Seznam Native ve spolupráci s

Úsměv, prosím

Co možná o svých zubech nevíte

Zuby ovlivňují náš vzhled i způsob, jakým mluvíme. Jsou jedinou viditelnou částí naší kostry a jednou z mála tkání v těle, která se nedokáže sama regenerovat. Jak vznikají zubní kazy a kolik milionů bakterií si vyměníme během jednoho polibku?

Unikátní jako
otisk prstu

Každý člověk má jedinečnou sadu zubů, a to i v případě jednovaječných dvojčat. Liší se nejen tvarem, ale i uspořádáním v ústech a detaily na povrchu skloviny. Zubní záznamy se tak běžně používají v kriminalistice k identifikaci lidských ostatků, protože jsou unikátní jako otisky prstů.

Sliny v roli
ochránce

Za den vyprodukuje člověk zhruba jeden a půl až dva litry slin. Ty v ústech pomáhají neutralizovat škodlivé kyseliny a dodávají zubům potřebné minerály jako například vápník. Navíc zabraňují množení bakterií. V noci se jich v ústech tvoří výrazně méně, právě proto je čištění zubů před spaním tak důležité.

Nemocné zuby
škodí celému tělu

Toxické látky a bakterie, které vznikají v ústech při zánětech nebo zubních kazech, se dostávají i do krve, a tedy do celého těla. Je prokázáno, že mohou oslabovat imunitu, přispívat k poškození srdečních chlopní nebo negativně ovlivňovat různá onemocnění, jako je například cukrovka.

Vznikly
ze šupin

Zhruba před 400 miliony let existoval život pouze v moři. První obratlovci, například žraloci, měli na svém těle ostré šupiny, které se postupně přeměnily v zuby. Ty jim umožnily lépe zpracovávat potravu. Evoluce si tak postupně razila cestu k nástupu suchozemských živočichů.

38dní za život stráví průměrný člověk čištěním zubů.

3,72 centimetru měřil nejdelší lidský zub podle Guinnessovy knihy rekordů.

80 mil.bakterií si lidé vymění během desetivteřinového polibku. Dlouholetí partneři ale mají v ústech stejný typ bakterií.

700druhů bakterií žije v ústech.

Řezáky
Špičáky
Třenové zuby
Stoličky
Sklovina
Zubovina
Dřeň
Dáseň
Cement
Čelist

Špičáky a řezáky

Mléčné zuby jsou vyvinuté už při narození, ale dětem se začnou prořezávat až zhruba v šestém měsíci. Během dalších dvou let jim pak vyroste dvacet mléčných zubů. Kolem pátého a šestého roku je začínají nahrazovat takzvané stálé zuby, které máme po zbytek života. Nejdříve se vyvíjí jejich korunka, pak kořen, který ji svým růstem vytlačuje nahoru. Korunka pak postupným tlakem rozpouští kořeny mléčného zubu nad ním. Ten se pak začne viklat a vypadne.

Dospělý člověk má 32 zubů, které se dělí podle jejich účelu a umístění na čtyři typy. V přední části jsou řezáky na ukusování jídla. Po nich následují špičáky k trhání potravy, za nimi jsou pak třenové zuby a stoličky. Ty mají plochý povrch a slouží k drcení a rozmělňování stravy. Poslední stoličky bývají takzvané osmičky, které se prořezávají až mezi 18. a 25. rokem a někdy se nevyvinou vůbec. Lidově se jim říká zuby moudrosti, protože se objevují až v dospělosti.

Sklovina jako tenké brnění

Přestože má tloušťku jako papír, je sklovina nejtvrdší a nejodolnější tkání lidského těla. Z 96 procent je tvořena minerály a chrání celý zub před poškozením.

Zubovina tvoří většinu hmoty zubu

Jde o žlutobílou pórovitou tkáň podobnou kosti. Při oslabení skloviny začne zubovina prosvítat a zub pak může mít nažloutlou barvu.

Dřeň obsahuje cévy a nervy

Měkká tkáň uvnitř zubu jej udržuje ve spojení s celým organismem. Cévami zajišťuje jeho výživu a nervovými zakončeními jeho citlivost na teplotu či bolest.

Cement chrání kořen zubu

Má za úkol ukotvit zub v čelisti. Na svém povrchu má cement kolagenová vlákna, která zajišťují odpružení zubu a přenos informace, zda člověk žvýká tvrdou nebo měkkou potravu.

Dopřejte si změnu a narovnejte svůj úsměv.

  • Neviditelná rovnátka fungují na principu fólií. Obejdete se bez průběžného dotahování rovnátek i častých kontrol v ordinaci.
  • Úvodní konzultace je zdarma a 3D vizualizace vám ukáže, jak se váš úsměv změní.
  • Předem víte, jak dlouho bude léčba trvat a na kolik vás přijde. Možnost měsíčních splátek začíná od 691 korun.