Seznam Native ve spolupráci s

Užíváte si
léto doma?

Prodlužte si pohodu
až do podzimu

Zimní zahrada je pro řadu lidí místem, kde si rádi vychutnávají ranní kávu s výhledem do zahrady. A to i v dešti nebo během chladných dní. Zastřešená terasa je stvořená pro pěstování rostlin, pro trávení času s přáteli, klidnou práci bez vyrušování nebo hýčkající koupel ve vířivé vaně s nádhernou atmosférou. Pusťte se i vy do zařízení zimní zahrady, léto je pro stavbu ideální.

Jak začít?

Rozhodněte se mezi různými
typy zimních zahrad

Pokud se rozhodnete pro celoroční zimní zahradu, vybudujete další plnohodnotnou obytnou místnost. Jedná se o nejpropracovanější typ zimní zahrady, který vyžaduje speciální úpravu, jako je například pevná střecha a důmyslný systém odvětrávání a topení.

nebo

Sezonní zimní zahrady jsou elegantní a propracované stavby, které vám zpříjemní pobyt na čerstvém vzduchu od brzkého jara do pozdního podzimu, v zimě jsou obyvatelné s pomocí mobilního topidla. Vyznačují se velkými skleněnými plochami.

ORIENTACE ZAHRADY

SLUNEČNÍ PAPRSKY

Jestli si do svého domova chcete pustit více slunečních paprsků, měli byste zimní zahradu postavit na jihovýchod nebo jihozápad, kde si užijete posezení za každého počasí.

VYHŘÁTÁ V ZIMĚ

Terasy orientované na jih mohou být v letních dnech příliš rozpálené, a tak je vhodné je doplnit o stínění a odvětrávací systémy. V zimě je ale zase v jižních zimních zahradách příjemněji.

VEČERNÍ POSEZENÍ

Pokud chcete vytvořit místnost pro večerní posezení, orientujte zimní zahradu na západ.

SEVERNÍ STRANA

Zimní zahrada orientovaná na sever sice nebude prosluněným místem, může ale fungovat i jako izolace pro severní stranu domu.

SPRÁVNÉ UMÍSTĚNÍ

A nezapomínejte taky na to, že by měla být napojená na frekventované místnosti, nejčastěji na obývací pokoj, jídelnu nebo kuchyň. Některé zimní zahrady ale můžete napojit třeba i na vstup do domu nebo je vybudovat volně stojící.

Zimní zahrada je ideálním řešením pro všechny, kdo si chtějí užít večerní grilování bez nachlazení a otravného hmyzu. Místnost zároveň poskytuje ideální útočiště pro lidi alergické na pyl, kteří chtějí trávit čas co nejblíž přírodě.

Místnost pro děti, návštěvy či jógu

Při výběru zimní zahrady nejprve zvažte výši vašeho rozpočtu a účel, za kterým chcete místo zbudovat.

Chcete ji využívat po celý rok
nebo si jen prodloužit léto?

Budete chtít místnost vytápět,
nebo jen prohřívat slunečními paprsky?

Pro jaké aktivity chcete zimní
zahradu využívat?

Od toho se bude odvíjet nejen plocha stavby, ale i konstrukční materiál. Velmi oblíbený hliník dokáže uspokojit i náročné zájemce o zimní zahradu. Jedná se o velmi variabilní materiál, který je odolný a nevyžaduje častou údržbu.

Z pokoje se může stát herna pro děti, tropická džungle nebo místo pro vaše koníčky. Ať už se věnujete malování, józe, nebo meditacím. Anebo si v zimní zahradě zařiďte domácí kancelář s úchvatným výhledem do zahrady, který vám budou závidět všichni kolegové z kanceláří.

NEPODCEŇTE DETAILY

Při výběru té pravé zimní zahrady

buďte trpěliví a věnujte se i detailům.

Typ, rozměry a barvu konstrukce je potřeba sladit s domem a okolím. Nechte si od odborníků poradit s vhodným tvarem střechy, různými typy otevírání dveří a s potřebnými doplňky. Abyste vytvořili příjemný prostor, zvažte investici do stínění a odvětrávání. Nezapomínejte na to, že cirkulace vzduchu je stěžejní. Můžete si vybrat také z několika typů skel, způsobů otevírání dveří a vytápění.

Zimní zahrada od Hobbytec.cz

Trojité sklo a hliník

sáhněte po kvalitních materiálech

Funkční zimní zahrada vyžaduje spolehlivé materiály, které i bez náročné údržby vydrží desítky let. Hliníkové konstrukce mají dobrou statiku a díky vysoké tuhosti materiálu je s hliníkem možné tvořit i velmi štíhlé sloupy, a tak nechat vyniknout sklo nebo zahradu přizpůsobit jakémukoli prostoru. Díky dlouhé životnosti a odolnosti vůči větru, sněhu a dešti si hliník navíc zachovává svůj lesk po spoustu let.

Výstavba zimní zahrady zvyšuje obytnou plochu domu, a tak s ní roste i jeho hodnota. Proto se vyplatí investovat do odolných materiálů jako je hliník.

Pro správné fungování zahrady je klíčové zasklení, které musí být odolné vůči sněhu, kroupám a prudkému dešti. Z hlediska izolace je ideálním materiálem dvojité nebo trojité sklo, díky kterému nebude z místnosti unikat teplo. Pokud se v zimní zahradě nechystáte topit, bude vám stačit i jednoduché sklo. Skelní výplně konstrukce by měly být v každém případě z obou stran opatřené bezpečnostní fólií, aby se sklo nevysypalo, kdyby došlo k jeho poškození.

Kvalitní materiály mohou snížit náklady na vytápění domu, protože zimní zahrada je vyhřívaná sluncem a může sloužit i jako další izolační vrstva.

kde a jak stavět

Každou zimní zahradu je potřeba stavět na pevném a rovném podloží. Anebo se můžete rozhodnout pro pouhé zastřešení vaší stávající terasy. V takovém případě se nejspíš obejdete bez stavebního povolení, stejně jako v případě výstavby zimní zahrady, kdy většinou stačí jen územní souhlas nebo ohlášení stavby.

Zařiďte si

místnost svých snů

Toužili jste vždycky po prosluněném pokoji, kde vám bude dobře, nebo o skleníku plném tropických rostlin? Nemáte se kam posadit s početnou návštěvou, když venku prší? Vybavte si zimní zahradu podle svých představ.

Majitelé zimních zahrad je nejčastěji vybavují odolným nábytkem, kterému by neměla vadit zvýšená vlhkost. Děti jistě uvítají, když se v zimní zahradě najde místo pro houpačku, taburet nebo závěsné křeslo. Ať už chcete mít v zahradě vířivou vanu se dvěma lehátky, anebo velký jídelní stůl se židlemi, vždy myslete na vhodný materiál.

Kovový nábytek se na slunci rozpaluje a v nevytopené zimní zahradě studí, doplňte ho proto raději dřevem nebo textilem.

Ratanový nábytek je stále populárnější volbou pro svou vysokou odolnost a dlouhou životnost.

Dřevěný nábytek místnost zútulní, vyžaduje ale údržbu. Volte raději odolné dřevo teaku, akátu, akácie nebo eukalyptu.

Plastový nábytek je levnou a odolnou variantou, vybírejte ale takový, který nebude působit lacině.

CHCI SE PODÍVAT

Při zařizování pamatujte na to, abyste nábytkem a přemírou doplňků nezahltili prostor a aby si obyvatelé místnosti mohli užít výhled do zahrady. Do zimních zahrad patří zeleň a doplňky, které prostor zútulní. Rostliny volte podle vytápění a větrání. Umístěte je tak, aby ty náchylnější na chlad nebyly u často otevíraných oken a aby naopak rostliny vyžadující polostín nemusely snášet nálož horka ze slunce.

Do vytápěné zimní zahrady se hodí exotické palmy, citrusy, banánovníky nebo kaktusy

– prostě všechny rostliny, které si poradí s vlhkostí i s množstvím slunečních paprsků. Do nevytápěné zimní zahrady volte méně exotiky. Pokud v místnosti neklesá teplota pod 16 stupňů Celsia, můžete sáhnout po jakýchkoli pokojových rostlinách. V takové zimní zahradě se bude dařit azalkám, bramboříkům, mučenkám, ibiškům nebo kapradinám.

Mezi oblíbené doplňky do zimních zahrad patří svíčky, lampy, polštářky, koberečky, barevné květináče a další maličkosti, které by dohromady měly tvořit stylový prostor vhodný pro odpočinek.

ROZHOVOR

Naši zákazníci volí sezonní hliníkové zimní zahrady,

říká Miroslav Zelený, jednatel společnosti Hobbytec

Jaké zimní zahrady jsou mezi vašimi zákazníky nejpopulárnější?

Jedná se především o sezonní hliníkové zimní zahrady. Jejich moderní vzhled dokáže obohatit celý prostor pozemku. Navíc si klienti mohou vybrat ze široké nabídky provedení a rozměrů, protože hliníkový profil je variabilní. Navíc vyniká odolností vůči mechanickému poškození.

Jaký je rozdíl mezi sezonní a celoroční zimní zahradou?

Sezonní, tedy studená zimní zahrada slouží k prodloužení léta až do pozdního podzimu. V takových případech neřešíme technicky složité tepelné mosty. Naopak celoroční varianta vyžaduje jiný typ konstrukce a realizujeme ji s ohledem na dodržení tepelných mostů, které zamezují prostupu zimy do domu. Jedná se například o přístavby plně obytných místností, ložnic, obývacích pokojů a podobně.

Mohou si zákazníci nechat vytvořit zimní zahradu na míru?

Ano. Díky tomu, že se v posledních letech soustředíme na vlastní výrobu zimních zahrad, dokážeme vyhovět požadavkům zákazníků. Bez problému si poradíme s atypickými konstrukcemi nebo jejich nadstandardními rozměry. Fantazii se meze nekladou, ať už se jedná o zimní zahradu přikotvenou k domu, nebo volně stojící.

Jak dlouho trvá realizace zimní zahrady?

Většinu našich zimních zahrad sami vyrábíme a na daném místě i montujeme. Stavba běžně trvá 2 až 3 dny, vždy ale závisí na konkrétní zakázce. U komplikovanější zimní zahrady se termín může měnit.

Je nutné před stavbou vyřídit stavební povolení?

U většiny případů stavební povolení není potřeba. Stavba zimní zahrady ale podléhá územnímu plánu a vždy musí disponovat odpovídajícími parametry, takže buďte připravení i na návštěvu z úřadu.

Postavit si zimní zahradu svépomocí bývá náročné. Pěstování květin, večírky s přáteli nebo sušení prádla může ve špatně zhotovené zimní zahradě způsobovat vysokou vlhkost a rosení oken, což poškozuje konstrukci, a místnost se tak stane neobyvatelnou.

Realizaci raději přenechejte specializované firmě s dobrými referencemi. Ušetříte si čas, nervy a v mnoha případech i peníze.