Seznam Native ve spolupráci s

V zajetí daleko

od domova

Irák, Pákistán a Libye. Tři země, které se pro české občany staly na čas vězením. Připomeňte si události, které v letech 2004, 2013 a 2015 byly ve společnosti tématem číslo jedna.

Novináři jako

lovná zvěř

11. 4. 2004, Irák, provincie Anbár

Po prašné cestě z Bagdádu do jordánského Ammánu vyráží taxi se čtyřmi pasažéry. Kromě řidiče v něm jede zpravodaj Michal Kubal a kameraman Petr Klíma z České televize společně s redaktorem Vítem Pohankou z Českého rozhlasu. Pracovní cesta, během které přinášeli informace z válkou zmítané země, byla u konce a zanedlouho měli nasednout na letadlo domů. Na letiště však nedorazili. Auto přepadli ozbrojenci a tři české novináře zajali.

Drama se odehrálo několik desítek kilometrů za Bagdádem. Ozbrojenci novinářům prohledali jejich věci, svázali jim ruce, zakryli oči a odvezli je na utajené místo. V Česku se téma objevilo v hlavních zpravodajských relacích a na titulních stranách novin o dva dny později. „Okamžitě zasedala Bezpečnostní rada státu a začala se tím zaobírat. Od první chvíle to bylo bráno jako bezpečnostní riziko číslo jedna,“ vzpomíná investigativní novinář Jaroslav Kmenta.

Irák
Mapa únosu
Jordánsko
Saúdská Arábie
Írán
plánovaná trasa
Rutba
Bagdád
Místo únosu

I když to z pochopitelných bezpečnostních důvodů nebylo oficiálně nikdy potvrzeno, v osvobození českých zajatců sehrály roli i tajné služby. Jejich pracovníci vyrazili podle Jaroslava Kmenty přímo na místo. A se žádostí o pomoc kontaktovaly i jeho. Do Iráku totiž v letech 2001 až 2003 pracovně jako novinář podnikl několik cest. „Díky tomu, že jsem znal prostředí v Bagdádu a mnoho lidí z tamního prostředí, tak jsem byl osloven bezpečnostními složkami státu, jestli bych jim pomohl získat základní informace o tom, jak se tam před únosem mohli kolegové novináři pohybovat a s kým navázali kontakt,“ říká Kmenta.

Znovunabytá

svoboda

Všichni tři novináři byli v pořádku propuštěni po šesti dnech. „I když jsme se obávali, že nás jenom převážejí na jiné místo a pouze slibují, že nás dovezou do Bagdádu, tak nás ti lidé přivezli na jedno z bagdádských předměstí. Tam už nám sehnali taxíka a tím jsme se teď dopravili na velvyslanectví,“ řekl Radiožurnálu bezprostředně po propuštění Vít Pohanka. Zlom ve vyjednávání nastal po schůzce českého velvyslance s představiteli sunnitských duchovních. K propuštění prý tehdy pomohlo až poukázání na ryze humanitární charakter přítomnosti České republiky v Iráku, operace iráckých dětí v našich nemocnicích a také dopis českých muslimů, který byl napsaný v arabštině.

Kdo za únosem stál, se dodnes oficiálně neví. Michal Kubal však později mluvil o tom, že je únosci chtěli prodat teroristické organizaci al-Káida. „Po 11. září 2001 se z novinářů stala velmi vyhledávaná kořist. Tím zlomem bylo to, že Usáma bin Ládin řekl, že novináři jsou lovnou zvěří,“ řekl pro web ČT24. Jaroslav Kmenta se však domnívá, že jejich únos plánovaný nebyl. „S odstupem času si myslím, že se ta situace vyvinula z náhody. Že dal například taxikář echo kriminálním živlům, že mu sedli do auta lidé ze Západu. Všichni, kteří nějakým způsobem patřili ke státům západního bloku, tam tehdy byli chápáni jako potenciální nepřátelé, ať větší či menší,“ popisuje Kmenta.

Více o případu slovy

Jaroslava Kmenty

Osudová pouť

do Indie

13. 3. 2013
Pákistán, provincie Balúčistán

„Všechno je OK,“ psala Hana Humpálová v e-mailu domů několik dní před událostí, která jí a kamarádce Antonii Chrástecké výrazně zasáhla do života. Chystaly se tou dobou na cestu z Taftanu, města na hranici Íránu a Pákistánu, do jejich cílové destinace – Indie. Před sebou měly víc než 1 500 kilometrů dlouhou cestu. Ta však skončila už po několika desítkách kilometrů, když autobus, ve kterém jely, obklíčili ozbrojenci.

„Dva z únosců přišli z pravé a pět dalších z levé strany autobusu. Pět jich mělo na sobě uniformy a dva byli v civilu. Jeden držel v ruce bezdrátovou vysílačku. Myslel jsem, že jde o příslušníky bezpečnosti,“ vypověděl později řidič autobusu Manů Chán s tím, že vše proběhlo velmi rychle. Dva muži poté nastoupili do autobusu a policistovi, který mladé ženy doprovázel, sebrali pušku. Antonii a Haně následně zabavili všechny jejich věci a donutili je přestoupit do jednoho z terénních aut, kterými ozbrojenci přijeli.

Pákistán
Mapa únosu
Indie
Afghánistán
Írán
Kvéta
Sukkur
Láhaur
plánovaná trasa
Místo únosu

„Tento únos byl pro společnost velká rána, protože to byly bezbranné nevinné dívky, které měly jen chuť cestovat a poznávat,“ vzpomíná na případ investigativní novinář Jaroslav Kmenta. V Česku vznikl k případu ihned po zjištění o únosu krizový štáb a rozběhla se mezinárodní diplomatická jednání i práce tajných služeb.

Propusťte

Lady al-Káidu

Až tři měsíce po zajetí dívek přišla od jejich únosců prostřednictvím videa na sociální síti první zpráva. Antonie s Hanou v něm mluvily o tom, že jsou zdravé, ale jejich životy jsou v ohrožení. Zazněla v něm také podmínka jejich propuštění: Propusťte Dr. Áfíu. Pákistánská neuroložka Afía Siddíkiová, známá také jako Lady al-Káida, byla odsouzená v USA k 86 letům vězení poté, co ji policisté zadrželi v Afghánistánu s návody na výrobu bomb. Při následném výslechu se také pokusila zabít několik amerických důstojníků.

Další video se na veřejnost dostalo v říjnu. Už na první pohled bylo zřejmé, že jsou obě ženy ve znatelně špatném psychickém i fyzickém stavu. Mluvily o zhoršujícím se zdraví, velmi omezeném přístupu k jídlu a vodě i o tom, jak si přejí být pohřbeny. „Vidět tváře těch holek, bylo něco nezapomenutelného. Když si člověk uvědomí, v jaké situaci se ocitly a že to není film, ale realita, tak mi běhá mráz po zádech ještě dneska,“ podotýká Kmenta.

Návrat domů

jako sen

Nakonec trvalo celé dva roky, než se podařilo s únosci dohodnout na podmínkách propuštění obou Češek. Jen samotné vyjednávání se táhlo několik měsíců. K osvobození dívek údajně napomohla turecká organizace IHH – Nadace pro lidská práva, svobody a humanitární pomoc, která měla na militantní skupiny v regionu vazby. Spekulovalo se však i o tom, že k jejich propuštění významně přispěl Katar, jehož tajná služba má kontakty v různých radikálních muslimských organizacích.

Ženy po osvobození vypověděly, že celou dobu nevěděly, kdo jejich únosci jsou ani proč je drží. „Na začátku to bylo nejhorší a opravdu jsme se jich bály. Bylo to poprvé, co jsem viděla zbraň. Slyšely jsme okolo sebe taky výbuchy a výstřely, ale časem jsme si na to zvykly,“ popisovala po propuštění Hana Humpálová. Za celou dobu prý také neviděly slunce ani úsměv na lidské tváři. O tom, jak hluboce do jejich životů útočníci zasáhli, bylo zřejmé ze slov Antonie Chrástecké: „Nemůžu uvěřit, že jsme volné a setkáme se s naší rodinou. Nechci jít spát, protože se bojím, že se probudím a zjistím, že naše svoboda byla jenom sen.“

Více o případu slovy

Jaroslava Kmenty

Pracovní cesta

bez návratu

6. 3. 2015, Libye, ropné pole Ghaní

Šest týdnů v Libyi a tři doma – takový byl před deseti lety pracovní rytmus části zaměstnanců rakouské ropné společnosti VAOS. Jedním z nich byl i Pavel Hrůza, vyučený kuchař z Vysočiny a otec tří dětí. Na plošině pracoval v té době už několik let jako manažer cateringu, staral se tedy o stravování. Ze svého posledního turnusu se však do Česka nevrátil. Ropné pole Ghaní přepadli ozbrojenci, postříleli jedenáct strážných a Pavel Hrůza se spolu s dalšími osmi kolegy stal jejich rukojmím a padl do zajetí.

Firma VAOS už v té době plánovala kvůli zhoršené bezpečnostní situaci v zemi pracovníky evakuovat, údajně mělo k přemístění dojít právě v den únosu. „Teroristé věděli, že jsou na plošině západní pracovníci, takže se toho bude dát nějak využít. Zřejmě je chtěli vyměnit za své zatčené lidi,“ myslí si investigativní novinář Jaroslav Kmenta. Kromě Čecha a Rakušana se pohřešovali také čtyři Filipínci, dva Bangladéšané a Ghaňan.

Občané Bangladéše a Ghany byli ještě v březnu propuštěni na svobodu. Jeden z nich, Muhammad Anovar Husajn, tehdy agentuře Reuters vypověděl, že jakmile se únosci přesvědčili, že jsou muslimové, ujistili je, že se nemusí bát a že se dostanou na svobodu. „Ptali se nás také na to, proč jsme vzali práci v nemuslimské společnosti,“ dodal. O zbytku unesených se však i přes mezinárodní úsilí diplomatů neobjevovaly žádné zprávy a nepřicházely ani žádosti o výkupné.

Celou situaci komplikovala občanská válka, která v zemi zuřila po pádu diktátora Muammara Kaddáfího. Stát byl v podstatě rozdělený na dva, a to včetně vlád a ozbrojených skupin, které proti sobě bojovaly. „Libyjské státní jednotky se tehdy snažily silně působit proti teroristickým buňkám v zemi,“ vysvětluje Kmenta. O příslušnosti únosců se nejdříve spekulovalo, později se však potvrdilo, že jde o radikály hlásící se k libyjské frakci teroristické organizace Islámský stát.

Poslední

naděje

Po dvou letech ticha se v roce 2017 objevily zprávy, že Pavel Hrůza možná stále žije. Ty se však ukázaly pouze jako pokus o vydírání, když údajní únosci nebyli schopní doložit žádný důkaz. Ve stejném roce se v médiích objevilo také video z notebooku příslušníků Islámského státu, na němž měla být zachycena údajná poprava unesených, k níž mělo dojít už v roce 2015.

Až v roce 2021 se bezpečnostní situace v Libyi uklidnila natolik, že bylo možné prověřit informaci o zbylých šesti rukojmích. Humanitární organizace Červený půlměsíc uvedla, že jejich těla by měla být pohřbena nedaleko města Darná. Tvrzení následně potvrdily libyjské a filipínské úřady, ty české však nikoliv. Pavel Hrůza byl v roce 2019 na žádost manželky prohlášen za nezvěstného, po pěti letech jej bude možné prohlásit za mrtvého, a celý případ se tak nejspíš uzavře.

„Tento únos se vymkl tomu řekněme běžnému formátu vyděračských akcí teroristů či kriminálních živlů. Organizace, která unesla i Pavla Hrůzu, se nejspíš dostala působením státních složek do nepříznivé situace, a nemohla tak dokončit svůj plán. Myslím si, že byla možná kompletně zlikvidovaná a těsně před tím, než došlo k jejímu zpacifikování, stačila většinu unesených popravit,“ uzavírá Kmenta.

Více o případu slovy

Jaroslava Kmenty

Příběhy českých občanů unesených v zahraničí a prací tajných služeb je inspirovaný také nový seriál na námět Jaroslava Kmenty – Extraktoři. Najdete jej už nyní na Voyo.cz.

Chci sledovat