Seznam Native | ve spolupráci s
V harmonii s přírodou

Pečujte o sebe a své blízké
v harmonii s přírodou

Objevte jednoduché tipy,
jak díky síle přírody žít zdravěji a šetrněji.

Každý den děláme řadu rozhodnutí, která mají vliv na naše zdraví, rodinu, domov, ale i na celou planetu. Od ranního šálku kávy přes cestu do práce, oběd až po výběr zboží, které nakupujeme. Dokonce i při tak obyčejných věcech, jako je mytí nádobí nebo praní prádla, můžeme rozhodovat o tom, jak velikou stopu chceme zanechat v životním prostředí.



Malé krůčky pro velkou změnu:
Jakou cestou se vydáte?



Co chci a co potřebuji?

číst vícezavřít

Ať už se chystáte kupovat potraviny, hračky, sportovní vybavení, nebo oblečení, o každém svém nákupu přemýšlejte. Naučte se rozlišovat mezi tím, co skutečně potřebujete, a tím, po čem toužíte. Najděte svou vlastní rovnováhu mezi nakupováním pro radost a minimalismem.

Zdravý domov bez chemie

číst vícezavřít

Povrchy podlah a nábytku, nádobí nebo prádlo často přichází do styku s různým čisticími prostředky. Ty klasické ale většinou obsahují agresivní chemikálie. Dokážou sice zatočit s nečistotami, ale mohou způsobit i řadu zdravotních obtíží, podráždit kůži nebo zhoršovat alergie. K bezpečnému domovu proto patří šetrné prací a čisticí prostředky, díky kterým mohou i malé děti bez starosti lézt po zemi a objevovat okolní svět. Stejně jako se radujete z prvních krůčků svých dětí, můžete mít radost i ze svých vlastních kroků vedoucích k šetrnosti.

Méně obalů pro lepší svět

číst vícezavřít

Pro životní prostředí i lidské zdraví je důležité omezit produkci odpadů. Pokud tedy máte možnost, nakupujte potraviny u lokálních farmářů, řezníků a pekařů, ideálně šetří-li jak obaly, tak chemickými hnojivy, postřiky nebo umělou výživou pro zvířata. Na kávu vyrážejte vyzbrojeni vlastním hrníčkem a na nákupy zase se síťovkou, abyste nemuseli kupovat igelitové tašky a používat mikrotenové sáčky. Obaly se snažte využívat opakovaně. Dalším vhodným řešením je také nakupovat alespoň část potravin a kosmetiky v bezobalových prodejnách.

Udržitelná večeře

číst vícezavřít

Za každou surovinou se skrývá práce lidí, kteří ji vypěstovali nebo vyrobili. Z pole, záhonu nebo z pastviny na vidličku je to dlouhá cesta, která kromě jiného vyžaduje spoustu vody. Pokud se podíváte na svůj talíř, nejvíce vody stojí za masem. Abyste si mohli pochutnat na půl kilogramu hovězího masa, při procesu zpracování a produkci dalších krmiv bylo spotřebováno téměř 7 000 litrů vody. Pokud proto nepatříte mezi vegetariány nebo vegany, snažte se spotřebu masa alespoň snížit.

Zdroj: Water footprint of crop and animal products: a comparison,
Water Footprint Network

Od koho a do čeho nakupuji
Začala jsem víc přemýšlet o tom, kde, co, od koho a do čeho nakupuji. Jednoduše se tak dá podpořit výrobce s jasným záměrem, který je v souladu s mými životními hodnotami. Vlastní sáček nebo síťovka navíc ušetří další zbytečný plast.
Martina Řezáčová, 45 let

Jak na šetrný úklid?
Vsaďte na zdánlivě obyčejné suroviny


S mastnotou nebo zašlými dlaždicemi si dokáže poradit jedlá soda, ocet nebo kyselina citronová. Stačí zvolit ty správné suroviny, použít je v rozprašovači, v kyblíku s vodou anebo je smíchat do husté pasty. Způsobů výroby šetrných čisticích prostředků je mnoho. Pokud si nechcete s vlastní výrobou lámat hlavu, ekologické prostředky na úklid už dnes běžně seženete také v drogeriích a dalších obchodech.


Mýdlové ořechy

Mýdlové ořechy

Přírodní alternativou pracího prášku (a to jak na barevné, tak na tmavé či bílé prádlo) jsou mýdlové ořechy. Díky obsahu saponinů, které skvěle odmašťují a pění, jsou opravdovým pokladem. Ořechy pocházejí z Indie z listnatých stromů, z nichž každý vyplodí až 35 kilogramů ořechů za rok. Obyvatelé Indie a Nepálu jejich účinky využívají tisíce let. Objevte je i vy.




Ocet se skvěle se hodí na čištění oken, zastane totiž funkci leštidla.

Kyselina citronová

číst vícezavřít

Hodí se pro čištění a údržbu myčky, pračky, varné konvice nebo kávovaru. Poradí si s vodním kamenem. Seženete ji v bezobalových prodejnách,
stejně jako v drogeriích.

Olivové mýdlo

Olivové mýdlo

Olivové mýdlo můžete mít doma vcelku nebo v podobě mýdlových vloček. Šetrně odstraní špínu z textilií i povrchů. Hodí se pro jemné prádlo a poradí si s mastnými skvrnami, ale i těmi od ovoce a zeleniny, trávy nebo hlíny. Pokud chcete mýdlem z olivového oleje čistit silně znečištěné prádlo, nejprve oblečení namočte do horké vody, nastrouhejte do ní mýdlo a důkladně promněte rukama. Teprve potom prádlo vyperte.


Všestranný čistič, odmašťovač a pohlcovač pachů. Využijete ji jak při praní, tak při úklidu kuchyně či koupelny.

Perkarbonát sodný

číst vícezavřít

Perfektně odstraňuje odolné skvrny i usazeniny, důkladně vyčistí odpady a při praní má výborné bělicí vlastnosti. Nahradí i agresivní prostředky na čištění odtoků dřezů, van a toalet. Aktivuje se ale až při teplotě nad 40 °C.

Domov provoněný přírodou

Domov provoněný přírodou

Esenciální oleje jsou aromatické silice získávané z rostlin.
Nejčastěji se jedná o vůně čajovníku, máty, citronu, pomeranče nebo levandule. Pár kapek esenciálního oleje může příjemně a šetrně provonět váš domov i šatník.


Ekologie nemusí znamenat omezování
Ekologie nemusí znamenat omezování, měla by to být spíše snaha dělat každodenní věci lepším a vstřícnějším způsobem k našemu okolí. Je to jednodušší, než se zdá. Stačí například vyměnit jednorázové odličovací tampóny za pratelnou variantu, a lepší cesta je na světě.
Markéta Řezáčová, 21 let

Praní bez chemie není alchymie

Na méně i více znečištěné prádlo není potřeba arzenál pracích prostředků a chemických látek. Stačí si jen osvojit správný postup praní a vědět, jak přírodní prací prostředky kombinovat. Jak se pustit do šetrného praní prádla?



Třídění je základ

číst vícezavřít

Před praním roztřiďte prádlo nejen podle barev a materiálů, ale také podle toho, do jaké míry je oblečení špinavé. Málo znečištěné kousky můžete dát rovnou prát. Špinavější nejprve namočte nebo alespoň očistěte skvrny. Stačí je namydlit žlučovým či olivovým mýdlem nebo je dát na pár hodin odmočit
do vody s hrstí mýdlových vloček.

Změkčení vody

číst vícezavřít

Čistota prádla závisí nejen na pracím prášku, ale také na tvrdosti vody. Čím tvrdší voda, tím horší je účinnost pracího prostředku. Jestliže máte doma tvrdou vodu, přidávejte do praní přírodní změkčovač vody. Ten zároveň zabraňuje šednutí prádla.

Perte při správné teplotě

číst vícezavřít

Ekologické prací přípravky vyperou prádlo stejně účinně jako ty konvenční. Mají ale jemné a přírodní složení, které nezanechává chemickou stopu na pokožce ani v odpadních vodách. Aktivní složkou přírodních pracích gelů a prášků bývají nejčastěji mýdlové ořechy nebo rostlinná mýdla. Aby byly stoprocentně účinné, je důležité prát minimálně na 40 °C. Při této teplotě se totiž účinně rozpouštějí pozůstatky potu na prádle.

Máchejte bez aviváže

číst vícezavřít

Přírodní alternativou aviváže je máchadlo nebo kyselina citronová. Kyselý roztok odstraňuje z textilu zbytky pracího prostředku a neutralizuje zásaditou prací lázeň. To je důležité hlavně pro citlivou pokožku dětí a alergiků. Přírodní prostředky oproti aviváži nesnižují savost a prodyšnost textilu, navíc neobsahují chemické vůně, které mohou dráždit pokožku.


Zahazovat odpadky do přírody
Já už umím třídit odpad a umím ho i sama odnést do správného kontejneru. Také vím, že se nemají zahazovat odpadky do přírody.
Emma Řezáčová, 7 let
Tip:Abyste při praní prádla dosáhli ještě lepších výsledků, nasypejte do bubnu jednou za měsíc hrníček kyseliny citronové, přidejte starý hadr a zapněte praní na nejvyšší teplotu. Pračku tak dokonale vyčistíte. Účinně a ohleduplně.



Nejšetrnější mycí prostředky

Umyjte špinavé nádobí s pomocí přírody

Pokud myjete nádobí ručně a bez rukavic, pozorně sledujte složení mycích prostředků. Nejšetrnější mycí prostředky jsou přírodního původu, složené z rostlinných tenzidů či saponinů, které nádobí účinně odmastí. Pokud nádobí myjete v myčce, volte raději ekologické gely nebo prášky. Neobsahují fosfáty, chlor ani syntetické parfémy, a navíc jsou nezávadné a v přírodě odbouratelné.





Čistý domov

Čistý domov od podlahy až po strop

Přírodní složky si poradí s bakteriemi, vodním kamenem i zárodky plísní. Na úklid celého domova vám navíc budou stačit jen 3 přípravky: univerzální, octový a odmašťovací čistič. Kde se nejlépe uplatní?



Octový čistič zbaví kuchyňskou linku nečistot a bakterií, hadřík s kapkou rostlinného oleje zase vyleští všechny nerezové plochy v kuchyni. S usazeninami si pak poradí pasta smíchaná z jedlé sody a vody.

Dlaždičky rozzáří roztok z octa nebo kyseliny citronové. Usazený vodní kámen opět odstraní pasta z jedlé sody nebo kyselina citronová. Stačí je nechat jen chvilku působit.

Okna a zrcadla

číst vícezavřít

Na leštění oken a zrcadel si stačí přizvat na pomoc obyčejný ocet, který má skvělé lešticí vlastnosti.

Podlahy a plochy

číst vícezavřít

Podlahy a povrchy stačí setřít horkou vodou, ve které rozpustíte hrst mýdlových vloček. Pomocí nich vyčistíte všechny typy povrchů.

Úklidové pomůcky

číst vícezavřít

Houbičky a hadříky jsou nezbytnými domácími pomocníky. Ty z přírodních vláken, bio bavlny a recyklovaných materiálů představují ohleduplnou alternativu na cestě k domovu bez zbytečné chemie a mikroplastů. Hadříky vyrobené z mikrovláken nemohou být recyklované a při používání se z nich uvolňují mikroskopické plastové částečky, které znečišťují nejen váš domov, ale i vodu. Čím plastové houbičky a hadříky nahradit?

I malé omezení chemických prostředků v domácnosti má pozitivní dopad na zdraví a přírodu. Důležité je, aby vám změny dělaly radost a dávaly vám smysl.
VideoPřehrát video

Dopřejte svým blízkým bezpečný domov.
Udělejte první krůček ke změně

Posláním společnosti TIERRA VERDE je spoluvytvářet ohleduplnější svět a udržitelnější budoucnost pomocí skutečně ekologických řešení. Česko-slovenská značka nabízí eko drogerii, eko kosmetiku a další produkty pro domácnost bez zbytečných obalů, plastů a odpadu. Pomáhá lidem žít udržitelněji a bez chemie. Mimo jiné patří také k průkopníkům bezobalového nakupování v Česku. Šampony, mýdla nebo čisticí prostředky od TIERRA VERDE se v současnosti stáčí ve více než 300 obchodech u nás i na Slovensku.


Přírodní složení produktů

Na přírodní složení produktů od TIERRA VERDE se můžete spolehnout, společnost i její dodavatelé jsou pod dohledem organizací, které udělují mezinárodní ekologické certifikace. Ty zaručují, že jsou suroviny dostatečně kvalitní a že se i jejich dodavatelé chovají eticky.

Certifikát Ecogarantie

Certifikát Ecogarantie©

je nejpřísněji posuzovaným certifikátem v oboru. TIERRA VERDE je jedinou firmou v Česku a na Slovensku, která jej získala a každoročně jej obhajuje. Certifikát garantuje, že kosmetika a čisticí prostředky mají nejnižší možnou ekologickou stopu a že výrobce v největší možné míře využívá přírodní ingredience v biokvalitě.

Certifikát GOTS

Certifikát GOTS

je nejpřísnější certifikací pro textilie. Garantuje, že textilní výrobky splňují přísné standardy pro pěstování i výrobu produktů z bio bavlny. Posuzuje vše od způsobu sklizně bavlny přes tkaní vláken až po export oblečení. To vše s maximálním ohledem na životní prostředí i na férové podmínky pracovníků ve výrobě.

Certifikát PEFC

Certifikát PEFC

zaručuje, že dřevo a produkty z lesa se vyrábí za dodržování vysokých ekologických a etických standardů.

Chci udělat krok ke změně