Seznam Native ve spolupráci s

Věnujte se svému autu

Jak si své auto vyladit k dokonalému lesku?

Kdy naposledy jste pečovali o svého čtyřkolového miláčka? Jak často se věnujete dekontaminaci nebo leštění laku? Nejenže opečovávané auto vypadá skvěle, navíc i déle slouží a jeho cena na trhu klesá pomaleji. Je proto dobré své auto nezanedbávat.

„Detailing, tedy důkladné mytí a péče o lak, je potřeba provádět pomocí kvalitních produktů. Dosáhnete tak nádherného lesku, o kterém si majitelé zanedbaných aut můžou nechat jen zdát. Detailing je totiž mnohem víc než jen běžné mytí auta, vyžaduje trpělivost a důslednost.“

Michal Knor, marketingový ředitel Auto Kelly

Záleží vám na vašem autě? Skvěle! Posuňte tedy péči o něj o úroveň výš. Lak vozu vám poděkuje, když se o něj budete starat pravidelně a nebudete auto nechávat dlouho špinavé. Agresivní nečistoty, jako je například ptačí trus plný kyselin, by mohly časem lak narušit. Do zevrubné očisty se pusťte vlastnoručně, myčka na benzinové pumpě není ta nejlepší péče, kterou svému vozu můžete dopřát.

Před detailingemPo detailingu

Přečtěte si, jak na detailing, a vyhněte se častým chybám, které mohou způsobit poškození laku.

Provedeme vás čištěním a leštěním vozu krok za krokem.

Pozor na teploty a poškrábání

Při mytí auta je důležité vychytat ideální počasí. Není dobré umývat rozpálenou karoserii na přímém slunci. Autu škodí, když jej budete polévat studenou vodou. Ta po sobě v horku zanechá šmouhy a mapy, mycí prostředky mohou zaschnout dřív, než rozpustí špínu. Lepší je zamířit s autem do stínu a ujistit se, že je karoserie vychladlá. V bezvětří budete mít jistotu, že se na auto nenalepí zrnka prachu, která mohou porušit lak, až jej budete sušit.

Ještě před samotným mytím zkontrolujte, že na sobě nemáte hodinky, náramky nebo prstýnky, které by mohly poškrábat lak auta. Stejně tak byste na sobě neměli mít mikinu se zipem nebo s cvočky a pásek s kovovou sponou. Stačí jeden neopatrný pohyb a domácí očistná procedura by vás vyšla draho.

1

Začínáme u kol

Někteří majitelé aut začínají s mytím u střechy jakožto nejčistší části.

Mnohem praktičtější je ale začínat u pneumatik a kol, protože při mytí může špína stříkat všude okolo. Nejprve kola zbavte největších nečistot pomocí vody. Pak si do dvou kbelíků napusťte teplou vodou. V jednom máchejte znečištěný kartáč nebo houbu a zbavte je špíny. Ve druhém zase nabírejte čistou vodu se šamponem. Na kola se příliš nehodí žínka, volte raději měkký kartáč.

Je dobré kola oplachovat často, abyste se zbavili prachu z brzd, ale také bláta, vlhkého listí nebo posypové soli a další chemie ze silnic. Veškeré nečistoty zadržují vlhkost, která autu škodí a může vést až ke rzi.

Na disky kol aplikujte účinný čistič, který odstraňuje polétavou rez. Při rozpouštění nečistot reaguje s prachovými prvky typickou fialovou barvou.

Pokud chcete kolům svého auta dopřát tu nejlepší péči, investujte do speciálních produktů.

Čistič kol nejprve aplikujte na čelní stranu kola, potom pokračujte dozadu a pokryjte jím celý povrch. Nakonec čistič spláchněte a pak se pomocí štětce nebo menší houby věnujte drobnějším nečistotám. Je dobré, když pomocí dlouhých kartáčů vyčistíte také zadní část kol.

2

Předmytí je potřeba

Ještě před důkladným mytím je potřeba auto očistit od největších nečistot, které by mohly později narušit lak.

Zvedněte stěrače a ujistěte se, že máte zavřené dveře i okna. Použijte účinné odmašťovače, přípravky proti usazenému hmyzu a další mycí prostředky, které zaschlou špínu pomohou narušit. Pak vše opláchněte vodou, stačí obyčejná hadice nebo vysokotlaký proud vody. Dávejte pozor na to, abyste příliš silným tlakem vody nepoškodili plastové části.

Zbavit auto hmyzích nečistot je o dost snadnější s účinnými a kvalitními produkty. Investujte do odstraňovače hmyzu a špíny.

Jestli patříte mezi fajnšmekry, pořiďte si mycí prostředky s aktivní pěnou, která z auta odstraní hrubé nečistoty.

Ty by později, při kontaktním mytí, mohly poškodit lak. Pěnu nanášejte od střechy směrem dolů a buďte trpěliví, než ji opláchnete. Čím déle na autě zůstane, tím více nečistot pohltí. Zároveň ji ale na vozidle nenechte uschnout.

3

Umývání karoserie

Vyměňte vodu v obou kbelících a na mytí karoserie volte čistou houbu z mikrovláken.

Vyhněte se klasické pórovité houbě, která může po zachycení nečistoty způsobit na laku drobné škrábance. Na jejím rovném povrchu se zachytávají částečky prachu, a tak se z ní stává brousek.

Při mytí postupujte od střechy dolů, pečlivě aplikujte šampon a splachujte ho čistou vodou. Nakonec aplikujte kvalitní čistič na skla a starým ručníkem nebo jiným čistým hadrem skla vyčistěte.

Lak karoserie je potřeba opečovávat šetrně a s citem. Nejlepší je proto používat mycí rukavici z jehněčí vlny, díky které nezpůsobíte škrábance a auto umyjete rychleji než při používání klasické houby.

Časté chyby při mytí auta

Nepoužívejte prostředky na nádobí, jsou příliš silné.

Z karoserie odmaštěním odstraní i vosk nebo poškodí lak. Raději sáhněte po šetrnějším autošamponu.

Jeden kyblík s vodou nestačí.

Je potřeba vyplachovat hadřík od největší špíny a pak jej v čisté vodě namáčet. Na mytí si tak obstarejte nejméně dva kbelíky.

Čím víc utěrek, tím lépe.

Kola, interiér a karoserii není dobré mýt stejnými hadříky. Pořiďte si proto nejméně tři utěrky z mikrovlákna.

4

Nezapomeň na usušení

Namydlením a opláchnutím vaše práce nekončí. Nechat umyté auto samo uschnout je veliká chyba.

Zůstaly by tak na laku pozůstatky po kapkách vody. Je důležité auto po mytí vytřít do sucha. Proto přebytečnou vodu odstraňte pomocí sušicího ručníku nebo elektrického vysoušeče. Jestli patříte mezi zastánce ručníků, je dobré jich mít několik a spíše větších velikostí, aby dokázaly nasát všechnu vodu a vlhkost.

Při sušení je potřeba být trpělivý. Se sušicím ručníkem nepřejíždějte po laku auta, mohli byste jej zbytečně poškodit. Raději si pořiďte větší sušicí ručník a na karoserii ho jen pokládejte a nechte ho nasát vodu.

5

Leštění pro fajnšmekry

Po poctivém mytí by měla přijít na řadu chemická dekontaminace, tedy hloubkové čištění laku.

Nejprve pomocí speciálního čističe odstraňte asfalt z kol a ze spodní části auta. Potom pomocí dalšího čističe odstraňte částečky polétavé rzi. Nezapomeňte pak znovu dobře umýt auto. Závěrem dekontaminace by mělo být clayování, kdy pomocí lubrikačního spreje a speciálního claye zbavíte auto i drobných nečistot.

Klasická leštěnka se používá ještě před voskováním, obsahuje čisticí rozpouštědla, která usnadňují odstranění usazených nečistot. Malé množství aplikujte na mikrovláknitou houbičku a leštěte rovnými tahy po laku vozidla. Zbytky leštěnky nakonec setřete hadříkem. Po leštěnce by měla následovat glazura, která dokáže zakrýt drobné oděrky, škrábance a další defekty. Naneste ji mikrovláknitým aplikátorem. Leštěnku i glazuru aplikujte postupně, vždy na jednu část vozu, než se přesunete k další. Anebo sáhněte po komplexním lešticím přípravku, který v sobě kombinuje čištění, glazuru i vosk, což je první ochranná vrstva laku.

Se správnou technikou a kvalitními produkty bude vaše auto vypadat možná ještě lépe než nové. Nespěchejte a vymazlete si svého miláčka k dokonalosti.

Vosk, ať už tuhý či tekutý, se postará o zrcadlový lesk.

Je ochrannou bariérou a díky němu bude čištění auta jednodušší. Pro tekutý vosk volte pěnový aplikátor a nechte jej na autě působit zhruba 10 až 15 minut. Nakonec vosk čistou utěrkou z mikrovlákna utřete.

6

Vyšperkujte interiér svého vozu

Než se pustíte do vysávání a čištění, odneste z interiéru auta všechny věci, které by vám při úklidu překážely.

Poté se pusťte do vysávání podlahy, vnitřních stran dveří, přístrojové desky, sedadel, zavazadlového prostoru a všech dalších zákoutí včetně větracích průduchů. Využijte všechny nástavce, které váš vysavač nabízí. Posouvejte sedačkami, abyste měli dobrý přístup k podlaze. Nezapomeňte také vysát špínu za gumovým těsněním u dveří nebo ve švech u čalounění na sedačkách. Pokud jsou více znečištěné, použijte speciální čistič na autosedačky a mikrovláknité utěrky nebo jemné kartáče.

Jestli je vnitřek vašeho auta opravdu špinavý, půjčte si průmyslový vysavač, nebo ještě lépe extraktor na mokré čištění. Budete se divit, kolik špíny z vašich sedaček a podlahy odstraníte. Dále pomocí čističe a mikrovláknitých utěrek otřete plastové prvky, volant a řadicí páku. Anebo použijte oživovače plastů ve spreji, které navíc i příjemně voní.

Nezapomínejte také na klimatizaci, kde se daří velkému množství škodlivých mikroorganismů, které pak cestující ve voze vdechují. Pořiďte si set pro dezinfekci a čištění klimatizace, díky kterému budete za 30 minut dýchat ve voze zdravěji.

Nakonec si nechte čištění vnitřních stran oken pomocí speciální „wafflové“ utěrky a speciálních sprejů, díky kterým předejdete oslnění od protijedoucích vozidel nebo od slunce. Nezapomeňte dodat do auta taky příjemnou vůni v osvěžovači vzduchu.

Účinný čistič interiéru se v kombinaci s úzkým detailingovým štětcem dostane do každé skuliny, kterou šetrně očistí. Ideální je čistič nechat chvíli působit a čištění několikrát opakovat.

Investujte do kvalitních produktů, které vám zaručí dlouhodobý efekt.

„Spousta majitelů aut důkladné čištění a péči o lak podceňuje. Detailing ale přitom stačí provádět jednou za pár měsíců, životnost vašeho auta tím prodloužíte i o několik let,“

Michal Knor, marketingový ředitel Auto Kelly

Podívejte se na čističe a další přípravky od specializovaných značek.

To mě zajímá