Seznam Native ve spolupráci s

Úspory na zelené vlně s novými dotacemi na fotovoltaiku pro firmy

Energie z obnovitelných zdrojů šetří peníze také domácnostem či obcím

Slunce, vzduch nebo voda. Nejenže by bez nich lidé nemohli žít, ale když je správně využijí, mohou jim výrazně snížit například účty za elektřinu. Ušetřit je možné různými způsoby, na řadu z nich mohou firmy, obce a podnikatelé získat státní dotace, na které je pro letošek vyčleněno devět miliard korun.

Zvyšování cen energií, inflace, celkový pokles ekonomiky v předchozích letech – to vše mělo dopad nejen na rozpočty domácností, ale i na zisky podnikatelů.

S menšími výdělky se potýkali živnostníci i firmy napříč odvětvími, přičemž nejvíce ohrožené jsou vždy malé a střední společnosti. Podle průzkumu1 na tom loni byly nejhůře podniky v průmyslu a strojírenství. Ekonomické výhledy i aktuální situace však slibují zlepšení – například díky klesajícím cenám komodit či teplejším zimám. Ministerstvo financí letos očekává další zrychlení růstu průmyslové výroby i v souvislosti s pokračujícím odezníváním inflačních tlaků.

I přes příznivější předpověď však řada podnikatelů hledá cesty, jak své náklady snížit. Řešením – i vzhledem ke kolísajícím cenám energií – může být jejich výroba z obnovitelných zdrojů, například fotovoltaických elektráren. „Velikost úspor bude záviset na několika faktorech, jako je instalovaný výkon a umístění fotovoltaických panelů, aktuální spotřeba elektrické energie a také její aktuální cena. To vše společně může zásadně ovlivnit úspory a také návratnost investice,“ vysvětluje René Milota, jednatel společnosti Acetex, která se instalací fotovoltaických elektráren zabývá.

Úspora nákladů za energie na prvním místě

Na rozdíl od domácností, které si fotovoltaické elektrárny pořizují často i za účelem ukládání energie, se přístup firem liší.

V popředí jejich zájmu je snížit náklady za energie, a stát se tak více konkurenceschopnými. V průmyslovém areálu v Libochovicích například místní fotovoltaická elektrárna pokrývá více než polovinu jeho spotřeby energie. „První měsíční faktura, do které už fotovoltaika zasáhla, byla zhruba o 60 % menší, než je jinak běžné,“ říká spolumajitel areálu Otakar Šašek.

Fotovoltaické elektrárny se hodí nejen pro různé komerční, průmyslové a zemědělské objekty, ubytovací zařízení či sportoviště, ale i pro města a obce. Instalace fotovoltaických panelů na veřejných budovách a školách může snížit energetické náklady, přispět k udržitelnosti a také menší závislosti na konvenčních zdrojích a dodavatelích energií. Tepelná čerpadla zase mohou být využívána pro vytápění nebo chlazení veřejných budov či k zajištění teplé vody. Jednatel společnosti Acetex René Milota upozorňuje, že vzhledem k připravované novele energetického zákona bude v budoucnu možné získanou energii v rámci komunity sdílet s ostatními.

Fotovoltaická elektrárna

Využívá energii ze slunce. Paprsky dopadají na fotovoltaické články umístěné na střeše budovy či na otevřeném prostranství, čímž dochází k uvolnění elektronů a vytvoření elektrického proudu. Jde o stejnosměrný proud, který je pak pomocí takzvaných měničů převáděn na proud střídavý. Ten může být následně ihned využit nebo uložen do baterií pro pozdější spotřebu.

Tepelná čerpadla

Vytápění nebo ohřev užitkové vody – to vše zvládá tepelné čerpadlo, navíc s nízkými provozními náklady a bez nutnosti obsluhy. Funguje tak, že odebírá teplo ze vzduchu, země nebo vody v okolí vytápěného objektu a pomocí kompresoru jej převádí na vyšší teplotu. Zařízení jsou vhodná i pro velké komplexy budov, kromě rodinných domů tak poslouží i firmám s většími prostory.

„Tepelná čerpadla mohou být výhodná zejména pro snížení nákladů na vytápění a chlazení, zatímco fotovoltaické panely jsou vhodné pro snížení nákladů na elektřinu. Ideální je kombinace těchto dvou technologií, jelikož fotovoltaika dokáže díky vyrobené energii tepelné čerpadlo pohánět.“
René Milota, jednatel společnosti Acetex

Jaké jsou největší výhody instalace fotovoltaiky a čerpadel?

Okamžité snížení
nákladů na energie

Udržitelnost

Menší závislost
na dodavatelích energie

Nižší ekologický
dopad

Dlouhodobé
úspory

Větší ochrana
před kolísáním cen energií

Získejte řešení na míru od české firmy Acetex

Snadnější cesta
k dotacím

Letos mají domácnosti, ale i firmy či drobní podnikatelé spolu s městy a obcemi možnost získat z dotací rekordní objem peněz. Celý proces se navíc postupně zjednodušuje, a to díky rozšiřující se digitalizaci a elektronickým systémům pro správu dotací. „Profesionální firma však dokáže nejenom komplexně vyřídit administrativu spojenou s dotacemi a zpracovat návrh systému, ale také se postarat o kompletní instalaci zařízení včetně následného servisu,“ říká René Milota, jednatel společnosti Acetex.

Výzva RES+ č. 1/2024 na fotovoltaické elektrárny 10 kW až 5 MW s vlastní spotřebou

  • celková částka: 3 miliardy korun
  • upřednostnění projektů v Karlovarském, Ústeckém a Moravskoslezském kraji

příjem žádostí od 1. 3. 2024 do 31. 10. 2024

Výzva RES+ č. 2/2024 na fotovoltaické elektrárny s výkonem nad 1 MWp (megawatt peak)

  • celková částka: 4 miliardy korun
  • výše příspěvku do 50 % celkových výdajů projektu


příjem žádostí od 15. 5. 2024 do 10. 9. 2024

Výzva RES+ č. 3/2024 na komunální fotovoltaické elektrárny na veřejných budovách pro malé obce

  • celková částka: 1 miliarda korun
  • pro obce s maximálně 3 000 obyvateli, výkon elektráren do 1 MWp


příjem žádostí od 1. 3. 2024 do 31. 10. 2024

Výzva RES+ č. 4/2024 pro komunální fotovoltaické elektrárny na budovách a další infrastruktuře

  • celková částka: 1 miliarda korun
  • dotace na instalace nových fotovoltaických elektráren s výkonem do 1 MWp

příjem žádostíod 1. 3. 2024 do 31. 10. 2024

Získejte řešení na míru od české firmy Acetex

Objednejte si konzultaci zdarma a zjistěte, jaké jsou vaše možnosti.

Odborníci provedou prohlídku přímo na místě a připraví vám individuální nabídku.

Nemusíte se starat o studii proveditelnosti, projektovou dokumentaci ani smlouvu o připojení do sítě.

Společnost Acetex zajistí kompletní servis od získání dotace až po uvedení do provozu a pozáruční servis.

To mě
zajímá