Špičáky a řezáky
Mléčné zuby jsou vyvinuté už při narození, ale dětem se začnou prořezávat až zhruba v šestém měsíci. Během dalších dvou let jim pak vyroste dvacet mléčných zubů. Kolem pátého a šestého roku je začínají nahrazovat takzvané stálé zuby, které máme po zbytek života. Nejdříve se vyvíjí jejich korunka, pak kořen, který ji svým růstem vytlačuje nahoru. Korunka pak postupným tlakem rozpouští kořeny mléčného zubu nad ním. Ten se pak začne viklat a vypadne.
Dospělý člověk má 32 zubů, které se dělí podle jejich účelu a umístění na čtyři typy. V přední části jsou řezáky na ukusování jídla. Po nich následují špičáky k trhání potravy, za nimi jsou pak třenové zuby a stoličky. Ty mají plochý povrch a slouží k drcení a rozmělňování stravy. Poslední stoličky bývají takzvané osmičky, které se prořezávají až mezi 18. a 25. rokem a někdy se nevyvinou vůbec. Lidově se jim říká zuby moudrosti, protože se objevují až v dospělosti.
Sklovina jako tenké brnění
Přestože má tloušťku jako papír, je sklovina nejtvrdší a nejodolnější tkání lidského těla. Z 96 procent je tvořena minerály a chrání celý zub před poškozením.
Zubovina tvoří většinu hmoty zubu
Jde o žlutobílou pórovitou tkáň podobnou kosti. Při oslabení skloviny začne zubovina prosvítat a zub pak může mít nažloutlou barvu.
Dřeň obsahuje cévy a nervy
Měkká tkáň uvnitř zubu jej udržuje ve spojení s celým organismem. Cévami zajišťuje jeho výživu a nervovými zakončeními jeho citlivost na teplotu či bolest.
Cement chrání kořen zubu
Má za úkol ukotvit zub v čelisti. Na svém povrchu má cement kolagenová vlákna, která zajišťují odpružení zubu a přenos informace, zda člověk žvýká tvrdou nebo měkkou potravu.