosti a ohleduplnosti. Projevuje se v drobných každodenních gestech – ustoupí stranou v přeplněném výtahu, otevírá a přidržuje ženám dveře nebo uvolní místo kolegyni v zaplněné zasedací místnosti a sám si donese židli. Stejnou pozornost věnuje všem, bez ohledu na věk, postavení či osobní sympatie. Pro gentlemana jsou projevy galantnosti něco, co dělá přirozeně, nenuceně a bez okázalosti, aniž by se druzí cítili nepatřičně.

Humor

Pro gentlemana je humor to, co vnáší do života nadhled nad malichernostmi i přehnanou vážností. Vnímá ho jako koření společenského života, a tak to s ním nepřehání. Nejde mu o to být třídním šaškem, ale dobrým společníkem. Umí rozesmát, aniž by někoho zesměšnil. Uvědomuje si, že dobrý vtip ve správnou chvíli dokáže zmírnit napětí i vytvořit příjemnou atmosféru. Rád se s lidmi směje, ale nikdy na úkor druhých. Uvědomuje si, že smích má lidi spojovat, nikoliv mezi ně stavět překážky či shazovat ostatní. Jeho vtipy jsou proto trefné, ale ne zraňující.

Charisma

Osobní kouzlo působí jako magnet. Gentleman ví, že pramení z přirozenosti, soustředěnosti a zájmu o druhé. To se promítá do jeho očí, které se při rozhovoru plně soustředí na toho, s kým mluví. Gentleman navíc umí pracovat i s hlasem, který je vřelý, klidný a upřímný. Nemusí křičet, aby byl slyšet. Každá jeho věta má váhu, protože je promyšlená a upřímná. Jeho gesta jsou klidná a sebejistá. Díky tomuto charismatickému koktejlu se lidé v jeho přítomnosti cítí příjemně a zároveň důležitě, protože cítí zájem.

„Charisma může být do určité míry vrozené, ale jisté působivé způsoby chování se dají odkoukat, a tedy i naučit,“ radí mentorka a koučka Dagmar Sýkorová. Záleží však na míře toho, jak dokáže člověk tyto způsoby přijmout za své a používat je v praxi. Pro posílení osobního charisma se člověk může například naučit lépe pracovat s hlasem, tempem řeči, intonací či barvou hlasu. Podle mentorky je dobré zlepšit i péči o sebe – jak o svůj zevnějšek, tak i o duši. „Říká se, že jaký je člověk uvnitř, takový je i navenek. Psychicky vyrovnaní lidé působí klidněji, sebejistěji, jsou spokojenější, energii ze sebe vyzařují na všechny strany a ta zář je nepřehlédnutelná," dodává.

Inspirativnost

Být inspirativní neznamená, že musíte každé ráno uběhnout maraton nebo se otužovat v zamrzlém rybníku. Jde o to být dobrým člověkem. Gentleman okolí motivuje svým chováním, přístupem k životu, nadšením i hodnotami. Nekáže ani nepoučuje. Neinspiruje tím, co říká, ale jak žije. Ať už jde o péči o sebe, dobré oblékání nebo ohleduplnost k druhým. Přirozeně probouzí v ostatních „lepší já“ nikoli proto, že jim říká, co mají dělat, ale proto, že sám ukazuje, že je to možné.

Jistota

Sebedůvěra vychází z jeho vnitřního klidu a z toho, že zná sám sebe i svou hodnotu. Mohla by se přirovnat k pevným kořenům vzrostlého stromu. Je neviditelná, ale gentlemanovi dává sílu a stabilitu v životě i vztazích. Projevuje se v tom, jak mluví, v držení těla i schopnosti jednat rozhodně. Díky tomu jeho přítomnost umí ostatním dodat odvahu, mírnit napětí či urovnávat vztahy. Sebejistotu si buduje postupně – díky životní zkušenosti, osobní disciplíně a umění poučit se z vlastních chyb.

K pozvolnému budování sebejistoty podle osobního kouče Vojtěcha Zapletala stačí drobnosti. „Stanovuji si například cíle, které zvládám dosahovat, nebo se odměňuju za překonávání své komfortní zóny. Dobré je také zmírnit hodnocení vnitřního hlasu vůči sobě i ostatním nebo si psát deník vděčnosti,“ dodává.

Kvalita

Nejde o luxusní oblečení, diamantové hodinky ani drahá auta. Kvalita se projevuje v detailech, jako je pečlivě uvázaná kravata, padnoucí oblek, dobře vybrané jídlo i pití. Gentleman rozpozná skutečnou kvalitu bez ohledu na cenovku. Nezáleží mu na ní proto, aby se s ní chlubil, ale protože v ní vidí hodnotu dobře odvedené práce. Kvalitu proto vyhledává ve všem – od pití až po konverzace, které vede. Není však snobem. Ví, že kvalitní zážitek může být i víkend pod stanem, pokud ho prožije se správnými lidmi. Svůj smysl pro kvalitu navíc neustále kultivuje učením a vzděláváním se.

Podle módní poradkyně Lenky Bernardes da Silva, která například oblékala i první dámu Evu Pavlovou, je moderní gentleman mužem, který chápe, že styl není jen o tom, co si obleče, ale o tom, jak to nosí. „Jeho cílem není slepě následovat módní trendy, ale spíše si vybírat kousky, které odrážejí jeho osobnost a jsou nadčasové. Barevné košile nebo ty s neobvyklými vzory mohou dodat outfitu dávku energie a originality. Při správném kombinování mohou být tyto odvážné volby nejen stylové, ale i vkusné a elegantní. Důležité je udržet zbytek outfitu jednoduchý,“ dodává.

Loajalita

Loajalita není slepá oddanost, ale rozhodnutí stát za svými blízkými, přáteli i hodnotami. Pro gentlemana je to jedna ze zásadních vlastností, která se stává vzácnou. Jeho loajalita je proto pevná jako skála. Svým zásadám zůstává věrný i v těžkých chvílích. Znamená to, že v lásce je oddaným partnerem, v práci spolehlivým kolegou a pro kamarády dobrým přítelem, který je podrží za všech okolností. Chápe, že loajalita není jen o upřímné podpoře, ale také o konstruktivní kritice a upřímnosti, když je to potřeba.

Mužnost

Mužnost neurčuje to, kdo uzvedne těžší činku nebo vypije více piv. Pro moderního muže to představuje přijetí zodpovědnosti a odvahu projevit své city i zranitelnost. Znamená to také stát si za svým, chránit druhé a být oporou v těžkých chvílích. Je to schopnost být pevný, když je to potřeba, ale zároveň vnímat a respektovat potřeby ostatních. Skutečná mužnost se neprojevuje v dominanci, ale v ochotě spolupracovat, naslouchat a hledat kompromis, když je to potřeba. I proto se gentleman snaží neustále růst a rozvíjet svou osobnost.

Noblesa

Jemnost, uhlazenost a kultivovanost není o původu, ale o vznešenosti ducha a vnitřní důstojnosti. Noblesu nikdo nevidí, ale všichni ji cítí. Jak se to projevuje? Gentleman například perfektně ovládá pravidla etikety. Ví, kdo komu podá ruku jako první, je mistrem konverzace a vždy umí doporučit vhodné pití k dané příležitosti. Jeho noblesa se projevuje i v drobnostech – jak mluví s číšníkem a poděkuje mu za donesené jídlo, jak reaguje s klidem na nepříjemnosti nebo jak se chová k okolí. Uvědomuje si, že noblesa nesmí působit arogantně, ale měla by danému místu či okamžiku dodat jiskru a pozvednout ho o úroveň výš.

„Když gentleman vstoupí do místnosti, nenese s sebou jen svůj vzhled, ale i auru a energii. A právě tu tvoří jeho chování,“ přibližuje Lenka Bernardes da Silva, která se podílela na tvorbě knihy První dojem. Například při konverzaci podle ní takový muž dokáže naslouchat se stejným zaujetím, s jakým dokáže mluvit. Umí přikývnout na správných místech, přidat humornou poznámku pro odlehčení atmosféry, ale nikdy nepřerušuje.

Otevřenost

K životu přistupuje s otevřenou myslí. Ochotně naslouchá odlišným názorům i novým myšlenkám a umí se poučit z každé životní zkušenosti. Neustále si rozšiřuje obzory, aby se nestal zajatcem svých přesvědčení a názorů. Dokáže přiznat, že nemá odpověď na vše a že jeho názor není jediný správný, protože na svět je možné dívat se z různých perspektiv. Dokonce nemá strach prohlásit, že na něco nemá žádný názor. Svou otevřenost rozvíjí tím, že naslouchá druhým, zajímá se o nové myšlenky a snaží se o věcech přemýšlet z různých úhlů pohledu.

Péče

Dbá o svůj zevnějšek do nejmenšího detailu, a to ne proto, že by byl marnivý, ale z respektu k sobě. Má upravené vousy, čisté ruce a vždy je dobře oblečený. Neznamená to ale, že nosí jen dobře padnoucí oblek. Klidně se může stát, že ho potkáte v kšiltovce a volných džínách. Gentlemanství totiž vychází především zevnitř. Péče o sebe proto u něj pokračuje i pod povrchem, protože ví, že i vůně toho nejlepšího parfému jednou pomine. Pečuje o svou mysl i ducha četbou a uměním, o své blízké zase laskavostí a pozorností. I díky tomu z něj vyzařuje pohoda, klid a sebejistota.

Quo vadis

Má jasno v tom, kam směřuje. Zná své cíle, hodnoty i vize, kterých by chtěl dosáhnout. A to díky tomu, že se sám sebe ptá: „Quo vadis?“ neboli kam kráčíš. Nejen v kariéře, ale také ve vztazích i osobním rozvoji. Neznamená to ale, že nosí v sešitu svůj pětiletý plán, kde má sepsaná místa, která navštíví, nebo má v diáři do nejmenšího detailu rozplánovaný každý den. Jeho cíle a hodnoty jsou pro něj něco jako vnitřní navigace, která mu pomáhá zorientovat se v rozbouřených chvílích a držet směr. Gentleman zároveň nečeká, až k němu věci přijdou samy, ale jde příležitostem naproti. Přitom se nebojí občas vydat do neznáma a zkusit něco nového. Chápe, že cesta životem je stejně důležitá jako cíl.

Rozvážnost

Neukvapuje se a k rozhodnutí přistupuje s klidem zenového mistra. Rozvážnost je pro něj umění zastavit se, zamyslet se a zvážit dopady svých budoucích kroků. Ví, že unáhlená rozhodnutí zřídka vedou k dobrým výsledkům. Ať už jde o práci, rodinu nebo jednoduchá každodenní rozhodnutí. Projevuje se to i tím, že ve chvíli, kdy se ostatní chovají zbrkle a neuváženě, on si zachovává chladnou hlavu. Je to patrné i ze způsobu, jakým mluví. Vše, co řekne, promýšlí a pro své myšlenky volí ta správná slova. Posilovat rozvážnost pro něj znamená naučit se naslouchat intuici, nebát se klást otázky, získat nadhled i mít odvahu říct si o více času na rozmyšlenou.

Spravedlnost

Spravedlnost je pro něj víc než jen slovo – je to způsob života. Má smysl pro fair play i mimo fotbalové hřiště, a proto se chová férově za všech okolností. Uvědomuje si, že férovost je základem zdravých vztahů. Ať už jde o osobní život, obchodní jednání nebo přátele. Spravedlnost pro něj znamená jednat čestně, nezaujatě a s respektem ke každému bez ohledu na jeho postavení. Férovost se ukazuje v každodenních situacích. Třeba tím, že umí přiznat svou chybu nebo odmítá využívat slabosti druhých ve svůj prospěch.

Trpělivost

Gentleman ví, že ty nejlepší věci nevzniknou přes noc a potřebují čas. Jeho trpělivost se projevuje v klidném vysvětlování složitých věcí, v budování dlouhodobých vztahů v práci, osobním životě či dokonalém sebeovládání a snaze pochopit druhé. Trpělivost pro něj není jen ctnost, ale také umění, které si pečlivě osvojil. Pěstovat trpělivost mu pomáhají různé techniky – například meditace a mindfulness či sebereflexe, kdy si každý den udělá čas na zamyšlení nad situacemi, které vyžadovaly jeho trpělivost. Co se díky tomu naučil a jak se cítili lidé v jeho okolí?

Úsměv

Má moc prolomit ledy, navazovat spojení a vnést radost i do obyčejných situací, jako je nákup v drogerii. Je to gesto, které nevyžaduje slova, ale přesto toho o nás mnohé řekne. „Úsměv je silným nástrojem, jak na druhého zapůsobit. Signalizuje přátelství, otevřenost a pozitivní energii, což jsou vlastnosti, které automaticky přitahují,“ vysvětluje módní poradkyně a lektorka image Lenka Bernardes da Silva. Úsměv gentlemana je proto vždy upřímný a srdečný, nikdy škrobený. Vnímá ho také jako projev sebedůvěry a pozitivního přístupu k životu. I když čelí výzvám či nepříjemnostem, zachovává si schopnost usmívat se, což mu pomáhá udržet si nadhled. Chápe, že úsměv má moc změnit atmosféru v místnosti, zmírnit napětí v konfliktní situaci nebo dodat odvahu někomu, kdo to potřebuje. Dokáže rozlišit, kdy je čas na vážnost, ale také kdy může úsměv přinést úlevu nebo povzbuzení.

Velkorysost

Je ztělesněním velkorysosti, která se projevuje nejen v materiálních darech, ale především v dávání sebe sama. Dává svůj čas, pozornost, znalosti a podporu ostatním, aniž by za to očekával uznání nebo odměnu. Uvědomuje si, že štědrost není o množství, ale o upřímnosti záměru. Umí být proto velkorysý i v malých gestech, jako je laskavé slovo či nabídnutá pomoc. Může se projevit i v maličkostech, třeba když uvaří čaj na snídani ostatním nebo když pochválí práci svého konkurenta.

Dělit se s druhými o drobné radosti a dělat tento svět hezčím místem v jeho každodennosti je podle mentorky Dagmar Sýkorové dar, který si může nadělit každý z nás. „Kdo utváří náš život? My. Kdo rozhoduje o tom, jak bude vypadat? Zase my. Jedině a právě my máme tu úžasnou moc maličkostmi vytvářet kolem sebe dobré prostředí, kvalitní vztahy a hodnoty, a to všechno jen svým chováním a svými činy,“ vysvětluje.

Whisky

Whisky pro gentlemana není jen pití, ale i symbol elegance, tradice a trpělivosti. Užívá si rituál, který se s ní pojí. Od výběru té správné láhve po její vychutnání v příjemném prostředí a dobré společnosti. Při ochutnávání whisky nejdříve nápojem lehce zakrouží ve sklenici. Poté ji pozvedne proti světlu, aby se podíval na její barvu. Následně k ní lehce přivoní a snaží se rozpoznat její aroma. Je spíše ovocné a květinové, nebo rašelinové a kouřové? Teprve pak se napije ze sklenice. Každý doušek si vychutnává alespoň několik vteřin.

Gentleman má s pitím whisky mnohdy spojený nějaký osobní rituál, ať už je to párování s doutníkem či přidání kapky vody pro uvolnění chuti.

„Rituál je mnohdy spojován s obětí, a protože dát si dobrého panáka whisky Staré myslivecké není oběť, tak potom poprosím na hodně ledu,“ dodává legendární český herec Jiří Bartoška.

Zralost

Gentleman ztělesňuje zralost ve všech aspektech svého života stejně jako dobrá whisky. S věkem získává na hloubce, rozmanitosti a chuti. Tak jako Stará myslivecká pro herce Jiřího Bartošku:

„Stará myslivecká je pro mne něco jako listovat v albu vzpomínek. Dalo by se říci, že mne provází jako červená nit od mladých let až dodnes,“ říká legendární český herec Jiří Bartoška.

Zralost gentlemana se projevuje v klidném přístupu k životním výzvám, ve schopnosti ovládat své emoce i v odpovědnosti za svá rozhodnutí. Neztrácí hlavu v žádné situaci a pro ostatní je někým, na koho se mohou spolehnout. Zralý muž je asertivní, ale ne agresivní, sebevědomý, ale ne arogantní. Umí přiznat chybu a poučit se z ní.

Ochutnejte whisky a další žitné lihoviny

z nejstarší palírny v Evropě

Recepturu Staré myslivecké znají pouze tři lidé. Ingredience ani výrobní proces se po staletí nezměnily. Značka Stará myslivecká získává nejvyšší ocenění na světových prestižních degustačních soutěžích.

„Myslím, že Stará myslivecká se má popíjet nezávisle na mimořádných příležitostech a záleží na vytříbené chuti každého, jestli dá přednost výjimečné sedmileté whisky ve variantě Selection nebo klasice Stará myslivecká,“

říká Jiří Bartoška